Author Topic: Polecane filmy  (Read 222231 times)

0 Members i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #615 on: 2008-10-15, 16:26:45 »


Caravaggio, tak piêknego pod wzglêdem kolorystyki filmu nie ogl±da³em od bardzo dawna (a byæ mo¿e nigdy). Dla obrazu Jarmana inspiracj± sta³a siê nie tylko postaæ Caravaggia, ale tak¿e jego twórczo¶æ. Dominuj± cudowne malarskie kadry, niespieszna praca kamery, ¶wietna gra aktorska, plus charakterystyczne dla postmodernistów zachwianie czasowe (dlatego prócz strojów charakterystycznych dla epoki, zobaczymy takie rekwizyty jak samochód, motor, kalkulator, papierosy). Film wyj±tkowy!

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #616 on: 2008-10-15, 17:16:25 »
W takim razie jak Ci siê podoba³a "Dziewczyna z per³±"?





Imho to znakomity film z genialnie wykreowan± atmosfer± epoki.
« Last Edit: 2008-10-15, 17:31:35 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Polecane filmy
« Reply #617 on: 2008-10-15, 18:01:03 »
Bardzo dobry film. To co w nim najwa¿niejsze to ujêcia, które klimatem nawi±zuj± do obrazów z epoki.
selfbanned

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #618 on: 2008-10-16, 11:25:26 »
W takim razie jak Ci siê podoba³a "Dziewczyna z per³±"?

Szczerze powiedziawszy nie widzia³em tego filmu, jedynie fragmenty na youtubie i opieraj±c siê tylko na tych zajawkach, mogê powiedzieæ, ¿e Dziewczyna z per³± wypada blado przy Caravaggio. Nie umniejszaj±c oczywi¶cie naprawdê piêknie nakrêconym scenom (szczególnie zimne barwy wypadaj± imponuj±co - zestawienie odcieni koloru bia³ego, br±zowego i niebieskiego) , ale we wspó³czesnym kinie nie trudno znale¼æ podobne obrazy (np.: Pachnid³o). W sumie to nie wiem czemu siê upar³em na porównanie dwóch tak ró¿nych filmów, odleg³ych nie tylko je¶li chodzi o czas powstania, ale tak¿e i o stylistykê (ale có¿ Jacku sam zacz±³e¶  :wink:  :mrgreen:)

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #619 on: 2008-10-19, 16:35:35 »
Across the Universe. Je¶li kto¶ lubi Beatlesów to powinno mu siê spodobaæ. Je¶li nie, to i tak spokojnie mo¿e obejrzeæ, bo film jest naprawdê dobry. Prosta historia, ale wykonanie, ca³a oprawa bardzo dobra. Mam sentyment do tych kawa³ków, wiêc tym bardziej mi siê podoba³o. No i raczej do ogl±dania we dwójkê, z blisk± osob± ;)
Jedyny minus - g³ówny bohater ¶piewaj±c przeci±ga, rozwleka i wyd³u¿a co siê da. Na pocz±tku tego siê nie zauwa¿a, ale pó¼niej s± momenty, ¿e jest to odrobinkê irytuj±ce. Poza tym niektóre wykonania mog³yby byæ ogólnie bardziej ¿ywio³owe, z mocniejszym uderzeniem, ale to s± Beatlesi, wiêc nie ma co wymagaæ nie wiadomo czego ;)
No i jak dla mnie to prawie wszystko jest bardzo ³adn±, wyra¼n± angielszczyzn± przekazane, co zas³uguje na pochwa³ê :D

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Polecane filmy
« Reply #620 on: 2008-10-20, 00:47:47 »
Mo¿e nie tyle polecam, co kupa ¶miechu: w³a¶nie skoñczy³ siê Hero. Ogl±da³em ze znajomymi, co opiera³o siê g³ównie na: w kulaszki lec±... eee, oni s± do takich koparek przywi±zani i dlatego lataj± po wodzie... To jak on ma na imiê? Ciche Ciacho? Nie przepadam za chiñskimi produkcjami (Dom Lataj±cych Szkieletów, czyli D³uga i Dramatyczna ¦mieræ G³ównej Bohaterki), ale muszê przyznaæ, ¿e zdjêcia i choreografia robi± wra¿enie.

