Author Topic: Polecane filmy  (Read 222226 times)

0 Members i 4 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #1275 on: 2011-05-16, 21:12:49 »
Nie odbierz tego ¼le Whodo, zreszt± chyba ju¿ Ci kto¶ mówi³, ale jak czytam Twoje posty, to siê czujê taki ma³y i nic siê nie znaj±cy na niczym, ¿e a¿ mi g³upio. Obawiam siê, ¿e trochê jeszcze wody w Wi¶le up³ynie, zanim bêdê w stanie wej¶æ w dyskurs na takim poziomie ;)
Co do Triera - wczoraj rzeczywi¶cie obejrza³em Prze³amuj±c fale i w sumie nie by³em zaskoczony znaj±c ju¿ Tañcz±c w ciemno¶ciach. To znaczy film jak najbardziej szokuje i budzi intensywne emocje, ale wiedz±c jak Trier siê obchodzi z kobietami w swoich filmach nie trudno siê domy¶liæ w jakie struny uderzy dalej. Przyznaæ trzeba, ¿e konsekwentny w swych zamys³ach jest niesamowicie, to wzmacnia jeszcze wra¿enie jakie robi film. Roz³o¿y³a mnie na ³opatki scena odwiedzin doktora u Bess w domu, ich rozmowa, dos³ownie mo¿na rwaæ w³osy z g³owy. Generalnie Tañcz±c w ciemno¶ciach powali³o mnie na kolana i nadal jego pozycja nie jest zagro¿ona, ale Prze³amuj±c fale to równie¿ film, ko³o którego nie sposób przej¶æ obojêtnie, a nie przej¶æ ko³o niego w ogóle wstyd ;)
Idioci ju¿ czekaj± nastêpni w kolejce, a na Melancholiê do kina te¿ naturalnie planujê siê wybraæ :D Jasne, ¿e spodziewam siê niespodzianki, bo po Antychry¶cie trudno siê nie spodziewaæ. Mam tylko nadziejê, ¿e siê nie zawiodê.
Notabene, kto¶ mi dzisiaj mówi³, ¿e Tarkowski podobno ostro skrytykowa³ jaki¶ wczesny film Triera w zamierzch³ych czasach. To by rzuca³o trochê innego ¶wiat³a na tê dedykacjê ;)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1276 on: 2011-05-23, 13:28:38 »
Callahan polecam Dear Wendy, chyba mój ulubiony oko³o von Trierowy film (w re¿yserii Thomasa Vinterberga, Lars napisa³ scenariusz), nie jest tak do³uj±cy jak projekty Duñczyka od momentu za³o¿enia Dogmy, ale równie mocno ironiczny. A Z³ot± Palmê otrzyma³ Terrence Malcik za The Tree of Life, opinie o utworze by³y skrajne, ale ja poczekam do polskiej premiery.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #1277 on: 2011-05-23, 19:49:24 »
Dear Wendy mam na oku od jakiego¶ czasu, dopisa³em go sobie niedawno na listê pozycji koniecznie-do-obejrzenia, wiêc pewnie siêgnê po niego jak tylko uporam siê z sesj±.
A po tym teatrzyku rozpêtanym przez Triera wypowiedziami o Hitlerze, a raczej po reakcji komisji Cannes nie ma co siê dziwiæ, ¿e jego film mia³ trochê gorsze warunki do rywalizacji.
Von Trier powiedzia³, i¿ nie mia³ na my¶li nic z³ego i "nie jest Melem Gibsonem". Stwierdzi³, ¿e nie chcia³ uraziæ Gillesa Jacoba, z którym siê przyja¼ni. Potem doda³ jednak, ¿e nawet gdyby w istocie by³ Hitlerem i nakrêci³ dobry film, festiwal nie powinien wyrzucaæ go z konkursu. [¼ród³o].
 =D>
Nie mogê trafiæ na oryginaln± wypowied¼ gdzie mówi o tym Hitlerze krêc±cym film, ale i tak brawo, zagra³ im wszystkim na nosie :P Tylko niepotrzebne te gadanie o tym kto by³by z niego dumny :P

