Author Topic: na czym polega fenomen Opeth'a?  (Read 18904 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Dorotka

  • Guest
na czym polega fenomen Opeth'a?
« on: 2004-06-12, 21:12:53 »
Postanowi³am siêgn±æ po Opetha z prostej przyczyny. Wszyscy zachwalali ten zespó³ i okre¶lali go wy³±cznie takimi przymiotnikami jak genialny, fenomenalny, ¶wietny itd. Wszystkie recenzje p³yt, z jakimi kiedykolwiek siê spotka³am wychwala³y pod niebiosa muzykê gran± przez tê szwedzk± formacjê. Pomy¶la³am sobie, ze to musi byæ naprawdê dobry zespó³. Pierwsz± p³yt± od jakiej zaczê³am przygodê z ta kapel± by³ album "My arms...". Mia³am mieszane uczucia. Niby by³o ca³kiem w porz±dku, dobra gitarowa muzyka, kilka fajnych wolniejszych partii w ¶rodku [gitara akustyczna, ³agodniejszy wokal], teksty do¶æ intryguj±ce, ale generalnie by³o do¶æ monotonnie, powiewa³o nud±, przewidywalno¶ci±, a nawet odwa¿y³abym siê u¿yæ s³owa 'bana³em'. Sposób ¶piewania Mikaela, jego maniera w g³osie, na pocz±tku trochê mnie denerwowa³y, ale z czasem siê do nich przyzwyczai³am. ogólem p³yta "My arms" nie zachwyci³a mnie, z biegiem czasu bardziej sie do niej przekona³am, ale to wci±z nie by³o TO. By³o po prostu ¶rednio. Liczy³am po prostu na co¶ wiêcej. Zdecydowa³am jednak nie zniechêcaæ siê i spróbowaæ ³ykn±æ inny album. Pad³o na "Morningrise". I có¿. Tutaj by³o ju¿ o niebo lepiej. Fakt, bardziej chaotycznie i w sumie mniej spójnie, ale w tym 'ba³aganie' by³o co¶ fajnego. Ciekaw± kompozycj± jest na pewno s³ynna "Czarna Ró¿a", bardzo ³adne "To Bid you Farewell". Ca³kiem w porz±dku jest równie¿ "The Night and The Silent Water". Ale to raczej pod wzglêdem kompozycyjnym, bo teksty Opetha s± wrêcz tragiczne. prawie wszystkie takie same, nadrabiaj± bogactwem stylu, jak dla mnie to typowy przerost formy nad tre¶ci±. Jak dla mnie na pewno nie s± to ¿adne wy¿yny. ZA bardzo patetyczne, i w ogóle maj± w sobie co¶ takiego co po prostu dra¿ni. Hmm napis³ama, ¿e w wiêkszo¶ci "Morningrose" jest ca³kiem dobre. Có¿, mo¿e byæ, ale to wci±¿ i wci±¿ nie to. Zastanawiam siê na czym polega ten fenoment Opeth'a? Dla mnie ten zespó³ jest ca³kiem ok, ale bez przesady, nie nazywajmy go genialnym.. bo taki nie jest. Ja w ka¿dym razie pozostaje do¶c ch³odna wobec jego twórczo¶ci. Nie jest ¼le, ale spotka³am siê w swoim ¿yciu juz z wieloma lepszymi kapelami. No i w sumie ok, kazdy ma swoje gusta, ale czasami jednak 'kica' mi po g³owie pytanie: na czym polega fenomen Opeth'a?

Maq

  • Posts: 164
  • Karma: +0/-0
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #1 on: 2004-06-12, 21:42:46 »
I co, bazujesz swoja opinie na 2 albumach ?
Zapoznaj sie ze "Still Life"i "Blackwater Park" i potem sie wypowiedz.
A fenomen Opeth polega na mieszance stylów - agresji z delikatnoscia.
Bedac fanem Opeth juz dosc dlugo, moge na dzien dzisiejszy powiedziec, ze Opeth albo Cie zabije albo nie, zalezy od osoby. Jezeli chodzi o oryginalnosc, to trzeba przyznac ze w sumie niczego nowego zespol nie stworzyl i w sumie jedzie na oklepanym schemacie - lagodnie - agresywnie, akustyk - growl itd. Co nie przeszkadza mi w pa³aniu do Opeth czyst± mi³o¶æi±; - )
dziekuje
as I would die now, for one last wish......

