Author Topic: Polecane filmy  (Read 222198 times)

0 Members i 5 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #945 on: 2010-01-08, 11:55:39 »


:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #947 on: 2010-01-08, 13:42:43 »
a gdzie "Brunet wieczorow± por±"  8)

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #948 on: 2010-01-08, 16:33:30 »
a gdzie "Brunet wieczorow± por±"  8)
Pewnie by³ kiedy¶ w "Pani domu" i nie chcieli dublowaæ  8)
...If I call will you come and will you save me?

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #949 on: 2010-01-09, 17:15:45 »
By³em na Parnassusie. Niestety...

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #950 on: 2010-01-09, 20:00:45 »
By³em na Parnassusie. Niestety...

a¿ tak ¼le?

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #951 on: 2010-01-09, 21:55:06 »
By³em na Parnassusie. Niestety...

a¿ tak ¼le?

W skrócie: mnóstwo d³u¿yzn (prawie ka¿da scena, jak imaginarium je¼dzi po ulicach Anglii), przeplataj± siê fajne motywy z zupe³nie nie pasuj±cymi, momentami przekombinowany, przerysowany, przekoloryzowany, obsada niby super, ale: Ledger nierówny, Depp krótko, ale raczej pozytywnie, Law s³abo, Farrell dobrze (:o), najlepiej zagra³ Tom Waits, fajna scenografia (miejscami). Jak na tak huczne zapowiedzi to jest zajebisty niewypa³. (przynajmniej dla mnie) A sukces i tak bêdzie, bo ostatnia, niedokoñczona rola Ledgera + trzech bardzo znanych aktorów, wiêc ludzie pójd± zobaczyæ.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #952 on: 2010-01-10, 00:36:18 »
W³a¶nie wróci³am z "Avatara". Sza³. Zw³aszcza, ¿e najpierw smêci³am, ¿e wszêdzie w okolicy jest 3D, ale po dzisiejszym [wczorajszym] stwierdzam, ¿e ogl±daæ inaczej to zbrodnia. Yay, jak to piêknie wygl±da. Fabu³a, owszem, ¿adn± nowo¶ci± nie jest, niemniej film jako ca³o¶æ porywaj±cy i ol¶niewaj±cy (wizualnie).
Tak parê uwag na marginesie: jak to drzewo upada³o, to zaczê³am siê zastanawiaæ, dlaczego w filmach nigdy nie uciekaj± na boki przed spadaj±cym drzewem, przecie¿ tak jest bezpieczniej; dwa: to sprzedawanie wizji cz³owieka jako niszczyciela wszystkiego zaczyna nudziæ, a nawet denerwowaæ, przypomina mi to pi³owanie o globalnym ociepleniu... (a przecie¿ ka¿dy wie, ¿e dinozaury wyginê³y, bo próbowa³y powstrzymaæ zmiany klimatyczne ;P)
No, ale podsumowuj±c: dobrze siê bawi³am i posz³abym jeszcze raz :)

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Polecane filmy
« Reply #953 on: 2010-01-10, 00:45:28 »
Owszem Avatar jak ju¿ mówi³am wtórny, ale nie da siê ukryæ, ¿e na ¶wiecie ludzi, którzy na co dzieñ kontempluj± naturê jest ma³o. A szkoda.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #954 on: 2010-01-10, 00:51:58 »
Ogl±da³am Mulholand Drive... Ale o co chodzi? :D
Wiedzia³am, ¿e Lynch jest dziwny... no ale ten film by³ bez ³adu i sk³adu :D
...If I call will you come and will you save me?

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #955 on: 2010-01-10, 01:37:05 »
nie da siê ukryæ, ¿e na ¶wiecie ludzi, którzy na co dzieñ kontempluj± naturê jest ma³o. A szkoda.
Te¿ racja. Ale nikogo nie zmusisz, nie otworzysz komu¶ oczu, je¶li sam nie zechce zobaczyæ.

