Author Topic: Polecane filmy  (Read 222207 times)

0 Members i 5 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1125 on: 2010-03-19, 22:58:12 »
Obejrza³em Wyspê tajemnic moja bardzo wielka wina i... no có¿ - to ¶wietny film! Nadal nie wiem, w co wierzyæ, a w co nie. Nadal nie wiem, co by³o prawd±, a co nie. (ksi±¿ki nie czyta³em) Bardzo dobry thriller, id¼cie na niego do kina za tydzieñ ;)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1126 on: 2010-03-19, 23:22:10 »
Dobrze czasem pochorowaæ ;)

Jednak wo³a³bym byæ zdrowy, bo czas na film zawsze siê mi uda wygospodarowaæ ;)

A ja obejrzalem [rec2] i wbrew temu co slyszalem, wcale taki zly nie jest. Na poziomie jedynki - zaden hit, ale obejrzec uwazam ze warto.

jedynka by³a, ca³kiem ca³kiem, taki fajny odmó¿d¿acz :) a z ambitniejszych horrorów (choæ to nie do koñca horror, bo zawiera i elementy dramatu i filmu historycznego) polecam fiñsko-czesk± Saunê. Formalnie ¶wietny, zimny i precyzyjny, mroczny ch³odny klimat buduje ci±g³y nastrój niepokoju. Ca³y film zosta³ oparty o w±tek historyczny, doprawiony kulturow± symbolik±. Jest kilka elementów azjatyckiego kina grozy, ale w du¿e mierze jest to film bardzo skandynawski, z lekkimi odcieniami charakterystycznej dla rosyjskiej kinematografii (wspominanej ju¿ tu) symboliki. Pod koniec fabu³y trochê siê pogubi³em, ale to nie zmienia faktu, ¿e to naprawdê dobre kino.
Wyslano: 2010-03-19, 23:10:47
Obejrza³em Wyspê tajemnic moja bardzo wielka wina i... no có¿ - to ¶wietny film! Nadal nie wiem, w co wierzyæ, a w co nie. Nadal nie wiem, co by³o prawd±, a co nie. (ksi±¿ki nie czyta³em) Bardzo dobry thriller, id¼cie na niego do kina za tydzieñ ;)

o dobra wiadomo¶æ :D co prawda Scorsese nie nagra ju¿ pewne arcydzie³a na miarê Taksówkarza czy W¶ciek³ego Byka, ale trzyma formê (co pewne powtarzam do znudzenia po raz 10ty :mrgreen: ) Dzi¶ nawet od¶wie¿y³em Infiltracjê, no i jest to dobry, trzymaj±cy w napiêciu film :)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1127 on: 2010-03-20, 11:08:17 »
A z innej beczki - wczoraj ogl±da³am Piknik pod Wisz±c± Ska³± (proszê siê ze mnie nie ¶miaæ - pierwszy raz w ¿yciu)
Niemo¿liwe :O Mi siê wydawa³o, ze jak wtedy ogl±da³y¶my, to z Tob±... :O
Pamiêta³abym. Pamiêtam wszystko, co ogl±da³am, je¶li nie z tytu³u, to chocia¿ jedn± scenê. A tu nic. Dla mnie zupe³na nowo¶æ.
I ja bez bicia przyznajê, ¿e film ten ci±gle mi umyka³, ale po latach wreszcie siê do niego dobra³em. Nietuzinkowy obraz! Zachwyca szczególnie taka wydawa³oby siê senna, ale za to pe³na tajemniczo¶ci aura. Pocz±tkowo my¶la³em, ¿e film, a zarazem ksi±¿ka, oparte s± na faktach, bo fabu³a sprawia takie wra¿enie, ale wszystko tu zosta³o wymy¶lne przez pisarkê:
Quote from: Wikipedia
Wbrew kr±¿±cym pog³oskom film oraz ksi±¿ka, na której podstawie powsta³, nie s± oparte na faktach. Zawarte weñ wydarzenia zosta³y wymy¶lone przez autorkê ksi±¿ki, Joan Lindsey. W pierwotnej wersji powie¶ci Lindsey zawar³a nawet rozdzia³ wyja¶niaj±cy, co wydarzy³o siê z zaginionymi, ale usunê³a go w wyniku sugestii wydawcy, by nadaæ ksi±¿ce wiêksz± atmosferê tajemnicy. Wyciêty rozdzia³ zosta³ wydany po ¶mierci autorki jako "The Secret of Hanging Rock".

