Poll

Twój ulubiony album Archive to:

Londinium
0 (0%)
Take My Head
0 (0%)
You All Look the Same to Me
1 (10%)
Michel Vaillant
0 (0%)
Noise
1 (10%)
Lights
3 (30%)
Controlling Crowds (ca³o¶æ)
3 (30%)
With Us Until You're Dead
2 (20%)
Axiom
0 (0%)

Total Members Voted: 6

Author Topic: Archive  (Read 15580 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Archive
« on: 2012-08-21, 18:11:29 »
Archive - brytyjski kolektyw muzyczny, za³o¿ony w Londynie w 1994 roku przez Dariusa Keelera i Danny'ego Griffithsa. Styl grupy trudny jest do okre¶lenia, gdy¿ przez kilkana¶cie lat istnienia grali wszystko - od trip-hopu z rapem w roli g³ównej, przez elektronikê, a¿ po rocka (niektórzy mówi± wrêcz o progresji, chyba ze wzglêdu na mnogo¶æ ¶rodków i inspiracji), siêgaj±c równie¿ po takie ¶rodki jak orkiestra czy chór. Wydali dot±d osiem regularnych albumów (najnowszy - With Us Until You're Dead - 27.08.2012), jeden soundtrack i kilka wydawnictw koncertowych (w tym jedno DVD). Przez zespó³ przewin±³ siê t³um ludzi, st±d grupa woli okre¶laæ siê mianem kolektywu, co zreszt± lepiej oddaje ich tryb pracy. W trasê tej jesieni planuj± jechaæ z czterema wokalistami (2+2, który¶ ¿artowa³, ¿e bêd± prawie jak Abba :mrgreen:).

Najwa¿niejsze wydawnictwa:
Londinium (1996)
Take My Head (1999)
You All Look the Same to Me (2002)
Michel Vaillant by Archive [soundtrack]
Noise (2004)
Lights (2006)
Live at the Zenith [album koncertowy] (2007)
Controlling Crowds (2009)
Controlling Crowds – Part IV (2009)
Live in Athens [koncertowe DVD] (2011)
With Us Until You're Dead (2012)

Doda³em bajer-ankietê, w której Controlling Crowds potraktowa³em jako ca³o¶æ (bo to jest ca³o¶æ i nawet tak to te¿ potem wydano, koncept to koncept, inna rzecz, ¿e zespó³ nie wyrobi³ siê z wydaniem czwartej czê¶ci razem, b±d¼ te¿ nie móg³ tego zrobiæ, co nie zmienia faktu, ¿e bez sensu jest g³osowaæ na czwart± czê¶æ oddzielnie od reszty), mo¿na oddaæ dwa g³osy, bo po co siê spinaæ :P



Nie wiem ile osób na forum jest zainteresowanych, ale bior±c pod uwagê, ¿e:
-s± w Polsce bardzo popularni (bardziej chyba tylko we Francji)
-wydaj± w³a¶nie nowy album (i w dodatku zapowiadaj±, ¿e za rok bêdzie kolejny)
-zagraj± jesieni± w Polsce cztery koncerty
-forum nasze ma podobno szerokie horyzonty muzyczne
...pomy¶la³em, ¿e w±tek mo¿e siê przydaæ.

With Us Until You're Dead ma swoj± premierê za niespe³na tydzieñ, ale ju¿ teraz mo¿na pos³uchaæ darmowego streamingu na deezer.com. Przes³ucha³em album dot±d raz i postanowi³em z kolejnymi ods³uchami poczekaæ do premiery, gdy¿ ten jeden ods³uch w zupe³no¶ci mnie przekona³ - p³yta brzmi ¶wietnie i zamierzam j± kupiæ jak tylko uda mi siê j± gdzie¶ dostaæ. Potem bêdê j± ju¿ katowa³ z orygina³u ;) (staram siê powstrzymywaæ przed du¿± ilo¶ci± wykrzykników, choæ po tym jednym ods³uchu mam ochotê skakaæ z rado¶ci, bo wygl±da na to, ¿e po kapitalnym wrêcz, podwójnym przecie¿, Controlling Crowds, kolejny album wcale nie przynosi spadku formy - najwyra¼niej zupe³nie nie przejêli siê wysoko zawieszon± poprzeczk± - i bardzo dobrze).

No to jak - s± jacy¶ fani na forum? ;)
« Last Edit: 2012-08-21, 18:20:07 by Callahan »

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Archive
« Reply #1 on: 2012-08-22, 14:31:15 »
Ja mam straszn± s³abo¶æ do "Noise", ale chyba dlatego, ¿e to by³a ich pierwsza p³yta, która mi wpad³a w ucho... I d³ugo j± mêczy³am. Generalnie najbardziej lubiê ¶rodkowy okres Archive, ten z Craigiem Walkerem. Zarówno wcze¶niejsze, bardziej elektroniczno-triphopowe, jak i nowsze wcielenie zespo³u nie jest dla mnie jakie¶ genialne... ma tylko ciekawe momenty. Ale w sumie ¿adna p³yta w ca³o¶ci mnie zdecydowanie nie powala...
...If I call will you come and will you save me?

