Author Topic: Zagadki  (Read 11693 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Zagadki
« Reply #15 on: 2007-04-23, 19:04:50 »
Ech, zaczê³am po powrocie z uczelni graæ w tego Zesta. Dosz³am do ósemki i w³a¶nie u¶wiadomi³am sobie, ¿e muszê robiæ projekt, wiêc darujê ju¿ sobie na dzi¶  :(

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Zagadki
« Reply #16 on: 2007-04-23, 19:42:43 »
 To ja siê pochwalê, ¿e przebrn±³em do zagadki nr 5 ;) A pomy¶lec, ¿e wczoraj siê z pierwsz± mêczy³em... :P

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Zagadki
« Reply #17 on: 2007-05-19, 18:23:48 »
Pewien my¶liwy wyruszy³ na polowanie. W dniu swoich imienin, o ¶wicie, wyruszy³ z obozu. Przeszed³ kilka kilometrów na po³udnie, ale nic nie upolowa³. Ruszy³ wiêc na zachód, przeszed³ kilka kilometrów, ale te¿ nic nie upolowa³. Zdenerwowany ruszy³ na pó³noc i po kilku kilometrach trafi³ prosto do swego obozu.

Jak mia³ na imiê my¶liwy?
True Pagan Winter Crew

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Zagadki
« Reply #18 on: 2007-05-19, 18:30:54 »
Pewien my¶liwy wyruszy³ na polowanie. W dniu swoich imienin, o ¶wicie, wyruszy³ z obozu. Przeszed³ kilka kilometrów na po³udnie, ale nic nie upolowa³. Ruszy³ wiêc na zachód, przeszed³ kilka kilometrów, ale te¿ nic nie upolowa³. Zdenerwowany ruszy³ na pó³noc i po kilku kilometrach trafi³ prosto do swego obozu.

Jak mia³ na imiê my¶liwy?
Wersja z nied¼wiedziem jest lepsza, bo nie trzeba googlaæ ;)

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Zagadki
« Reply #19 on: 2007-05-19, 19:44:17 »
Z nied¼wiedziem? Przytocz, proszê.
True Pagan Winter Crew

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Zagadki
« Reply #20 on: 2007-05-19, 20:23:56 »
Z nied¼wiedziem? Przytocz, proszê.
My¶liwy znajduje siê sto metrów na po³udnie od nied¼wiedzia. Idzie sto metrów wprost na wschód, nastêpnie zwraca siê na pó³noc, strzela dok³adnie na pó³noc i trafia nied¼wiedzia. Jakiego koloru by³ nied¼wied¼?

W ogóle mam tak± fajn± ksi±¿kê z zagadkami, dosta³am kiedy¶tam za zwyciêstwo w jakim¶ konkursie matematycznym czy co¶  :mrgreen: Ale to by³o tak dawno, ¿e ju¿ nie ma nigdzie tej ksi±¿ki w wydaniu, które ja mam  :mrgreen: ¦wietnie napisana i ciekawe zagadki s± ;]

Ma³a próbka: pierwsza lepsza zagadka z dzia³u "Trochê starych numerów":

Pewien cz³owiek przygl±da³ siê jakiemu¶ portretowi. Kto¶ go spyta³: "Czyjemu portretowi siê przygl±dasz?" Ów cz³owiek odpowiedzia³: "Nie mam ani braci, ani sióstr, ale ojciec tego cz³owieka (na obrazie - przyp. djdioda) jest synem mojego ojca". Czyjemu portretowi przygl±da³ siê ów cz³owiek?

To akurat do¶æ stara zagadka, ale autor ksi±¿ki bardzo fajnie t³umaczy w odpowiedziach tok rozumowania doprowadzaj±cy do rozwi±zania ka¿dej zagadki, a ponadto podaje sporo w³asnych modyfikacji zagadek. W dalszej czê¶ci ksi±¿ki jest ³opatologiczny wstêp do podstaw logiki, a nastêpnie zajmuj±ce zagadki wymy¶lone przez autora, w których tematem przewodnim s± m. in. perypetie bohaterów "Alicji w Krainie Czarów", czy te¿ dywagacje na temat "Czy Drakula ¿yje?". Podsumowuj±c: polecam mi³o¶nikom zagadek  :mrgreen:
« Last Edit: 2007-05-19, 20:25:31 by djdioda »

