Author Topic: Podsumowanie muzyczne roku 2014  (Read 9931 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Podsumowanie muzyczne roku 2014
« on: 2014-12-02, 08:34:41 »
Jak tam? Wzorem poprzednich lat zaczynamy subiektywne podsumowania muzyczne dobiegaj±cego powoli koñca bie¿±cego roku czy damy sobie tym razem spokój? ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #1 on: 2014-12-02, 15:58:43 »
Nie za wcze¶nie trochê? To tak jak z wieszaniem ozdób ¶wi±tecznych jeszcze przed pierwszym listopada... :P

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #2 on: 2014-12-02, 21:13:27 »
Eee tam, juz chyba duzo nowosci nie bedzie ;) Mysle, ze spokojnie mozna powoli podsumowywac...
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #3 on: 2014-12-03, 12:02:12 »
Ja jeszcze nie tkn±³em nawet nowego Bloodbath i Sólstafira, a na pewno znajdzie siê kilka innych, które ledwie musn±³em, wiêc chyba poczekam z tym do stycznia ;)

Orka_Opeth

  • Posts: 398
  • Karma: +8/-0
  • Gender: Male
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #4 on: 2014-12-21, 11:46:13 »
No to kto zacznie?  :D ja siê bojê!  :shock:
out of the courtyard, come back tonight, my sweet satan I see you.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #5 on: 2014-12-21, 23:25:01 »
No to ja zacznê..

..od tego, ¿e rok by³ taki o bez szaleñstw, ale te¿ bez tragedii - ani wielu objawieñ, ani wielu gromkich zawodów. Z tych rzeczy, które z pewno¶ci± uplasowa³y siê u mnie najni¿ej - ale te¿ nie mia³em takich oczekiwañ - wymieni³bym nowe Lunatic Soul oraz Soen, za co zaraz bêdê roastowany przez pozosta³ych u¿ytkowników :P Tym niemniej w obu przypadkach zabrak³o oryginalno¶ci, ale przede wszystkim.. emocji i polotu. Przynajmniej ja to tak odbieram. Aha, no i oczywi¶cie nowy Pink Floyd, który podobnie jak Kamil uwa¿am za zbiór szkiców i pomys³ów (mam tu jeszcze jedno okrutniejsze skojarzenie, ale sobie darujê.. ;) ) a nie p³ytê - nieporozumienie

W kwestii tak zwanego 'czy¶æca', trafi tu Julia Marcell ze swoim 'Sentiments'. Po poprzedniej rewelacyjnej p³ycie moja krajanka uderzy³a w granie bardziej gitarowe, uderzaj±c w tony Cat Power albo PJ Harvey. Wesz³a tu jednak na grunt do¶æ zgrany i wypad³a przy tym ma³o przekonuj±co. Jest kilka ciekawych momentów, ale nic zapadaj±cego w pamiêæ. Trochê lepiej w przypadku nowej p³yty Thome'a Yorke 'Tomorrow's Modern Boxes' - momentów jest nieco wiêcej, ba, s± nawet utwory. Ogólnie jednak Thom trochê siê ju¿ miota i brn±c w udziwnienia d¼wiêkowe zaczyna sprawiaæ wra¿enie, ¿e gdzie¶ siê zagubi³ i nie wie jak z tego wyj¶æ

Teraz konkrety, czyli co w tym roku 'zagra³o':

Opeth 'Pale Communion' - chyba nie muszê wiêcej pisaæ ;) No, mo¿e ponad to, ¿e p³yta by³a o w³os od czy¶æca, ale jednak takie Rainsy, Cuspy czy Gobliny zostan± ze mn± na d³u¿ej, no i jednak jest lepiej ni¿ na Heritage a to zawsze progres. No i jest te¿ ich najlepszy utwór od co najmniej dekady ;)

