Author Topic: Polecane filmy  (Read 222254 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #870 on: 2009-11-17, 20:16:07 »
Klasyk za kilka dni jako dodatek do Wyborczej - "Poci±gi pod specjalnym nadzorem".
o ¶wietna wiadomo¶æ, a pewnie bym przegapi³ gdyby nie Ty, bo dawno nie zagl±da³em na dodatki :)
Pamiêta³em i zakupi³em. :)

te¿ zakupi³em :)

kurcze mam dylemat, co wybraæ Kuku³kê za darmo czy Ofiarowanie, ale p³atnie? :/
Wyslano: 2009-11-16, 20:45:29
20 listopada odbêdzie siê polska premiera nowego filmu Michaela Haneke

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #871 on: 2009-11-22, 00:20:50 »
Once - znakomity, ciep³y film... Niecodzienna opowie¶æ o parze nieznajomych. Wygl±da na niskobud¿etowy... Mo¿e dlatego, ¿e skoncentrowano siê na emocjach bohaterów, a nie na tle... Historia odkurzacza wêdruj±cego ulicami Dublina. W zasadzie mam tylko jedno zastrze¿enie...
Obejrzyjcie koniecznie.
+ zajebisty soundtrack!
...If I call will you come and will you save me?

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Polecane filmy
« Reply #872 on: 2009-11-22, 00:39:19 »
Whenever I get gloomy with the state of the world, I think about the arrivals gate at Heathrow Airport. General opinion's starting to make out that we live in a world of hatred and greed, but I don't see that. It seems to me that love is everywhere. Often it's not particularly dignified or newsworthy, but it's always there - fathers and sons, mothers and daughters, husbands and wives, boyfriends, girlfriends, old friends. When the planes hit the Twin Towers, as far as I know none of the phone calls from the people on board were messages of hate or revenge - they were all messages of love. If you look for it, I've got a sneaky feeling you'll find that love actually is all around.
« Last Edit: 2009-11-22, 00:42:38 by Ascot »
Serious Business...
www.nerdslife.pl

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #873 on: 2009-11-27, 11:33:17 »
Love actually jest zajebiste. Once jeszcze nie ogl±da³em, za to wiem, o czym, z czym i dlaczego, oprócz tego znam soundtrack i rzeczywi¶cie jest fajny.

A z filmów, które ostatnio ogl±da³em (du¿o bardziej interesujê siê od d³u¿szego czasu filmami, ni¿ muzyk±).
NIE polecam Wrogów publicznych - klimat jest fajny, odg³osy wystrza³ów wy¶mienite, ale ca³y film jaki¶ taki... no nie za bardzo. Byæ mo¿e mia³em za du¿e oczekiwania, ale przecie¿ Depp nie gra tam wcale za dobrze (nie wspominaj±c o Bale'u, ale tego go¶cia to jeszcze w dobrej roli nie widzia³em i mam chyba jaki¶ uraz do niego)
Ogl±da³em ¯ó³ty szalik z Gajosem, ale to raczej ze wzglêdu na zajêcia z patologii spo³ecznej - dobrze pokazuje problem alkoholizmu, do¶æ mocny.
Mroczny rycerz - wiem, ¿e pó¼no, ale jako¶ wcze¶niej nie mog³em siê za niego zabraæ. Niez³y film, rola Ledgera rzeczywi¶cie ¶wietna, Bale jak zwykle s³abiutki, do tego to niezwykle patetyczne zakoñczenie psuje odbiór ca³ego filmu.
Okrucieñstwo nie do przyjêcia - czyli komedia romantyczna z Catherin± Zeta-Jones (ju¿ wiecie, dlaczego to ogl±da³em?) i Georgem Clooneyem. Ca³kiem niez³a, lekka, do obejrzenia.
9 - czyli animacja (w produkcji Tima Burtona), postapokaliptyczny klimat, ¶wietny pomys³ ze szmacianymi lalkami, wiêcej nie mówiê, ¿eby nie psuæ rado¶ci z ogl±dania. Powiem tylko, ¿e animacja miejscami kapitalna, a miejscami tragiczna (mimika!). Zdecydowanie do obejrzenia, bardzo fajne.
£owcy smoków - czyli kolejna animacja, ale do¶æ mocno ró¿ni±ca siê od 9. Niektóre obrazy naprawdê ¶wietne, ¶wietnie animowane, szczególnie dobre wra¿enie robi± budowle rozpadaj±ce siê i dryfuj±ce w powietrzu. Animacja bardzo fajna, ale jednak za du¿o ma z bajki i jest w pewnych kwestiach do¶æ typowa (du¿o gadaj±cy dzieciak, przyg³up, ³asy na kasê kole¶). Te¿ fajna, do obejrzenia, chocia¿ moim zdaniem gorsza od 9.

