Author Topic: Polecane filmy  (Read 222261 times)

0 Members i 4 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1200 on: 2010-08-21, 13:30:02 »
Obejrza³am wczoraj Amores Perros. Jeden z dziwniejszych filmów, jakie ogl±da³am. Ale niez³y, chocia¿ sza³u nie ma. Mo¿na obejrzeæ.

(Swoj± drog±, od Wyspy Tajemnic nie widzia³am nic sza³owego)

ytany

  • Posts: 1
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • ytany
Odp: Polecane filmy
« Reply #1201 on: 2010-08-21, 22:48:33 »
Symetria - Wiêkszo¶æ filmów rodzimej produkcji potrafi odstraszyæ ju¿ na starcie. Pomijaj±c niektóre komedie starszej daty no i w³a¶nie dramaty, których jestem 'fanem'. I dla takich osób kierujê t± pozycjê a na pewno siê nie zawiod±. Nie chcia³bym zdradzaæ fabu³y ale krótko :) film pokazuje w jakich okoliczno¶ciach mo¿na dostaæ siê do wiêzienia, polsk± my¶l o panuj±cych tam zasadach oraz chyba to co przekazuje ju¿ sam tytu³ - przemiany cz³owieka. Nie jest to ³atwy film ale gor±co polecam.
Symetria

/k: jak prawid³owo podawaæ linki. nie, nie czepiam siê, ja tu tylko sprz±tam ;)
« Last Edit: 2010-08-21, 23:06:03 by ytany »

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1202 on: 2010-08-22, 00:13:11 »
Ciekawostk± jest, ¿e to pierwszy film tego re¿ysera. Zastanawiam siê gdzie zdoby³ takie do¶wiadczenie i manierê (o ile mo¿na o takowej mówiæ).

Nie jest wielk± tajemnic±, ¿e Tom Ford to jedna z najwa¿niejszych postaci wspó³czesnej mody i zapewne z niej czerpa³ swoje do¶wiadczenie na temat formy i kolorystyki (zreszt± z owego ¶wiata pochodzi tak¿e kilku aktorów wystêpuj±cych w filmie), z drugiej strony ¶wiadomo¶æ re¿ysera jest wrêcz przera¿aj±ca jego dzie³o jest totaln± ca³o¶ci±, od pocz±tku do koñca skoñczon±, gdzie d¼wiêk, obraz i s³owo wspó³istniej± na równych zasadach. Muzyka jest niezwykle intensywna (chyba nigdy nie s³ysza³em tak intensywnej muzyki filmowej), ale mimo to idealnie pasuje do obrazu, który tak¿e jest niezwykle oryginalny (przede wszystkim wspominana przez Ciebie manipulacja kolorami, ale nie tylko, bo takie sceny jak np.: eksperymentalna sekwencja krêcona w wodzie, która co jaki¶ czas przewija siê w filmie, czy niesamowita scena otwieraj±ca robi± ogromne wra¿enie), dodatkowo dialogi i monologi przepiêkne (ten o Huxley'u szczególnie zapad³ mi w pamiêæ). Ford nakrêci³ film roku (roku, który nie zgadzaj±c siê z Blekiem :P jest znakomity filmowo), choæ przecie¿ jest tak¿ê niezwyk³y Redland (zreszt± tak¿e debiut re¿yserski), ale jak¿e inny niszowy, ciê¿ki, awangardowy, a wci±¿ mam nadzieje, ¿e tak oczekiwany przeze mnie Howl dorówna im poziomem :)
« Last Edit: 2010-08-22, 00:14:53 by Whodo »

sweet

  • Posts: 18
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: Polecane filmy
« Reply #1203 on: 2010-08-26, 09:34:05 »
Dziêki za informacjê, nie mam obycia w ¶wiatku mody. :-)

O ile w samym obrazie widaæ wyra¼ny wp³yw "zawodu" re¿ysera je¶li chodzi o kostiumy aktorów, to mimo wszystko, pewn± przesad± jest stwierdzenie ¿e facet nauczy³ siê krêcenia filmów fotografuj±c zaprojektowane wcze¶niej ubrania. Prawd± jest ¿e kostiumy sprawiaj± wra¿enie jakby wyrwanych z wybiegu - dotyczy to równie¿ zreszt± samych aktorów rzecz jasna, ale jestem prawie pewien ¿e kto¶ mu umiejêtnie pomaga³. Choæ zwróæmy uwagê na do¶wiadczenie filmowe tak oklepanego ju¿ re¿ysera jakim jest Quentin Tarantino - samouk! Przyczepie siê do gry aktorów - w niektórych momentach by³a dla mnie zbyt drêtwa i sztuczna (ale to chyba domena ca³ej tej bran¿y, huh?). A co do reszty... Zgadzam siê z Tob± w pe³ni - geniusz.

