Author Topic: Z kasety na kompa.  (Read 7628 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Z kasety na kompa.
« on: 2006-11-13, 16:48:38 »
Kto¶ mi kiedy¶ wyk³ada³, ale ja ju¿ zapomnia³em jak uratowac swoje stare ta¶my i przegrac muzykê z nich na komputer. Przyznam, ¿e temat powoli zaczyna mnie mêczyc, wiêc je¶li kto¶ jest w temacie i wie jak to zrobic, to bêdê wdziêczny. :mrgreen:
[under construction]

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #1 on: 2006-11-13, 16:50:27 »
Spytaj Kosmy :)
...If I call will you come and will you save me?

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #2 on: 2006-11-13, 16:52:30 »
Hmm, ale jego nie ma na forum Ciociu Czarna. :mrgreen:
[under construction]

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #3 on: 2006-11-13, 16:54:28 »
Jest! Kosma skonstruowa³ kasetê, któr± mo¿na s³uchaæ na kompie czy co¶ takiego... :D
A ¿eby zgraæ z kaset na kompa... Mo¿e jako¶ pod³±czyæ magnetofon do kompa? :D Mo¿e Nisiu bêdzie wiedzia³... A jak nie, to Kosma na pewno :D
...If I call will you come and will you save me?

benetnash

  • Posts: 337
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.icpnet.pl/~benetnash
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #4 on: 2006-11-13, 17:48:32 »
Kosma skonstruowa³ kasetê, któr± mo¿na s³uchaæ na kompie
nie¼le! brzmi to tak samo jakby stworzy³ p³ytê CD, któr± mo¿na na gramofonie puszczaæ...

buckethead

  • Posts: 1055
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ñ Ñ Ñ
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #5 on: 2006-11-13, 18:53:55 »
Kto¶ mi kiedy¶ wyk³ada³, ale ja ju¿ zapomnia³em jak uratowac swoje stare ta¶my i przegrac muzykê z nich na komputer. Przyznam, ¿e temat powoli zaczyna mnie mêczyc, wiêc je¶li kto¶ jest w temacie i wie jak to zrobic, to bêdê wdziêczny. :mrgreen:
W zale¿no¶ci od tego, jaki masz magnetofon, masz na pewno wyj¶cie - np. line out (chinch), ale mo¿e byæ nawet s³uchawkowe (zwyk³y jack, du¿y lub ma³y). Natomiast w komputerze masz wej¶cie mikrofonowe (chocia¿ z tego co wiem lepsze by³oby wej¶cie line in - nie wiem, nie próbowa³em) - na 99% ma³y jack.
Musisz wiêc znale¼æ/kupiæ/po¿yczyæ/ukra¶æ kabelek (koniecznie stereo, chyba ¿e bêdziesz umia³ poradziæ sobie z nagraniem zawieraj±cym d¼wiêk tylko na jednym kanale), który z jednej strony bêdzie pasowa³ do wyj¶cia w magnetofonie/wie¿y, a z drugiej do wej¶cia w komputerze. W razie gdyby¶ mia³ kabel z "du¿ym jackiem" u¿yj przej¶ciówki. To chyba podstawowa sprawa.
Ja np. u¿ywa³em kabla chinch -> ma³y jack:


edit: je¶li chodzi o pod³±czanie kabli, to konfiguracji mo¿e byæ kilka, musisz po prostu rozejrzeæ siê jakie masz wej¶cia/wyj¶cia w sprzêcie audio i komputerze i znale¼æ najprostsze (najmniej kosztowne ;) ) rozwi±zanie
np:
wyj¶cie s³uchawkowe (na ogó³ du¿y jack) -> wej¶cie mic w komputerze (ma³y jack)
line out (aux) -> mic


Co do nagrywania: sprawa jest raczej ma³o skomplikowana - do nagrywania mo¿esz u¿yæ nawet windowsowego rejestratora d¼wiêku, chocia¿ dobrze rozbudowane programy typu Adobe Audition maj± wiele przydatnych opcji, np. redukcjê szumów, normalizacjê i inne bajery.
Pamiêtaj tylko ¿eby sprawdziæ w mikserze ¼ród³o z którego w³±czone jest nagrywanie (mo¿e zale¿eæ od karty d¼wiêkowej i sterowników).