Ogl±da³am Mulholand Drive... (...) ten film by³ bez ³adu i sk³adu :D
O, a ja tam widzê sens, fabu³ê i jako¶ mi to siê sk³ada w ca³o¶æ.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Polecane filmy
« Reply #956 on: 2010-01-10, 22:57:57 »
By³am dzi¶ na Avatarze i wra¿enia mam podobne jak Blek dwie strony wcze¶niej - Pocahontas skrzy¿owana z Matrixem w niesamowicie urodziwym opakowaniu. Z tym, ¿e (podobnie jak z paroma innymi hamerykañskimi filmami) ta infantylna i do bólu przewidywalna fabu³a plus sztampowe równie¿ do bólu postaci autentycznie psu³y mi estetyczn± przyjemno¶æ z podziwiania fantastycznych krajobrazów. Najbli¿sze okre¶lenie to chyba "frustracja" - mieæ tyle kasy i tyle ¶wietnych pomys³ów na biologiê i ekologiê zupe³nie obcego uniwersum, zupe³nie obc± my¶l±c± rasê i tak to spapraæ. Pewnie za du¿o i za czêsto czytywa³am Carda i Le Guin i mam zawy¿one oczekiwania, ale nawet na tzw. ch³opski rozum spora wiêkszo¶æ urz±dzenia tamtejszego ¶wiata/¶wiatów siê nie broni, przez dziury w logice przeprowadzi³oby siê nie tylko wielb³±da, ale wrêcz stado s³oni. Widaæ, ¿e mieli sztab biologów i chemików, chcia³o im siê nawet wymy¶laæ Na'vi jêzyk, ale antropologa czy choæby etnografa zapytaæ o to i owo jako¶ nie przysz³o im do g³owy, zaraza >.< Tak, wiem ¿e to przez podporz±dkowanie siê amerykañskim gustom (czy mo¿e raczej jego brakowi), ale jasna cholera, denerwuje mnie, ¿e z tego ¶licznego gniota da³oby siê zrobiæ rewelacyjny, daj±cy do my¶lenia film, film, który móg³ zamieszaæ i zapisaæ siê w historii kina. A wyszed³ cukierek, który bêdzie nie¼le smakowa³ przez sezon, po czym pójdzie do lamusa, a za pó³ wieku, gdy powalaj±ce efekty specjalne siê zestarzej±, bêdzie budzi³ za¿enowanie. Frustracja, bez dwóch zdañ.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #957 on: 2010-01-13, 22:42:09 »
Co do braku logiki, to siê mo¿e zgodzê, ale co do prostoty fabu³y - nie.
Fakt, zalewani jeste¶my amerykañsk± papk±, p³ytk± i tandetn±. Do tego stopnia, ¿e szukamy jakich¶ pokrêconych udziwnieñ i filmowych mindfucków, a wtedy mówimy, ¿e kino jest ambitne, dobre. Ale Avatar to bajka, bajka dla doros³ych, ale nadal bajka. I jako taka bajka jest piêkny. Opowiada bajkowo prost± historiê, ale w tej historii mamy i dobro, i z³o, i szczê¶liwe zakoñczenie, i zdrajcê, i bohatera, w dodatku w jednej osobie, co nawet trochê daje do my¶lenia. Opowiastka jest piêkna, bo pokazuje prawdziw±, piêkn± mi³o¶æ, szlachetne uczucie, które potrafi zdzia³aæ cuda. Co w tym z³ego? ¯e proste? Ale piêkne, dla mnie nawet w pewnym sensie g³êbokie.
Bajka to bardzo kolorowa i hipnotyzuj±ca. Akcji nie brakuje, ale film nie sk³ada siê tylko z niej, wiêc nie nudzi. Przyroda - ro¶liny, zwierzêta - zachwycaj±. Muzyka w filmie te¿ jest ca³kiem dobra, ¶wietnie wspó³gra z obrazem. Wszystko sk³ada siê na przepiêkny ¶wiat, w który wchodzimy tym g³êbiej, im pewniej trzymaj± nam siê na nosie okulary. I jest ogólny zachwyt.
Zdziwi³em siê bardzo, bo rado¶ci i smutki bohaterów bardzo mi siê udziela³y. ¦mia³em siê, kiedy czuli siê szczê¶liwi, mo¿e nie p³aka³em na wzruszaj±cych scenach, ale wzrusza³y mnie bardzo, choæ zwykle daleko mi do a¿ tak mocnego zaanga¿owania w film. Czu³em ogromne oburzenie w czasie gdy ¼li ludzie niszczyli ten cud techniki w postaci malowniczych krajobrazów i wielkiego drzewa. Pogodziæ siê z tym nie mog³em.
S³owem - film dostarczy³ mi dawki du¿ych emocji. I masy zachwytów. Przez ten czas wêdrowa³em sobie po obcym, wymy¶lonym ¶wiecie i czu³em siê tam wspaniale. A potem wróci³em do naszego - brzydkiego, z naszymi lud¼mi - szarymi, z³ymi, zimnymi i wrogimi - i pod³apa³em do³a. I powa¿nie my¶lê  nad kolejnym seansem, bo mi by³o dobrze na tej obcej planecie.
Wiem, ¿e za 5, mo¿e 7 lat bêdzie siê to ogl±daæ tak, jak teraz ogl±da siê pierwszego Matrixa - z u¶miechem za¿enowania, ¿e kiedy¶ siê podoba³o, a teraz to takie wszystko siê wydaje tandetne, sztuczne, a efekty specjalne przedpotopowe i przecie¿ wszystko widaæ, ¿e go na linkach podci±gaj±. Ale w tym momencie jest to cudeñko, którym nale¿y siê cieszyæ, masa porz±dnej pracy, której nie mo¿na nie doceniæ i wielka przyjemno¶æ z ogl±dania i podziwiania. A ¿e siê zestarzeje? Wszystko siê starzeje, poza zakochanymi bohaterami Avatara. A je¶li siê znajdzie kto¶ z odpowiedni± kas± i spor± pomys³owo¶ci± - za kilka lat bêdziemy pewnie jaki¶ inny obiekt wzdychañ. Nie ma co psioczyæ i szukaæ dziury w ca³ym, bo to rozrywka, a w moim mniemaniu dostajemy jej ca³kiem sporo w ci±gu seansu, jak na bilet za dwie dychy.
Jestem zachwycony. :D

