Author Topic: Muzyczne podsumowanie roku 2010  (Read 5448 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #15 on: 2011-01-15, 10:21:51 »
Ostatnio rzadko s³ucham "Noc Muzycznych Pejza¿y" on line, ale roczne podsumowanie plebiscytu s³uchaczy ka¿dego roku nieprzerwanie od kilkunastu lat. Dzisiejszej w³a¶nie nocy Piotr Kosiñski podsumowa³ wyniki zabawy na ulubiony album s³uchaczy 2010 roku i zaprezentowa³ pierwsz± piêtnastkê, która prezentuje siê nastêpuj±co:

1. ANATHEMA - We're Here Because We're Here
2. LUNATIC SOUL – Lunatic Soul II
3. GAZPACHO - Missa Atropos
4. BRENDAN PERRY – Ark
5. PETER GABRIEL - Scratch My Back
6. TRANSATLANTIC - The Whirlwind
7. IRON MAIDEN - The Final Frontier
8. DIVISION BY ZERO - Independent Harmony
9. QUIDAM - Strong Together Live
10. PAIN OF SALVATION - Road Salt One
11. BLACK COUNTRY COMMUNION - Black Country
12. ANANKE - Malachity
13. BELIEVE - World is Round
14. DISPERSE - Journey Through The Hidden Gardens
15. ACUTE MIND - Acute Mind

Poza polskimi formacjami, które zdominowa³y pocz±tek drugiej dziesi±tki, najlepiej s³ucha³o mi siê Anathemy i (co dla mnie najbardziej zaskakuj±ce) Pain Of Salvation (Kosiak zaprezentowa³ bodaj¿e zamykaj±cy p³ytê Innocence). Jako ciekawostkê, dla uzupe³nia podam jeszcze osobist± "dziesi±tkê 2010" prowadz±cego audycjê Piotra Kosiñskiego, któr± zaprezentowa³ przed tygodniem:
1. KARNIVOOL - Sound Awake
2. HYPNOS 69 – Legacy
3. WOLF PEOPLE – Steeple
4. BRENDAN PERRY – Ark
5. JOHN GRANT - Queen Of Denmark
6. ANATHEMA - We're Here Because We're Here
7. GAZPACHO - Missa Atropos
8. MY BROTHER THE WIND - Twilight In The Crystal Cabinet
9. FROGG CAFÉ - Bateless Edge
10. JOE BONAMASSA - Black Rock
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #16 on: 2011-01-15, 19:43:33 »
No i widze, ze Anathema sieje zniszczenie w podsumowaniach. A mnie - choc znam cala ich dyskografie niemalze na pamiec - jakos nie powalila ta plyta... Moze na wiosne lepiej wejdzie, bo to w sumie takie bardziej radosne granie niz poprzednie "jesienno-zimowe" albumy Anathemy.


Jutro albo pojutrze jeszcze podsumowanie czytelnikow portalu Rockarea. I to by bylo powoli na tyle.
« Last Edit: 2011-01-15, 19:49:14 by VoiceOfCommonSense »
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #17 on: 2011-01-17, 10:37:59 »
No i widze, ze Anathema sieje zniszczenie w podsumowaniach. A mnie - choc znam cala ich dyskografie niemalze na pamiec - jakos nie powalila ta plyta... Moze na wiosne lepiej wejdzie, bo to w sumie takie bardziej radosne granie niz poprzednie "jesienno-zimowe" albumy Anathemy.


to prawda, ¿e p³yta nie jest jaka¶ wybitna - fakt, ¿e bryluje w rankingach mo¿e byæ znakiem, ¿e to po prostu nie by³ rok obfituj±cy w genialne nagrania i takie jest w³a¶nie moje odczucie :] ale s³ucha siê przyjemnie

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #18 on: 2011-01-18, 15:35:07 »
Ekhm, chyba bede musial zaktualizowac swoje poprzednie zeznania, bo wlasnie slucham albumu "Vîrstele Pãmîntului" rumunskiego Negura Bunget (wydanego w marcu 2010) i jestem totalnie zmiazdzony!
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #19 on: 2011-01-18, 22:39:46 »
Uda³o mi siê mniej wiêcej tak± listê stworzyæ, bach!