longhery

  • Posts: 191
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • moorwalking
Odp: Polecane filmy
« Reply #621 on: 2008-10-20, 14:16:48 »
Across the Universe. Je¶li kto¶ lubi Beatlesów to powinno mu siê spodobaæ. Je¶li nie, to i tak spokojnie mo¿e obejrzeæ, bo film jest naprawdê dobry. Prosta historia, ale wykonanie, ca³a oprawa bardzo dobra. Mam sentyment do tych kawa³ków, wiêc tym bardziej mi siê podoba³o. No i raczej do ogl±dania we dwójkê, z blisk± osob± ;)
Jedyny minus - g³ówny bohater ¶piewaj±c przeci±ga, rozwleka i wyd³u¿a co siê da. Na pocz±tku tego siê nie zauwa¿a, ale pó¼niej s± momenty, ¿e jest to odrobinkê irytuj±ce. Poza tym niektóre wykonania mog³yby byæ ogólnie bardziej ¿ywio³owe, z mocniejszym uderzeniem, ale to s± Beatlesi, wiêc nie ma co wymagaæ nie wiadomo czego ;)
No i jak dla mnie to prawie wszystko jest bardzo ³adn±, wyra¼n± angielszczyzn± przekazane, co zas³uguje na pochwa³ê :D

Jako fan muzyki Beatlesów film wielbiê. Cieszy doszukiwanie siê smaczków takich jak ¿ó³te zarysy ³odzi (podwodnej?) w porcie, czy tekst o dobiciu do 64 lat, imiona bohaterów.  ¦cie¿ka d¼wiêkowa dostêpna w Polce zawiera tylko po³owê kawa³ków z filmu. Okroili j± do jednej p³yty, m.in. o kapitalne po³±czenie dwóch najbardziej znanych wersji 'With a little help...' Beatlesów i Cockera. Mo¿na na niej znale¼æ równie¿ czê¶æ kawa³ków, które w filmie zosta³y trochê okrojone ('I want you', 'Being for the benefit of Mr Kite', 'While my guitar...'. Polecam wersjê 2 p³ytow± (mo¿e kto¶ ma dostêp do orygina³u?).

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #622 on: 2008-10-25, 12:28:07 »
Across the Universe. Je¶li kto¶ lubi Beatlesów to powinno mu siê spodobaæ. Je¶li nie, to i tak spokojnie mo¿e obejrzeæ, bo film jest naprawdê dobry. Prosta historia, ale wykonanie, ca³a oprawa bardzo dobra. Mam sentyment do tych kawa³ków, wiêc tym bardziej mi siê podoba³o. No i raczej do ogl±dania we dwójkê, z blisk± osob± ;)
Jedyny minus - g³ówny bohater ¶piewaj±c przeci±ga, rozwleka i wyd³u¿a co siê da. Na pocz±tku tego siê nie zauwa¿a, ale pó¼niej s± momenty, ¿e jest to odrobinkê irytuj±ce. Poza tym niektóre wykonania mog³yby byæ ogólnie bardziej ¿ywio³owe, z mocniejszym uderzeniem, ale to s± Beatlesi, wiêc nie ma co wymagaæ nie wiadomo czego ;)
No i jak dla mnie to prawie wszystko jest bardzo ³adn±, wyra¼n± angielszczyzn± przekazane, co zas³uguje na pochwa³ê :D

Film pod wzglêdem wizualnym, bardzo ³adny, sprawnie nakrêcony i wszystko by³oby piêknie, gdyby nie jego cukierkowato¶æ (a¿ mnie bol± zêby na sam± my¶l) i filmowe wersje piosenek Beatlesów mi siê nie podobaj±.




Fanom The Beatels (a mo¿e przede wszystkim kino maniakom, lubuj±cym siê w awangardowych obrazach) polecam twórczo¶æ Alejandro Jodorowskiego, który tak zafascynowa³ czwórkê z Liverpoolu, ¿e postanowili oni sfinansowaæ kultow± ¦wiêt± Górê, jeden z najdziwniejszych i kontrowersyjnych filmów w historii. Pe³nego zaskakuj±cej symboliki, pokrêconych scen i totalnie chorej fabule, która prezentuje siê mniej wiecej tak:

Quote
W swoim trzecim filmie, "¦wiêta góra",  Jodorowsky zawar³ jedne z najbardziej groteskowych i niepokoj±cych obrazów, jakie kiedykolwiek trafi³y na ta¶mê celuloidow±. Przy ich pomocy opowiada o krucjacie dziewiêciu najbogatszych przemys³owców i polityków naszej planety, którzy prowadzeni przez Alchemika pragn± zrabowaæ Mêdrcom sekret nie¶miertelno¶ci.

Wyslano: 2008-10-20, 15:27:39


W takim razie jak Ci siê podoba³a "Dziewczyna z per³±"?

Dziewczyna z per³± bêdzie dostêpna 31.10 w Gazecie Wyborczej -> klik

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #623 on: 2008-10-25, 15:05:11 »
W takim razie jak Ci siê podoba³a "Dziewczyna z per³±"?
Dziewczyna z per³± bêdzie dostêpna 31.10 w Gazecie Wyborczej -> klik
A wiêc polecam bo to imho ¶wietny film. :)
W ogóle polecam prezentowan± przez Whodo stronê "Dodatki do gazet" - jest nie¼le aktualizowana i ju¿ parê fajnych filmów dziêki niej wytropi³em.