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #958 on: 2010-01-13, 23:57:32 »
Jak dla mnie film, który jest wrêcz infantylny i dziecinnie prosty fabularnie nie mo¿e byæ postrzegany w kategoriach arcydzie³a, wiêc dziwi± mnie niektóre fanatyczne opinie. (nie mówiê tu o nikim z forum)
Nie chodzi o to, ¿e ten film mia³ mieæ "pokrêcone udziwnienia i filmowe mindfucki", ale ¿eby by³ w miarê rozbudowany fabularnie, a nie prosty, jak konstrukcja cepa. Co to ma znaczyæ "bajka dla doros³ych"? Wydaje mi siê, ¿e to okre¶lenie na to, ¿eby usprawiedliwiæ infantylno¶æ fabu³y i jej dziecinn± wrêcz prostotê. Ale ok, tylu ju¿ fanów tego filmu spotka³em, ¿e nie zamierzam nikogo przekonywaæ do swoich racji. A oto moja recenzja Avatara

A co do okularów - jeszcze nie spotka³em siê z wygodnymi okularami do 3D, które nie gniot³yby za uszami. Do tego s± ko¶lawe, dziwnie siê w nich czuje. Ale mo¿e to narzekania zwyk³ego okularnika ;-)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #959 on: 2010-01-14, 00:13:19 »
Ej, ja na Avatara posz³am zobaczyæ ³adne efekty, rozerwaæ siê trochê i siê nie zawiod³am. Fakt, ¿e fabu³a by³a prosta i ¿e to ju¿ by³o, ale jak widaæ, to, co by³o, mo¿na jeszcze podaæ w takiej oprawie, ¿e bêdzie siê podobaæ. (Chocia¿ bez tej oprawy pewnie nie by³oby g³osów zachwytu, a dwa: s± pewne rzeczy, których nie zrozumiem, które dla mnie s± zamachem na logikê, porz±dek ¶wiata, zdrowy rozs±dek i wyobra¼niê, ale jako¶ to prze¿y³am ;)) Dla samych wra¿eñ wizualnych posz³abym jeszcze raz ;)
Aha, jak dzisiaj rozmawia³am z pewn± osob±, to us³ysz³am, ¿e przecie¿ równie dobrze mo¿na by³o zrobiæ film o Indianach i konkwistadorach/poszukiwaczach z³ota/innej ho³ocie. Owszem, ale Indianie ju¿ nikogo nie wzruszaj± (a niebieskie ludki z wielkimi oczami tak), a dwa: wizualnie te¿ by³oby ³adnie, ale tre¶ciowo beznadziejnie, i to kompletnie, bo wiadomo, ¿e tego siê nie uratowa³o i nie odtworzy (hmmm.. g³êbsze, ni¿ happy end, ale happy endy podobno lepiej wp³ywaj± na psychikê widza).

A co do okularów - jeszcze nie spotka³em siê z wygodnymi okularami do 3D, które nie gniot³yby za uszami. Do tego s± ko¶lawe, dziwnie siê w nich czuje. Ale mo¿e to narzekania zwyk³ego okularnika ;-)
A mnie za uszami nie gniot³y. Wiêcej: nawet z nosa siê nie zsuwa³y. Co prawda ogólnie rzecz bior±c dziwnie tak w dwóch parach okularów siedzieæ, ale ciemno by³o i nikt siê ze mnie nie ¶mia³ ;)

 

lofty-success