Author Topic: obudowa instrumentu  (Read 133 times)

0 Members i 1 Gość przegląda ten wątek.

flynn

obudowa instrumentu
« on: 2019-04-14, 17:49:21 »
Mam pytanie. Są różne pianina elektroniczne i różnią sie wieloma funkcjami, ale chodzi mi mi bardziej o budowę fizyczną. Dla przykładu: To jest zwykłe pianino cyfrowe
https://www.olx.pl/oferta/pianino-elektroniczne-casio-cps-120-z-dodatkami-CID751-IDjJ0FZ.html#9ddd1e8e79
A to jest obudowane, tak by przypominało pianino akustyczne
https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/17/30652/kawai-kdp90-r.html
Czy to obudowanie coś daje poza wyglądem? Bo jednak gabaryty są wtedy większe, więc nie wiem czy to nie przeszkadza.

Luksor

• Mourner
  • *
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: obudowa instrumentu
« Reply #1 on: 2019-04-14, 22:32:12 »
Obudowa to bajer. W pianinie cyfrowym najważniejsza jest klawiatura. A dokładnie, by była dynamiczna i ważona. Bez tej ostatniej funkcji robi się nam klasyczny keyboard. Oczywiście ważny jest jeszcze pedał dynamiki, ale zawsze można sobie coś tam dobrać. Wiem to, bo moja małżonka jest muzykiem (nauczycielem) i od kilku lat w domu używa Casio PX-200 Privia. Oczywiście jest to instrument do ćwiczenia w domu (w bloku nie sposób byłoby to robić na klasycznym pianinie), więc trzeba wziąć poprawkę, że presety brzmieniowe nie będą jakiejś nadzwyczajne. ;) Jeżeli chce się mieć coś z wyższej półki, myślę że trzeba się zaopatrzyć np. w Yamaha CVP-701 B Clavinova. ;) :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Luksor

• Mourner
  • *
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
« Reply #2 on: 2019-04-14, 22:36:50 »
Tutaj masz jakiś filmik reklamowy Yamahy. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

longhery

• moorwalking
« Reply #3 on: 2019-04-15, 10:22:05 »
Obudowa meblowa daje przynajmniej jakieś pozory stabilności i stałej wysokości, ma zwykle wbudowane pedały a pianino ma jakieś głośniki. Jest jednak nieporęczna jeśli będziesz miał/miała zamiar często się z pianinem przemieszczać. To sugerowana opcja do grania klasyki.
Pianino typu slab (sceniczne) daje trochę mobilności (choć mimo wszystko to jest zwykle waga rzędu 20kg), ale dla wygodnej gry trzeba dokupić porządną podstawę i pedał (kładzenie klawiatury na stole/krzesłach to słaby pomysł). Często też slab-y nastawione są głównie na grę na słuchawkach, więc albo nie mają głośników albo mają bardzo słabe pierdziawki. Są też gotowe podstawy pod poszczególne modele slab, które po złożeniu dają w rezultacie coś w rodzaju mebla. Jednak kosztowo taniej wyjdzie pójść albo w pianino-mebel albo w sceniczne z podstawą i pedałem.

Jeśli wybierasz pierwsze pianino, to nie zszedłbym niżej niż yamaha p-45/kawai es8. Potem półka wyżej to yamaha p-125 albo kawai es-110 (ja preferuję kawai). To są przyzwoite instrumenty na start jeśli zaczynasz naukę.
Dalej (jeśli po roku/dwóch nadal chcemy grać i wybrać upgrade) w zależności od tego czy idziemy w slab czy mebel pominąłbym pośrednie modele (w przypadku yamahy ariusa i niskią clavinovę, w przypadku kawai  serię kdp i niskie modele cn) i poszedł od razu w yamaha p-515 (slab) albo jego odpowiednik meblowy - clavinova clp-645 (nie jestem fanem linii cvp) lub w przypakdu kawai mp7 se (slab) lub kawai ca48 (mebel). Rolanda i Casio pomijam, bo to nie moja bajka w kontekście brzmienia/akcji klawiatury.
W tych okolicach cenowych pojawia się też opcja kawai vpc-1 - klawiatura midi z przyzwoitą już akcją kawai (choć poprzedniej generacji, vpc-2 jak wyjdzie, będzie pewnie miał nową akcję gf2). Taką podłączamy do kompa, dokupujemy pakiet brzmień i mamy super profesjonalne brzmienie, choć już na zawsze związani jesteśmy z kompem/laptopem.

Celując w najwyższe modele pominąłbym półkę pośrednią i strzelił od razu powyżej 10k pln (ale jeszcze przed hybrydami) - tutaj w meblowych instrumentach masz yamaha clp-675/685 (ludzie narzekają na akcję w tych modelach, ale brzmią super), w przypadku kawai ca78 i ca98. Ze slabów znam tylko bardzo ceniony kawai mp11 se.

Najwyżej stoją hybrydy (akcja z młoteczkami), ale to już wydatek rzędu 20k+ dla bardzo zamożnych - w tej cenie wolałbym akustyka z opcją silent. Naturalnie z uwagi na młoteczki są to spore meble.

lofty-success