A moim filmem ¿ycia s± Bêkarty wojny. Dla mnie film idealny, najlepszy, jaki kiedykolwiek ogl±da³em (zepchn±³ z pierwszego miejsca Ameliê). A do tego mam do niego bardzo osobisty stosunek i wspomnienia, które nie pozwalaj± my¶leæ o nim inaczej, ni¿ jak o arcydziele.
Wyslano: 2009-11-22, 22:54:29
Obejrza³em w koñcu Rusa³kê. Rzeczywi¶cie Kas ma racjê - ma³o wspólnego ma ten film z Ameli±. Te filmy do¶æ mocno siê od siebie ró¿ni±. Przyznam, ¿e trochê siê Rusa³k± rozczarowa³em (s³ysz±c wcze¶niej tyle pozytywnych opinii). Niby film fajny, ale jednak spodziewa³em siê du¿o wiêcej. To, co najbardziej chyba mi siê w tym filmie podoba³o to operowanie kolorami (mówiê szczególnie o zdjêciach nad morzem - marzenia, sny). G³ówna bohaterka niby ok, ale jednak czego¶ brakowa³o, ¿eby mnie wci±gn±æ w tê historiê (mo¿e urody ;-) ). Sama historia do¶æ brutalna, pesymistyczna (tzn. oczywi¶cie mo¿na siê tam dopatrzeæ optymistycznych w±tków, czy raczej ogólnego przes³ania, ale historia moim zdaniem to przes³ania), pokazuj±ca, ¿e ¿ycie to nie bajka i choæ mo¿e ¿yciowe sytuacje nie koñcz± siê tak, jak Rusa³ka (rzeczywi¶cie do¶æ mocne i zaskakuj±ce zakoñczenie), to jednak tutaj wszystko wygl±da do¶æ prawdziwie. Prawdziwiej, ni¿ w Amelii, ale ja jednak wolê francuski film (do którego te¿ mam osobisty stosunek, wiêc to mo¿e byæ przyczyn±), ni¿ Rusa³kê. Rusa³ka jest ok, ale dla mnie siê nie wybija zbyt mocno.

Once - w koñcu obejrza³em (zabiera³em siê do tego grubo ponad pó³ roku). Pierwsze skojarzenia po obejrzeniu filmu - podobny do Lost in translation - do¶æ podobna konstrukcja (nie chcê pisaæ bardziej szczegó³owo, ¿eby nie spojlerowaæ). Film jest fajny, piosenki ¶wietne (podnosz± ogóln± ocenê filmu i to mocno). Spielberg podobno napisa³ o tym filmie, ¿e nastroi³ go pozytywnie do koñca roku - mnie pozytywnie nie nastroi³, raczej te¿ nie zdo³owa³, ale nie by³ tak ró¿owy i optymistyczny, ¿eby mia³ pozytywnie nastrajaæ. Film jest niskobud¿etowy, na dodatek nakrêcony w 17 dni i owacja na stoj±co na festiwalu w Sundance. (nie trzeba milionów, ¿eby zrobiæ dobry film)

Requiem dla snu - tak, wiem, ¿e pó¼no, ale mam jeszcze kilka zaleg³o¶ci, które systematycznie nadrabiam. Obejrza³em, bo z jednej strony mo¿e siê przydaæ na zajêcia z patologii spo³ecznej, z drugiej strony s³ysza³em o nim tyle opinii, ¿e trzeba by³o. Film naprawdê jest ostry. Zakoñczenie masakruje - chyba jedno z bardziej wstrz±saj±cych. Sam film mocno do³uj±cy, ale i ciekawie zrealizowany (w koñcu Aronofsky). Film dobry, ale nie ¿eby siê nim nie wiadomo jak zachwycaæ.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #874 on: 2009-11-27, 13:26:35 »
Blek co jest do³uj±cego w Requiem dla snu? Jak dla mnie Aronofsky zrobi³ efekciarski, modny film dla lansiarskiej m³odzie¿y, który fajnie siê ogl±da, ale ca³e przes³anie (je¶li w ogóle takie jest) ginie w zalewie kolorowych, migaj±cych scen.