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #2 on: 2004-06-15, 22:40:09 »
O rety, przecie¿ nigdzie nie jest napisane, ¿e Opeth to jaki¶ fenomen. Do jednych trafia jedna muzyka, do innych druga. Jedni wol± Szopena, inni DJ Bobo.
Dziêki za podzielenie siê swoimi wra¿eniami. Popieram jednak Maq'a: przes³uchaj pozosta³e albumy, z akcentem na "Still Life" i daj nam znaæ :)
True Pagan Winter Crew

benighted

  • Posts: 399
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • STILL LIFE
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #3 on: 2004-06-16, 00:53:42 »
Zgadzam siê z poprzednikami, musisz koniecznie daæ szansê innym albumom, ze szczególnym uwzglêdnieniem "Still Life", ta p³yta to arcydzie³o dla wielbicieli muzyki p³yn±cej prosto z duszy, co¶ zupe³nie transcendentalnego...A co do fenomenu Opeth, to rzek³bym, i¿ sk³ada siê na to fakt bycia odmiennym, wyró¿niaj±cym siê z ca³ej masy przeciêtnych bandów...po prostu...
True Pagan Winter Crew

caress of stars

  • Guest
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #4 on: 2004-06-16, 08:57:38 »
A mnie sie wydaje (obym sie mylila  :D ), ze jak ktos po przesluchaniu chociazby dwoch plyt, ma taki raczej sceptyczny stosunek do Opeth, to zadna inna juz do niego nie trafi... w kazdym razie bedzie ciezko... to moje skromne zdanie... a fenomenu tu nie ma zadnego trzeba o prostu lubic akurat ten rodzaj muzyki, ten styl i zadnej wiecej czarnej magii tu nie ma  :wink:

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #5 on: 2004-06-16, 19:08:19 »
fenomen polega na tym, ¿e go nie ma, bo tylko wybrañcy losu wiedz± o co chodzi. (ha! to by³a mi³o¶æ od pierwszego us³yszenia!)

caress of stars

  • Guest
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #6 on: 2004-06-17, 18:12:12 »
Wlasnie, milosc jest tu dobrym porownaniem... tak jak mozna sie zakochac w kims, kto z wydaje sie innym ludziom przecietniakiem, tak mozna zakochac sie w muzyce jakiegos zespolu...

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #7 on: 2004-06-18, 12:38:51 »
taa, a jak ju¿ jeste¶my przy fenomenach, to tak trochê OT stwierdzê, ¿e nie powinno siê pytaæ o fenomen Opeth, a o fenomen Cradle Of Filth (bo to zagadka na miarê naszych czasów  :wink: )

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #8 on: 2004-06-30, 20:14:08 »
je¶li znajdziesz odpowied¼ na fenomen Wi¶niewskiego to znajdziesz te¿ odpowied¼ na fenomen kredek
selfbanned

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #9 on: 2004-07-01, 12:32:58 »
Quote from: Nilfheim
je¶li znajdziesz odpowied¼ na fenomen Wi¶niewskiego to znajdziesz te¿ odpowied¼ na fenomen kredek

czy to znaczy, ¿e mam zacz±æ ogl±daæ telewizjê?  :wink:

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #10 on: 2004-07-01, 14:54:21 »
Quote from: Nilfheim
je¶li znajdziesz odpowied¼ na fenomen Wi¶niewskiego to znajdziesz te¿ odpowied¼ na fenomen kredek

Ahh, rozumiem. Wstrz±saj±cy wygl±d, idiotyczne fryzury, tragiczny wokal i kolczyki we wszystkich mo¿liwych miejscach. Co¶ pomin±³em? (z góry i z do³u przepraszam fanów kredek za ewentualnego konfjuza)
True Pagan Winter Crew

Maq

  • Posts: 164
  • Karma: +0/-0
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #11 on: 2004-07-01, 15:59:18 »
Quote from: Minder
Co¶ pomin±³em?

Wszystko jest tragicznie, nie tylko wokal :lol:
trafne spostrzezenie btw
as I would die now, for one last wish......

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #12 on: 2004-07-10, 14:19:43 »
a w³a¶nie, jak jestesmy przy kredkach, to co oni w³a¶ciwie graj±? bo ja s³ysza³am ró¿ne opinie, a ich p³yty widzia³am nawet w dziale "gothic/industrial"  :?

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #13 on: 2004-07-10, 15:12:06 »
Chyba sam Danny :P nie wie co oni gaj±...

Dla mnie jest to komercyjny black metal...
selfbanned

caress of stars

  • Guest
na czym polega fenomen Opeth'a?
« Reply #14 on: 2004-07-10, 18:55:36 »
komercyjny, niekomercyjny, dla mnie to muzyka "mhrhoczhnych 16" :P:P:P