Author Topic: Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...  (Read 6793 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Katanka

  • Posts: 54
  • Karma: +0/-0
    • http://www.katanka.vel.pl
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« on: 2006-04-08, 23:34:03 »
Witajcie wszyscy bardzo serdecznie. Chcia³bym przedstawiæ moj± przygodê z Opeth, opisaæ cz±stkê mojego ¿ycia oraz swoje plany na przysz³o¶æ. My¶lê sobie, ¿e gdy cz³owiek prze¿ywa co¶ wspania³ego, to warto siê tym z innymi podzieliæ, dlatego te¿ zacz±³em pisaæ tego posta, a my¶lê o jego napisaniu ju¿ od kilku miesiêcy :) Dodam tylko, ¿e czytuje do¶æ czêsto to forum i mogê powiedzieæ, ¿e czê¶æ osób znam ju¿ ca³kiem dobrze ;) No to zaczynamy, a kto ma ochotê niech przeczyta uwa¿nie ;)

Zacznê od tego, kim jestem m³odym duchem 27-latkiem, ojcem wspania³ej córeczki w wieku przedszkolnym oraz mê¿em jeszcze wspanialszej ¿ony. Mam kilka bardzo du¿ych zainteresowañ, choæ w moim przypadku zainteresowania bardzo szybko obracaj± siê w pasjê. Najwiêksz± pasj± jest wêdkarstwo i niemal wszystko co robiê jest podporz±dkowane w³a¶nie tej dziedzinie - moja praca, spêdzanie wolnego czasu, planowaniu wyjazdów itd ... Na drugim planie s± gry video - gram na konsoli Nintendo GameCube, planujê zakup Nintendo Revolution, a obecnie na PC w LineAge 2 (gra MMORPG w któr± gram ju¿ od ponad pó³ roku, niemal dzieñ w dzieñ). Kolejn± pasj± sta³ siê Opeth. Sta³ siê, chocia¿ nic na to na pocz±tku nie wskazywa³o ...

Latem 2003 roku zorganizowa³em swoje urodziny w bardzo ciekawym miejscu - jest to stary, nieczynny kamienio³om w którym dokopano siê do ¼ród³a i aktualnie w ¶ciêtej wykopaliskami górze powsta³o bardzo czyste i zimne jezioro. Zaprosi³em tam wszystkich kolegów i kole¿anki z pracy, zorganizowali¶my ognisko, jedzenie i picie, a sam mog³em zarzuciæ wêdki i rozkoszowaæ siê ³owieniem ryb oraz zabaw± w tym samym czasie ;)

Poniewa¿ obieca³em, ¿e w nocy bêdê odwozi³ wszystkich do miasta, po¿yczy³em od brata (s³ucha ju¿ bardzo ciê¿kiego Black Metalu) samochód. Na urodzinach ludzie poprosili, abym w³±czy³ jak±¶ muzykê, poniewa¿ bardzo im tego brakuje. Ba³em siê troszkê w³±czyæ radio, bo wiedzia³em co za muzyka zaraz zawyje z g³o¶ników brata. Muszê przyznaæ, ¿e mia³ porz±dne g³o¶niki i radio, bo wed³ug niego tylko taki sprzêt odda d¼wiêk gitar. W³±czy³em cichutko i by³em przygotowany na piski i darcia, ale do uszu dociera³ powoli bardzo ³adny wokal i granie gitar akustycznych. Pasowa³o mi to i da³em g³o¶niej. P³yta sobie gra³a w kó³ko przez oko³o 3 godziny. Gdy impreza siê skoñczy³a zacz±³em odwoziæ ludzi do miasta i ca³y czas s³ucha³em. Nie mia³em pojêcia co to za kapela, ani co to za rodzaj muzyki - zwyczajnie mi siê podoba³a. Ma³o tego, nie tylko mi, gdy¿ po³owa przyjació³ pyta³a co to za zespó³, bo bardzo fajnie gra ;)

Po powrocie do domu wyj±³em p³ytkê i zobaczy³em nabazgran± czarnym flamastrem nazwê OPETH - Damnation. Ciê¿ko by³o rozszyfrowaæ, bo brat bazgrze niemi³osiernie, ale chyba tak to brzmia³o ;)

Spyta³em brata na drugi dzieñ czy bêdzie mi w stanie zrobiæ kopiê tej p³yty. Skopiowa³ mi t± i wszystkie inne p³yty Opeth wraz z zaznaczeniem dat ich wydania. W domu przes³ucha³em ca³o¶æ, ale spodoba³a mi siê tylko Damnation oraz kilka piosenek z pozosta³ych p³yt - miêdzy innymi Credence z MAYE. Reszta mi nie odpowiada³a, zreszt± by³em przeciwny ostrej muzyce, a ju¿ najbardziej nie mog³em znie¶æ tego przera¼liwego darcia ;)

