Author Topic: Polecane filmy  (Read 222201 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1260 on: 2011-01-26, 01:09:31 »
Ja tam nic nie mówiê, ale Oscary od jakiego¶ czasu powa¿niej±, wiadomo, ¿e wci±¿ trzymaj± siê g³ównie popkulturowej strony kina, ale te¿ trzeba przyznaæ, ¿e nominowani twórcy potrafi± robiæ rozrywkowe filmy z du¿± doz± inteligencji, poza tym jest kilka mocnych wyj±tków, którye naprawdê trudno by³o by znale¼æ w pierwszej po³owie poprzedniej dekady w oscarowych wyborach. I tak gdzie¶ od zwyciêstwa Tajemnica Brokeback Mountain, zaczê³o siê co¶ zmieniaæ i nagle boom w wy¶cigu bior± udzia³ dwa filmy, których nie bojê siê nazwaæ najlepszymi amerykañskimi filmami pierwszej dekady XXI wieku: To nie jest kraj dla starych ludzi i A¿ poleje siê krew (ten drugi, to chyba w ogóle najwa¿niejszy obraz ostatnich lat i totalnie nie pasuj±cy do etykietki Oscara) i nawet gdy do s³awy pretendowa³ g³upkowaty Avatar, to g³ówn± nagrodê zdoby³ powa¿ny The Hurt Locker. Z tego roku wiêkszo¶ci nie widzia³em, ale domy¶lam siê mniej wiêcej czego siê po nich spodziewaæ i wiem, ¿e muszê zaleg³o¶ci nadrobiæ :)

A ja ostatnio bardzo ma³o ogl±dam, ale polecê co¶ naprawdê wielkiego:

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford






Przeczyta³em kiedy¶, ¿e Andrew Dominik re¿yser omawianego tu dzie³a, to najwiêkszy obok Paula Thomasa Andersona (A¿ poleje siê Krew, Magnolia, Boogie Nights, Punch-Drunk Love) pretendent do stania siê nowym Kubrickiem, twórc±, który wkroczy na sta³e do panteonu wielkich X muzy. Nie chce wypisywaæ jaki¶ herezji, ale w jednym mistrza Stanleya dogoni³, podobnie jak on krêci filmy z du¿ymi przerwami, w ci±gu 10 lat stworzy³ zaledwie dwa. Chopper jest dobry, przede wszystkim mocno szokuje swoj± brutalno¶ci±, to taka postmoderna na prawdziwych faktach, czyli wyolbrzymiona i bezkompromisowa, ogromny plus dla przera¿aj±cego, rozpoczynaj±cego dopiero karierê Erica Bana'y. Wystartowaæ dobrym debiutem to podstawa, a teraz powinno siê ci±gn±c koniunkturê, przynajmniej dopóki siê nami interesuj±. Jednak nie w tym przypadku, powoli nigdzie mi siê nie spieszy, trzeba siê przygotowaæ, albo nie ja bêdê pracowa³, a to lepiej wy przygotujcie siê na wstrz±s. No i rozpoczyna siê z wielkiego C, genialne artystyczne ujêcia w dziwnym efekcie, jak gdyby¶my ogl±dali ¶wiat oczyma cz³owieka chorego na jaskrê, niepokoj±ca muzyka i narrator snuj±cy niezwyk³± historiê, dalej zaczyna siê w³a¶ciwa fabu³a. Nawi±zania do A¿ poleje siê krewTo nie jest kraj dla starych ludzi, nasuwaj± siê mimowolnie, szczególnie przez podobn± estetykê, minimalistyczn±, w stonowanych barwach, jednak film o Jesse Jamesie i jego kompanie Robercie Fordzie, mimo, ¿e nihilizuj±cy, w podobny sposób rozprawiaj±cy siê z mitami Ameryki, zdaje siê byæ obrazem du¿o bardziej melancholijnym, stawiaj±cym na klimat, który momentami przygniata, by zaraz przemieniæ siê w nastrojowy artystyczny pejza¿ podbudowany znakomit± muzyka autorstwa Nicka Cave'a (graj±cego tak¿e epizodyczn± rolê) i Warrena Ellis'a. Dominik bardzo spokojnie snuje opowie¶æ, fabu³a w porównaniu choæby do mocno nas±czonego wydarzeniami arcydzie³a Andersona, jest lekko zarysowana, g³ównie opiera siê na relacjach bohaterów, granych przez znakomitych aktorów. Brad Pitt w swoim stylu, bardzo dobrze, jednak to co robi Casey Affleck mo¿na okre¶liæ jako genialne, a krok w krok za nim pod±¿a znakomity Sam Rockwell. I na koniec: Nowozelandczyk krêci w Ameryce anty-western, có¿ mo¿na wiêcej dodaæ? Polecam bo to wielkie kino. 