Na razie chyba tyle, jak mi przyjdzie jeszcze co¶ do g³owy to napiszê :mrgreen:
« Last Edit: 2006-11-13, 19:05:40 by buckethead »

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #6 on: 2006-11-13, 20:38:17 »
Sprawa jest raczej prosta. Potrzebujesz raczej kartê d¼wiêkow±, raczej dobry magnetofon (je¶li jest to element zestawu i da siê pu¶ciæ d¼wiêk przez nieregulowane wyj¶cie, tzw AUX/Line-Out, to jest to dobry sprzêt) i kabelek, ¿eby po³±czyæ pierwszy element z drugim (taki, jaki pokaza³ buckethead). To tyle je¶li chodzi o hardware.

Je¶li chodzi o software, to przyda siê przynajmniej Audacity (darmowy i ma wszystko, czego potrzebujesz - normalizacjê, poprawê jako¶ci), ¿eby najzwyczajniej zgraæ co trzeba i ewentualnie podzieliæ na kawa³ki. Mo¿esz te¿ poszukaæ dodatkowych programów do masteringu - lepszego odszumiania, dodatkowego poprawiania brzmienia itd. ale zazwyczaj je¶li nie s± openso³rsowe, to s± bardzo drogie.

Teraz ustawienia:
Ustawienie 16-bitowej rozdzielczo¶ci i próbkowania 44.1kHz da Ci d¼wiêk o jako¶ci CD. Mo¿esz pokusiæ siê o jako¶æ DVD-A, wtedy trzeba chyba ustawiæ rozdzielczo¶æ na 24 bity i czêstotliwo¶æ na 96kHz. W sumie tyle.
« Last Edit: 2006-11-13, 20:42:15 by minder »
True Pagan Winter Crew

benetnash

  • Posts: 337
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.icpnet.pl/~benetnash
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #7 on: 2006-11-13, 20:55:26 »
ale czy jest sens ustawiaæ takie co¶ w przypadku kasety? no chyba, ¿e jest to metalowa kaseta ale do tego te¿ trzeba odpowiedniego odtwarzacza...

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #8 on: 2006-11-13, 21:27:47 »
Musisz wiêc znale¼æ/kupiæ/po¿yczyæ/ukra¶æ kabelek (koniecznie stereo, chyba ¿e bêdziesz umia³ poradziæ sobie z nagraniem zawieraj±cym d¼wiêk tylko na jednym kanale), który z jednej strony bêdzie pasowa³ do wyj¶cia w magnetofonie/wie¿y, a z drugiej do wej¶cia w komputerze. W razie gdyby¶ mia³ kabel z "du¿ym jackiem" u¿yj przej¶ciówki. To chyba podstawowa sprawa.
Ja np. u¿ywa³em kabla chinch -> ma³y jack:

Mam dok³adnie takie kabelki do g³o¶ników, wiec wszystko gitez.  :D

Sprawa jest raczej prosta. Potrzebujesz raczej kartê d¼wiêkow±, raczej dobry magnetofon (je¶li jest to element zestawu i da siê pu¶ciæ d¼wiêk przez nieregulowane wyj¶cie, tzw AUX/Line-Out, to jest to dobry sprzêt)

Je¶li chodzi o software, to przyda siê przynajmniej Audacity (darmowy i ma wszystko, czego potrzebujesz - normalizacjê, poprawê jako¶ci), ¿eby najzwyczajniej zgraæ co trzeba i ewentualnie podzieliæ na kawa³ki. Mo¿esz te¿ poszukaæ dodatkowych programów do masteringu - lepszego odszumiania, dodatkowego poprawiania brzmienia itd. ale zazwyczaj je¶li nie s± openso³rsowe, to s± bardzo drogie.

Teraz ustawienia:
Ustawienie 16-bitowej rozdzielczo¶ci i próbkowania 44.1kHz da Ci d¼wiêk o jako¶ci CD. Mo¿esz pokusiæ siê o jako¶æ DVD-A, wtedy trzeba chyba ustawiæ rozdzielczo¶æ na 24 bity i czêstotliwo¶æ na 96kHz. W sumie tyle.