Trzeba, aby¶cie wiedzieli, ¿e zawsze s³ucha³em dobrej muzyki. Ojciec zreszt± równie¿, a wiadomo, ¿e czê¶æ nawyków siê w³a¶nie nabywa  za m³odu w domu rodzinnym. Ojciec s³ucha³ legend lat 70-tych, raczej muzyki uwa¿anej niegdy¶ za nowoczesn± i awangardow±. Ja s³ucha³em g³ównie Grzegorza Turnaua, Basi Trzetrzelewskiej, U2, Myslovitz, The Cure, Pod Bud±, Electric Light Orchiestra, OMD ... Nigdy jakiego¶ hip-hopu, obrzydliwego disco, techno .. tak± muzykê uwa¿a³em za strasznie otêpiaj±c±.

Tak to spotka³em siê z Opeth pierwszy raz. Wypali³em sobie wszystkie ³agodne piosenki z ca³ego ich repertuaru na jednym CD-ku i s³ucha³em tego przez DWA LATA Non-Stop. Niemal zarzuci³em inn± muzykê, poniewa¿ gdy s³ucha³em Opeth czu³em siê szczê¶liwy i jakby spe³niony. Ciê¿ko mi wyt³umaczyæ to wszystko, ale tak by³o :) Wyobra¼cie sobie, ¿e kupi³em sobie nawet telefon z mo¿liwo¶ci± s³uchania plików Mp3 i gdy szed³em na ryby ze spinningiem nad przeurocze Jezioro Miêdzybrodzkie (zalew na rzece Sole w¶ród gór Podbeskidzia), to ³owi±c s³ucha³em Opeth. Czêsto podczas deszczu, w nocy w ¶wietle ksiê¿yca lub w gêstej mgle. Natura i dzika przyroda zawsze mnie fascynowa³a. By³o niesamowicie ... ryby i muzyka ... to co najbardziej kocha³em :) Zreszt± nie powiedzia³em Wam, ale ojciec jest le¶niczym oraz my¶liwym i zawsze las by³ mi bliski. Dziadek znowu jest i zawsze by³ wytrawnym wêdkarzem i kocha³ otaczaj±c± go przyrodê równie mocno jak mój ojciec. Oboje we mnie zaszczepili to wszystko.

W okolicy maja 2005 postanowi³em daæ szansê innym piosenkom Opeth. W³±czy³em MAYE i s³ucha³em pierwszego kawa³ka. Nawet mi siê spodoba³, a growl o dziwo nie przeszkadza³ ju¿ :) Przes³ucha³em wtedy wszystkie p³yty i powybiera³em raczej te ³agodniejsze "darcia" z ka¿dej z nich. Po dwóch miesi±cach s³ucha³em ju¿ wszystkiego! No i wtedy siê zaczê³o :)

Ze wzglêdu na m³od± córeczkê i obawê, ¿e taka muzyka s³uchana g³o¶no przy niej mo¿e ¼le wp³yn±æ na jej psychikê (wiecie jak to z dzieæmi bywa) pojecha³em do salonu Car-Audio i opisa³em specowi od nag³o¶nienia jakiej muzyki s³ucham i czego oczekujê po zamontowaniu systemu Car-Audio w moim Fiacie Seicento ;) Trafi³em w dziesi±tkê, poniewa¿ spec mia³ d³ugie w³osy i gdy us³ysza³ Opeth, od razu mi siê buzia u¶miechnê³a :) Wyt³umaczy³ mi, ¿e aby odtwarzaæ w miarê przyzwoicie muzykê "Umpa - umpa" starczy zwyk³ej klasy sprzêt. Aby jednak odtwarzaæ czysto brzmienie muzyki metalowej, a w szczególno¶ci mocne gitary po³±czone z delikatnym brzmieniem (czêsto ³apiê na tym Opeth, ze bardzo urozmaica swoje kawa³ki), to trzeba naprawdê wysokiej klasy sprzêtu. Radia, który dostroi do moich wymagañ scenê, dwa, ¿e g³o¶ników dobrych firm oraz doskona³ego ich rozmieszczenia. Zakupi³em towar na raty, zamontowanie trwa³o dwa dni, ale waro by³o. W tej chwili mogê siê rozkoszowaæ podczas jazdy najlepiej nag³o¶nionym Seicento jaki je¼dzi po okolicy ;) Sama ilo¶æ watów nie odda jednak tego, jak czysto brzmi Opeth w tym autku. Tego mi trzeba by³o, gdy¿ du¿o przebywam w podró¿y, a muzyka Opeth bardzo mnie uspokaja, nawet te ciê¿kie utwory, które innych mog± przygnêbiaæ.