Edit: a oto na co natrafi³em odno¶nie tego wyciêtego rozdzia³u:
Quote from: FilmWeb
"While exploring Hanging Rock on a picnic trip, the girls experience several incomprehensible phenomena. Driven giddy by some supernatural suggestion of the monolith, they throw their corsets over the cliff, though they never fall to the bottom and instead hang in space in an impossible fashion. The girls and Miss McCraw notice a mystical "hole in space". Marion, Miranda, and Miss McCraw transform into crab-like creatures and crawl into a hole in the rock, which another boulder then covers, leaving Irma alone and clawing at the fallen rock."

Streszczaj±c po polsku: dziewczyny zrzuci³y z klifu swoje gorsety, a te zamiast spa¶æ zawis³y w powietrzu, potem zauwa¿y³y tajemnicz± "dziurê w przestrzeni", zmieni³y siê w krabopodobne stworzenia i wlaz³y do dziury w skale, inny kawa³ek ska³y spad³ i zas³oni³ otwór, a Irma zosta³a sama.
« Last Edit: 2010-03-20, 13:35:47 by Luksor »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1128 on: 2010-03-20, 23:19:02 »
Siê odmó¿d¿am, nic mi nie wysz³o z Przygód Pewnego Blondyna w D¿ungli, wiêc jest tak:
- The Net - gdyby g³ówna bohaterka by³a facetem, nosi³aby przet³uszczone w³osy i ¶mierdzia³a kie³bas± (zdanie mojej kole¿anki o ludziach jej profesji). Widz by siê nie ulitowa³ i nie chcia³, by sprawiedliwo¶æ wygra³a.
- Antitrust (Conspiracy.com) - jest odpowiednie s³owo na opisanie ca³o¶ci: lol.
- Swordfish -  ](*,) Chocia¿ mam i inne refleksje - Hugh Jackman jako¶ chudziej i wy¿ej wygl±da, ni¿ jak jest Wolverinem. Poza tym lubiê Dona Cheadle.
ze mn± nie ma ¿artów

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1129 on: 2010-03-21, 18:16:51 »
Antychryst Von Tiera naprawdê mnie zszokowa³, ale  przede wszystkim zmusi³ do my¶lenia i analizowania d³ugo po ostatniej klatce. Nie widzia³em wielu filmów Larsa, wiêc pewnie umknê³o mi wiele szczególików filmu, ale klimat, zdjêcia i scenariusz s± ¶wietne, moim zdaniem. Polecam i ostrzegam, ¿e (jak to stwierdzili¶my z ¿ywymtrupem) Lars siê nie pie**oli i sceny s±... hmm... mocne :)
Obejrza³em "Antychrysta" online. To nie³atwy w odbiorze, w koñcówce szokuj±cy i odpychaj±cy wrêcz obraz:
Quote from: Onet
To historia o przyzwoleniu, jakie dajemy z³u, czasem nie wiedz±c nawet dlaczego. O karze, jak± sami sobie wymierzamy, ale wa¿ne, dlaczego to robimy. I w jaki sposób.

Wyslano: 2010-03-21, 18:02:02
Quote from: Polityka
„Antychryst” jest filmem z ogromnymi ambicjami intelektualnymi, który ma równie¿ straszyæ swoim szokuj±cym przes³aniem. Chodzi o infernaln± wizjê natury, biologii, ziemskiej materii zaprzêgniêtej w diabelski proces psucia harmonii, powielania genetycznych b³êdów, rozprzestrzeniania chorób i wszelkich innych przypad³o¶ci ze ¶mierci± na czele. Na poziomie symbolicznym mo¿na powiedzieæ, ¿e od pierwszej do ostatniej sceny „Antychryst” wyra¿a albo ilustruje gnostyck± my¶l o tym, ¿e nasz ¶wiat, poprzez obecne w nim z³o, jest najgorszym z mo¿liwych; ¿e zosta³ stworzony przez okrutnego demiurga, który u¿ywa kobiety jako narzêdzia w celu reprodukowania wynaturzeñ i potworno¶ci. St±d obsesyjnie powracaj±ce sceny rodzenia martwych p³odów, zjadania potomstwa, pojawiania siê wad rozwojowych (wykrêcone stopy dziecka) oraz seksu, genitaliów jako bezpo¶rednich „sprawców” wszelkich nieszczê¶æ.
„Antychryst” dedykowany Tarkowskiemu jest filmow± prowokacj±, u¶wiadamiaj±c±, ¿e oprócz rajskiego ogrodu, niebiañskiej przyrody, w której zobaczyæ mo¿na odci¶niêt± bosk± d³oñ, istnieje jeszcze piek³o zmys³ów, cierpienie cia³a, szaleñstwo umys³u i ciemny las, w którym zwierzêta ludzkim g³osem zapewniaj± o panowaniu chaosu.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1130 on: 2010-03-23, 22:02:11 »
Hackers z And¿elin± -  :buhaha:
ze mn± nie ma ¿artów