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Archive
« Reply #2 on: 2012-08-23, 10:40:23 »
Gusta się zmieniają, Opeth nagrywa coraz słabsze płyty, a moim ulubionym zespołem od jakiegoś czasu jest... Archive. To jak łączą różne stylistyki i jaką dzięki temu tworzą głębię poszczególnych kawałków, to się po prostu nie mieści w głowie. Poza pierwszym albumem, który nie do końca do mnie trafia uwielbiam całość, ale miałbym problemy z wyborem tego naj. Bo przecież na You All Look The Same To Me jest Again, które jest genialne w każdej z 978 sekund, jest Hate, jest Goodbye. Na soundtracku do Michel Vaillanta jest przecież doskonałe Bridge Scene, na Noise kawałek tytułowy i - przede wszystkim! - Fuck U, na Lights jest... Lights, które do tej pory rywalizuje u mnie z Again o miano najlepszego kawałka. Live at Zenith jest jedną z lepszych płyt koncertowych jakich słuchałem, a na obu Controlling Crowds również znajdzie się genialne kawałki (Controlling Crowds, Bullets, Lines, The Empty Bootle).

A poza wyróżnionymi wszystkie pozostałe i tak trzymają poziom.
Drugiego tak tworzącego klimat zespołu chyba nie znam, na chwilę obecną.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Archive
« Reply #3 on: 2012-08-23, 10:44:44 »
... Lights, które do tej pory rywalizuje u mnie z Again o miano najlepszego kawa³ka...

U mnie identycznie. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Archive
« Reply #4 on: 2012-08-23, 18:40:08 »
Po os³uchaniu siê stwierdzam jednak, ¿e Noise mi siê ju¿ znudzi³a i w tej chwili na pierwszym miejscu postawi³abym Lights8)
...If I call will you come and will you save me?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Archive
« Reply #5 on: 2012-08-26, 10:46:48 »
Nie jestem jakim¶ nadzwyczajnym fanem i znawc± Archiwalnej sztuki i do zapoznania siê z ich najnowsz± propozycj± bardzo sprytnie zosta³em przez pewn± osobê zachêcony. Przes³ucha³em album zaledwie trzy razy, wiêc moja opinia jest w pewnym sensie na gor±co i byæ mo¿e niemiarodajna. Pierwsze dwa kawa³ki (Wiped Out i Interlace) znakomite. Trzeci i czwarty trzymaj± poziom. Ale od pi±tego Violently zaczynam odczuwaæ znu¿enie i ciê¿ko mi siê dalej do koñca albumu wkrêciæ. Ale z pewno¶ci± jeszcze kilka razy powrócê, by sprawdziæ czy co¶ z niego dla siebie jeszcze "wycisnê". Generalnie pozycja nietuzinkowa i my¶lê, ¿e warta zaznajomienia i zg³êbienia.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Archive
« Reply #6 on: 2012-08-26, 13:40:27 »
Ja po tym jednym przes³uchaniu mam trochê wra¿enie, ¿e w ten album bêdzie du¿o ³atwiej siê wgryzaæ osobom, które Archive ju¿ dobrze znaj±. Wydaje mi siê, ¿e to dzie³o nie jest za bardzo adresowane do "nowicjuszy" i niektórych nieprzyzwyczajonych mo¿e chyba do¶æ ³atwo zniechêciæ...

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Archive
« Reply #7 on: 2012-08-28, 10:19:59 »
Archive kocham i nowa płyta mi się podoba, chociaż nie jest takim kompletnym arcydziełem. Są momenty dobre (Hatchet, Damage), są lepsze (Violently, Conflict) i są genialne (Wiped Out, Cal Now). Ale są też i średnie. Dla mnie jednak, jak napisałem w recenzji, jest to kawał dobrej muzyki i mimo, że nie ma takiego generatora emocji jak Again czy Lights, to nadal jest to bardzo dobra płyta. Moje oczekiwania były ogromne i zostały niemal zupełnie zaspokojone.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Archive
« Reply #8 on: 2012-08-28, 13:08:42 »
odno¶nie powy¿szego: mo¿e kopnê teraz w gniazdo szerszeni, ale Wiped Out jak dla mnie sprawia, ¿e takie rzeczy jak Again s±.. no w³a¶nie, wiped out :P WO mia¿d¿y pod wzglêdem dynamiki, rownie¿ pod wzglêdem emocjonalnym - od niemal katatoniczno-onirycznego wstêpu po eksplozjê rozrywaj±cych serce emocji w partii (powiedzmy) refrenowej od strony wokalnej z piêknym kontrapunktem skrzypiec, przerywane nerwowym pulsem elektroniki wprowadzaj±cej pierwiastek jakiego¶ podskórnego pierwotnego lêku okraszone b³yskawicznie piêtrz±cymi dynamikê rytmami - jak dla mnie jeden z utworów roku! Again dla porównania jest.. mi³± acz opart± na oklepanym i do¶æ monotonnym motywie i do tego przesadnie rozwleczon± piosenk±.