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1261 on: 2011-01-26, 07:50:44 »
Ja tam nic nie mówiê, ale Oscary od jakiego¶ czasu powa¿niej±, wiadomo, ¿e wci±¿ trzymaj± siê g³ównie popkulturowej strony kina, ale te¿ trzeba przyznaæ, ¿e nominowani twórcy potrafi± robiæ rozrywkowe filmy z du¿± doz± inteligencji, poza tym jest kilka mocnych wyj±tków, którye naprawdê trudno by³o by znale¼æ w pierwszej po³owie poprzedniej dekady w oscarowych wyborach. I tak gdzie¶ od zwyciêstwa Tajemnica Brokeback Mountain...
"Tajemnica Brokeback Mountain" by³a jedynie nominowana w 2005 roku, a wygra³o "Miasto gniewu".
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1262 on: 2011-01-26, 11:38:02 »
Ja tam nic nie mówiê, ale Oscary od jakiego¶ czasu powa¿niej±, wiadomo, ¿e wci±¿ trzymaj± siê g³ównie popkulturowej strony kina, ale te¿ trzeba przyznaæ, ¿e nominowani twórcy potrafi± robiæ rozrywkowe filmy z du¿± doz± inteligencji, poza tym jest kilka mocnych wyj±tków, którye naprawdê trudno by³o by znale¼æ w pierwszej po³owie poprzedniej dekady w oscarowych wyborach. I tak gdzie¶ od zwyciêstwa Tajemnica Brokeback Mountain...
"Tajemnica Brokeback Mountain" by³a jedynie nominowana w 2005 roku, a wygra³o "Miasto gniewu".

Racja, dziêki za przypomnienie, co nie zmienia faktu, ¿e Miasto gniewu to tak¿e powa¿ny obraz :)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1263 on: 2011-01-26, 18:25:45 »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

adatter

  • Posts: 21
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
Odp: Polecane filmy
« Reply #1264 on: 2011-01-29, 21:14:13 »
Ja od siebie polecam "Dwunastu gniewnych ludzi". 12 spoconych facetów w jednym pomieszczeniu i kupa gadaniny. Nudne? Wrêcz przeciwnie. Choæ to stary film, bije na g³owê wspó³czesne pod wzglêdem przytwierdzenia wzroku widza do ekranu. Nie ma ¿adnych efektów, ¶ladowe ilo¶ci akcji, a film wci±ga niesamowicie. Nie chcê mówiæ zbyt wiele o fabule, gdy¿ zabije to rado¶æ z ogl±dania. Film jest o naradzie przysiêg³ych, która okazuje byæ siê czym¶ wiêcej ni¿ nudn± procedur±. ¦wietna gra aktorów, specyficzny klimat filmu, a¿ czuje siê, ¿e jest siê trzynastym gniewnym. Gor±co polecam.

witchking

  • Posts: 234
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Polecane filmy
« Reply #1265 on: 2011-01-30, 00:02:46 »
The King's Speech (polski tytu³ "jak zostaæ królem"). Genialny film i genialny Colin Firth. Wzrusza i bawi, szczególnie moment z przeklinaniem :D No i Helena Bonham Carter któr± uwielbiam... Kilka Oscarów na pewno wpadnie.