ja za to ogl±da³em:

Mulholland Drive, obok Dziko¶ci Serca, chyba najlepszy film Lyncha. Re¿yser jak zwykle pogrywa z widzem i serwuje mu zagadki, tym razem, nie a¿ tak pokrêcone jak w Zagubionej Autostradzie (co jest zdecydowanie na plus). Estetyka obrazu jest niesamowita, zreszt± podobnie jak we wcze¶niejszy dzie³ach Davida, powolne, oniryczne ujêcia buduj± atmosferê pe³n± napiêcia i psychozy. Kicz ³±czy siê ze sztuk±, kultura wysoka z popkultur±, a to wszystko podlane szczypt± groteski i czarnego humoru.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Polecane filmy
« Reply #875 on: 2009-11-27, 14:10:48 »
Blek co jest do³uj±cego w Requiem dla snu? Jak dla mnie Aronofsky zrobi³ efekciarski, modny film dla lansiarskiej m³odzie¿y, który fajnie siê ogl±da, ale ca³e przes³anie (je¶li w ogóle takie jest) ginie w zalewie kolorowych, migaj±cych scen.

No mnie na ten przyk³ad potwornie zdo³owa³o przedstawienie raz, ¿e rozk³adu wiêzi miedzyludzkich, dwa, ¿e ca³kowitej (i bardzo amerykañskiej) obojêtno¶ci na czyje¶ cierpienie. Wiem, ¶wiadomy zabieg artystyczny maj±cy na celu pokazaæ zgubne dzia³anie prochów, ale i tak przygnêbiaj±ce jak cholera.
Do efektów nic nie mam, wprost przeciwnie, od strony wizualnej to jest naprawdê ciekawy i dobrze zrobiony film.

A Mulholland Drive kiedy¶ zaczê³am ogl±daæ, ale widaæ by³am za m³oda i ³adunek psychozy by³ dla mnie za du¿y - dotar³am do sceny z tym utyt³anym w ziemi go¶ciem i spietra³am :mrgreen:. Mo¿e zrobiê kiedy¶ podej¶cie drugie :).
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Jasmin

  • Posts: 1476
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • >SuczAnka<
Odp: Polecane filmy
« Reply #876 on: 2009-11-27, 14:46:06 »
Blek co jest do³uj±cego w Requiem dla snu? Jak dla mnie Aronofsky zrobi³ efekciarski, modny film dla lansiarskiej m³odzie¿y, który fajnie siê ogl±da, ale ca³e przes³anie (je¶li w ogóle takie jest) ginie w zalewie kolorowych, migaj±cych scen.

Ja osobi¶cie nie przepadam za tym filmem i wcale przyjemnie mi siê go nie ogl±da³o ale mniejsza o to, nie bêdê siê tu akurat o tym rozpisywaæ. Dziwi mnie tylko jedna rzecz, nigdy nie pomy¶la³abym o Requiem jako o lekkim filmiku dla "lansiarskiej m³odzie¿y". Mo¿e faktycznie jest "efekciarski" ale wg mnie jest to jest zabieg celowy, ¿eby lepiej trafiæ do m³odego odbiorcy i przybli¿yæ mu problem narkotyków. Jak dla mnie najwa¿niejsza w tym filmie jest tre¶æ ukazanie tego co prochy robi± z cz³owiekiem, tego jak zakrzywiaj± one ¶wiatopogl±d, jakie daj± obietnice szczê¶cia, zbieraj±c przy tym ogromne ¿niwo.
A scena koñcowa we mnie uderzy³a szczególnie. Mo¿e jestem zbyt wra¿liwa.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #877 on: 2009-11-27, 16:04:20 »
Nie napisa³em, ¿e film jest lekki, a z t± lansiarsk± m³odzie¿± trochê przesadzi³em, ale w tych "krêgach", jest to pozycja kultowa :) W ka¿dym razie sztuczki Aronofsky'ego na mnie nie dzia³aj±, wydaje mi siê jakby ca³a problematyka obrazu zosta³a wy-estetyzowana i sp³ycona.

