Author Topic: Czego aktualnie słuchacie?  (Read 1421928 times)

0 Members i 13 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Lizard

  • Guest
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3780 on: 2008-05-24, 03:00:59 »
Lacrimosa - Elodia

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..... "leben... halt mich, mein leben halt mich"   :vom:
to ja juz wiem dlaczego Ci "goth" wygladaja jak z klopa :toimonster:

muzyka: ujdzie
wokal : masakra, nie wiem czy wytrzymam do konca, jestem na 4 z 8 utworow

z komentarzy widzialem ze jest jeden album ponoc lepszy... to ja nie wiem jak bardzo lepszy musialby byc zeby sie dalo tego sluchac, jak przezyje to sprobuje, aczkolwiek, ciezka reanimacja Opethem przynajmniej na 2-3 dni non-stop sluchania

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3781 on: 2008-05-24, 10:57:41 »
to ja juz wiem dlaczego Ci "goth" wygladaja jak z klopa :toimonster:
Rozumiem, ¿e komu¶ taka stylistyka mo¿e nie odpowiadaæ i jest obca (Lacrimosy i innych artystów), ale u¿ywanie powy¿szych z³o¶liwych uwag uw³acza jedynie autorowi tych epitetów.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3782 on: 2008-05-24, 11:24:26 »
Zw³aszcza, ¿e rzeczony autor uwag sugeruje reanimacjê opesiem, który, co by nie powiedzieæ, siê w klopach lubuje. :P

Lizard

  • Guest
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3783 on: 2008-05-24, 11:31:50 »
nie no porownywac Opetha do Lacrimosy to mozna na forum paris hilton, gdzie wszystko poza nia to jedno i to samo :P
a swoja ocene podtrzymuje, uwazam ze zachowujac zdrowy rozsadek i dystans tak to wlasnie wyglada
kazdy kto nie byl to muzyka "ska¿ony" w okresie kiedy jeszcze nic nie znal, majac wyrobione ucho nigdy by po to nie siegnal,
to jest muzyka dla zdesperowanych "emo" i moglbym pisac wiecej, ale nie chce sie bardziej narazac :P

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3784 on: 2008-05-24, 11:43:23 »
kazdy kto nie byl to muzyka "ska¿ony" w okresie kiedy jeszcze nic nie znal, majac wyrobione ucho nigdy by po to nie siegnal,
Obra¿aj nas dalej zadufany w sobie b... :twisted:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3785 on: 2008-05-24, 11:45:19 »
Przepraszam, ale teraz to ju¿ mnie obra¿asz.

Poza tym co widzisz z³ego w takim wygl±dzie?:

Dla mnie to jest ca³kiem w porz±dku. Poza tym je¶li cz³owiek ju¿ na drugiej swojej p³ycie u¿ywa organów, a kilka albumów pó¼niej gra z najlepsz± orkiestr± na ¶wiecie, to wybacz, ale Opeth, ze swoimi prawdziwymi instrumentami na wodnej szopie jest daleko w tyle za Lacrimos±. Mo¿e i rzeczywi¶cie Elodia jest smutna, sam uwa¿am, ¿e Halt Mich i The Turning Point to s³abszy moment na tej i tak genialnej p³ycie, ale pos³uchaj sobie Am Ende Stehen Wir Zwei [solówka na pile!], albo nawet Sanctus z chórem. A jak chcesz to po³±czyæ z mocnym graniem, to odsy³am jeszcze raz do Saphire z Lichtgestalt - najpierw przepiêkny motyw na dêciaku, potem Tilo, motyw na akustyku, a potem wchodzi muza, której nie da siê okre¶liæ inaczej, jak ciê¿ki metal.
Przyrównywanie zespo³u, który wyrós³ z gotyku i sta³ siê jedynym w swoim rodzaju po³±czeniem muzyki rockowej z muzyk±, jak to mówi± ignoranci, "powa¿n±" do emo jest wykazaniem siê nie tylko nieznajomo¶ci± tematu, ale i obelg± dla fanów, których jest zapewne tyle, co i fanów opetha.
Da siê porównaæ, te dwa zespo³y, mimo, ¿e to zupe³nie inna muzyka. Po prostu muzyka zawsze pozostanie muzyk±, i dopóki nie schodzi na grunt ekstremalnie eksperymentalny, bêdzie mo¿na znale¼æ wspólny jêzyk miêdzy na pozór dalekimi od siebie gatunkami.