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1266 on: 2011-02-01, 12:36:05 »
Ostatnia piosenka, czyli przepis na udany wieczór. Pod warunkiem, ¿e ogl±da siê z kim¶ zabawnym. "Moje perfekt wesele","rakuuuun" i mówienie "sask³acz" na szopa pracza wchodz± do s³ownika mowy potocznej na sta³e.
ze mn± nie ma ¿artów

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #1267 on: 2011-02-04, 21:44:28 »
Obejrza³am ostatnio Papierowego ¿o³nierza. Film pokazuj±cy, ¿e kobieta to nieraz ponad 90% inteligencji i rozumu mê¿czyzny, a w tle wielko¶æ ZSRR z perspektywy kazachskiego stepu (raczej b³ota). Ca³o¶æ przera¼liwie smutna i beznadziejna, i tylko Gagarin lec±cy w kosmos symbolizuje jak±¶ nadziejê na zmianê, ale nie zmienia siê nic.

Do tego: Czarny ³abêd¼. To, co jest miesza siê z tym, co siê wydaje, a na koniec okazuje siê, ¿e to, co siê wydaje, mo¿e byæ tym, co jest, tylko trochê inaczej. Generalnie ca³kiem dobry.

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1268 on: 2011-02-11, 16:12:42 »
Widzia³am "Miasto ¶lepców". Nawet mi siê podoba³o. Ale raczej nie o filmie chcia³am napisaæ, tylko o postawie widzów. Jak ja nie lubiê pytañ typu: Dlaczego ona nie o¶lep³a? Dlaczego nie zrobi³a tego? Dlaczego nie zrobi³a tamtego? Jakim cudem uda³o mu siê...? A pó¼niej stwierdzenie: bez sensu ten film, bo nie wiadomo, co spowodowa³o ¶lepotê. Podobne pytania s± zadawane ca³y czas.
Co by³o w szkatu³ce? ("Powrót", Andriej Zwiagincew)
Co Otto napisa³ na papierowych samolotach? ("Kochankowie z Krêgu Polarnego", Julio Médem)
Co mia³ na my¶li Charlie mówi±c przy obiedzie o szpitalu i dlaczego Jane panikowa³a przed wydaniem ksi±¿ki? ("¦wietliki w ogrodzie", Dennis Lee)
Je¶li nie wiadomo: film jest beznadziejny, g³upi i bez sensu.
I po co ta dos³owno¶æ? Zamiast siê na filmie skupiæ, niektórzy zatruwaj± sobie ogl±danie takimi beznadziejnymi, g³upimi i bezsensownymi pytaniami.
ze mn± nie ma ¿artów

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1269 on: 2011-03-14, 18:53:38 »


Je¶li kto¶ lubi kino balansuj±ce na granicy minimalistycznego modernizmu a wideo instalacji (bo bez problemu ów dzie³o mo¿na by³oby wy¶wietlaæ w galeriach ze sztuk± wspó³czesn±) to polecam film Wujek Boonmee, który potrafi przywo³aæ swoje poprzednie wcielenia, obraz niezwykle oryginalny, co¶ z pogranicza realizmu magicznego tylko w typowo azjatyckim wydaniu (duchy wspó³istniej±ce bezkonfliktowo ze ¶wiatem ¿ywych), ale ostrzegam, ¿e to film dziwaczny, mocno epizodyczny, w zasadzie pozbawiony fabu³y, bardzo wyciszony, skupiaj±cy uwagê g³ównie na aspektach formalnych (niesamowita intensywno¶æ d¼wiêków, prawie ca³y czas t³o zape³nione jest gêst± warstw± odg³osów natury, na które nak³ada siê ograniczona do minimum muzyka).

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Polecane filmy
« Reply #1270 on: 2011-03-27, 23:18:12 »
Mo¿e nie tyle polecam, ale ogl±dam ró¿ne starocie czyli przypominam sobie:
- Z tamtej strony têczy
- Epitafium dla Barbary Radziwi³³ówny
- Casanova
a z nowszych:
- Walkiria
Wyslano: 2011-03-24, 20:59:16
Dalsze przypominanie filmów kostiumowych:
- Lady Jane
- Cia³o i krew
Wyslano: 2011-03-25, 18:52:24
"Dom z³y" - prawdziwe polskie pijañstwo i jego nastêpstwa...
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1271 on: 2011-04-15, 15:01:28 »






