Author Topic: Naprawdê nowa p³yta  (Read 16582 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Naprawdê nowa p³yta
« Reply #30 on: 2005-04-16, 18:44:32 »
Quote from: Minder
Przes³ucha³em i mam mieszane uczucia.
Zespó³ znowu obci±¿y³ brzmienie - wygl±da na to, ¿e id± w dok³adnie przeciwnym kierunku co Anathema.


Ju¿ nie powiem, kto to m±dre zdanie pierwszy wypowiedzia³... :P

Quote
"Lazarus" dziwnie zalatuje mi pewnym estoñskim zespo³em, który kilka lat temu wygra³ Eurowizjê.


Tak? Jakim? Bo mnie (i nie tylko mnie) Blackfielda przypomina. Zreszt± niektóre utwory Blackfield brzmi± "porcupinowo", co zreszta nie powinno dziwiæ...

Quote
"Arriving..." bardzo mi siê podoba. Momentami porcupinowy, momentami crimsonowy i nieco anathemowy :P


có¿, nawet sam Wilson przyzna³, ¿e to centralny, najwa¿niejszy utwór na p³ycie (BTW, na koncercie brzmi ¶wietnie =))

Quote
Ogólnie album nie powala totalnie na kolana - przynajmniej nie podczas kilku pierwszych przes³uchañ.


wiesz, od strony audio... trochê hipokryzji czy czegos w tym stylu zauwa¿am, bo Steve skar¿y³ siê na "kulturê teledysków", ale muzyka z nowego albumu w po³±czeniu z klipami na telebimie podczas koncertu dawa³a naprawdê niesamowity efekt.

Quote
"Deadwing" jest stwierdzeniem "jeste¶my w drodze, ale nie wiemy w któr± stronê idziemy". Wiêkszo¶æ utworów jest przepe³niona niezdecydowaniem.


Przypomnia³a mi sie fortunka, która mi niedawno wyskoczy³a na powitanie... Je¶li nie wiesz, dok±d zmierzasz, ka¿da droga ciê tam zaprowadzi. Fakt, na p³ycie nie ma takiego dramatyzmu, nie ma takiego utworu, jak "Sever" z "Signify", ale sama koncepcja albumu wg mnie wszystko t³umaczy. Kurczê, chyba dam fragment wywiadu, ale tylko fragment:
Gdy zaczyna³em pracê nad p³yt±, pó³tora roku temu, mo¿e nawet dwa lata temu, opar³em j± na scenariusz filmowym, który pisa³em z moim przyjacielem. Tak wiêc tre¶æ p³yty wi±¿e siê z akcj± filmu, ze scenariuszem, którego na razie nikt poza nami nie czyta³. Dlatego, przynajmniej z tekstowego punktu widzenia, tre¶æ mo¿e nie byæ ca³kiem czytelna. Przybli¿a j± na pewno ksi±¿eczka, opowiadaj±ca ten nieistniej±cy jeszcze film. Tytu³ "Przybywaj±c gdzie¶, ale nie tu", wi±¿e siê z bohaterem filmu; to kto¶, kto w pewnym sensie oszukuje los. W konsekwencji odnajduje siê w miejscu, którego nie mia³ w planach, którego nie przewidzia³, w którym nie powinien siê znale¼æ.
Muzyka faktycznie jest dziwna, wczorajszy koncert te¿ wg mnie by³ dziwny i... podejrzanie krótki (albo mi czas tak szybko mija³ :)) Ale o tym innym razem.
A w ogóle, to ja bym chcia³a ten film obejrzeæ... zw³aszcza, je¶li bêd± takie piêkne, trochê dziwne (psychodeliczne, powiedzia³abym) zdjêcia.