Na jakim etapie jestem w tej chwili? Gdy ju¿ znam wszystkie dostêpne p³yty na pamiêæ, wszystkie utwory mogê zanuciæ i wiem co bêdzie za chwilê, zabra³em siê za odkrywanie Opeth na nowo. Konkretnie to ws³uchuje siê nie w to co gra na pierwszym planie, ale w to co jest w tle. Czasem skupiam siê tylko na jednym konkretnym motywie tylko z jednego instrumentu. Czasem staram siê skupiæ tylko na brzmieniu g³osu. Odkrywam drugie dno w tym wszystkim i coraz bardziej siê tym fascynujê.

Dosz³o do tego, ¿e w³a¶nie bêdê przemeblowywa³ sypialniê, zrobiê remont równie¿ i na jednej ze ¶cian chcê zbudowaæ k±cik mojego ukochanego zespo³u. Wiecie .. flaga, koszulki, plakaty, obrazki i zdjêcia ;) To wszystko bêdzie na jednej ¶cianie i bêdê za kilka lat mia³ siê czym pochwaliæ, gdy ¶ciana siê ju¿ ³adnie rozbuduje :) A moja córeczka gdy doro¶nie bêdzie siê mog³a pochwaliæ jakiego to ma metalowca tatusia ;) hihihi ... normalnie a¿ mi siê p³akaæ chce ze ¶miechu jak sobie o tym pomy¶lê :D

Co jeszcze ? Nie mogê siê oczywi¶cie doczekaæ kolejnych p³yt. Mam nadziejê, ¿e zespó³ bêdzie gra³ jeszcze bardzo d³ugo, bo nie wyobra¿am sobie co bêdê robi³, gdyby ich muzyki zabrak³o. Brat mimo, ¿e puszcza³ mi wiele innych zespo³ów, tak naprawdê mnie niczym nie zainteresowa³. Zapomnia³em napisaæ, ¿e w roku 2003 przeczyta³em ca³ego "W³adcê Pier¶cieni" przy muzyce z Damnation i Opeth zawsze bêdzie mi siê teraz kojarzy³ z lasem, starymi legendami, piêknem przyrody. Opeth bêdzie te¿ siê zawsze ³±czy³ z moimi wakacjami na których by³em z ¿on±, córeczk± i braæmi. By³o to w Borach Tucholskich nad krystalicznie czystym jeziorem. Tamte dni przy muzyce Opetch by³y magiczne!

A jaka jest moja lista ulubionych p³yt ? We¼cie pod uwagê, ¿e nigdy nie s³ucha³em Metalu ;)Oto podajê od tej najlepszej, do tej najgorszej wed³ug mojej oceny:

1. Damnation
2. Still Life
3. Deliverance
4. Blackwater Park
5. Ghost Reveries
6. My Arms You Ears
7. Orchid
8. Morningrise

No i wspania³y koncert na DVD Lamentations, który puszczam sobie w domku gdy nie ma córeczki :) wtedy k³ade siê na kanapie i upojony piêknem muzyki odpoczywam i zapominam o wszystkich z³ych rzeczach na tym ¶wiecie.

Przepraszam za ten chaotyczny tekst. Ciê¿ko jest przedstawiæ co¶ spójnie, gdy tyle my¶li na raz siê w g³owie kot³uje. Uwa¿am, ¿e Opeth to dar od Boga, to najwspanialsza muzyka jak± cz³owiek mia³ kiedykolwiek okazjê s³uchaæ i nie wiem czy kiedy¶ bêdziemy mieli okazjê s³yszeæ zespó³, który choæ odrobinkê by siê zbli¿y³ do ich geniuszu.

PS. Mam zamiar pot³umaczyæ kilka tekstów. Niektóre mam przet³umaczone, ale to tylko 25% ca³o¶ci. Mo¿e wiecie gdzie w internecie co¶ znajdê ? Teksty s± dla mnie bardzo wa¿ne. Obieca³em sobie, ¿e nigdy nie bêdê s³ucha³ czego¶, co ma okropne sowa, a wiecie jak to jest z kapelami metalowymi, szczególnie Black ;) ¦piewaj± takie brednie, ¿e a¿ uszy ¶ciska. Jako cz³owiek wierz±cy i kochaj±cy Boga uwa¿am, ¿e warto czasem przeczytaæ co w tekstach siê znajduje :) Na szczê¶cie w tekstach Opeth nie ma nic niepokoj±cego, za co bardzo im dziêkujê.

Serdecznie Was pozdrawiam i Witam tym tekstem :) Mam nadziejê, ¿e choæ odrobinkê Was ten tekst zaciekawi³, gdy¿ mnie bardzo interesuje jak inni odbieraj± muzykê Opeth i jakie by³y ich pocz±tki oraz jakie s± ich plany :)
Katanka
[email protected]
www.Katanka.vel.pl
Wodom Cze¶æ !!!