Czy mogê prosiæ jakiego¶ moda, ¿eby wydzieli³ w±tek dla Lacrimosy?
« Last Edit: 2008-05-24, 12:15:12 by Callahan »

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3786 on: 2008-05-24, 11:56:52 »
No to¶my siê zaczêli z Lizardem nie¼le pa³owaæ (dawno tego nie by³o, chyba od czasu Arktycznej). :mrgreen: A tak btw. podej¶cie Lizarda przypomina mi obelgi i obsceniczne zachowanie pewnego MoonFire'a (tutaj) - pamiêtacie go jeszcze? :wink:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Lizard

  • Guest
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3787 on: 2008-05-24, 12:15:31 »
Dobra, widze ze trzeba podejsc do tematu na powaznie.

Z gory przepraszam wszystkich, ktorzy poczuli sie obrazeni, nie bylo to moim zamiarem.

Uzylem pewnej generalizacji, aby przedstawic pewna idee, ktora czesciowo zwiazana jest z tym tematem. Zeby nie oftopikowac za bardzo, to powiem ja w skrocie. Majac 15-18 lat muzyka odciska na nas najwieksze pietno, bo nic nie jestesmy w stanie zaszufladkowac, wiec fascynacja poznawaniem czegos nowego jest niewyobrazalnie wielka. Majac gotowe juz schematy w pozniejszym wieku bardzo ciezko jest zachwycic sie czyms nowym, bo czlowiek juz czuje, ze to slyszal tu,to tam. Ogolnie zaczynamy dojrzalej, nie znaczy lepiej, dostrzegac muzyke.

Nie chce dawac konkretnych przykladow, bo znowu kogos obraze. No dobra jeden: ja, bedac w tym okresie poczatkowym bardzo lubilem Therion, a dzisiaj.... dalej slucham, bo pozostal sentyment, ale WIEM ze to jest gowno jakich malo. Ten czlowiek miesza mitologie, pojecia, splaszcza wszystko w pioseneczki i przygrywajacym i radosnie organkom. I to ze nagrywa te swoje choraly ze 150 osobami i w kosciolach, i w ogole lans na maksa tego nie zmieni. Gdyby autorzy tych wszystkich tekstow okultystycznych to zobaczyli, to by sie w grobach poobracali.

I oto wlasnie mi chodzilo. Nie bedac skazonym (czyli majac wzgledny obraz muzyki przed uslyszeniem Lacrimosy) uwazam, iz jestem w stanie znacznie bardziej obiektywnie okreslic wartosc tej muzyki. I wartosc ta wysoka nie jest.


Co do ubioru: nie mam nic przeciwko, bo to artysci, bo wyrazaja siebie, bo sa prawdziwi. A ludzie ktorzy ich nasladuja to w ogromnej wiekszosci owieczki nie majace pojecia o czym mowia (z moich doswiadczen).

A odnosnie fanow: Therion ma wiecej, a muzyka nic nie warta. Behemoth tez. Bardzo lubie behemotha, za muzyke i teksty, ktore pisze im Krzysztof Azarewicz. Natomiast sam Nergal to glab, ktory nie ma o tym wszystkim zielonego pojecia (okultyzm).

A odnosnie uzywania organ na drugim albumie: no to faktycznie sa super progresywni, wczesniej nikt sie nie odwazyl. A tak na serio: to co z tego? Ja moge zaczac tworzyc muzyke szarpiac ogon mojego psa i za kilkadziesiat lat, ktos mi postawi pomnik ze super progress. To tez nie bylo na serio. No to na serio: co z tego ?