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1278 on: 2011-05-24, 15:16:54 »
Nie chce komentowaæ tej ca³ej akcji z Von Trierem, bo nie wiem o co w niej chodzi (kto, jak, przez co chcia³by osi±gn±æ), nie zgodzê siê jednak, ¿e Melancholia mia³a gorsze warunki do rywalizacji (niektórzy krytycy twierdzili nawet, ¿e dziêki temu bêdzie mieæ wiêksze szanse), w ka¿dym razie Dunst dosta³a przecie¿ nagrodê dla najlepszej aktorki ;) Trochê g³upio siê czuje pisz±c o filmach, których nie widzia³em, bo aktualnie to bardziej kierujê siê sympati± (a ta mimo wszystko jest po stronie cz³owieka, który wci±gu 38 lat nakrêci³ 5 filmów (w tym The Tree of Life), z których dwa to wielkie arcydzie³a (Niebiañskie dni, Cienka czerwona linia), wybitny debiut (Badlands) no i niestety s³absza i zbyt sentymentalna Podró¿ do Nowej Ziemi, a najnowszego rzecz jasna nie widzia³em ;) ) , ni¿ zdrowym rozs±dkiem ;) Poczekajmy do premiery, a kontrowersje wokó³ Larsa zostawmy w spokoju ;)
« Last Edit: 2011-05-24, 15:25:15 by Whodo »

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1279 on: 2011-05-28, 17:02:13 »

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #1280 on: 2011-06-04, 20:09:40 »
A ja by³em wczoraj na Melancholii.
Film z wstêpem trochê w stylu Antychrysta, potem dwie czê¶ci. Pierwsza trochê siê ci±gnie i irytuje, ale jest dziwnie zakrêcona i mam wra¿enie, ¿e nie do koñca j± zrozumia³em. Druga ju¿ jest ³atwiejsza. Ogólnie film jest PIÊKNY. ¦wietne aktorstwo. Efekty specjalne bardzo ³adne. Wgniataj±ce w fotel zakoñczenie. ¦wietnie zarysowane charaktery postaci. Kapitalna muzyka. Je¶li kto¶ zamierza ogl±daæ ten film - to chyba tylko w kinie. Nie ¿a³owaæ tych kilkunastu z³otych, i¶æ, bo warto!

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #1281 on: 2011-07-02, 10:24:28 »
Gdybyście nie mieli co robić w te deszczowe dni, to informuję, że nadrobiłem ostatnimi czasy trochę i obejrzałem np "Jestem Bogiem" - niby fajny, kilka akcji ciekawych, momentami bardzo ładny wizualnie, ale jednocześnie miałem wrażenie, że proces produkcji przebiegał tak: "nakręć jeszcze to... jeszcze tamto. A to już mamy? Aha... Ile to już trwa? Godzinę czterdzieści? Ok, kończymy, daj napisy".

Obejrzało się też "Soul Kitchen" - taki luźny, lekki, niemiecki (dosłownie nie widziałem tam ani jednej ładnej osoby - przepraszam za stereotyp, ale tak było ;) ), całkiem śmieszny, z fajną muzyką. Na pewno do obejrzenia, jak się nudzi :)

Nie wiem, czy ktoś widział, ale wart uwagi jest francuski animowany film "Iluzjonista". Nie potrzeba napisów, bo to właściwie animowana pantomima - piękna, ale bardzo smutna.

"Niepokonani", czyli film, który jakiś czas temu wszedł do kin (właściwie to już wyszedł) - dobry, mimo, że głÃ³wnie szli i szli, to mi się nie nudził, ale żadnego arcydzieła w tym też nie dostrzegłem.

"Przed egzekucją" - trochę z mojej branży - człowiek skazany na karę śmierci (Edward Norton), którego zaczyna odwiedzać siostra zakonna (Susan Sarandon), poznaje go, jego lęki, historię itd. Naprawdę dobry, ale chyba jednak trochę za bardzo pokazuje "nie stosujmy kary śmierci" - wolę, jak film jest niejednoznaczny i nie narzuca konkretnej opinii.

"Nietykalni" - rewelacja. Moim zdaniem dużo lepszy od każdego "Ojca chrzestnego" (nawet razem wziętych).