1. Laurie Anderson - Homeland
2. Toro y Moi - Causers of This
3. Gil Scott-Heron - I'm New Here
4. Beach House - Teen Dream
5. Munly & The Lupercalians - Petr & the Wulf
6. Abel Korzeniowski - A Single Man: Original Motion Picture Soundtrack
7. Deathspell Omega - Paracletus
8. Celeste - Morte(s) Nee(s)
9. How to Dress Well - Love Remains
10. The Tallest Man on Earth - The Wild Hunt

i od 11ego miejsca bez konkretnej kolejno¶ci:
ANBB - Mimikry
Antony and the Johnsons - Swanlights
Arcade Fire - The Suburbs
Crystal Castles - Crystal Castles
Current 93 - Baalstorm, Sing Omega
Daniel Bjarnason - Processions
Deerhunter - Halcyon Digest
Joanna Newsom - Have One On Me
Mount Kimbie - Crooks & Lovers
Oneohtrix Point Never - Returnal
Salem - King Night
Wildbirds And Peacedrums - Rivers

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #20 on: 2011-01-20, 09:43:50 »
Podsumowanie czytelnikow portalu Rockarea:

1 ANATHEMA – We're Here Because We're Here
2 GAZPACHO – Missa Atropos
3 LUNATIC SOUL – II

4 MYSTERY - One Among The Living
5 LEBOWSKI - Cinematic
6 DIVISION BY ZERO - Independent Harmony
7 DAVID MINASIAN - Random Acts of Beauty
8 MOSTLY AUTUMN - Go Well Diamond Heart
9 KARNATAKA - The Gathering Light
10 BELIEVE – World is Round
11 BRENDAN PERRY - Ark
12 DISPERSE - Journey Through The Hidden Gardens
13 ANANKE – Malachity
14 HAKEN – Aquarius
15 YOGI LANG – No Decoder
16 THE WATCH – Planet Earth?
17 THE BLACK NOODLE PROJECT – Ready To Go
18 ACUTE MIND – Acute Mind
19 CARPTREE – Nympf
20 GLASS HAMMER – If
21 QUIDAM - Strong Together
22 GALL – Anonym
23 BIG BIG TRAIN - Far Skies Deep Time
24 ORDINARY BRAINWASH – Labeled Out Loud
25 LOVE DE VICE - Numaterial
26 DIANOYA – Obscurity Divine
27 PETER GABRIEL – Scratch My Back
28 STAR ONE - Vitctims Of The Modern Age
29 SORRY BOYS – Hard Working Classes
30 TERMINAL - Tree Of Lie
31 NICK MAGNUS - Children of another god,
32 ODYSSICE - Silence
33 OPENSPACE – Elementary Loss
34 UNITOPIA - Arifical Paradise
35 MR.GIL - Skellig
36 TRANSATLANTIC – The Whirld Tour 2010
37 PURE REASON REVOLUTION – Hammer & Anwil
38 MR GIL – Light and Sound
39 BLINDEAD - Affliction
40 IRON MAIDEN - The Final Frontier
41 JAMES LA BRIE – Static Impulse
42 NEVERMORE – The Obsidian Conpiracy
43 ORPHANED LAND - The Never Ending Way of ORwarriOR,
44 OZZY OSBOURNE - Scream
45 PAIN OF SALVATION - Road Salt One
46 IHSAHN – After
47 OVERKILLl - Ironbound
48 VOLBEAT - Beyond Hell/Above Heaven
49 ANDERSON/WAKEMAN – Living Tree
50 HYPNOS 69 - Legacy

I znowu Anathema :P
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #21 on: 2011-01-20, 13:55:34 »
W tym roku jako¶ s³abo przygl±da³em siê nowo¶ciom, ale odkry³em wiele zespo³ów, których wcze¶niej nie zna³em, b±d¼ zna³em, ale z jakiego¶ powodu nie chcia³o mi siê wzi±æ za s³uchanie ich dokonañ. Pod wzglêdem wydawniczym trochê rozczarowanie, bo znów nie ma nowego albumu Tenhi, nie ma nowego Disillusion, ani Tides From Nebula, a ci±gle zapowiadaj± siê, ¿e  "ju¿ wkrótce" :(. na wyró¿nienie zas³uguj±:

Alva Noto - For 2. Wydana wyj±tkowo nie przez raster-noton p³yta - ho³d dla wielu wa¿nych twórców (którzy jak dowiedzia³em siê z wywiadów mieli bardzo du¿y wp³yw ogólnie na twórczo¶c Carstena Nicolai) takich jak Andriej Tarkowski, Dieter rams i wielu innych. Ka¿dy utwór zawiera co¶ niepowtarzalnego co kojarzy siê z dokonaniami artystów, którym jest dedykowany. Wspania³y pomys³ i mistrzowskie (jak zwykle) wykonanie.