Podsumowuj±c - poszed³em na ten film do kina, poniewa¿ akurat nie mia³em co robiæ. Spodziewa³em siê filmu który lada moment przepadnie w otch³ani codzienno¶ci. To co natomiast zobaczy³em, zapad³o mi w pamiêci na d³ugo. Mo¿e to ze wzglêdu na charakterystyczn± tematykê i niesamowite wykonanie..? Nie wspominam ju¿ nawet o muzyce któr± tak celnie opisa³e¶. Mam tylko nadziejê ¿e nie jest to tylko jednorazowy przeb³ysk. Czekam z niecierpliwo¶ci± na kolejny film tego re¿ysera.

Polecam. :-)
« Last Edit: 2010-08-26, 11:14:59 by sweet »

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #1204 on: 2010-08-26, 13:02:30 »
Wreszcie zdo³a³am obejrzeæ Fight Club do koñca i dojrza³am sens w tym filmie! :D
...If I call will you come and will you save me?

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #1205 on: 2010-08-26, 20:20:09 »
Wreszcie zdo³a³am obejrzeæ Fight Club do koñca i dojrza³am sens w tym filmie! :D

witamy w 1999 ;)

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Polecane filmy
« Reply #1206 on: 2010-08-26, 22:54:10 »
ale Fight Club jest slaby przecie¿...
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #1207 on: 2010-08-26, 23:45:56 »
ale Fight Club jest slaby przecie¿...
No w³a¶nie kilka razy próbowa³am go obejrzeæ i w po³owie rezygnowa³am... Bo pocz±tek jest niez³y, ¶rodek s³aby, a koniec nawet mo¿e byæ ;)
...If I call will you come and will you save me?

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1208 on: 2010-08-27, 11:53:24 »
O ile w samym obrazie widaæ wyra¼ny wp³yw "zawodu" re¿ysera je¶li chodzi o kostiumy aktorów, to mimo wszystko, pewn± przesad± jest stwierdzenie ¿e facet nauczy³ siê krêcenia filmów fotografuj±c zaprojektowane wcze¶niej ubrania. Prawd± jest ¿e kostiumy sprawiaj± wra¿enie jakby wyrwanych z wybiegu - dotyczy to równie¿ zreszt± samych aktorów rzecz jasna, ale jestem prawie pewien ¿e kto¶ mu umiejêtnie pomaga³.

No a od czego ma operatora? wizja i koncept (wszyscy aktorzy jednym chórem powtarzali, ¿e z Fordem gra³o siê im znakomicie, wszystko dopiête na ostatni guzik, ka¿da scena idealnie przemy¶lana) a krêcenie filmu to dwie ro¿ne rzeczy. Ja uwa¿am, ¿e artysta bez wykszta³cenia re¿yserskiego mo¿e nakrêciæ wybitny debiut, dodatkowo posiadaj±cy tak du¿e mo¿liwo¶ci finansowe, jakie zapewne posiada³ twórca A Single Man.

Przyczepie siê do gry aktorów - w niektórych momentach by³a dla mnie zbyt drêtwa i sztuczna

My¶lê, ¿e sztuczno¶æ jest zamierzona tak jak sztuczne s± postacie w filmach Tarantino czy Coenów, o ile w dzie³ach wspominanej tu trójki sztuczno¶æ ma nam ukazaæ hiperrzeczywisto¶æ, wykreowany nieodwzorowuj±cy rzeczywisto¶ci, to Ford chce pokazaæ ludzi z punktu widzenia George'a, z perspektywy dnia, który ma byæ inny, niezwyk³y (jak mówi g³ówny bohater na samym pocz±tku filmu) razem z nim dostrzegamy wszystkie proste chwile jak gdyby by³y one najwa¿niejszymi momentami ¿ycia, zreszt± re¿yser w wielu wywiadach podkre¶la³, ¿e o tym jest Samotny Mê¿czyzna, cieszmy siê ¿yciem, cieszmy siê prostymi sprawami tu i teraz.

