Author Topic: Polecane filmy  (Read 222255 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1005 on: 2010-02-01, 22:57:43 »
Nigdy nie podoba³a mi siê Liga Niezwyk³ych D¿entelmenów.

Przed chwil± obejrza³em jeden z najbardziej wstrz±saj±cych, naturalistycznych filmów, jaki dane mi by³o zobaczyæ. G³ód opowiadaj±cy o cz³onkach IRA zamkniêtych w wiêzieniu w 1981 roku, g³odówce i wreszcie ¶mierci Bobby'ego Sandsa. Oko kamery nie cofa siê przed niczym, pokazuje dos³ownie wszystko. Tak bardzo naturalistycznego filmu chyba jeszcze nie ogl±da³em... Co do samego filmu - nie jest to mo¿e mistrzostwo, ale G³ód na pewno zas³uguje na uwagê. A na dok³adkê kulminacyjna scena dziel±ca film na po³owê, która trwa grubo ponad 15 minut - jedno ujêcie, zero ciêæ.

edit: a Michael Fassbender schud³ do tej roli 16 kg, co jest moim zdaniem grub± przesad± - rozumiem po¶wiêcenie dla roli, ale powinny byæ jakie¶ granice...
« Last Edit: 2010-02-01, 23:34:25 by Blek »

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Polecane filmy
« Reply #1006 on: 2010-02-01, 23:35:04 »
Ja dzi¶ ogl±da³em Avatar. Podpisujê siê 'obiema rêcami' pod opini± Bleka.
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1007 on: 2010-02-01, 23:43:01 »
S³ysza³em, ¿e ca³kiem dobry ten G³ód, trzeba bêdzie zobaczyæ. Je¿eli chodzi o naturalizm, w kinie to jest jeden film, który jest dla mnie najbardziej strasznym, przera¿aj±cym obrazem w dziejach (i nie jest to horror) -> Salo, czyli 120 dni sodomy Piera Paolo Pasoliniego. Uwielbiam wcze¶niejsze dzie³a Pasoliniego (Mamma Roma, Medea i w szczególno¶ci Teoremat, to wybitne kino), ale po Salo nie widzia³em, czy wymiotowaæ, czy zastanawiaæ siê nad interpretacj± okrucieñstwa lej±cego siê z ekranu. Na pewno jest to obraz, który nie zostawia obojêtnym, nie mo¿na mu odmówiæ g³êbokiego przes³ania (krytyki w³adzy, która posuwa siê do najbardziej okrutnych gwa³tów, czy ukazania totalnego nihilizmu, który paradoksalnie mo¿e przemieniæ siê w formê oczyszczenia (ale chodzi mi tu o film, po którego ogl±dniêciu mo¿emy czuæ siê oczyszczeni, poprzez zobaczenie absolutnego z³a), ale mam wra¿enie, ¿e tonie ono w g³êbokim, cuchn±cym szlamie pe³nym sadomasochistycznego seksu, jedzonych ekskrementów, przypalanych genitaliów i najgorszych tortur. Antonioni i Fellini uznali film Pasoliniego za arcydzie³o inni zakazali jego emisji w swoich krajach, sam re¿yser nigdy nie doczeka³ szumu jaki powsta³ w okó³ Salo, zosta³ brutalnie zabity w tajemniczych okoliczno¶ciach na kilka tygodni przed premier±. Gdy widzia³em film podczas pokazu w ramach klubu filmowego, wiêkszo¶æ zebranych wysz³a, a na pocz±tku dyskusji na temat Salo przez 5 minut istnia³a tylko cisza.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1008 on: 2010-02-02, 00:16:10 »
Hmm, no to w takim razie pewnie na tobie a¿ takiego wra¿enia, jak na mnie nie zrobi. Ja nie mam zbyt du¿ego do¶wiadczenia w takim typie filmów, wiêc st±d moja opinia o G³odzie, jako filmie bardzo naturalistycznym.

Teraz czekam na Pozdrowienia z Pary¿a od Johna Travolty w lutym, a potem w marcu spotkam siê z Alicj± w krainie czarów. (trochê drogie robi siê to kino, jak chcia³oby siê pój¶æ kilka razy w miesi±cu - szczególnie, jak na kieszeñ studenta ;-) )

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1009 on: 2010-02-02, 00:42:24 »
Hmm, no to w takim razie pewnie na tobie a¿ takiego wra¿enia, jak na mnie nie zrobi. Ja nie mam zbyt du¿ego do¶wiadczenia w takim typie filmów, wiêc st±d moja opinia o G³odzie, jako filmie bardzo naturalistycznym.