Eidit: dla koneserów "Siedmiu samurajów".
Wyslano: 2008-10-25, 14:46:54
...Dominuj± cudowne malarskie kadry, niespieszna praca kamery...
Lata mijaj± a nadal wspaniale prezentuj± siê ujêcia w "Amadeuszu". Podobno, by jak najwierniej odtworzyæ atmosferê tamtej epoki, w trakcie krêcenia zdjêæ u¿ywano tylko o¶wietlenia epoki oraz specjalnej superczu³ej kliszy, by to wszystko by³o potem czytelne. I co¶ w tym jest, bo genialnie utrafiono w atmosferê wnêtrz o¶wietlanych jedynie ¶wiecami. Pamiêtam, ¿e gdy by³em dzieckiem, pewna czê¶æ rodziny mieszka³a na koloni i nie by³o tam elektryczno¶ci, wiêc wieczorami u¿ywano lamp naftowych - dzi¶ to jest takie moje magiczne wspomnienie i mam sentyment do takich "atelier". :wink: Pewnie st±d tak¿e uwielbienie dla Opeth, bo z tego co niegdy¶ czyta³em i to jakby s³ychaæ, Mikael gdy rejestrowa³ swój wokal, studio nagraniowe o¶wietlone by³o jedynie mas± ¶wiec. Ciekawe czy jeszcze stosuje ten patent?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #624 on: 2008-10-26, 13:07:57 »
...Dominuj± cudowne malarskie kadry, niespieszna praca kamery...
Podobno, by jak najwierniej odtworzyæ atmosferê tamtej epoki, w trakcie krêcenia zdjêæ u¿ywano tylko o¶wietlenia epoki oraz specjalnej superczu³ej kliszy, by to wszystko by³o potem czytelne.
[/quote]

O to, to w³a¶nie, bardzo mi siê podobaj± ostatnie takie surowe filmy, bez wspó³czesnych cyfrowych filtrów i nawet bez sztucznego ¶wiat³a (np.: prace von Triera z pocz±tku istnienia Dogmy).

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #625 on: 2008-11-05, 21:30:17 »
Co prawda to nie film, ale przedwczoraj TVP wyemitowa³a przedstawienie teatralne w tzw. "scenie faktu" zat. "Golgota Wroc³awska". Znakomity spektakl.

Edit: i jeszcze ciekawy wywiad zwi±zany ze spektaklem.
« Last Edit: 2008-11-05, 21:40:16 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Polecane filmy
« Reply #626 on: 2008-11-13, 09:08:10 »
Stary film, to znaczy ju¿ trochê le¿a³, ale warto zobaczyæ - Kropka nad i. Na pocz±tku wydawa³o mi siê, ¿e ³zawy bana³. Ale okazuje siê, ¿e nie do koñca. Film o tym, ¿e nie ma silnych, jak to kiedy¶ napisa³ Tyrmand. Zawsze znajdzie siê kto¶ silniejszy. Jeszcze taka anegdota, z ¿ycia. Ogl±da³em ten film z dziewczyn±, bo inaczej siê nie da, to film z tych, które ogl±da siê z kobiet±, i ona na koniec zapyta³a: Wiêc to siê dzia³o naprawdê?

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #627 on: 2008-11-13, 17:54:26 »
Stary film, to znaczy ju¿ trochê le¿a³, ale warto zobaczyæ - Kropka nad i. Na pocz±tku wydawa³o mi siê, ¿e ³zawy bana³. Ale okazuje siê, ¿e nie do koñca. Film o tym, ¿e nie ma silnych, jak to kiedy¶ napisa³ Tyrmand. Zawsze znajdzie siê kto¶ silniejszy. Jeszcze taka anegdota, z ¿ycia. Ogl±da³em ten film z dziewczyn±, bo inaczej siê nie da, to film z tych, które ogl±da siê z kobiet±, i ona na koniec zapyta³a: Wiêc to siê dzia³o naprawdê?
O tak, film by³ super!  :mrgreen:
...If I call will you come and will you save me?

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Polecane filmy
« Reply #628 on: 2008-11-20, 23:15:36 »
Ostatnio:
Transamerica - ¶rednie.
Burn After Reading - ¶rednie.
selfbanned

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Polecane filmy
« Reply #629 on: 2008-11-26, 22:15:12 »
Polecam francusk± komediê "Jeszcze dalej ni¿ na pó³noc" - miód dla duszy.
Poza tym "Wall-E" wyszed³ na DVD :D
True Pagan Winter Crew