Jeszcze raz podkreslam: moje zdanie; nikogo nie chce obrazac; zanim wy zaczniecie mnie obrazac, zdystansujcie sie do tego, bo zapewne jako fanom ciezko jest to uznac.
Wyslano: 24 Maj 2008, 12:12:26
Do Jacka:
czytajac forum natknalem sie na owa "Arktyczna", a teraz tego MoonFire. Porownujac mnie do nich w tak ekspresowym tempie, zastanowilbym sie dwa razy nad wlasna osoba.

Juzef Le Dragon

  • Guest
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3788 on: 2008-05-24, 12:29:11 »
Pozwolê sobie w temacie napisaæ.
Jaki¶ czas temu, mój kolega, który jest niesamowicie mroczny i gotycki i wygl±da jak z klopa, poleci³ mi twórczo¶æ pana zwanego Steven Patrick Morrissey. Trochê niegotycko, bo muzyka jest, pewnie ka¿dy kiedy¶ w ¿yciu s³ysza³ Morrissey'a, raczej z serii alternative british rock. Przes³uchujê w³a¶nie album Vauxhall and I i po pierwszym przes³uchaniu my¶lê: eee... takie se. Po drugim: hmmm... mo¿e byæ. Po trzecim: niez³e. Po czwartym: gites poziomka. Po pi±tym piszê do kumpla: Mañ, dlaczego my na wyk³adach Brusa Dikinsona s³uchamy, a nie morisejnej muzy?

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3789 on: 2008-05-24, 12:36:02 »
czytajac forum natknalem sie na owa "Arktyczna", a teraz tego MoonFire. Porownujac mnie do nich w tak ekspresowym tempie, zastanowilbym sie dwa razy nad wlasna osoba.
Trochê wiêcej luzu... :wink: ...i szacynku dla cudzych gustów :wink:
Mi osobi¶cie ten album Lacrimosy te¿ bardzo nie podszed³, ale nie bluzgam po zespole, fanach i nie staram siê zrobiæ im nieprzyjemno¶ci. Jakkolwiek mo¿liwe, ¿e s± tam jakie¶ trudne/odkrywcze/oryginalne elementy, to jednak ca³okszta³t mi nie odpowiada, ale mimo to rozumiem, ¿e komu¶ mo¿e siê podobaæ. Nie mo¿na siê ograniczaæ tylko do 'muzyki, która jest wielce wyrafinowana'. Nie w tym rzecz. Muzyka, podobnie jak inne rozrywki, ma sprawiaæ przyjemno¶æ. Nawet, je¿eli jest prosta. Byleby nie ograniczaæ swoich horyzontów [tzn. do jednego gatunku albo 'tego co leci w radiu' :x], a poszukiwaæ czego¶ jeszcze nieodkrytego, co ma szansê przypa¶æ do gustu :)
Przy tym wszystkim trzeba pamiêtaæ, ¿e WSZYSTKO odczuwa siê subiektywnie - ka¿dy ma W£ASNY gust i ka¿dy czuje siê nieswojo [delikatnie mówi±c], gdy kto¶ inny próbuje 'obiektywnie' krytykowaæ co¶, co siê podoba. Szacunku trochê...