Mastodon 'Once More 'Round The Sun' - to te¿ ledwie wydosta³o siê z czy¶æca: Huntera tym zdecydowanie nie przebili.. Wielu nie podoba siê ¶cie¿ka obrana ostatnio przez zespó³ czyli pój¶cie w stronê mainstream - mnie co najwy¿ej denerwuje teraz fakt ¿e nowa p³yta stara siê zrobiæ niepe³ny krok w ty³, przez co bêd± z ni± mieli problem i 'starzy' i 'nowi' fani zespo³u. Miejscami s³ychaæ te¿ brak pomys³ów.. ale te¿ niema³o utworów katowa³em przez czas d³ugi i wci±¿ wywo³uj± rado¶æ ods³uchiwane! A najlepszy ju¿ z pewno¶ci± jest The Motherload - celowo nie w wersji ze straszliwego teledysku..

Anathema 'Distant Sattelites' - tak, wiem ¿e ju¿ by³o i ¿e zgrane.. ale za to dobrze ZAgrane i jako¶ do mnie przemawiaj±ce ;) Te utwory s± po prostu na poziomie a wykony na ¿ywo w czasie tegorocznego koncertu tylko mnie utwierdzi³y w przekonaniu, ¿e emocjonalny ³adunek maj± taki jak trzeba - a ju¿ taka Anathema naprawdê rwie dupsko :)

Skubas 'Brzask' - du¿e zaskoczenie: po pierwszej ¶redniawej i nierównej p³ycie nagle co¶ tak dojrza³ego, przemy¶lanego no i bujaj±cego - i jak na przedzia³ radio friendly naprawdê ambitnego. Ambitny pop  rock nasi±kniêty s³owiañsk± nostalgi± i aur± tajemniczo¶ci - robi wra¿enie. Wrzuci³bym 'Rejs' albo 'Kosmos', ale na yt nie ma (widaæ unikamy tej formy promocji z jakiego¶ powodu..), bêdzie wiêc Diabe³

Alt-J 'This Is All Yours' - nie zna³em ich przed t± p³yt±, natomiast szybko zainteresowali mnie swoim graniem. Szczególnie w kontek¶cie tego co napisa³em o Thomie Yorke - to co on zgubi³, panowie z Alt-J podchwycili i pchaj± wózek dalej: tak jak Radiohead za dawnych lat, graj± przystêpne rzeczy w nieprzystêpny sposób i uchodzi im na sucho. Trochê popu, elektro, rocka, folku, nostalgii..  pe³en misz-masz podlany nietypowym wokalem! Do pos³uchania: Every Other Freckle

Muchy 'Karma Market' - znów Polacy w zestawieniu a we mnie ro¶nie patriotyzm! Wcze¶niejszymi dokonaniami panów interesowa³em siê ma³o, ale obok tej p³yty niewzruszony przej¶æ nie mogê - zró¿nicowana, o wielu twarzach, nie daj±ca siê szufladkowaæ.. tak jak lubiê najbardziej :) Miejscami s³ychaæ echa Seattle, miejscami starej dobrej ¦cianki ale w ka¿dym niemal momencie intryguje i wci±ga a o to tu chodzi.. Nie mogê uwierzyæ, ¿e tak ma³o osób przysz³o na warszawski koncert! Na piedestale utwór jakby ¿ywcem z 'Bia³ych wakacji', o nawi±zuj±cym zreszt±  tytule: 'Bia³y walc'

Warpaint 'Warpaint' - objawienie (a wiêc jakie¶ by³o!) i p³yta roku. Trochê jak wspomniana Julia M., te panie ukocha³y sobie klimat a la Cat Power/PJ Harvey, ale tu nie ma miejsca na nieudane i zrobione bez przekonania kalki: te utwory czaruj± w swój zupe³nie unikalny i niepowtarzalny sposób. Wspania³e kompozycje, niesamowicie za¶piewane, nale¿ycie wyprodukowane.. Jak ja kl±³em kiedy odwo³a³y swój koncert w Basenie! Ale jeszcze siê uda :) Do wklejenia nada siê prawie ka¿dy utwór z p³yty, ale niech bêdzie ten: Drive