"Cinema Paradiso" - ideał. (ale to już zapewne większość Was widziała)

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1282 on: 2011-07-06, 15:58:03 »
Ogród Luizy mo¿e nie jest jaki¶ wybitny, mo¿e bajka i wydumany, ale ca³kiem przyjemnie siê ogl±da. Chocia¿ o Dorociñskim zdania póki co nie zmieniam (po "Rewersie" nie zmieni³am, to dlaczego teraz?).
ze mn± nie ma ¿artów

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Polecane filmy
« Reply #1283 on: 2011-07-06, 23:43:52 »
Kieruj±c siê gustem Whoodego zamierza³em w ubieg³ym miesi±cu zobaczyæ Melancholiê i Tree of Life ;), Krótka opinia okiem laika, o ka¿dym z nich:
Melancholia - Jestem fanem antychrysta, Von Trier kupi³ mnie robi±c film, gdzie natura jest tak wspaniale ujêta i jest jakby bohaterem, tym w opozycji do ludzi, którzy pozjadali wszystkie rozumy i czuj± siê panami ¶wiata ;). Oba filmy (chocia¿ Melancholia znacznie bardziej) s± bardzo dos³owne. Metafory i symbolizm jaki tam przedstawiono albo nie wnosi wiele do filmu, albo jest przesadnie prosty do interpretacji co jest zabiegiem celowym, do czego mogli¶my siê przyzwyczaiæ ju¿ parê razy u Duñczyka ;) .  Film jest piêknie zrobiony, opozycja zdjêæ z rêki do zdjêæ w zwolnionym tempie ze znakomitymi efektami specjalnymi robi wra¿enie. Film ma bardzo szerokie spektrum interpretacji, a gra aktorów bardzo mi siê podoba³a. Charlotte graj±c przeciwn± rolê do swojej poprzedniej z pierwszej czê¶ci cyklu i Kirsteen, któr± zna³em tylko z Przekleñstw Niewinno¶ci i chyba jakiego¶ spider-mana pozytywnie mnie zaskoczy³y. W filmie ukrytych jest parê smaczków, lu¼nych nawi±zañ do Bergmana itp itd, generalnie - bardzo mnie urzek³ ten film. W dodatku jest on o kobietach, prym wiod± kobiety, co czyni film trochê babski, a ja lubiê babskie filmy :D.

Tree of Life -
Wielkim fanem Malicka nigdy nie by³em. Widzia³em tylko cienk± czerwon± liniê, która mi siê bardzo spodoba³a, ale by³o to dawno i niewiele pamiêtam. Kolejny film, gdzie natura jest obecna i odgrywa wa¿n± rolê w ¶wiecie przedstawionym. Bardziej na mój gust wydziwiony i chaotyczny ni¿ Melancholia. Chc±cym obejrzeæ nie bêdê zdradza³ tego co mi siê najbardziej spodoba³o w filmie, co by³o bardzo odwa¿nym posuniêciem ze strony re¿ysera, trochê kiczowatym (ale taki by³ zapewne cel), ale wspaniale wkomponowanym w ca³o¶æ. [SPOILER] Nie wiem ile czasu trwa³ ten moment w filmie kiedy przedstawiony by³ genesis, ale mi to zlecia³o bardzo, bardzo szybko. Z otwart± paszcz± ch³on±³em majestatyczne zdjêcia, kiczowate pierwotniaki i zabawne dinozaury, jednocze¶nie otwieraj±c oczy i my¶l±c "co to do cholery jest?!" a potem zastanawiaj±c siê, jak wspania³y by³ to pomys³ i jak nietypowe rozwi±zanie i jak± ¶wietn± estetykê w takiej przesadzie mo¿na znale¼æ :D. Jestem w stanie sobie wyobraziæ, ¿e w¶ród zagorza³ych fanów re¿ysera mog³o to wywo³aæ BARDZO skrajne emocje, a dla mnie to po prostu piêkne obrazy i muzyka i opiewanie w peany natury, któr± wolê znacznie bardziej od ludzi ;). [/SPOILER]. Nie spodziewa³em siê wiele po tym filmie, nie czyta³em specjalnie o czym bêdzie i kto bêdzie gra³, plakat zobaczy³em dopiero w kinie. Dosta³em wiêcej ni¿ oczekiwa³em, wspania³y obraz. W³a¶nie obraz, bardziej ni¿ film.