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3790 on: 2008-05-24, 12:50:47 »
Uzylem pewnej generalizacji, aby przedstawic pewna idee, ktora czesciowo zwiazana jest z tym tematem. Zeby nie oftopikowac za bardzo, to powiem ja w skrocie. Majac 15-18 lat muzyka odciska na nas najwieksze pietno, bo nic nie jestesmy w stanie zaszufladkowac, wiec fascynacja poznawaniem czegos nowego jest niewyobrazalnie wielka. Majac gotowe juz schematy w pozniejszym wieku bardzo ciezko jest zachwycic sie czyms nowym, bo czlowiek juz czuje, ze to slyszal tu,to tam. Ogolnie zaczynamy dojrzalej, nie znaczy lepiej, dostrzegac muzyke.
Widzisz, nie jestem jakim¶ znawc± muzyki, cz³owiekiem maj±cym kolekcjê miliona p³yt na pó³ce i znaj±cym wszystko d¼wiêk po d¼wiêku, od antyku po czasy wspó³czesne. Ale muzyki s³ucham i jestem w stanie zdobyæ siê na jak±¶ obiektywno¶æ przy jej ocenianiu. Mogê czego¶ s³uchaæ dla przyjemno¶ci, czego¶, co nie jest wiele warte, chwilowo zachwyci mnie ³adn± melodi± czy ciekaw± barw±, ale zwykle szybko mi to mija, je¶li po tych, powiedzmy, kilkunastu przes³uchaniach zaczyna mnie to nu¿yæ i powrót do tego nawet po d³ugom czasie nie sprawia frajdy. Kiedy s³ucham Opetha [wiem, uczepi³em siê, ale chcê, ¿eby przyk³ad by³ zrozumia³y dla ka¿dego tutaj] potrafiê wy³apaæ nie tylko wyra¼ne echa Pink Floyd, ale i The Beatles. Jestem w pewnym sensie muzykiem, bo chodzê do szko³y muzycznej i ¶miem twierdziæ, ¿e nauczy³o mnie to przynajmniej s³uchania muzyki. Je¶li widzê, ¿e co¶ jest rzadko spotykane, motyw, melodia, rytm, harmonika, po³±czenie barw, co¶ jest w jakim¶, mniejszym lub wiêkszym stopniu, odkrywcze, to zatrzymujê siê przy tym, by to poznaæ. Mo¿e to i zboczenie zawodowe, ale czasami, kiedy mruczê sobie co¶ pod nosem, co¶, co akurat w³±czy³em, ¿eby gra³o podczas robienia sobie obiadu, rozk³adam to na mniejsze czê¶ci. Rozbijam. Nie mam podej¶cia jak zawojowi muzycy, ale i tak jest ono bardzo analityczne. Czasami okre¶lam pojedyncze interwa³y, czasami akordy, wspó³brzmienia... Siedzi to gdzie¶ we mnie i kiedy znów to us³yszê, czêsto wiem, ¿e "gdzie¶ ju¿ to s³ysza³em".
Maj±c 7-10 lat prze¿y³em swoj± pierwsz± fascynacjê muzyczn± - by³ ni± Michael Jackson. ¦miejê siê z tego teraz, ale mam na pó³ce nawet dwie czy trzy p³yty tego pana i teraz mogê powiedzieæ, ¿e nie czujê do tego nic wiêcej prócz sentymentu. Potem zacz±³em s³uchaæ tego, co rodzice - najpierw Queen, choæ on akurat nie go¶ci³ u mnie w domu zbyt czêsto, to jednak pó¼niej dziêki mnie ca³a rodzina mia³a go do¶æ, bo lecia³ na okr±g³o. Potem Pink Floyd i jako¶ ju¿ pó¼niej posz³o. Owszem, by³y jakie¶ chwilowe fascynacje czym¶ innym, jednak to mi zosta³o do dzi¶ i to s± podstawy, na jakich wybudowany zosta³ mój gust muzyczny. Teraz, kiedy us³yszê co¶ nowego, mogê do tego podej¶æ czysto analitycznie - s³uchaæ dziesi±tki razy i dociekaæ co sprawi³o, ¿e efekt jest zadowalaj±cy. Mogê te¿ zachwycaæ siê piêknem muzyki. Przyk³ad? Us³ysza³em Gnossienne E. Satiego i magia poch³onê³a mnie doszczêtnie. Ale pó¼niej i tek przyszed³ czas na analizê, nawet zdoby³em nuty której¶ czê¶ci, ¿eby nie tylko móc to odtworzyæ samodzielnie, wczuæ siê emocjonalnie w brzmienie utworu, ale ¿eby te¿ zobaczyæ, jak to wygl±da na papierze.
W tworzeniu muzyki wg mnie musz± braæ udzia³ emocje. To one powinny popychaæ do tego sposobu wyra¿ania. Ale nie mo¿na pozwoliæ, by w 100% zapanowa³y one nad procesem tworzenia i odtwarzania. Ka¿dy zwróci uwagê na piêknego cz³owieka, lecz szybko straci zainteresowanie, je¶li w ¶rodku bêdzie on pusty. Muzykê mo¿na podziwiaæ ze wzglêdu na piêkno, ale je¶li jest ono oparte na stabilnej, nawet prostej podstawie, konstrukcji. Lub podziwiaæ sam± konstrukcjê, która swoj± pomys³owo¶ci±, skomplikowaniem, zawi³o¶ci± tworzy piêkno.