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Polecane filmy
« Reply #878 on: 2009-11-27, 16:47:50 »
Nie jest to brud, smród i syf podlany humorem jak w Trainspotting ;) , ale ja filmy Androfskiego ogl±dam g³ównie, by ¶ledziæ wizualne smaczki, ujêcia i zagrywki pana za kamer±. Historia jest trochê na drugim planie (no i jak dla mnie trochê wy¶wiechtany temat, uzale¿nieñ; bardzo lubiê oryginalne pomys³y na scenariusz), choæ narzuca oczywi¶cie styl zdjêæ.
No way in from the outside, no way out from within.

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Polecane filmy
« Reply #879 on: 2009-11-27, 17:14:55 »
[...](no i jak dla mnie trochê wy¶wiechtany temat, uzale¿nieñ; bardzo lubiê oryginalne pomys³y na scenariusz), choæ narzuca oczywi¶cie styl zdjêæ.
Ale mo¿na te¿ ciekawie. Skanner Darkly.
selfbanned

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #880 on: 2009-11-27, 17:46:38 »
Moim ulubionym "u¿ywkowym" filmem jest Narkotykowy kowboj Gusa van Santa.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #881 on: 2009-11-28, 10:03:00 »
Co jest do³uj±cego w Requiem dla snu? Samo pokazanie tego, co ludzie zrobi± dla narkotyków, co narkotyki robi± z lud¼mi, co siê po tym dzieje (nie chodzi mi o czas po za¿yciu, tylko d³u¿szy okres æpania), jak wszystko siê roz³azi i pieprzy. Moim zdaniem to wszystko jest pokazane ca³kiem naturalnie, bez przesady. A co do efekciarstwa - je¶li chodzi ci np o te obrazy rozszerzenia ¼renicy, znikaj±cej ¶cie¿ki itd przed ka¿dym "wziêciem", to mnie siê to podoba (od strony realizacyjnej). Ja to uznajê po prostu za w³a¶ciwo¶æ Aronofskiego - podobnie, jak prowadzenie kamery w Zapa¶niku - przez d³ugi czas za plecami g³ównego bohatera.

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Polecane filmy
« Reply #882 on: 2009-11-28, 12:05:42 »
Moim zdaniem to wszystko jest pokazane ca³kiem naturalnie, bez przesady.
Tak, zw³aszcza koñcówka  :mrgreen:

nie, ale serio, koñcówka pogr±¿a ten film w ca³o¶ci.
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Backbone

  • Posts: 501
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.backbone.neth.pl/
Odp: Polecane filmy
« Reply #883 on: 2009-11-28, 12:08:41 »
Ja raz obejrzalem ten film. Bo raz tylko odwa¿y³em siê cos tak chorego obejrzec. Zapadlo mi w pamiêæ jedno, z kumplami ogladalismy na dvd i w momencie kiedy sie film skonczyl, nas to nie ruszylo. Gdzies z 10 minut gapilismy sie chorym wzrokiem w ekran, w bezruchu.  To Chyba mowi samo za siebie. Drugi raz tego filmu nie obejrzê, za du¿a schiza.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #884 on: 2009-11-28, 12:29:53 »
Akurat ujêcia w Zapa¶niku, s± zer¿niête od von Triera i czê¶ciowo z twórczo¶ci van Santa, choæ to akurat mi siê w tym filmie podoba ;)  :P Requiem dla snu jest naturalne? Przecie¿ to jest totalnie w estetyce postmodernistycznej, która zak³ada: nie odwzorowujemy rzeczywisto¶ci, sztuka jest tylko fikcj±, gr± z widzem, dominuje ekstatyzm, groteska i wyolbrzymienie (szkoda, tylko ¿e  górnolotnych s³ów u¿ywam przy tak ¶redniej produkcji, no ale có¿ w koñcu Aronofsky to wybawiciel amerykañskiego undergroundu). Wracam do ogl±dania Greenawaya ;)


taczif widzia³e¶ ju¿ nowego Jarmuscha?

 

lofty-success