No i jeszcze koncertowy piedesta³:

1. Opeth @ Progresja
2. Karnivool @ Proxima
3. Skubas @ Basen

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #6 on: 2014-12-21, 23:37:20 »
Dla mnie w dobiegaj±cym powoli koñca roku albumem nr 1 jest Sólstafir "Ótta". :)




Albumy i minialbumy, które wyró¿ni³bym to (alfabetycznie):

- Agalloch – The Serpent and the Sphere
- Animals As Leaders - The Joy of Motion
- Behemoth - The Satanist
- Crib45 - Marching Through the Borderlines
- Decapitated - Blood Mantra
- Haken - Restoration
- Junius - Days of the Fallen Sun
- Lunatic Soul – Walking on a Flashlight Beam
- Lux Occulta - Ko³ysanki
- Opeth – Pale Communion
- SOEN - Tellurian
- Sunn O))) & Ulver – Terrestrials
- Transatlantic - Kaleidoscope (oczywi¶cie dysk podstawowy, bo bonusowy z coverami ¶rednio)
- Vader - Tibi et Igni



Je¿eli chodzi o DVD to Dream Theater "Breaking The Fourth Wall", Between the Buried and Me "Future Sequence: Live at the Fidelitorium" oraz Turbo "In The Court Of The Lizard".

Natomiast nowe Alcest i Anathema podoba³y mi siê powiedzmy po³owicznie, by³o na nich kilka intryguj±cych fragmentów, ale nie wci±gnê³y mnie wcale.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #7 on: 2014-12-22, 09:16:05 »
o widzisz, zapomnia³em o Ulverze/Sunn O))) no i Alcest.. To chyba jednak pokazuje, ¿e nie trafi³y za mocno do mnie :)

gogaty

  • Posts: 102
  • Karma: +0/-0
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #8 on: 2014-12-22, 10:44:19 »
A tak mniej wiêcej wyglada lista p³yt 2014 roku wyró¿niaj±cych siê  - wg mnie rzecz jasna ( kolejno¶æ przypadkowa)

1.   Coldplay – Ghost Stories
2.   Opeth – Pale Communion
3.   Judas Priest – Redeemer Of Souls
4.   Agalloch – The Serpent & The Sphere
5.   The Black Stone Cherry – Magic Mountain
6.   Se Delan – The Fall
7.   Crippled Black Phoenix – White Light Generator
8.   Rival Sons – Rival Sons
9.   Sunn O))) & Ulver – Terrestrials
10.   Anathema – Distant Satellites
11.   Tim Bownes – Abandoned Dancehall Dreams
12.   Beck – Morning Phase
13.   Empyrium – The Turn Of The Tides
14.   Accept – Blind Rage
15.   U2 – Songs Of Innocence
16.   Leonard Cohen – Popular Problems
17.   John Wesley – Disconnect
18.   Simple Minds – Big Music
19.   Soen – Tellurian
20.   Bjorn Riis – Lullabies In A Car Crash
21.   Gov’t Mule – Dark Side Of The Mule
22.   Motorpsycho – Behind The Sun
23.   Chris Letchford – Lightbox
24.   Cosmograf – Capacitor
25.   Blueneck- King Nine

Koncert roku : Opeth - Warszawa
Rozczarowanie roku - ceny biletów na koncerty w Polsce

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #9 on: 2014-12-22, 10:50:41 »
To i ja zapomnia³em, dla odmiany o Blueneck "King Nine", a to zacny album. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #10 on: 2014-12-23, 21:16:24 »
Oho, ja widzê po tych listach, ¿e kilka rzeczy muszê jeszcze przes³uchaæ zanim siê pokuszê o jakie¶ zestawienie. Za to spytam z ciekawo¶ci, czy nikt z Was, którzy siê do tej pory wypowiedzieli¶cie, nie s³ucha³ ani nowego albumu Cynic, ani choæby solowego Rojka?

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #11 on: 2014-12-23, 23:25:15 »
Oho, ja widzê po tych listach, ¿e kilka rzeczy muszê jeszcze przes³uchaæ zanim siê pokuszê o jakie¶ zestawienie. Za to spytam z ciekawo¶ci, czy nikt z Was, którzy siê do tej pory wypowiedzieli¶cie, nie s³ucha³ ani nowego albumu Cynic, ani choæby solowego Rojka?

w sumie to ja s³ucha³em, ale na razie do¶æ pobie¿nie tote¿ nie chcê os±dów wysuwaæ - jak dot±d nie zachwyci³o, ale zaintrygowa³o na tyle ¿e pos³ucham jeszcze. Niby nie brzmi to optymistycznie, ale podobnie mia³em z Asymmetry w zesz³ym roku a w koñcu uzna³em za jedn± z p³yt roku wiêc kto wie ;)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #12 on: 2014-12-23, 23:54:41 »
...spytam z ciekawo¶ci, czy nikt z Was, którzy siê do tej pory wypowiedzieli¶cie, nie s³ucha³ ani nowego albumu Cynic, ani choæby solowego Rojka?
Trochê s³ucha³em, ale mam podobnie jak z Alcest i Anathem±. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #13 on: 2014-12-26, 00:29:15 »
Przejrzalem wszelkie mozliwe zrodla i juz wiem ;)

Pierwsza trojka najbardziej mnie pozamiatala emocjonalnie, wiec to tym plytom naleza sie moim prywatnym rankingu najwyzsze miejsca:

1.Lunatic Soul - Walking on a Flashlight Beam - Mariusz jak zwykle trafia idealnie w moj gust
2.Opeth - Pale Communion - jak juz pisalem, poszerzona o emocje wersja 'Heritage', czyli wreszcie taki Opeth, jaki lubie
3.Hans Zimmer - Interstellar OST - no nie mam pytan, najlepszy soundtrack ostatnich paru lat

A dalej jest tak:
4.Moanaa - Descent - jak dla mnie postna plyta roku
5.Soen - Tellurian - imho jedynki nie przebil, ale doskonale sie tego slucha
6.Vader - Tibi et Igni - chlopaki w swietnej formie, pozamiatali
7.Behemoth - The Satanist - j.w.
8.Lux Occulta - Kolysanki - najdziwniejsza plyta ostatnich lat, ale slucha sie wysmienicie
9.Defying - Nexus Artificial - doomowo-postna uczta z Olsztyna
10.Palefeather - Palefeather - folkowo-floydowe klimaty, na jesien jak znalazl

Sporo plyt przegapilem albo celowo zignorowalem, a to z braku czasu, a to z niecheci do sciagania muzy z sieci, a wiadomo, ze funduszy na kazdy pojawiajacy sie album brak, ale z tego, co udalo mi sie w 2014 roku przesluchac i co do mnie przemowilo, wyroznilbym jeszcze fajnie plumkajacy Burzum z 'The Ways of Yore', Furie i ich 'Nocela', z ktorym zreszta nie zaznajomilem sie jeszcze tak dobrze, jak bym sobie tego zyczyl, fajnie wchodzacy i folkujacy Thy Worshiper z plyta 'Czarna dzika czerwien', akustycznego Kata z Romanem i staro-nowe Pink Floyd, choc to chyba glownie z sentymentu.

Z rzeczy, ktore gdzies tam mi nie do konca podeszly, a chcialem, aby bylo przeciwnie, wymienilbym 'Molocha' rodzimego Merkabach, ktorego nie udalo mi sie ogarnac umyslem, nawet po paru przesluchaniach, nowe Decapitated, ktore wyszlo im moim skromnym zdaniem jednak troche zbyt kwadratowo, EPke Dianoyi, ktorym cholernie kibicowalem i mialem nadzieje, ze po sredniej drugiej plycie wroca do klimatow z jedynki a tu dupa i jeszcze koncertowke Lacrimosy, do ktorej nawet nie podszedlem, choc niegdys to moj ulubiony zespol byl.

