Dzia³ ogólnomuzyczny > Gara¿

Czym nagrywacie?

(1/5) > >>

djdioda:
Interesuje mnie jakiego sprzêtu u¿ywacie do nagrywania. Mam zwyk³y komputerowy mikrofon ze ¶redniej-ni¿szej pó³ki (za 35 z³ ;D). W sumie nagrywa i tak lepiej ni¿ po¿yczony od s±siada o warto¶ci 10 z³, ale efekty s± oczywi¶cie tragiczne - jakkolwiek bym nie ustawi³a pieca. (przede wszystkim mikrofon s³abo zbiera i muszê go trzymaæ przy samym g³o¶niku, wiêc brzmi to bardzo syfia¶cie w porównaniu do wersji "live" ;D) Chcia³abym siê trochê ponagrywaæ. Polecicie jaki¶ dobry mikrofon w niewygórowanej cenie? W ogóle nie wiem jak co¶ dobrze nagraæ, wiêc mo¿e jakie¶ ogólne porady? ;) (oczywi¶cie wszystko pozostaje w duchu amatorskim, wiêc nie przyjmujê porad typu "id¼ do studia"  :mrgreen: )

ps. udostêpniony materia³ zosta³ nagrany na szybko, w celach demonstracyjnych, wiêc proszê nie mruczeæ, ¿e nie w rytmie albo co¶ ;D

ps2. pozostaje jeszcze bezpo¶rednie pod³±czenie pieca do kompa, ale na tym to siê kompletnie nie znam, nie wiem czy to dobre rozwi±zanie ;D

buckethead:
Je¶li masz odpowiednie wyj¶cie we wzmacniaczu (np. line out lub nawet s³uchawkowe), mo¿esz spróbowaæ w ten sposób. Jednak czasem wzmacniacze i kable s± na tyle zu¿yte lub s³abszej jako¶ci, ¿e gitarê zag³usza nieustaj±cy szum :? dlatego mo¿na nagrywaæ przez mikrofon umieszczony przy piecu, z tym ¿e na ogó³ (w przypadku w miarê dobrych mikrofonów) im g³o¶niej ustawimy piec, tym lepiej :mrgreen: no, chyba ¿e sam mikrofon jest pod³±czony do jakiego¶ wzmacniacza i dopiero do komputera. Jest te¿ inna mo¿liwo¶æ: pod³±czasz gitarê bezpo¶rednio do komputera, i u¿ywasz np. guitar FX box, który oprócz wzmocnienia sygna³u oferuje ca³± mase przeró¿nych efektów. Mo¿na go u¿ywaæ w czasie rzeczywistym (najlepiej je¶li masz w miare szybki komputer), lub nak³adaæ efekty na nagrane ju¿ pliki .wav
I tak pó¼niej pozostaje ewentualne odszumianie, normalizacja, itp (np. przy pomocy Adobe Audition), dziêki czemu mo¿na znacznie poprawiæ jako¶æ nagrañ.
A je¶li chodzi o mikrofony: kiedy¶ u¿y³em Shure PG58 po¿yczonego od kumpla, efekt by³ do¶æ dobry :mrgreen:

minder:
Mikrofon przy s³uchawkach marki HAMA (pewnie z 50z³ kosztuje to cudo) i karta d¼wiêkowa ForteMedia (syf, ale lepsza ni¿ zintegrowana). S³uchawki nak³adam na kolano, mikrofon pozycjonujê w kierunku gitary i jako¶ to dzia³a :mrgreen: Efektów mo¿na by³o pos³uchaæ :)

:Wreath::
Skoro nie wybierasz sie w najblizszym czasie do studia to z mojej strony odradzalbym domowe nagrywanie dzwieku z piecow gitarowych i to jeszcze tanim mikrofonem. Z moich osobistych doswiadczen jak i z tego co slyszalem kiedy robili to inni efekt jest wyjatkowo marny, na ogol brzmienie jakby gitare ktos przez telefon puszczal :? Nagrywanie mikrofonowe to jednak ciezka sprawa a w warunkach bojowych (czyt: domowych) lepiej sprawdzi sie puszczenie sygnalu prosto do karty przez jakis przedwzmacniacz, cos z emulacja glosnikow i kolumn. Najtansze takie gizmo mozna nabyc juz za jakies 300 zl - moze nie jest to to brzmienie co dobry POD ale efekt jest niewspolmiernie lepszy niz nagrywanie malenkiego piecyka mikrofonem z Easy English (to nie do Ciebie Dioda, moi kumple cos takiego praktykowali ;) ). Jakas obrobka dzwieku po nagraniu tez bedzie wskazana ale programow do tego jest multum... Tyle z mojej strony :)

kara¶:
polecam guitar rig 2 :P
http://www.native-instruments.com/index.php?id=guitarrig2_us&ftu=19b78b48a3e007f&flash=9

Nawigacja

[0] Indeks wiadomo¶ci

[#] Nastêpna strona

Go to full version