Quote
I oto wlasnie mi chodzilo. Nie bedac skazonym (czyli majac wzgledny obraz muzyki przed uslyszeniem Lacrimosy) uwazam, iz jestem w stanie znacznie bardziej obiektywnie okreslic wartosc tej muzyki. I wartosc ta wysoka nie jest.
Mylisz siê, a je¶li nie potrafisz tego dostrzec sam, to niestety niewiele mogê ci pomóc.


Quote
Co do ubioru: nie mam nic przeciwko, bo to artysci, bo wyrazaja siebie, bo sa prawdziwi. A ludzie ktorzy ich nasladuja to w ogromnej wiekszosci owieczki nie majace pojecia o czym mowia (z moich doswiadczen).
Wiêc dlaczego napisa³e¶, ¿e wygl±daj±, jakby "wyszli z klopa"? Widzisz, sam wpadasz w to, co wcze¶niej wykopa³e¶.

Quote
A odnosnie uzywania organ na drugim albumie: no to faktycznie sa super progresywni, wczesniej nikt sie nie odwazyl. A tak na serio: to co z tego? Ja moge zaczac tworzyc muzyke szarpiac ogon mojego psa i za kilkadziesiat lat, ktos mi postawi pomnik ze super progress. To tez nie bylo na serio. No to na serio: co z tego ?
Po pierwsze organów, nie organ. Po drugie jeste¶ ¶mieszny, nie w pozytywnym znaczeniu tego s³owa. Po trzecie chcia³em pokazaæ ewolucjê, dojrzewanie, artystyczn± warto¶æ wykszta³cenia pewnych podstaw i umiejêtno¶æ korzystania z dorobku poprzedników.

Lizard

  • Guest
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3791 on: 2008-05-24, 13:07:55 »
Tak w skrocie:
 - "z klopa" to sa ludzie "goth", nie Lacrimosa (czytanie ze zrozumieniem)
 - Ty mnie obrazasz bezposrednio "jestes smieszny", a ja mowie ogolem i nikogo bezposrednio nie obrazam
 - o muzyce napisalem, ze ujdzie, natomiast wokal mnie natychmiast rozlozyl
 - Ty jestes fanem tego zespolu i smiesz twierdzic, ze zachowujesz obiektywnosc ?

Poza tym: ja mowie o mojej opinii, ponadto nigdzie nikogo z imienia za nic nie osadzilem. Wyrazilem jedynie moje odczucia.

Naprawde nie chce tu zadnej wojny, zwlaszcza widzac jacy "goracy" co poniektórzy tutaj sa.

Z mojej strony obiecuje wyrazac teraz wylacznie pozytywne opinie, a w przypadku braku owej - milczenie.


Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3792 on: 2008-05-24, 13:09:58 »
Pozwolê sobie w temacie napisaæ.
Jaki¶ czas temu, mój kolega, który jest niesamowicie mroczny i gotycki i wygl±da jak z klopa, poleci³ mi twórczo¶æ pana zwanego Steven Patrick Morrissey. Trochê niegotycko, bo muzyka jest, pewnie ka¿dy kiedy¶ w ¿yciu s³ysza³ Morrissey'a, raczej z serii alternative british rock. Przes³uchujê w³a¶nie album Vauxhall and I i po pierwszym przes³uchaniu my¶lê: eee... takie se. Po drugim: hmmm... mo¿e byæ. Po trzecim: niez³e. Po czwartym: gites poziomka. Po pi±tym piszê do kumpla: Mañ, dlaczego my na wyk³adach Brusa Dikinsona s³uchamy, a nie morisejnej muzy?

Bo Morrissey jest git  :mrgreen: ale najlepszy, najgenialniejszy i w ogóle naj, naj, naj w barwach The Smiths.

przy okazji w temacie ostatnio s³ucham:
The Smiths - The Smiths, czyli debiut jednego z najlepszych bandów lat 80tych.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3793 on: 2008-05-24, 13:28:43 »
Quote
Z mojej strony obiecuje wyrazac teraz wylacznie pozytywne opinie, a w przypadku braku owej - milczenie.
Jestem zmuszony to podtrzymaæ :mrgreen: :
Quote
- Ty mnie obrazasz bezposrednio "jestes smieszny", a ja mowie ogolem i nikogo bezposrednio nie obrazam

Tak w skrocie:
 - "z klopa" to sa ludzie "goth", nie Lacrimosa (czytanie ze zrozumieniem)
Oj, nie zawracaj kijem Wis³y... Pisa³e¶ o Lacrimosie, ale tak w ¶rodku wypowiedzi ni st±d ni zow±d nagle o czym¶ innym i to nie ma nic wspólnego ze sob±. Jaaaasne.

Quote
- o muzyce napisalem, ze ujdzie, natomiast wokal mnie natychmiast rozlozyl
Na tej samej zasadzie móg³bym siê uczepiæ do growlu.
Quote
- Ty jestes fanem tego zespolu i smiesz twierdzic, ze zachowujesz obiektywnosc ?
¦miem. Bo nie jestem fanem, dlatego, ¿e mnie co¶ zauroczy³o, tylko dlatego, ¿e zdoby³em siê na spojrzenie na to na tyle ch³odno, by to oceniæ i stwierdziæ, ¿e jest warto¶ciowe.I ¿e jest powód, dla którego rajcuje mnie taka, a nie inna muzyka. Mówiê ci o mojej ocenie, a nie o tym, ¿e Tilo jest wspania³y a Lacrimosa to najlepsiejszy zespó³ na ¶wiecie. Jak chcesz, to mo¿esz powiedzieæ, ¿e nie jestem fanem, a jedynie lubiê ich muzykê, bo jest warto¶ciowa i reprezentuje co¶ na tyle ciekawego, ¿e jest to warte mojej uwagi.
« Last Edit: 2008-05-24, 13:30:40 by Callahan »

Lizard

  • Guest
Odp: Czego aktualnie słuchacie?
« Reply #3794 on: 2008-05-24, 13:41:40 »
Oj, nie zawracaj kijem Wis³y... Pisa³e¶ o Lacrimosie, ale tak w ¶rodku wypowiedzi ni st±d ni zow±d nagle o czym¶ innym i to nie ma nic wspólnego ze sob±. Jaaaasne.

Oczywiscie ze nie mialem na mysli Lacrimosy, juz w drugim poscie pisalem, ze dla mnie to sa artysci. Na podobnej zasadzie bede grzal z kazdego "normalnego ludzia" chodzacego umalowanym jak King Diamond, a z samego Diamonda nie bede.

Quote
Na tej samej zasadzie móg³bym siê uczepiæ do growlu.

Naturalnie. Czy ja mowie ze growl jest objawionym stylem "spiewania" ?

Quote
¦miem. ....

Nie.

 

lofty-success