Broñ Bo¿e, ja nie mia³em na celu umniejszaæ ¶rodków wyrazów zawartych w G³odzie (tym bardziej, ¿e go jeszcze nie widzia³em), po prostu kiedy napisa³e¶, o naturalizmie od razu przysz³o mi do g³owy Salo, a jako ¿e wspomina³em tu i ówdzie nazwê owego filmu, wiêc postanowi³em, w koñcu trochê o nim skrobn±æ, co jest oczywi¶cie spraw± karko³omn±, w przypadku tak kontrowersyjnego (a zarazem wa¿nego) dla kina obrazu (dlatego wybaczcie mi m± grafomaniê ;) ). Poza tym dla mnie nie zawsze film musi epatowaæ realizmem czy brutalno¶ci±, ¿eby mnie szokowaæ np.: Michael Haneke (z pewno¶ci± ucieszy³by siê z tego co zaraz napiszê ;) ) gwa³ci moj± psychikê, bez jaki¶ radykalnych ¶rodków (choæ na pewno jest twórc± bardzo radykalnym), czasem u¿ywa "krwi" ale bardzo rzadko, najczê¶ciej koncentruje siê na psychologii i dog³êbnie j± penetruje. Ostatnio widzia³em, w³a¶nie jego Benny's Video, który mo¿e nie jest najlepszym filmem Haneke, ale naprawdê jest bardzo mocnym obrazem, z jedn± brutaln± scen±, ale pokazan± w taki sposób, ¿e widz nie zobaczy za wiele (s³ychaæ krzyki, widaæ szamotaninê) i w³a¶nie taka sytuacja jest czasem bardziej poruszaj±ca ni¿ nadmierne epatowanie brudem i zadawaniem cierpienia. W zasadzie najbardziej pora¿aj±ce dla widza jest to co siê dzieje, pó¼niej rozwa¿ania bohaterów, rozk³adanie ich psychiki na czynniki pierwsze i analiza zbrodni. Przy okazji (a bardziej, przede wszystkim) Miachel Haneke bardzo trafnie ocenia zachodnie spo³eczeñstwo i bezwzglêdnie krytykuje.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1010 on: 2010-02-02, 00:49:04 »
A ja nie mia³em na my¶li tego, ¿e umniejszasz warto¶æ ¶rodków zastosowanych w G³odzie :) Po prostu czytaj±c to, co napisa³e¶ o Salo stwierdzi³em, ¿e a¿ tak ciê G³ód nie zaszokuje, skoro widzia³e¶ ju¿ podobne (a podejrzewam, ¿e bardziej wstrz±saj±ce, ni¿ w G³odzie sceny) Gdzie¶ uda³o mi siê wyczytaæ, ¿e rosyjski film £adunek 200 te¿ jest do¶æ mocny, wstrz±saj±cy, naturalistyczny - nie ogl±da³em go jeszcze, ale mam ju¿ od d³u¿szego czasu na li¶cie "do obejrzenia".

A z Michaela Haneke oczywi¶cie w kolejce do obejrzenia czeka Bia³a wst±¿ka. Czeka i czeka i czeka...

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1011 on: 2010-02-02, 16:11:01 »
A ja wczoraj obejrza³am Daybreakers/¦wit - "Jest rok 2016. Od 10 lat tajemnicza choroba zmienia ludzi w wampiry. Nowa rasa przejê³a dominacjê na Ziemi. Istoty ludzkie s± chwytane i hodowane jak zwierzêta, które maj± dostarczaæ niezbêdnego pokarmu. ¯ycie nowych istot uzale¿nione jest od dostêpu do krwi zdrowych ludzi, których na ¶wiecie pozostaje coraz mniej. Kiedy gatunek ludzki jest bliski wymarcia, w¶ród wampirów pojawiaj± siê obroñcy ostatnich ludzi"opis zaczerpniêty z filmweba...film  m.in. z Ethanem Hawkiem...podoba³ mi siê ;)
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #1012 on: 2010-02-02, 16:31:17 »
hmm ciekawe czemu nie wybrali roku 2026.. wiadomo przecie¿, ¿e ¿adna choroba nie zaczê³a zamieniaæ nikogo w wampiry w 2006 chyba, ¿e za takow± uznamy epidemiê emo, ale to mi mimo wszystko bardziej pod zombie podpada (nie-umarli, choæ by chcieli)

tak czy siak obejrzê sobie

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1013 on: 2010-02-02, 16:33:56 »
chyba, ¿e za takow± uznamy epidemiê emo, ale to mi mimo wszystko bardziej pod zombie podpada (nie-umarli, choæ by chcieli)
Ale przecie¿ zombie nie s± s³ita¶ne i smutne, zombie chc± mózgów ;P

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #1014 on: 2010-02-02, 16:43:51 »
hmm.. zobaczmy.. emo vs zombie:

-> trupi makija¿ - check!
-> brak mimiki twarzy - check!
-> liczne rany na ciele - check!
-> potrzeba mózgu - check!
-> w±t³a elokwencja w zakresie s³ownictwa i wypluwanie z siebie niezrozumia³ego be³kotu - check!
-> pokraczne poruszanie siê watahami po centrach handlowych - check!
-> ¶mieræ od strza³u w g³owê, inne metody najczê¶ciej nieskuteczne - check!

dlatego nadal optujê za uznaniem ich za podgrupê zombie.
« Last Edit: 2010-02-02, 16:46:45 by :Wreath: »

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1015 on: 2010-02-02, 16:47:38 »
-> potrzeba mózgu - check!
Ale zombie nie zmarnuje mózgu! Ha!