A w ogóle to episto³ê tak± napisa³e¶... ;)

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Naprawdê nowa p³yta
« Reply #31 on: 2005-04-17, 11:09:50 »
No nie wiem, jako¶ nie czujê niezdecyzdowania na tej p³ycie. :-k
Wrêcz przeciwnie, ta p³yta p³ynie w piêkny sposób. Ju¿ elektronika w otwieraczu, niemi³osiernie siê przed³u¿aj±ca sugeruje nieco nietypowe rozwi±zanie. I owszem nie spodziewa³em siê ani takich gitar akustycznych, ani solówek jad±cych Crimsonami (chocia¿ w koñcu gra³ tam Adrain Belew) ani innych nietypowych rozwi±zañ. Jest na tej p³ycie kilka naprawdê dobrze przy³o¿onych momentów. Choæby Shallow czy Start of Something Beautiful i czy nawet ten charakterystyczny riff (ko³o 7 minuty) w Arriving..., który brzmi nieco jak riff Opetha prze³o¿ony na styl Porcupine Tree.
Ogólnie moim zdaniem album jest dobrze przemy¶lany nie licz±c potkniêæ w stylu Open Car czy d³ugo¶ci Mellotron Scratch. Bardzo du¿y plus ode mnie dla Stevena. :mrgreen:
[under construction]

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #32 on: 2007-08-13, 20:38:44 »

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #33 on: 2007-08-13, 22:49:15 »
Jeee, kochamy odrzuty :P :?
True Pagan Winter Crew

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #34 on: 2007-08-14, 10:39:49 »
Ale "odrzuty" z sesji nagraniowej do 'Lightbulb Sun' zaowocowa³y bardzo fajnym albumem 'Recordings' :)

Z drugiej strony skoro 'Fear of A Blank Planet' podoba mi siê tak, jak mi siê podoba (czyli niebardzo, albo "ledwo"), to odrzuty raczej w ogóle nie bêd± mi siê podoba³y ;]

Marcin

  • Posts: 12
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • Metal Mundus - lepsza strona rocka
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #35 on: 2007-08-14, 14:31:48 »
Czasem odnoszê wra¿enie, ¿e wszyscy fani, poza Wilsonem, najlepiej wiedz± jak powinna zabrzmieæ p³yta Porcupine Tree.  :?
Przecie¿ "Fear..." brzmi bardzo porcupine'owo, i bli¿ej jest jej do tych starych p³yt w³a¶nie...

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #36 on: 2007-08-14, 15:03:32 »
A ja czasem odnoszê wra¿enie, ¿e niektórzy nie potrafi± zrozumieæ, ¿e komu¶ mo¿e nowy album PT nie le¿eæ. (chocia¿ i tak nie jest tak ciê¿ko, jak z fanami Pain of Salvation... ;)). W ¿adnym calu 'Fear of A Blank Planet' nie jest bli¿ej do starszych p³yt i tu raczej ma³o kto siê ze mn± nie zgodzi. (tak mi siê wydaje)

Poza tym temat o 'Fear of A Blank Planet' ju¿ jest.
« Last Edit: 2007-08-14, 15:05:31 by Blek_Rajder »

Marcin

  • Posts: 12
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • Metal Mundus - lepsza strona rocka
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #37 on: 2007-08-14, 15:25:53 »
Ja siê nie zgodzê, znam mnóstwo osób, które równie¿ siê nie zgodz±. ;)
Podchodzê do p³yty bez uprzedzeñ, i staram siê z ni± os³uchaæ. Takim p³ytom potrzeba czasu, z pozoru wydaje siê monotonna czy nawet zwyczajnie nudna. Dopiero pó¼niej pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Poza tym, czy starsze p³yty PT wchodzi³y od razu?  :)
A nawi±zañ do starych albumów jest tu du¿o, choæby taki "My Ashes" to dobry przyk³ad.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #38 on: 2007-08-14, 15:38:01 »
Gdyby 'My Ashes' skróciæ o np minutê to spokojnie móg³by siê ten utwór znale¼æ na jakim¶ Blackfieldowym wydawnictwie. Nawi±zañ do starszych p³yt nie stwierdzono.

Potrzeba czasu? Spoko, sporo czasu po¶wiêci³em 'Fear of A Blank Planet', niedawno zdo³a³em tê p³ytê zaakceptowaæ, da siê jej pos³uchaæ, ale nie tego oczekujê od Porcupine Tree.

PS. zale¿y co rozumiesz przez "starsze p³yty" - ja za "starsze" uwa¿am np 'The Sky Moves Sideways', czy 'Signify', je¿eli za starsze uwa¿asz 'In Absentia' i 'Deadwing' (bo przecie¿ starsze od 'Fear of A Blank Planet'!) to wtedy siê zgodzê, ¿e FoaBP bli¿ej do starszych ;)

Marcin

  • Posts: 12
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • Metal Mundus - lepsza strona rocka
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #39 on: 2007-08-14, 15:59:49 »
Tak siê sk³ada, ¿e za starsze p³yty uwa¿am te sprzed "In Absentia". Blackfield? Mo¿na stwierdziæ na tej zasadzie, ¿e "Don't Hate Me" nawi±zuje do Blackfield. Bo Blackfield to w 1/2 Wilson, wiêc nie widzê sensu w takich porównaniach.
Ceniê Porcupine Tree za to, ¿e nie trzymaj± siê kurczowo jednej stylistyki i nie mam prawa oczekiwaæ, ¿e nagraj± p³ytê pod dyktando fanów.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #40 on: 2007-08-14, 16:06:35 »
Blackfield? Mo¿na stwierdziæ na tej zasadzie, ¿e "Don't Hate Me" nawi±zuje do Blackfield. Bo Blackfield to w 1/2 Wilson, wiêc nie widzê sensu w takich porównaniach.

No chyba nie bardzo :) Jak 'Don't Hate Me' (z albumu 'Stupid Dream' wydanego w 1999 roku) mo¿e nawi±zywaæ do Blackfield? (skoro pierwszy Blackfield zosta³ wydany w 2004 roku[/i]) Odwrotnie - to i owszem, czyta³o siê sporo pretensji wielkich fanów Porcupine Tree, ¿e Blackfield to w³a¶ciwie wszystko to, co ju¿ ludzie s³yszeli na 'Stupid Dream'.

Ceniê Porcupine Tree za to, ¿e nie trzymaj± siê kurczowo jednej stylistyki i nie mam prawa oczekiwaæ, ¿e nagraj± p³ytê pod dyktando fanów.

Bardzo dobrze, ¿e nie trzymaj± siê kurczowo jednej stylistyki, naprawdê. Ale ja oczekuje innego grania, ni¿ zaprezentowali na ostatnim albumie. Do kogo¶ tê muzykê kieruj±, ja Porcupine Tree lubiê wiêc MAM prawo czego¶ po nowej p³ycie oczekiwaæ. Nie maj± nagrywaæ p³yty pod dyktando fanów - ja czego¶ oczekujê, oni mog± nagraæ w³a¶nie to, czego oczekujê, a mog± stworzyæ co¶ zupe³nie innego (jak na 'Fear of A Blank Planet' w³a¶nie)

Marcin

  • Posts: 12
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • Metal Mundus - lepsza strona rocka
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #41 on: 2007-08-14, 16:19:21 »
Wiem, kiedy wydany zosta³ pierwszy album Blackfield, dlatego nie widzê sensu w porównaniach Porcupine Tree do Blackfield, bo to PT byli pierwsi.  :) Ka¿dy ma prawo do swojej opinii, ja tylko wyra¿am swoj±. :)

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #42 on: 2007-08-14, 19:23:45 »
Blackfield to w³a¶ciwie wszystko to, co ju¿ ludzie s³yszeli na 'Stupid Dream'.

Blekrajder, nie ubli¿aj Stupid Dreamowi :P ;) no dobra, Blackfield I mo¿e byæ uznany za ubo¿szego krewnego SD, ale dwójka to ju¿ zupe³nie nie ten poziom[/moje w³asne i prywatne zdanie]
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Naprawdê nowa p³yta
« Reply #43 on: 2007-08-14, 20:23:02 »
Nie no 'Stupid Dream' to ¶wietny album, jeden z naj naj, ale Blackfield jedynka te¿ jest ¶wietny. I zgadzam siê, dwójka jest zdecydowanie s³absza, choæ nie mówiê, ¿e paru utworów nie lubiê pos³uchaæ :)

Wiem, kiedy wydany zosta³ pierwszy album Blackfield, dlatego nie widzê sensu w porównaniach Porcupine Tree do Blackfield, bo to PT byli pierwsi.  :) Ka¿dy ma prawo do swojej opinii, ja tylko wyra¿am swoj±. :)

A ja tylko wyrazi³em swoj± opiniê, ¿e 'My Ashes' brzmi jak rozwleczony utwór Blackfield :) I nie odbieram ci, broñ bo¿e, prawa do swojej odmiennej od mojej opinii. Nie ma to jak kulturalnie podyskutowaæ :)

 

lofty-success