Kangding Ray ( + Carsten Nicolai + Ben Frost) - Pruitt igoe O tym albumie pisa³em ju¿ kilka razy tu na forum. Napiszê tylko, ¿e s³ucha siê znakomicie, czujê, ¿e lepiej pasuje do klimatu polskich, Warszawskich blokowisk ni¿eli do Niemieckiego ³adu i porz±dku, gdzie zosta³ stworzony :)

Alcest - Escalles de la Lune
- O Alce¶cie us³ysza³em od mojej dziewczyny, która zapozna³a mnie z jego pierwsz± p³yt±. "Taki trochê bardziej melancholijny agalloch" pomy¶la³em. Na Brutal Assault zauwa¿yli¶my now± p³ytê w ca³kiem niskiej czeskiej cenie, wiêc hop do wora. W samochodzie w drodze powrotnej mêczy³em wszystkich t± p³yt± niesamowicie. S±dzilem, ¿e Alcest to bardzo wtórna muzyka, ale okaza³o siê, ¿e po prostu takie wra¿enie odnios³em po przes³uchaniu 1 p³yty (która jak sam Niege twierdzi, by³a o wiele mniej z³o¿ona ni¿ to nad czym pracowa³ ostatnio), okaza³o siê ono b³êdne. Wspania³e melodie, nieziemski, ba¶niowy klimat, wspania³y wokal i brzmienie p³yty. Piêkna muzyka.

Shining - BlackJazz. To naprawdê jest po³±czenie black metalowego szaleñstwa i Jazzowej improwizacji. Chory wokal, przedziwne brzmienie, powykrêcane melodie, cover wspania³ego, wiecznie m³odego kawa³ka King Crimson, moc, naprawdê nowa jako¶ muzyki.

Dalej w kolejno¶ci przypadkowej (posegregowane gatunkami mniej wiêcej)

1349 - Demonoir - ot kolejny 1349. bardzo dobrze siê s³ucha
Drudkh - Handful of Stars - trochê rozczarowanie. Po wspania³ym Microcosmos trochê obni¿yli poprzeczkê. Do¶c p³ytkie brzmienie, no ale drudkh to drudkh, jedyni blackmetalowcy, którzy pozostali TRU :D
Enslaved - Axioma Ethica Odini - nie pozamiatali choæ album ciekawy i w pewnym sensie nowatorski

Keep of Kalessin - Reptilian
-  niebo lepsza od Colossus, ale nadal przegrywa z Armad±
Agalloch - Marrow of The Spirit - nie za bardzo jestem w stanie poj±æ czym siê tak wszyscy zachwycaj±. Brzmienie skopane, ale mo¿e jeszcze muszê siê ws³uchaæ
Rosetta - Determinism of Morality - Rosetta trzyma poziom. "Hardcore dla astronautów" tym razem ma wiêcej eksperymentalnych smaczków,  wiêcej przebojowo¶ci, ale chyba trochê mniej g³êbi .

Tesseract - Concealing fate EP
- koncert w maju zmiót³ mnie totalnie. Wspania³e wydawnictwo, Ch³opaki wydaj± siê spoko, s³awa nie uderzy³a im do g³owy, bardzo mi³o siê z nimi pi³o piwo :)
Dungen - Skit i allt

Khoma - Final Storm - Du¿e zaskoczenie. My¶la³em, ¿e to po prostu jakie¶ emo z chlopakami z Cult of Luna. Okaza³o siê, ¿e to jest Cult of luna z mêskim/niemêskim :] wokalem. Wspaniale siê s³ucha (dla fanów jest nawet pewien smaczek - kawa³ek tytu³owy co¶ wam pewnie przypomina :) ).
« Last Edit: 2011-01-20, 13:59:55 by Milad »
No way in from the outside, no way out from within.