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1016 on: 2010-02-03, 20:55:49 »
Niby film Tlen wchodzi do Polski w ramach Era Nowe Horyzonty, ale nie mogê znale¼æ nigdzie informacji, ¿e w którymkolwiek z poznañskich kin (nawet w Rialto! nawet w Muzie!) bêdzie on grany, co mnie denerwuje, bo strasznie siê na ten film nakrêcam.

Poza tym ubolewam nad faktem, ¿e wiele europejskich filmów w ogóle oficjalnie do Polski nie wchodzi, ¿eby wspomnieæ tylko Bo¿e Narodzenie, Tylko nie w usta, Kamienna g³owa (ok wiem, ¿e grali go w ramach Sputnika ze dwa razy, ale akurat nie zd±¿y³em siê wybraæ...), Nie martw siê o mnie, czy ¦niegowe ciastko. Papierowego ¿o³nierza zdjêli tak szybko z repertuaru, ¿e nawet nie zd±¿y³em siê obejrzeæ, a ju¿ nie by³o mo¿liwo¶ci go zobaczyæ.

Druga rzecz, która mnie denerwuje, to fakt, ¿e nigdzie tych filmów nie mo¿na dostaæ choæby na dvd.
A trzecia rzecz, która mnie denerwuje, to fakt, ¿e w internecie nie mo¿na znale¼æ napisów do wspomnianych ju¿ Kamiennej g³owy, Papierowego ¿o³nierza, Tylko nie w usta, czy Jedwabnej opowie¶ci. Ech...

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1017 on: 2010-02-03, 21:41:16 »
Niby film Tlen wchodzi do Polski w ramach Era Nowe Horyzonty, ale nie mogê znale¼æ nigdzie informacji, ¿e w którymkolwiek z poznañskich kin (nawet w Rialto! nawet w Muzie!) bêdzie on grany, co mnie denerwuje, bo strasznie siê na ten film nakrêcam.

Tlen ca³kiem fajny, ale przede wszystkim oryginalny, je¶li chodzi o formê. Choæ sam jednak bardziej optowa³bym bym na któr±¶ ze sztuk Iwana Wyrypajewa (zobaczyæ Karolinê Gruszkê na ¿ywo  :serducho: ;) ), bo z tej strony jest najbardziej znany, problem w tym, ¿e jako¶ nie ¶ledzê, premier i repertuarów teatrów.

A co mam zamiar ogl±dn±æ? Królika po berliñsku, ju¿ od d³u¿szego czasu siê przymierzam, ale zawsze jaki¶ inny film wepcha siê w kolejkê, a dokument podobno ¶wietny, a dodatkowo dowiedzia³em siê dzi¶, ¿e zosta³ nominowany do Oscara (zreszt± g³o¶no by³o o tym w mediach) :)


Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1018 on: 2010-02-07, 12:56:20 »
10 najlepszych wizji Apokalipsy w kinie
Dla mnie w tym zestawieniu brak np. "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji" Piotra Szulkina.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Polecane filmy
« Reply #1019 on: 2010-02-07, 22:45:00 »
Obejrza³em wczoraj Volkodav i sparali¿owa³o mi mózg...
Film jedzie polskim wied¼minem po³±czonym z psi± kup± a i to jest zbytni komplement... Monta¿ jak w amatorskich filmikach z youtube'a, efekty niektóre na zasadzie "to moje pierwsze spotkanie z After Effects"... plus kilka momentów gdzie widaæ BRAK KLATEK wiêc widzimy jak pan Wilczarz (lol) bierze typa za chabety, mija jedna klatka a go¶æ ju¿ leci bo wyciêto z 10 frame'ów po drodze... inna scena gdzie p³onie pochodnia i nagle widaæ, ¿e film jest puszczony... do ty³u O_O
Zrzynka z 89293438402734 filmów fantasy/action (mamy w ch** w³adcy pierdzieli, scenê "last action hero" trochê "commando" i kilka innych.
Teraz najlepsze - film kosztowa³ TRZYDZIE¦CI MILIONÓW DOLARÓW co sytuuje go na pierwszym miejscu je¶li chodzi o kino rosyjskie... Dla porównania Stra¿ Nocna kosztowa³a 5 milionów.

Ocena filmu: 1/10
Dodatki - picie Tequilli u znajomej - w górê o 3 oczka
Ocena koñcowa: solidne 4/10
Serious Business...
www.nerdslife.pl