Koncertowo 2014 byl u mnie ubozszy niz 2013, bo czlowiek zarobiony i czasu ni ma, ale udalo mi sie zobaczyc Dream Theater w Spodku (zieeeew niestety na dluzsza mete), na wiosne rozniosl mnie w pyl Obscure Sphinx, ktory wciaz uwazam za najlepszy obecnie koncertowy zespol w Polsce, a pare minut potem poszarpal zwloki TFN, szczeke zbieralem tez po koncercie Leszka Mozdzera w nowiutkim katowickim NOSPR, a pod koniec roku znowu dane bylo mi zobaczyc Opeth na doskonalym koncercie, ktory jakos milej wspominam, niz pamietna Stodole z 2009, a juz na koniec obejrzalem jeszcze, jak co roku, Closterkeller w odnowionym skladzie i z nieco slabszym wystepem niz w 2013.

Ze starszych rzeczy, ktore odkrylem w 2014 najbardziej zachwycil mnie solowy Steve Hackett, ktorego albumow sygnowanych wlasnym nazwiskiem po prostu wczesniej nie znalem, a okazaly sie kopalnia genialnych zagrywek, oraz wydany w 2013 roku album 'Climax' finskiego Beastmilk, ktory zawladnal mna totalnie i przed dlugi czas nie pozwalal sie od siebie uwolnic. Wszystkich Was tu tym zreszta meczylem i namawialem do zapoznania sie z materialem ;)

Z okolomuzycznych rzeczy warto jeszcze wspomniec o paru ksiazkach, z ktorymi mialem przyjemnosc obcowac w 2014: o biografii najbardziej zasluzonego polskiego zespolu deathmetalowego autorstwa Jarka Szubrychta pt. 'Vader: Wojna totalna', o genialnej ksiazce Magdaleny Grzebalkowskiej pt 'Beksinscy: Portret podwojny', o ciekawie i niestandardowo napisanej biografii Rogera Watersa pt. 'Roger Waters. Czlowiek za murem' autorstwa Dave'a Thompsona i o wywiadzie-rzece pt. 'Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora', ktory z samym zainteresowanym przeprowadzil Leszek Gnoinski. Tej ostatniej wprawdzie jeszcze nie przeczytalem w calosci, a jedynie przejrzalem, ale zapowiada sie wybornie, bo i rozmowca niezwykly.

Uff. Kolejny ciekawy rok. Przynajmniej na plaszczyznie muzycznej ;)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Orka_Opeth

  • Posts: 398
  • Karma: +8/-0
  • Gender: Male
Odp: Podsumowanie muzyczne roku 2014
« Reply #14 on: 2014-12-29, 10:38:30 »
Moja lista TOP 10 ( kolejno¶æ nieprzypadkowa )

1. Skyharbor - Guiding Lights

2. Haken - Restoration

3. Lunatic Soul – Walking on a Flashlight Beam

4. Periphery - Clear

5. Animals As Leaders - The Joy of Motion

6. SOEN - Tellurian

7. Opeth – Pale Communion

8. Cynic - Kindly Bent To Free Us/ Anathema - Distant Satellites

9. Destiny Potato - LUN

10. Transatlantic - Kaleidoscope



Je¿eli chodzi o wydawnictwa DVD to w tym roku wiele ciekawych rzeczy nie widzia³em z wyj±tkiem fantastycznego koncertu ( bez publiki to te¿ koncert? :P ) Between the Buried and Me -  “Future Sequence: Live at the Fidelitorium” oraz Dream Theater - Breaking the Fourth Wall ( dupy nie urwa³ ale zawsze jest mi³o obejrzeæ ch³opaków w akcji )


« Last Edit: 2014-12-29, 10:49:42 by Orka_Opeth »
out of the courtyard, come back tonight, my sweet satan I see you.