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #22 on: 2011-01-22, 21:10:58 »
Je¶li chodzi o zagranicê to ten rok jest dla mnie rokiem rozczarowañ. W ten czy w inny sposób nie umia³em siê zakochaæ w albumach na które naprawdê czeka³em:

Electric Wizard - "Black Masses" jest dla mnie bardzo ¶redni± kalk± poprzednika.
Unearthly Trance - "V" nie wykorzysta³o zabójczego potencja³u psychodelii i utopi³o siê w bezriffowym kwasie.
Immolation - nagrali doskonale brzmi±cy album, ale poza 3 doskona³ymi kawa³kami totalnie nie poruszaj±cy. Pamiêtaj±c ciary z "Harnessing Ruin" jest to dla mnie smutne.
1349 - "Demonoir" spartoli³ seriê genialny riffów i ¶wietny pomys³ na konstrukcjê albumu nieustannym blastem. Jak mnie boli jak wchodzi "Devil of The Desert", który zamiast w psychodeliê rozwija siê puste napierdalanie.
Massive Attack - jest ³adne, ale po prostu takie sobie.


Nie by³o albumu, który by mnie po³o¿y³ na ³opaty tak jak "Resplendent Grotesque" czy "Night is The New Day" z zesz³ego roku, ale by ³o parê niez³ych:

Anathema - da³a radê, a za "A Simple Mistake" warto siê daæ pokroiæ.
Brendan Perry - stworzy³ naprawdê poruszaj±cy album, w dodatku flirtuj±c z elektronik±. Gdyby by³ odrobinê mniej barokowy to stawia³bym mu pomniki.
Cathedral - nagrali wyj±tkow± "The Guessing Game", która jest jak piêkna podró¿. Trwa 90 minut, a nie umiem siê ni± znudziæ.
Deathspell Omega - której "Paracletus" zamkn±³ piêknie trylogiê bawi±c siê konstrukcjami rodem z rocka progresywnego. Nic do skrytykowania, ale chyba w³a¶nie wyczerpali formu³ê.
Enslaved - mimo powrotu do korzeni, jest znakomity. Kciuk w górê za wiêkszy udzia³ Herbranda w wokalizach.
How to Destroy Angels - zadebiutowali poruszaj±co, ale na tym siê chyba skoñczy je¶li Trent pokocha siê z muzyk± filmow±.
Killing Joke - musia³ mnie d³ugo kupowaæ, ale w koñcu uzna³em, ¿e "Absolute Dissent" jest równie pora¿aj±ca co poprzedniczki.
Nevermore - wiem, ¿e wiele osób plujê na tê p³ytê, ale dla mnie to jest piêkna esencja stylu wyci¶niêta w 40 minut z dwoma fantastycznymi coverami na dok³adkê.
Noisia - "Split The Atom" to k³ad±cy na ³opatê mechaniczny dub, który urywa dupê przy samej szyi.

Do tego wyró¿niê po krótce jeszcze Tryptikon, Vex'd, Cough i Athesit.

Oby nowy by³ znacznie lepszy chocia¿ ju¿ wiem, ¿e nowe Mogwai raczej ssie ni¿ rz±dzi.
[under construction]

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #23 on: 2011-01-26, 12:21:18 »
A jeszcze tak do podsumowañ, to koncertowo zdecydowanie najlepszy rok jak do tej pory. Po pierwsze Ulver, zobaczyæ mistrzów w koñcu na scenie niezapomniane prze¿ycie i dodatkowo uda³o mi siê pogadaæ z Jornem :D Dalej genialny OFF z Fenneszem, Zu, Basinskim, Dinosaur Jr., The Flaming Lips, No Age i A Place to Bury Strangers na czele. Pó¼niej trochê s³abszy Unsound, ale to g³ównie z powodu braku kasy, ale kolejne dwie gwiazdy wspó³czesnego ambientu Tim Hecker i Ben Frost zaliczone, plus cudowne Wildbirds & Peacedrums i awangardowe instalacje. Katatonia i Gojira w Krakowie, tak¿e niezapomniane wspania³e koncerty. Znowu nadarzy³a siê okazja zobaczyæ Laibach i Mount Eerie. Sonisphere Festival ca³kiem udany, choæ ogólnie przera¿aj± mnie tak du¿e, bezosobowe wydarzenia. Poza tym multum mniejszych polskich koncertów, ze szczególnym wyró¿nieniem dla Woody Alien, zawsze jest ogromna moc i energia na ich wystêpach i jak bêdziecie mieæ okazje to id¼cie, nie po¿a³ujecie :)