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Zagadki
« Reply #21 on: 2007-05-20, 13:41:26 »
te s± ³atwe, jak siê wie o czym my¶leæ ;) a rozwi±za³ kto¶ t± z platonem i sokratesem? bo ostatnio znalaz³am moje notatki z tego i sobie o niej przypomnia³am. chyba siê zabiorê znowu, bo mnie denerwuje.
wszystko, co sko¶ne.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Zagadki
« Reply #22 on: 2007-05-20, 13:55:53 »
te s± ³atwe, jak siê wie o czym my¶leæ ;) a rozwi±za³ kto¶ t± z platonem i sokratesem? bo ostatnio znalaz³am moje notatki z tego i sobie o niej przypomnia³am. chyba siê zabiorê znowu, bo mnie denerwuje.
Lepiej rozwi±¿ tê wersjê: http://www.im.pwr.wroc.pl/~ryczaj/Talent/Zagadka.html - ten sam temat, ale przynajmniej ma jedno rozwi±zanie. Ta podana przez drummmera po wstêpnej analizie ma moim zdaniem wiêcej ni¿ jedno rozwi±zanie i dlatego mo¿e byæ myl±ca. Ale to mo¿e dlatego, ¿e tê pierwsz± kiedy¶ rozwi±za³am, wiêc drummmerowej mi siê nie chcia³o  :mrgreen:
« Last Edit: 2007-05-20, 13:57:42 by djdioda »

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Zagadki
« Reply #23 on: 2007-05-20, 14:45:16 »
1<M<N<100 :shock: No to bêdzie trzeba mniej pisaæ wiêcej my¶leæ ;] Spróbujê, jak wy³±czê komputer bo mnie szumienie rozprasza.
W tamtej mi wysz³y 4 rozwi±zania, ale nie umiem doj¶æ które z nich niby pasuje. Tzn, wszystkie pasuj±, a ¿adna para nie ma jakich¶ cech charakterystycznych. No nie wa¿ne, zobaczymy t±, pewnie te¿ mnie zagnie ;)
wszystko, co sko¶ne.

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Zagadki
« Reply #24 on: 2007-05-20, 14:47:35 »
My¶liwy znajduje siê sto metrów na po³udnie od nied¼wiedzia. Idzie sto metrów wprost na wschód, nastêpnie zwraca siê na pó³noc, strzela dok³adnie na pó³noc i trafia nied¼wiedzia. Jakiego koloru by³ nied¼wied¼?

 Przecie¿ jedno z drugim nie ma nic wspólnego :(



djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Zagadki
« Reply #25 on: 2007-05-20, 14:50:43 »
1<M<N<100 :shock: No to bêdzie trzeba mniej pisaæ wiêcej my¶leæ ;]
Zawsze mo¿na skorzystaæ z potêgi arkusza kalkulacyjnego  :mrgreen:

Sol, rozrysuj sobie sytuacjê i sprawd¼ czy aby kierunki siê zgadzaj± ;) Podpowiem tylko, ¿e my¶liwy nie mia³by najmniejszych szans uciec przed misiem na drzewo  :mrgreen:

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Zagadki
« Reply #26 on: 2007-05-20, 19:08:22 »
My¶liwy znajduje siê sto metrów na po³udnie od nied¼wiedzia. Idzie sto metrów wprost na wschód, nastêpnie zwraca siê na pó³noc, strzela dok³adnie na pó³noc i trafia nied¼wiedzia. Jakiego koloru by³ nied¼wied¼?
Je¶li to w Polsce, to to musi byæ nied¼wied¼ brunatny, bo polarnych u nas, mimo tego, co s±dz± np. amerykanie, nie u¶wiadczysz  :mrgreen:
...If I call will you come and will you save me?

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Zagadki
« Reply #27 on: 2007-05-20, 19:18:18 »
Czarna, pomy¶l trochê... Jak to w Polsce?!
True Pagan Winter Crew

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Zagadki
« Reply #28 on: 2007-05-20, 19:24:31 »
Na polarne nie wolno polowaæ! :D
Móg³ to te¿ byæ grizzli, je¶li to nie w Polszczy... :D Ej, a gdzie napisano, ¿e to nie w Polsce...?  :mrgreen: (Minder, wyluzuj :P)
...If I call will you come and will you save me?

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Zagadki
« Reply #29 on: 2007-05-21, 14:07:16 »
Tararam, wczoraj (korzystaj±c z potêgi arkusza kalkulacyjnego :mrgreen:) rozwi±za³am diodow± zagadkê, o. Siê pochwalê ;)
wszystko, co sko¶ne.