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1131 on: 2010-03-23, 22:06:50 »
Szalone Serce z oscarowym Jeffem Bridgesem, które wchodzi do naszych kin w kwietniu. Powiem tak - film jest dobry, bez rewelacji, ale i nie ma siê co czepiaæ. Generalnie jednak, je¿eli ogl±dali¶cie Zapa¶nika Aronofsky'ego to wiecie czego siê spodziewaæ. Podobieñstw jest ca³a masa - tak w fabule, charakterystyce g³ównych bohaterów, jak i w aktorach te g³ówne role odgrywaj±cych. Bridges rzeczywi¶cie jest ¶wietny, ale ciê¿ko wyzbyæ mi siê wra¿enia, ¿e to po prostu "¶piewaj±cy i trochê wiêcej my¶l±cy Big Lebowski". Generalnie jednak film dosyæ dobry.

Straszny dylemat mam, czy siê na tê Alicjê w krainie czarów do IMAXA w koñcu wybraæ, czy nie.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1132 on: 2010-03-24, 14:23:35 »
Straszny dylemat mam, czy siê na tê Alicjê w krainie czarów do IMAXA w koñcu wybraæ, czy nie.
Nie; id¼ na lepszy film ;)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1133 on: 2010-03-26, 22:49:20 »
Sobie obejrza³am 300 (a¿ dziw, ¿e nie zosta³o to jakos fantazyjnie prze³o¿one na polski). Fajny. Znaczy wizualnie ca³kiem daje radê, generalnie sza³, nie tylko w sensie, ¿e efekt niez³y, ale na niedoubranych facetów te¿ by³o mi³o popatrzeæ. :>
Chocia¿ pod koniec tak niemi³osiernie zawia³o patosem, ¿e nie sposób by³o siê nie u¶miechn±æ. Zreszt± film zosta³ stworzony ku rozrywce ;P
Jakie¶ 7/10 generalnie. I to takie mocne.

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1134 on: 2010-03-27, 21:12:54 »
Sobie obejrza³am 300
ja: Co robi Kas?
PE: Ogl±da 500, czy co¶ takiego.
ja: Co?
PE: 800?

Je¶li kto¶ bêdzie móg³ wypowiedzieæ siê na temat Jak wytresowaæ smoka, to bardzo proszê.
ze mn± nie ma ¿artów

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #1135 on: 2010-03-29, 12:01:29 »
Obejrza³em Wyspê tajemnic moja bardzo wielka wina i... no có¿ - to ¶wietny film! Nadal nie wiem, w co wierzyæ, a w co nie. Nadal nie wiem, co by³o prawd±, a co nie. (ksi±¿ki nie czyta³em) Bardzo dobry thriller, id¼cie na niego do kina za tydzieñ ;)

fo' reel? obejrza³em w ten weekend i prawdê powiedziawszy nie mogê powiedzieæ by film zostawia³ na koniec wielkie pole do interpretacji co bylo prawd± a co nie.. tym niemniej prawie do samego koñca autorzy mieszali i mieszali, ¿eby tylko za szybko siê nie zdradziæ. Naprawdê dobry i trzymaj±cy w napiêciu film, nawet je¶li pomys³ nie do koñca oryginalny i niektóre sceny nie do koñca przemy¶lane (np. po jak± cholerê Dikarpio wysadza ten bogu ducha winny samochód w powietrze?)