(ale to chyba domena ca³ej tej bran¿y, huh?

To mi te¿ przysz³o do g³owy, ¿e ¶wiat w filmie jest jak sam Tom Ford wykreowany, wystylizowany, zachowuj±cy siê jakby jego ¿ycie by³o ci±g³± gr±.

Mam tylko nadziejê ¿e nie jest to tylko jednorazowy przeb³ysk. Czekam z niecierpliwo¶ci± na kolejny film tego re¿ysera.

Je¶li spodoba³ Ci siê A single Man to my¶lê, ¿e mo¿esz siêgn±æ po Spragnionych Mi³o¶ci Wong Kar Wai'a w jednej z recenzji znalaz³em info, ¿e jakoby film Forda by³ bardzo podobny do dzie³a Chiñczyka, co uwa¿am za jak±¶ pomy³kê, my¶lê ¿e inspiracje s± widoczne (zreszt± obecno¶æ Shigeru Umebayashi w soundtracku, podsuwa porównania), ale Ford prze³o¿y³ je na w³asny oryginalny jêzyk. A Spragnieni Mi³o¶ci to jeden z najwa¿niejszych filmów dekady (bior±c pod uwagê polsk± premierê ;) ), no i z pewno¶ci± jeden z moich najukochañszych filmów, przemy¶lany od pocz±tku do koñca, niezwykle piêkny i liryczny, z wysublimowan± form±, cudown± muzyk± i wspania³± gr± aktorsk±.

sweet

  • Posts: 18
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: Polecane filmy
« Reply #1209 on: 2010-08-28, 11:44:49 »
Mimo wszystko, zdecydujê siê go zobaczyæ po raz drugi dopiero maj±c ¿onê i dwójkê dzieci na karku. Jeszcze kto¶ móg³by dostrzec w tym co¶ niezdrowego. ;)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1210 on: 2010-08-28, 23:34:16 »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1211 on: 2010-08-29, 21:40:20 »
Dziewiêæ i pó³ tygodnia w³a¶nie ostatnio ogl±da³em (jest o dziwo na li¶cie "erotycznych thrillerów" podanej przez Luksora). Film naprawdê mi siê podoba³. Pomimo tego, ¿e g³ównym bohaterem jest seks, to jednak nie warto sp³ycaæ tego filmu tylko do kategorii filmu erotycznego. Naprawdê ³adnie zbudowany dramat pokazuj±cy toksyczny zwi±zek, konflikt charakterów. A do tego kilka scen i akcji z tego filmu jest naprawdê intensywnych, zapieraj±cych dech w piersiach i "dusznych". Co ciekawe na pocz±tku Kim Basinger mi siê nie podoba³a, ale wraz z rozwojem filmu uwa¿a³em j± za coraz ³adniejsz± kobietê.
(+ Mickey Rourke przed operacjami plastycznymi)

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1212 on: 2010-09-04, 11:14:43 »
Bazyl. Cz³owiek z kul± w g³owie - spodziewa³em siê po Jeunecie dobrego filmu i siê nie zawiod³em. Surrealistyczna, dowcipna opowie¶æ o wojuj±cych pacyfistach. Wojuj±cych w do¶æ niekonwencjonalny sposób, wykorzystuj±c do tego celu rzeczy ze z³omowiska. Przednia rozrywka, humor, optymizm! Do tego typowo jeunetowe nasycenie obrazu barwami, ¶wietne zdjêcia, no i rewelacyjna ¶cie¿ka d¼wiêkowa, której warto chyba nawet pos³uchaæ w oderwaniu od filmu (choæ Yann Tiersen to to nie jest). Polecam!

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1213 on: 2010-09-04, 12:04:58 »
Niedawno obejrza³am The Fall (po polsku wdziêcznie zwie siê Magia uczuæ) - wizualnie ca³kiem, ca³kiem. Lubiê takie kolorowe ba¶nie i zaskakuj±ce zakoñczenia (chocia¿ w³a¶ciwie zale¿y, które zakoñczenie w tym przypadku ;)), akcja w sumie te¿ z czasem coraz bardziej mrocznia³a.
Generalnie jest sza³. (Jak ju¿ mówi³am, lubiê kolory ;P)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1214 on: 2010-09-05, 09:25:36 »
Z regu³y filmy, nazwijmy historyczne, s± drêtwe, ale "Kochanice Króla" ogl±da³o mi siê wyj±tkowo dobrze.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

 

lofty-success