Znaczy, ¿e mam dobry sprzêt, a z Audacity korzystam zawsze. Wielkie dziêki panowie, uratowiali¶cie mi dupê. :D

ale czy jest sens ustawiaæ takie co¶ w przypadku kasety? no chyba, ¿e jest to metalowa kaseta ale do tego te¿ trzeba odpowiedniego odtwarzacza...

To stare dobre kasety z nagraniami zespo³u mojego brata ciotecznego sprzed jakich¶ 10-12 lat. Chodzi o to, ¿eby ocalic je od zapomnienia, bo to kawa³ ¶wietnego psychodelicznego rocka.
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #9 on: 2006-11-13, 21:50:03 »
Jako gratyfikacjê za podpowiedzi oczekujemy podzielenia siê z nami twórczo¶ci± kuzyna :D Rozwa¿ te¿ pos³anie tego do Nocy Muzycznych Pejza¿y - o ile jako¶æ pozwala; jak nie, to mo¿na przecie¿ albo reaktywowaæ zespó³, albo zrobiæ cover.
True Pagan Winter Crew

benetnash

  • Posts: 337
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.icpnet.pl/~benetnash
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #10 on: 2006-11-14, 10:39:38 »
ale czy jest sens ustawiaæ takie co¶ w przypadku kasety? no chyba, ¿e jest to metalowa kaseta ale do tego te¿ trzeba odpowiedniego odtwarzacza...
To stare dobre kasety z nagraniami zespo³u mojego brata ciotecznego sprzed jakich¶ 10-12 lat. Chodzi o to, ¿eby ocalic je od zapomnienia, bo to kawa³ ¶wietnego psychodelicznego rocka.
chodzi³o mi o jako¶æ 24bitów na próbkê - konieczno¶ci przegrania zawarto¶ci tych kaset nie kwestionujê ;)
Pozdrawiam!

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #11 on: 2006-11-14, 17:00:53 »
Jako gratyfikacjê za podpowiedzi oczekujemy podzielenia siê z nami twórczo¶ci± kuzyna :D

Nie omieszkam

Rozwa¿ te¿ pos³anie tego do Nocy Muzycznych Pejza¿y - o ile jako¶æ pozwala; jak nie, to mo¿na przecie¿ albo reaktywowaæ zespó³, albo zrobiæ cover.

Musieliby¶my o tym podyskutowac. On by siê pewnie zgodzi³, ale ich gitarzysta chyba nie. To straszny pedant, a tamte kasety to bardziej nagrania z prób ni¿ konkretne kawa³ki.
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #12 on: 2006-11-14, 17:53:28 »
To niech je nagraj± porz±dnie :D Mo¿e dziêki temu uda im siê spe³niæ przynajmniej niektóre marzenia :D
True Pagan Winter Crew

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #13 on: 2007-04-02, 22:27:07 »
Drodzy moi, a wiêc po kilkumiesiêcznych walkach ze sprzêtem, ta¶mami, nagraniami CD, uda³o nam siê z bratem ocaliæ kawa³ek niez³ej muzyki, z ró¿nego przedzia³u czasowego. Nagrania najstarsze nie nadawa³y siê do ods³uchu, ale z ostatnich 4-5 lat uda³o siê wyci±gn±æ, ze 20 kawa³ków. Niektóre z nich (powtarza³y siê) elegancko w ramach swych skromnych mo¿liwo¶ci zremasterowa³em. U³o¿y³em w kolejno¶ci i wysz³o z tego 10 naprawdê wymiataj±cych utworów mieszcz±cych siê w 73 minutach. Obecnie pakuje siê toto na serwer, a ko³o pó³nocy, bêdê móg³ wam ju¿ to sprezentowaæ, tak jak obieca³em. :)
[under construction]

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Z kasety na kompa.
« Reply #14 on: 2007-10-04, 20:13:39 »
Natknê³am siê dzi¶ na specjalny sprzêcior do tego i postanowi³am wrzuciæ dla kompletno¶ci tematu:
http://mp3.wp.pl/p/informacje/njus/265595.html?rfbawp=1191521335.896

ps. ale archeolog ze mnie  :mrgreen:

 

lofty-success