Obecny rok znowu zapowiada siê pod wzglêdem scenicznych wydarzeñ znakomicie, ju¿ og³oszone kilka interesuj±cych mnie zespo³ów, poza tym nasze festiwale staj± siê coraz popularniejsze, m.in. Opener i Nowamuzyka zosta³y wybrane na najlepsze festiwale w swoich kategoriach w skali europejskiej, tak¿e za pewne przyci±gn± znane bandy.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #24 on: 2011-02-18, 14:02:29 »
Ostatnio czêsto s³ucham i przyznam szczerze, ¿e z przyjemno¶ci±, dwie p³yty, które tam trochê bokiem mi przesz³y w ubieg³ym roku (mo¿e nie s± to dzie³a epokowe, ale jednak ca³kiem solidne albumy), a s± nimi: "Scream" Ozzy Osbourne'a i "The Final Frontier" Iron Maiden. Dwie próbki z albumów: Diggin' Me Down i When The Wild Wind Blows.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #25 on: 2011-03-06, 13:37:16 »
Dochodzê do wniosku, ¿e z roku na rok coraz trudniej wy³owiæ z ca³ej masy p³yt co¶ ciekawego (nie mówi±c ju¿ o albumach niebanalnych, do których chcia³oby siê czê¶ciej wracaæ). Byæ mo¿e to kwestia wieku i os³uchania siê z ró¿nej ma¶ci patentami muzycznymi. Kto wie, mo¿e 10 lat temu jara³aby mnie nowa p³yta Enslaved, tymczasem dzisiaj mogê uznaæ j± za co najwy¿ej w miarê solidny album. Zaryzykowa³bym teoriê, ¿e ukszta³towany gust muzyczny trudno jest zaspokoiæ, podczas gdy na etapie kszta³towania wystarczy podrzuciæ mu stary odgrzewany kotlet ¿eby siê zapcha³.

2010 dla mnie sta³ pod znakiem zaledwie kilku zespolów, które wypu¶ci³ co¶ godnego uwagi d³u¿szej ni¿ tylko kilka odtworzeñ p³yty. Agalloch niestety mnie rozczarowa³, chocia¿ na nowym wydawnictwie jest kilka fajnych fragmentów. W³a¶ciwie ich post-rockowe inklinacje daj± radê, ale ich metalowy powrót do korzeni ju¿ nie.
When Day Descends przez piêæ lat zdo³a³ dograæ trzy nowe piosenki i zepsuæ wokalem oficjalnie niewydane utwory. Trochê s³abo jak na zespó³, który wyda³ jedn± z ciekawszych w ostatnich latach akustyczno-metalowych p³yt.
Z przyjemniejszych rzeczy w tym roku wymieni³bym Disperse (gdyby nie kilka s³abszych kawa³ków i momentami dzia³aj±cy na nerwy akcent wokalisty album by³by naprawdê niez³y).
Brendan Perry wyda³ bardzo dobry album. Powyzbiera³ co lepsze elementy muzyki Dead Can Dance, doda³ do tego trochê elektroniki + swój wokal i co¶ co wydawa³oby siê zbyt prostym zabiegiem na wydanie interesuj±cego albumu o dziwo wypali³o. Wysz³a z tego naprawdê zgrabna kontynuacja dotychczasowej twórczo¶ci DCD, a brak wokalu Lisy Gerrard wcale nie czyni p³yty s³absz±.
W zestawieniach nie widzia³em ¿adnej wzmianki o nowym Soilwork, a szkoda bo je¿eli komu¶ podoba³y siê ich albumy z przed dekady to z The Panic Broadcast te¿ warto by³oby siê zapoznaæ.
Nowy Lunatic Soul jest ca³kiem przyjemny. Szkoda, ¿e Duda nie zdecydowa³ siê na u¿ycie elektrycznej gitary. Kilka bardzo dobrych kompozycji, ale momentami naprawdê brakuje mi tego instrumentu (np. zakoñczenie Wanderings a¿ prosi siê o solówkê Grudnia ;]). Z ubieg³orocznych dobrych albumów mog³bym jeszcze wymieniæ Beltaine - Triú Panowie dalej trzymaj± poziom, chocia¿ mam wra¿enie, ¿e staæ ich na jeszcze bardziej urozmaicone mieszanie ró¿nych gatunków z irlandzkim folkiem.
Pocieszam siê, ¿e w tym roku jest szansa na co najmniej kilka niecierpliwie wyczekiwanych przeze mnie p³yt: Ulver, Tenhi, Tool, Opeth, Aghora, Mastodon, Riverside, Disillusion, Shora, Dordeduh... trochê siê tego nazbiera³o.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Muzyczne podsumowanie roku 2010
« Reply #26 on: 2011-03-06, 22:37:11 »
Za³±czmy jeszcze podsumowanie czytelników
Quote from: Metal Hammer 3/2011
Album Roku