Oba filmy szczerze polecam ;)
No way in from the outside, no way out from within.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #1284 on: 2011-07-20, 16:41:37 »
ja niestety ostatnio mam du¿o na g³owie i obu filmów nie widzia³em, ale mogê poleciæ Jaskiniê zapomnianych snów Herzoga, kolejny ¶wietny filozofuj±cy dokument Niemca, bardzo w jego stylu i mam wra¿enie, ¿e 3D ma tu swoje dziwne uzasadnienie i inaczej siê go odbiera ni¿ w super produkcjach (choæ z tych widzia³em tylko nowego Harrego Pottera) :)

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Polecane filmy
« Reply #1285 on: 2011-08-20, 21:12:59 »
Proszê o pomoc! Pilnie poszukujê filmu, zagranicznego z lat 70., gra³a w nim polska aktorka o d³ugich blond w³osach, film opowiada o Byronie (prawdopodonie), fabu³a: kobieta z wy¿szych sfer zakocha³a siê w poecie, który romansowa³, zdradza³ j± na lewo i prawo, romansowa³, a¿ ona sfiksowa³a.
ze mn± nie ma ¿artów

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Polecane filmy
« Reply #1286 on: 2011-08-20, 22:51:28 »
Mam ogromn± pro¶bê. S± na tym forum ludzie ogl±daj±cy du¿o dobrych filmów wiêc my¶lê, ¿e uzyskam odpowied¼ :). Poszukujê nazwy filmu jaki kiedy¶ ogl±da³em, ale by³o to daaawno i niewiele pamiêtam. Oto podpowiedzi:
Zdaje siê , Â¿e ch³opiec bardzo ba³ siê owadów i tego typu stworów, wiêc kto¶tam poleci³ mu, ¿eby hodowa³ sobie motyle. Ch³opiec zrobi³ sobie poka¼n± kolekcjê tych zwierz±tek w s³oikach, a potem znalaz³ chyba jak±¶ dziewczynkê i zaci±gn±³ j± do jakiej¶ dziury w lesie i tam j± "hodowa³" jak zwierzê i nikt o tym nie wiedzia³. Bêdê d¼wiêczny za pomoc.
No way in from the outside, no way out from within.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Polecane filmy
« Reply #1287 on: 2011-08-20, 23:47:11 »
Mam ogromn± pro¶bê. S± na tym forum ludzie ogl±daj±cy du¿o dobrych filmów wiêc my¶lê, ¿e uzyskam odpowied¼ :). Poszukujê nazwy filmu jaki kiedy¶ ogl±da³em, ale by³o to daaawno i niewiele pamiêtam. Oto podpowiedzi:
Zdaje siê , ¿e ch³opiec bardzo ba³ siê owadów i tego typu stworów, wiêc kto¶tam poleci³ mu, ¿eby hodowa³ sobie motyle. Ch³opiec zrobi³ sobie poka¼n± kolekcjê tych zwierz±tek w s³oikach, a potem znalaz³ chyba jak±¶ dziewczynkê i zaci±gn±³ j± do jakiej¶ dziury w lesie i tam j± "hodowa³" jak zwierzê i nikt o tym nie wiedzia³. Bêdê d¼wiêczny za pomoc.

Mój ma³y wewnêtrzny psychopata mówi, ¿e to brzmi bardzo ciekawie, wiêc do³±czam siê do pro¶by, bo chêtnie bym obejrza³ :mrgreen:

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #1288 on: 2011-08-21, 11:35:11 »
Mam ogromn± pro¶bê. S± na tym forum ludzie ogl±daj±cy du¿o dobrych filmów wiêc my¶lê, ¿e uzyskam odpowied¼ :). Poszukujê nazwy filmu jaki kiedy¶ ogl±da³em, ale by³o to daaawno i niewiele pamiêtam. Oto podpowiedzi:
Zdaje siê , ¿e ch³opiec bardzo ba³ siê owadów i tego typu stworów, wiêc kto¶tam poleci³ mu, ¿eby hodowa³ sobie motyle. Ch³opiec zrobi³ sobie poka¼n± kolekcjê tych zwierz±tek w s³oikach, a potem znalaz³ chyba jak±¶ dziewczynkê i zaci±gn±³ j± do jakiej¶ dziury w lesie i tam j± "hodowa³" jak zwierzê i nikt o tym nie wiedzia³. Bêdê d¼wiêczny za pomoc.

Mój ma³y wewnêtrzny psychopata mówi, ¿e to brzmi bardzo ciekawie, wiêc do³±czam siê do pro¶by, bo chêtnie bym obejrza³ :mrgreen:

+1!!  :mrgreen: 8)
...If I call will you come and will you save me?

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Polecane filmy
« Reply #1289 on: 2011-08-21, 13:03:41 »
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs