Author Topic: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!  (Read 3255 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Lizard

  • Guest
Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« on: 2008-06-03, 22:54:40 »
Witam,
przepraszam, ¿e tak interesowanie, ale byki robi kazdy i kiedy dalem mojej mamie prace do sprawdzenia, i ona zaznaczyla na czerwono bledy, to dobrze ze zaden prawdziwy byk nie rzucil sie na te plachte czerwonosci. Moja mama juz spi, a ja mam podsumowanie do "odbykowania". Czy ktos moze poswiecic kilka chwil i moze wylapac jakies bledy jesli sa? I moze ktos od razu powie czy "by" pisze sie lacznie z czasownikiem. ex: "rozwi±zywa³yby" ?

Oto podsumowanie. Dziekuje wszystkim z gory za poswiecony czas.


7.1.   Dobór przekrojów
Pocz±tkowy, wstêpny dobór wymiarów przekrojów, jak równie¿ przeprowadzone obliczenia, potwierdzi³y poprawno¶æ za³o¿eñ wersji architektonicznej. Otrzymane stopnie zbrojenia s± wrêcz podrêcznikowe.
Wymiarowanie s³upów nie wykaza³o zasadno¶ci stosowania zmiennego przekroju ze wzglêdu na ¶ciskanie, zdecydowano siê jednak go zachowaæ, ze wzglêdu na znaczn± si³ê, na któr± nale¿a³oby wymiarowaæ przebicie stropu poziomu ±0,00. Wiêkszy przekrój skutkuje wiêkszym obwodem kontrolnym, co powoduje zwiêkszenie no¶no¶ci na przebicie. Wyrywkowa analiza w programie HDB potwierdzi³a s³uszno¶æ rozwi±zania.
Belki krawêdziowe, s³u¿±ce jednocze¶nie za nadpro¿a, przez co o znacznej wysoko¶ci, jak ³atwo siê domy¶liæ nie stanowi³y ¿adnego problemu przy wymiarowaniu. Zdaniem autora jest to bardzo korzystne rozwi±zanie, poniewa¿ niewielkim kosztem dodatkowej pracy, znakomicie poprawia siê pracê statyczn± p³yty, uzyskuj±c przy okazji nadpro¿a, które i tak trzeba by by³o wykonaæ.
Biegi, spoczniki oraz belki spocznikowe klatki schodowej, powtarzaj±c za podsumowaniem do rozdzia³u 6.9., wymaga³y w zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków zbrojenia bliskiego wymaganemu zbrojeniu minimalnemu. Wymiary przekrojów zosta³y jednak dobrane poprawnie, gdy¿ w przypadku ich zmniejszenia, rozstaw prêtów musia³by byæ mniejszy. Wynika to z narzuconego przez normê maksmalnego rozstawu prêtów w p³ytach zbrojonych jednokierunkowo, w zale¿no¶ci w³a¶nie od grubo¶ci p³yty. Naturalnie ze wzglêdu na ni¿sz± wysoko¶æ u¿yteczn± przekroju wzrasta ilo¶æ potrzebnego zbrojenia, ale równie¿ stopieñ zbrojenia. Ten uzyskany dla przyjêtych warto¶ci jest wg [1] bardzo dobry, ponadto rozstaw teoretyczny wynikaj±cy z obliczeñ jest mniejszy zaledwie o 15% od minimalnego.
Szczególnie dobrze zosta³a dobrana grubo¶æ p³yty stropowej P-2 – 25 cm pasuje idealnie. Nie tylko ze wzglêdu na warto¶æ ugiêcia, która z jednej strony pozwala stwierdziæ, i¿ p³yta nie jest przesadnie gruba, a z drugiej daje nieco wiêkszy margines bezpieczeñstwa, ale równie¿ dlatego, i¿ pozwala zastosowaæ optymalne wk³adki zbrojenia – Ø20. W³a¶nie ta ¶rednica zbrojenia pozwala roz³o¿yæ zbrojenie przypodporowe najbardziej korzystnie, a dodatkowo przy rozstawie minimalnym (25cm), jest pierwsz± ¶rednic±, która spe³nia warunek minimalnego zbrojenia ze wzglêdu na przebicie.
7.2.   Wybrane zagadnienia wymiarowania
Omawiaj±c kwestiê przebicia, autor musi stwierdziæ, i¿ problem ten potraktowano w literaturze wyj±tkowo pobie¿nie. Polska Norma PN-B-03264:2002 pozostawia wiêcej pytañ, ni¿ odpowiedzi, nie poruszaj±c najbardziej podstawowych zagadnieñ zwi±zanych z wymiarowaniem przebicia, tj. wp³yw otworów na obwód kontrolny czy wp³yw belki krawêdziowej. O ile z pierwszym z tych problemów radzi sobie doskonale Eurokod 2, o tyle na drugi sprawdzonego sposobu nie ma. Autorowi uda³o siê znale¼æ tylko jedn± pozycjê , która niestety z racji swojego wieku nie zosta³a wykorzystana. Ostatecznie wp³yw ten zosta³ pominiêty, jednak w³asne obliczenia szacunkowe autora wykazuj±, i¿ wp³yw ten jest bardzo istotny, a ró¿nica w odczytanej sile, na któr± wymiaruje siê przebicie, mo¿e byæ nawet o 80% za du¿a, w stosunku do prawdziwej jej warto¶ci.
Istotnym aspektem wymiarowania p³yty stropowej by³a równie¿ mnogo¶æ przebiæ wykonanych w stropie. Taka niestety charakterystyka budynków szpitalnych. Zdaniem autora, wartym rozwa¿enia z tego wzglêdu by³o zastosowanie siatek, ostatecznie jednak zdecydowano siê na tradycyjn± metodê zbrojenia. G³ównym tego powodem by³ do¶æ nieregularny kszta³t p³yty, co z kolei stwarza trudno¶ci przy rozwi±zywaniu zak³adów siatek.


djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Ortomściciele nadciągajcie!
« Reply #1 on: 2008-06-03, 23:07:59 »
Za bardzo czasu w tej chwili nie mam, ale przeleciałam przez tekst - jakichś wielkich byków nie stwierdziłam, za to jest masa interpunkcyjnych, których mi się nie chce w tej chwili poprawiać i parę dziwnych form stylistycznych, których mi się nie chce w tej chwili wytykać ;] Może ktoś inny (kto nie musi na jutro projektu robić) mnie wyręczy ;]

Lizard

  • Guest
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #2 on: 2008-06-03, 23:11:08 »
ok :), ja prace drukuje za jakies 60 minut, takze topic stanie sie nieaktualny troszke po polnocy :)

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #3 on: 2008-06-03, 23:49:01 »
Jestem tylko hobbystk±, ale moim zdaniem:
7.1.   Dobór przekrojów
Pocz±tkowy, wstêpny dobór wymiarów przekrojów, jak równie¿ przeprowadzone obliczenia, potwierdzi³y poprawno¶æ za³o¿eñ wersji architektonicznej. Otrzymane stopnie zbrojenia s± wrêcz podrêcznikowe.
Wymiarowanie s³upów nie wykaza³o zasadno¶ci stosowania zmiennego przekroju ze wzglêdu na ¶ciskanie, zdecydowano siê jednak go zachowaæ, ze wzglêdu na znaczn± si³ê, na któr± nale¿a³oby wymiarowaæ przebicie stropu poziomu ±0,00. Wiêkszy przekrój skutkuje wiêkszym obwodem kontrolnym, co powoduje zwiêkszenie no¶no¶ci na przebicie. Wyrywkowa analiza w programie HDB potwierdzi³a s³uszno¶æ rozwi±zania.
Belki krawêdziowe, s³u¿±ce jednocze¶nie za nadpro¿a, przez co o znacznej wysoko¶ci, jak ³atwo siê domy¶liæ nie stanowi³y ¿adnego problemu przy wymiarowaniu. Zdaniem autora, jest to bardzo korzystne rozwi±zanie, poniewa¿ niewielkim kosztem dodatkowej pracy, znakomicie poprawia siê pracê statyczn± p³yty, uzyskuj±c przy okazji nadpro¿a, które i tak trzeba by by³o wykonaæ.
Biegi, spoczniki oraz belki spocznikowe klatki schodowej, powtarzaj±c za podsumowaniem do rozdzia³u 6.9., wymaga³y w zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków zbrojenia bliskiego wymaganemu zbrojeniu minimalnemu. Wymiary przekrojów zosta³y jednak dobrane poprawnie, gdy¿ w przypadku ich zmniejszenia, rozstaw prêtów musia³by byæ mniejszy. Wynika to z narzuconego przez normê maksmalnego rozstawu prêtów w p³ytach zbrojonych jednokierunkowo, w zale¿no¶ci w³a¶nie od grubo¶ci p³yty. Naturalnie, ze wzglêdu na ni¿sz± wysoko¶æ u¿yteczn± przekroju, wzrasta ilo¶æ potrzebnego zbrojenia, ale równie¿ stopieñ zbrojenia. Ten uzyskany dla przyjêtych warto¶ci jest wg [1] bardzo dobry, ponadto rozstaw teoretyczny wynikaj±cy z obliczeñ jest mniejszy zaledwie o 15% od minimalnego.
Szczególnie dobrze zosta³a dobrana grubo¶æ p³yty stropowej P-2 – 25 cm pasuje idealnie. Nie tylko ze wzglêdu na warto¶æ ugiêcia, która z jednej strony pozwala stwierdziæ, i¿ p³yta nie jest przesadnie gruba, a z drugiej daje nieco wiêkszy margines bezpieczeñstwa, ale równie¿ dlatego, i¿ pozwala zastosowaæ optymalne wk³adki zbrojenia – Ø20. -> zdanie wielokrotnie z³o¿one :D W³a¶nie ta ¶rednica zbrojenia pozwala roz³o¿yæ zbrojenie przypodporowe najbardziej korzystnie, a dodatkowo przy rozstawie minimalnym (25cm), jest pierwsz± ¶rednic±, która spe³nia warunek minimalnego zbrojenia ze wzglêdu na przebicie.
7.2.   Wybrane zagadnienia wymiarowania
Omawiaj±c kwestiê przebicia, autor musi stwierdziæ, i¿ problem ten potraktowano w literaturze wyj±tkowo pobie¿nie. Polska Norma PN-B-03264:2002 pozostawia wiêcej pytañ, -> out ni¿ odpowiedzi, nie poruszaj±c najbardziej podstawowych zagadnieñ zwi±zanych z wymiarowaniem przebicia, tj. wp³yw otworów na obwód kontrolny czy wp³yw belki krawêdziowej. O ile z pierwszym z tych problemów radzi sobie doskonale Eurokod 2, o tyle na drugi sprawdzonego sposobu nie ma. Autorowi uda³o siê znale¼æ tylko jedn± pozycjê, która niestety z racji swojego wieku nie zosta³a wykorzystana. Ostatecznie wp³yw ten zosta³ pominiêty, jednak w³asne obliczenia szacunkowe autora wykazuj±, i¿ wp³yw ten jest bardzo istotny, a ró¿nica w odczytanej sile, na któr± wymiaruje siê przebicie, mo¿e byæ nawet o 80% za du¿a, w stosunku do prawdziwej jej warto¶ci.
Istotnym aspektem wymiarowania p³yty stropowej by³a równie¿ mnogo¶æ przebiæ wykonanych w stropie. Taka niestety charakterystyka budynków szpitalnych. Zdaniem autora, wartym rozwa¿enia z tego wzglêdu by³o zastosowanie -> brzydki szyk siatek, ostatecznie jednak zdecydowano siê na tradycyjn± metodê zbrojenia. G³ównym tego powodem by³ do¶æ nieregularny kszta³t p³yty, co z kolei stwarza trudno¶ci przy rozwi±zywaniu zak³adów siatek.
...If I call will you come and will you save me?

Lizard

  • Guest
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #4 on: 2008-06-03, 23:51:57 »
Dziekuje :)
ostatnia czesc:

7.3.   Modelowanie, algorytmy, obliczenia
Jednym z ambitniejszych za³o¿eñ tej pracy, by³o napisanie uniwersalnych algorytmów, które rozwi±zywa³yby dany element konstrukcyjny, wymagaj±c jedynie wprowadzenia danych pocz±tkowych i sprawdzenia warunków SGU oraz SGN. Ideê zrealizowano przy u¿yciu rachunku macierzowego, traktuj±c zmienne jako wska¼niki znane z takich jêzyków jak C/C++. Zalety rozwi±zania nie zosta³y w pe³ni uwidocznione, poniewa¿ nie obliczano ca³ej konstrukcji. Nie stanowi³oby to jednak w tej chwili najmniejszego problemu, a sztandarowymi przyk³adami, mo¿e byæ wymiarowanie s³upa S-G2, gdzie ca³y algorytm jest wiern± kopi± algorytmu wymiarowania slupa S-E3, oraz wymiarowanie p³yty stropowej P-2, gdzie pos³u¿ono siê plikiem „/algorytmy i kalkulatory/szybkolicz - p³yta P-2.xmcd” podstawiaj±c jedynie warto¶æ momentu zginaj±cego.
Czasami jednak decydowano siê na pewne kompromisy, by oszczêdziæ wielu stron obliczeñ, o których z góry wiadomo by³o, ¿e bêd± zbêdne. Post±piono tak w przypadku algorytmu wymiarowania s³upa, gdzie wyciêto uwzglêdnienie wp³ywu smuk³o¶ci przy obliczaniu mimo¶rodu konsktrukcyjnego dla przekroju ¶rodkowego s³upa. Fragmenty nadal dostêpne s± na marginesach w plikach ¼ród³owych.
 
Rys. 7.1 – Algorytm szybko-wymiaruj±cy p³yty P-2.