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1136 on: 2010-03-29, 22:23:16 »
No ale przecie¿ nie podaje wszystkiego zupe³nie na tacy. Mo¿na popu¶ciæ wodze fantazji i zinterpretowaæ zakoñczenie po swojemu.

Ostatnio obejrza³em kilka filmów:

Liban - zapowiada³o siê naprawdê mocne, antywojenne kino. Niestety, trochê siê zawiod³em. Film, którego 90% akcji dzieje siê we wnêtrzu czo³gu, który ma 4 g³ównych bohaterów - za³ogê tego czo³gu, którzy musz± radziæ sobie z wojn±, relacjami miêdzy sob± oraz w³asn± psychik±. Antywojenny wyd¼wiêk jest, ale niestety s± te¿ momenty, w których nudzi, a porównania do Walca z Baszirem (btw - dzi¶ w Wyborczej chyba za 8 z³ by³...) wychodz± na zdecydowan± niekorzy¶æ Libanu. Tym niemniej film nie jest z³y, obejrzeæ mo¿na.

Agora - film ciekawy, przewrotny, kontrowersyjny. Dla ludzi my¶l±cych - dobre pole do przemy¶leñ, stawia pytania, podburza trochê dominuj±ce przekonania. Dla idiotów (co widaæ na forach przeró¿nych) - idealny obraz antychrze¶cijañski, z którego nie wynios± nic, poza tym, ¿e wszyscy chrze¶cijanie to mordercy i szuje (a w rzeczywisto¶ci ka¿da z trzech religii, które siê w Agorze ¶cieraj± potraktowana jest w zasadzie równo). - wzbudzanie dyskusji jest na pewno atutem tego filmu. Jednak sam film arcydzie³em na pewno nie jest, s± momenty przynudzania, Rachel Weisz w zasadzie gra tylko poprawnie, niczym mnie nie urzek³a, nie pokaza³a wielkich zdolno¶ci, a szkoda. Film porusza uniwersalne, ponadczasowe tematy. Obejrzeæ warto przede wszystkim, ¿eby zobaczyæ od jakiej strony potraktowana jest religia, jak krytykowany jest fanatyzm, bezmy¶lno¶æ t³umu, ale sam film, jako film - tylko niez³y.

Królik po berliñsku (tak, dopiero teraz) - ¶wietny, lekki, przyjemny film dokumentalny. Fajnie ujêta metafora, na dodatek te króliki wygl±daj± i sfilmowane s± tak, ¿e nie sposób ich nie polubiæ. Wypada znaæ trochê historii na ten temat zasiadaj±c do Królika..., ale przedstawienie wszystkich faktów jest niezwykle mi³e i przyjazne dla widza. Kapitalny film!

Ch³opcy z ferajny (wiem, ¿e klasyka, ale mam ma³e zaleg³o¶ci w³a¶nie w takich klasycznych, uznanych ju¿ filmach) - wszyscy siê tym podniecaj±, a ja widzê tu tylko bardzo dobry film, a nie arcydzie³o. Owszem - aktorsko DeNiro wymiata, Liotta te¿ jest ¶wietny, podobnie jak Pesci. Niektóre sceny s± rzeczywi¶cie fantastycznie nakrêcone i pomy¶lane, ale ca³o¶æ jako¶ mnie nie zachwyci³a, chocia¿ nie mam zamiaru umniejszaæ warto¶ci tego filmu, bo jest rzeczywi¶cie bardzo dobry.

The Blind Side. Wielki Mike - dopiero wejdzie do polskich kin. Film, za który Oscara dosta³a Sandra Bullock (pierwszoplanowa kobieca). Za co ten Oscar - nie mam pojêcia. A sam film bardzo fajny, przyjemny, historia czarnoskórego potê¿nie zbudowanego ch³opaka, któremu bezinteresown± pomoc oferuj± bogaci pañstwo. Ch³opak uczy siê, trenuje futbol amerykañski i staje siê w koñcu jednym z najlepszych obroñców w tej dyscyplinie sportu. Mimo dwóch godzin nie wydaje siê, ¿eby jaka¶ scena by³a niepotrzebna, czas leci do¶æ szybko. Przyjemny, optymistyczny film.