Wczoraj w ramach Off Plus Camery widzia³em Two Gates of Sleep genialny obraz w re¿yserii Alistaira Banksa Griffina. Film przepiêknie nakrêcony (bardzo w stylu Terrence'a Malicka), minimalistyczny, anty-fabularny, intuicyjny, koncentruj±cy siê g³ównie na obrazie, gdzie¶ w duchu Tarkowskiego i Bressona (co podkre¶la³ sam autor, bêd±cy go¶ciem festiwalu), jednak bez filozoficznego ciê¿aru Rosjanina, za to z egzystencjalistycznym ciê¿arem amerykañskiego kina lat 70tych. By³em zdziwiony, ¿e to trudne kino, w którym wystêpuje tylko trzech aktorów (w tym ¶wietny Brady Corbet znany choæby z Funny Games Michaela Haneke) ogl±da siê tak znakomicie, w czym zapewne tak¿e du¿± rolê odegra³a wspania³a estetyka, pe³na napiêcia muzyka, ogromny wp³yw d¼wiêków natury, oraz samo miejsce w którym utwór zosta³ nakrêcony. Na koniec uda³o mi siê porozmawiaæ z Griffinem o pewnym, ma³ym zbiegu okoliczno¶ci dotycz±cym Williama Faulknera ;)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1272 on: 2011-05-15, 01:14:05 »
Nie wiem czy obserwujecie co siê dzieje w Cannes, ale w tym roku festiwal ma wyj±tkow± obsadê, ja czekam na premiery i opinie dotycz±ce trzech filmów Sleepin Beauty debiut Julii Leigh, Melancholia Larsa von Triera i przede wszystkim najbardziej oczekiwany przeze mnie film roku The Tree of Life Terrence'a Malicka.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #1273 on: 2011-05-15, 12:02:03 »
Muszê przyznaæ, ¿e tematyka za jak± wzi±³ siê von Trier budzi niepokój co do tego filmu, ale jestem zainteresowany i po niepowtarzalnych doznaniach jakie zaserwowa³ mi w kinie Antychrystem chêtnie znów wybiorê siê do kina, by zapoznaæ siê z Melancholi±. Dziêki za info, tak siê niedawno w³a¶nie zastanawia³em, czy on ju¿ nie powinien czego¶ nowego wreszcie pokazaæ.
Swoj± drog± ³adnie siê z³o¿y³o, bo mam na dzisiaj ambitny plan ze znajomymi nadrobiæ wreszcie [zawstydzony bije siê w pier¶] Prze³amuj±c fale.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1274 on: 2011-05-15, 14:00:36 »
Mnie jak najbardziej pomys³ intryguje, tym bardziej, ¿e gdy za motywy science fiction brali siê arty¶ci modernistyczni (Kubrick, Tarkowski, Truffaut), czyli tacy dla których gatunek ten stanowi³ tylko t³o do rozwa¿añ filozoficzno-egzystencjalnych to mieli¶my wówczas do czynienia z arcydzie³ami. Zreszt± widzê tu pewn± (mo¿e przesadn± z mojej strony) konsekwencjê, von Trier dedykowa³ Antychrysta Andriejowi Tarkowskiemu (abstrahuje tu od tego czy inspiracje Zwierciad³em Rosjanina mia³y byæ prowokacj± czy ho³dem) i wydaje siê, ¿e w Melancholii nadal bêdzie kierowa³ swoje my¶li w stronê autora Ofiarowania, tylko tym razem nawi±zywaæ bêdzie dialog ze Stalkerem, oczywi¶cie na swój bardzo przewrotny sposób, bo jak tu porównaæ niezwyk³e, trudne oniryczne dzie³o (Zwierciad³o) z kontrowersyjnym estetyzmem Antychrysta (bo jak dla mnie jedyne koneksje pojawiaj± siê na poziomie formalnym)? Nie chcê jednak wp³ywaæ tu na odbiór Melancholii bo przecie¿ nikt z nas jeszcze jej nie widzia³ i byæ mo¿e otrzymamy film, który totalnie ró¿niæ siê bêdzie od naszych oczekiwañ.

No a ja mam zamiar w koñcu po raz pierwszy wybraæ siê na film 3D, czeka³em a¿ w koñcu zajmie siê t± technik± kto¶ z wysokiej pó³ki (ofkors nie chcê tu umniejszaæ nic z geniuszu Tima Burtona :) ), no i jest aktualnie w kinach -> dokument Jaskinia zapomnianych snów Wernera Herzoga