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #1 on: 2006-04-09, 08:44:09 »
heh
je¿eli chodzi o te skojarzenia ( lasy z tolkiena do opeth ), to ja zawsze jak s³ucham Moonsorrow to mi siê kojarz± z komiksem ( bo gdy s³ucha³em jednej ich plyty, Kivenkantaja, rysowa³em komiks :) ), a jak s³ucham Misterii to widzê jak swoim druidem penetrujê piek³o w Diablo dwójce :)
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

Alberick

  • Posts: 152
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #2 on: 2006-04-09, 14:10:40 »
Quote from: Katanka
My Arms You Ears
My Arms, Your Hearse. To chyba przez bazgrz±cego brata. :)

Co do tekstów i przek³adów to np:
opeth.pl - a jak¿e! :D
lub Garden of Darkness

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #3 on: 2006-04-09, 14:45:30 »
A tak na marginesie, przypomnia³o mi siê co mój kumpel zrobi³ z Opeth, pozyczy³em mu Damnation, spodoba³o siê (zreszt± on lubi tak± spokojniejsz± ambitn± muzyke), no to po¿yczy³em reszte p³ytek. Wiecie co on zrobi³  :shock: wyci±³ akustyczne partie z utworów w programie  :mrgreen2:

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #4 on: 2006-04-09, 16:19:44 »
Quote from: Whodo
wyci±³ akustyczne partie z utworów w programie

LOL!
Quote from: Wezyr Soja
jak s³ucham Misterii to widzê jak swoim druidem penetrujê piek³o w Diablo dwójce

+ za Misteriê - druid? ble... ;)
selfbanned

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #5 on: 2006-04-09, 20:24:09 »
Quote from: Whodo
A tak na marginesie, przypomnia³o mi siê co mój kumpel zrobi³ z Opeth, pozyczy³em mu Damnation, spodoba³o siê (zreszt± on lubi tak± spokojniejsz± ambitn± muzyke), no to po¿yczy³em reszte p³ytek. Wiecie co on zrobi³  :shock: wyci±³ akustyczne partie z utworów w programie  :mrgreen2:


haha :) ja z niektórych utworów z pó¼niejszych p³yt bym pousuwa³ akustyczne partie :)

[ Dodano: Nie 09 Kwi, 2006 20:26 ]
Nilfheim: minus za druida?!! najlepsza postaæ w diablo! przynajmniej dla mnie, gra³em wszystkimi postaciami wystarczaj±co d³ugo by odkryæ ich zalety i najbardziej 'zapasowa³" mi druid ( skille elementalisty ). druga najlepsza postaæ to wg mnie paladyn. a jak± ty gra³e¶?
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #6 on: 2006-04-09, 21:56:11 »
ka¿d± mia³em 99 lvl :]
selfbanned

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #7 on: 2006-04-16, 01:40:51 »
Rozumiem autora tego tematu. Tylko ¿e ze mn± by³o odwrotnie. S³ucha³am tych mocniejszych kawa³ków na pocz±tku a Damnation omija³am z daleka ;) W³a¶ciwie do pos³uchania tego albumu dog³êbniej sk³oni³a mnie rozmowa z osob±, która mnie zarazi³a Opeth ;) Tym oto sposobem wpad³am i siê chyba nie wydostanê. Wcze¶niej by³o wiele zespo³ów (metalu s³ucham od lat 10), Opeth jest jakby kolejnym rozdzia³em, ale muszê powiedzieæ, ¿ê od jakiego¶ czasu szuka³am czego¶ takiego. Podziwiam geniusz i zawarte w tej muzyce uczucia.  Je¿eli kto¶ jeszcze nie wierzy w mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia, to jestem bardzo dobrym przyk³adem, ¿e istnieje. Mi³o¶æ od 1 pos³uchania  :marzenie:

Zobaczyæ ich na ¿ywo...  Ludzie mawiaj±, ¿e marzenia siê spe³niaj±....

Katanka

  • Posts: 54
  • Karma: +0/-0
    • http://www.katanka.vel.pl
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #8 on: 2006-04-18, 21:14:56 »
Dziêkuje wszystkim, którzy odpisali i tym, którzy przeczytali :) Mam nadzieje, ¿e czê¶æ z Was rozumie co czujê s³uchaj±c Opeth. Chcia³em siê podzieliæ moimi wra¿eniami, gdy¿ warto wiedzieæ jak ró¿ni ludzie potrafi± poznaæ genialn± muzykê, która przez innych zupe³nie nie jest rozumiana. Pozdrawiam :)
Katanka
[email protected]
www.Katanka.vel.pl
Wodom Cze¶æ !!!

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Opet - moje ¿ycie z nim zwi±zane ...
« Reply #9 on: 2006-04-20, 00:14:11 »
Wiesz, wystarczy zag³êbiæ siê w lekturê tego forum :roll:
True Pagan Winter Crew