Ostatni± poruszan± kwesti± w niniejszym podsumowaniu, jest modelowanie przestrzenne w programie Robot Millennium 20.1. Na samym pocz±tku autor pragnie wyraziæ podziêkowania dla Pana Tomasza Wojdy³y, którego cenne rady oraz wsparcie okaza³y siê bezcenne przy realizacji pracy. Bezcenne, poniewa¿ Robot, jak ka¿dy program, posiada b³êdy, lecz nigdzie nie s± one tak wa¿ne, jak w³a¶nie podczas wymiarowania konstrukcji, gdzie ostatecznie chodzi przecie¿ o zdrowie, bezpieczeñstwo ludzi. W zwi±zku z tym prowadzono wyrywkowe kontrole otrzymywanych rezultatów metodami przybli¿onymi w

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #5 on: 2008-06-04, 00:16:55 »
Dziekuje :)
ostatnia czesc:

7.3.   Modelowanie, algorytmy, obliczenia
Jednym z ambitniejszych - > wyra¿enie! za³o¿eñ tej pracy, -> out by³o napisanie uniwersalnych algorytmów, które rozwi±zywa³yby dany element konstrukcyjny, wymagaj±c jedynie wprowadzenia danych pocz±tkowych i sprawdzenia warunków SGU oraz SGN. Ideê zrealizowano przy u¿yciu rachunku macierzowego, traktuj±c zmienne jako wska¼niki znane z takich jêzyków jak C/C++. Zalety rozwi±zania nie zosta³y w pe³ni uwidocznione, poniewa¿ nie obliczano ca³ej konstrukcji. Nie stanowi³oby to jednak w tej chwili najmniejszego problemu, a sztandarowymi przyk³adami, mo¿e byæ wymiarowanie s³upa S-G2, gdzie ca³y algorytm jest wiern± kopi± algorytmu wymiarowania slupa S-E3, oraz wymiarowanie p³yty stropowej P-2, gdzie pos³u¿ono siê plikiem „/algorytmy i kalkulatory/szybkolicz - p³yta P-2.xmcd” podstawiaj±c jedynie warto¶æ momentu zginaj±cego.
Czasami jednak decydowano siê na pewne kompromisy, by oszczêdziæ wielu stron obliczeñ, o których z góry wiadomo by³o, ¿e bêd± zbêdne. Post±piono tak w przypadku algorytmu wymiarowania s³upa, gdzie wyciêto uwzglêdnienie wp³ywu smuk³o¶ci przy obliczaniu mimo¶rodu konsktrukcyjnego dla przekroju ¶rodkowego s³upa. Fragmenty nadal dostêpne s± na marginesach w plikach ¼ród³owych.
 
Rys. 7.1 – Algorytm szybko-wymiaruj±cy p³yty P-2. (wydaje mi siê, ¿e bez my¶lnika, ale czy razem czy osobno - wydaje mi siê, ¿e rozdzielnie - ¼ród³o

Ostatni± poruszan± kwesti± -> szyk zamieñ w niniejszym podsumowaniu, -> out jest modelowanie przestrzenne w programie Robot Millennium 20.1. Na samym pocz±tku autor pragnie wyraziæ podziêkowania dla Pana Tomasza Wojdy³y, którego cenne rady oraz wsparcie okaza³y siê bezcenne -> powtórzenie rdzenia wyrazu przy realizacji pracy. Bezcenne, poniewa¿ Robot, jak ka¿dy program, posiada b³êdy, lecz nigdzie nie s± one tak wa¿ne, jak w³a¶nie podczas wymiarowania konstrukcji, gdzie ostatecznie chodzi przecie¿ o zdrowie, -> lepiej "i" bezpieczeñstwo ludzi. W zwi±zku z tym, prowadzono wyrywkowe kontrole otrzymywanych rezultatów metodami przybli¿onymi w
w... gdzie? :)
...If I call will you come and will you save me?

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #6 on: 2008-06-06, 23:09:55 »
Naturalnie ze wzglêdu na ni¿sz± wysoko¶æ u¿yteczn± przekroju wzrasta ilo¶æ potrzebnego zbrojenia, ale równie¿ stopieñ zbrojenia.
Wydaje mi siê, po wzrasta powinno byæ 'nie tylko'. Do reszty nie bêdê siê przyczepia³, ¿eby Ciê nie stresowaæ. :mrgreen:

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #7 on: 2008-06-06, 23:19:24 »
Ta praca ju¿ dawno posz³a, a Lizard teraz baluje w najlepsze...  :twisted: 8) :mrgreen:
...If I call will you come and will you save me?

Lizard

  • Guest
Odp: Ortom¶ciciele nadci±gajcie!
« Reply #8 on: 2008-06-08, 22:02:43 »
Oj poszla juz poszla :), ale stresuje mnie non-stop :D
Juz dwa bledy znalazlem, ale nie mam zamiaru poprawiac. :P

 

lofty-success