Polska
1. Blindead – “Affliction XXIX II MXMVI”
2. Acid Drinkers “Fishdick Zwei”
3. Lunatic Soul “II”
4. Kult “MTV Unplugged”
5. Morowe “Piek³o Labirynty Diab³y”

¦wiat
1. Accept “Blood Of Nations”
2. Ozzy Osbourne “Scream”
3. Iron Maiden “The Final Frontier”
4. Korn “III Remember Who You Are”
5. Tarja “What Lies Beneath”

Zespó³ roku

Polska
1. Acid Drinkers
2. Behemoth
3. Blindead
4. Coma
5. Vader

¦wiat
1. Iron Maiden
2. Linkin Park
3. Metallica
4. Ozzy Osbourne
5. Motorhead

Debiut Roku

Polska
1. Morowe “Piek³o Labirynty Diab³y”
2. Lebowski “Cinematic”
3. Kim Nowak
4. Dianoya “Obscurity Divine”
5. Pinkroom “Psychosolstice”

¦wiat
1. Black Country Communion “BCC”
2. Slash “Slash”
3. Kvelertak “Kvelertak”
4. YOSO “YOSO”
5. The Kandidate “The Kandidate”

DVD 2010

Polska
1. Behemoth “Evangelia Heretica”
2. Coma “Live”
3. D¿em “30te urodziny”
4. Kult “MTV Unplugged”
5. Jelonek “Przystanek Woodstock 2010”

¦wiat
1. Big 4 Live From Sophia
2. Opeth “Live At The Royal Albert Hall”
3. Slipknot “Sickness”
4. Transatlantic “Whirld Tour 2010”
5. Heaven & Hell “Neon Nights Live At Wacken”

Wokalista roku

Polska
1. Nergal
2. Piotr Rogucki
3. Titus
4. Kazik Staszewski
5. Tomasz Struszczyk

¦wiat
1. Bruce Dickinson
2. Ozzy Osbourne
3. Ronnie Dio
4. James Hetfield
5. Rob Halford

Wokalistka roku

Polska
1. Anja Orthodox
2. Kasia Nosowska
3. Edyta Bartosiewicz
4. Aya
5. Doda

¦wiat
1. Angela Gossow
2. Simone Simmons
3. Tarja Turunen
4. Sharon Del Adel
5. Skin

Instrumentalista roku

Polska
1. Mariusz Duda
2. Micha³ Jelonek
3. Titus
4. Nergal
5. ¦limak

¦wiat
1. Slash
2. Kirk Hammett
3. Zakk Wylde
4. Dave Mustaine
5. Steven Wilson

Koncert roku

1. Sonisphere, Warszawa
2. AC/DC, Warszawa
3. Deep Purple, Spodek
4. Metal Hammer Festival 2010
5. Przystanek Woodstock 2010

Przebój roku

Polska
1. Acid Drinkers “Love Shack”
2. D¿em “Partyznat”
3. Perfect “Raz Po Raz”
4. Markowski&Sygitowicz “Ka¿dej Nocy”
5. Believe “Cut Me Paste Me”

¦wiat
1. Accept “Land Of The Free”
2. Iron Maiden “El Dorado”
3. Ozzy “Let Me Hear Your Scream”
4. Linkin Park “The Catalyst”
5. Korn “Oildale (Leave Me Alone)”

Nadzieje p³ytowe na 2011

Polska
1. Riverside
2. TSA
3. Vader
4. Behemoth
5. Closterkeller

¦wiat
1. Black Sabbath
2. Metallica
3. Nightwish
4. Opeth
5. Rammstein
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

 

lofty-success