Brothers - remake duñskiego Brødre. (uwaga! zdradzam trochê szczegó³ów z fabu³y, bo inaczej siê nie da!) Film z niez³± obsad± (Natalie Portman, Jake Gyllenhaal, Tobey Maguire), który w zasadzie stanowi przeciwieñstwo opisywanego wy¿ej - jest dobijaj±cy, pesymistyczny, pokazuje, do czego doprowadziæ mo¿e wojna, jakie spustoszenie w psychice ¿o³nierza uczestnicz±cego w wojnie w Afganistanie mo¿e poczyniæ trafienie do niewoli. Kapitalna przemiana g³ównego bohatera - kapitana Sama Cahilla. Ca³kowita bezradno¶æ jego ¿ony oraz przemiana brata ¿o³nierza - Tommy'ego. Aktorsko poziom bardzo wysoki (zaskoczy³ mnie Tobey Maguire, my¶la³em, ¿e on nadaje siê tylko do ró¿nych Spider-Manów), film naprawdê wart obejrzenia, chocia¿ o arcydziele nie ma mowy.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #1137 on: 2010-03-30, 10:30:30 »
No ale przecie¿ nie podaje wszystkiego zupe³nie na tacy. Mo¿na popu¶ciæ wodze fantazji i zinterpretowaæ zakoñczenie po swojemu.

interpretowaæ zawsze mo¿na po swojemu, ale koñcówka nie by³a zbyt wieloznaczna. Nie chcê tu spoilerowaæ wiêc w szczegó³y wchodzi³ nie bêdê, ale najwa¿niejsza zagadka, czyli co g³ówny bohater robi na wyspie, zostaje jednak w koñcu wyja¶niona do¶æ jednoznacznie. Inne szczegó³y takie jak faktyczny ¿yciorys bohatera rzeczywi¶cie pozostaj± niejasne, ale to w koñcu nie clou programu

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1138 on: 2010-03-31, 11:35:08 »
Je¶li kto¶ bêdzie móg³ wypowiedzieæ siê na temat Jak wytresowaæ smoka, to bardzo proszê.

Ja jeszcze nie ogl±da³em. Nie wiem, czy ciê to w jakikolwiek sposób interesuje i pomaga, ale recenzje zbiera bardzo dobre. Mo¿na by nawet powiedzieæ, ¿e zadziwiaj±co dobre. Np na serwisie Rotten Tomatoes, który zbiera opinie krytyków ocena jest bardzo wysoka, podobnie zreszt±, jak oceny u¿ytkowników tego serwisu. Pochlebn± recenzjê widzia³em te¿ na filmwebie i Stopklatce.

A jak sam obejrzê, to te¿ siê wypowiem. :)

edit: Fantastyczny Pan Lis zbiera te¿ same pozytywne opinie. Na dniach obejrzê, to powiem wam, czy zas³u¿enie, czy nie.
« Last Edit: 2010-03-31, 11:39:49 by Blek »

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1139 on: 2010-03-31, 18:44:31 »
Obejrza³em Wyspê tajemnic moja bardzo wielka wina i... no có¿ - to ¶wietny film! Nadal nie wiem, w co wierzyæ, a w co nie. Nadal nie wiem, co by³o prawd±, a co nie. (ksi±¿ki nie czyta³em) Bardzo dobry thriller, id¼cie na niego do kina za tydzieñ ;)

fo' reel? obejrza³em w ten weekend i prawdê powiedziawszy nie mogê powiedzieæ by film zostawia³ na koniec wielkie pole do interpretacji co bylo prawd± a co nie.. tym niemniej prawie do samego koñca autorzy mieszali i mieszali, ¿eby tylko za szybko siê nie zdradziæ.
No i w³a¶nie tak by³o w ksia¿ce, moja starcza pamiêæ zaczê³a dzia³aæ, jak za czasów ¶wietno¶ci i mój zakurzony umys³ znalaz³ tam jedno odstêpstwo od powie¶ci, tj. na tyle du¿e, by po kilku latach od czytania zauwa¿yæ je.
Ale generalnie film ca³kiem dobry. Znaczy: ³adna ekranizacja, nie ma na co narzekaæ i czym siê denerwowaæ. I DiCaprio taki, ¿e siê czepiæ nie mo¿na, nawet aparycji ;)

 

lofty-success