Tym niemniej p³yta jest nierówna - tak jak Jacek powiedzia³, Interlace jest jeszcze naprawdê wy¶mienite, ale dalej jest ju¿ rownia do¶æ stromo pochy³a a s± fragmenty, które zwyczajnie mnie irytuj± i juz do nich nie wrócê. Szkoda - tak gigantyczny rozstrza³ w ramach jednej plyty
« Last Edit: 2012-08-28, 13:55:24 by :Wreath: »

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Archive
« Reply #9 on: 2012-08-28, 13:19:05 »
WO mia¿d¿y pod wzglêdem dynamiki, rownie¿ pod wzglêdem emocjonalnym - od niemal katatoniczno-onirycznego wstêpu po eksplozjê rozrywaj±cych serce emocji w partii (powiedzmy) refrenowej od strony wokalnej z piêknym kontrapunktem skrzypiec, przerywane nerwowym pulsem elektroniki wprowadzaj±cej pierwiastek jakiego¶ podskórnego pierwotnego lêkum okraszone blyskawicznie piêtrz±cymi dynamikê rytmami - jak dla mnie jeden z utworów roku!
Przepraszam, ale jestem pod wra¿eniem i nie mog³am siê powstrzymaæ! Music is what you never express using simple text... A jednak... £a³  :shock:  :prayer:
...If I call will you come and will you save me?

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Archive
« Reply #10 on: 2012-08-28, 14:12:14 »
'£a³' to jest muzyka, która za tym opisem stoi - ja jestem jeno obserwatorem ;) Nie jestem wiernym fanem Archive, ale przys³owiowe czapki z g³ów za taki utwór!!

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Archive
« Reply #11 on: 2012-08-28, 16:35:45 »
WO mia¿d¿y pod wzglêdem dynamiki, rownie¿ pod wzglêdem emocjonalnym - od niemal katatoniczno-onirycznego wstêpu po eksplozjê rozrywaj±cych serce emocji w partii (powiedzmy) refrenowej od strony wokalnej z piêknym kontrapunktem skrzypiec, przerywane nerwowym pulsem elektroniki wprowadzaj±cej pierwiastek jakiego¶ podskórnego pierwotnego lêkum okraszone blyskawicznie piêtrz±cymi dynamikê rytmami - jak dla mnie jeden z utworów roku!
Przepraszam, ale jestem pod wra¿eniem i nie mog³am siê powstrzymaæ! Music is what you never express using simple text... A jednak... £a³  :shock:  :prayer:

Podpisujê siê pod tym  :mrgreen:

I zabieram siê ostro za s³uchanie p³yty w najbli¿szym czasie. Poniewa¿ nie da siê kupiæ w MM ani w empiku nie-polskiej edycji, to p³ytê kupiê przez Rock Serwis w przysz³ym tygodniu, a teraz bêdê s³ucha³ pirata, skoro jestem do tego zmuszony :P D³u¿ej nie wytrzymam.

I naprawdê nie rozumiem opinii Tomka o tym, ¿e jest ostry zjazd w dó³. Ale jeszcze nie czujê siê gotowy by o tym powa¿nie podyskutowaæ, bo s³ucha³em tylko raz.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Archive
« Reply #12 on: 2012-08-28, 16:48:03 »
...wiped out :P WO mia¿d¿y pod wzglêdem dynamiki, rownie¿ pod wzglêdem emocjonalnym - od niemal katatoniczno-onirycznego wstêpu po eksplozjê rozrywaj±cych serce emocji w partii (powiedzmy) refrenowej od strony wokalnej z piêknym kontrapunktem skrzypiec, przerywane nerwowym pulsem elektroniki wprowadzaj±cej pierwiastek jakiego¶ podskórnego pierwotnego lêku okraszone b³yskawicznie piêtrz±cymi dynamikê rytmami - jak dla mnie jeden z utworów roku!

Piêknie to uj±³e¶. Nic dodaæ, nic uj±æ.  :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Archive
« Reply #13 on: 2012-08-28, 21:06:51 »
Again dla porównania jest.. mi³± acz opart± na oklepanym i do¶æ monotonnym motywie i do tego przesadnie rozwleczon± piosenk±.

Ależ mnie ranią takie słowa.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Archive
« Reply #14 on: 2012-08-28, 21:21:10 »
hehe a ju¿ my¶la³em ¿e to przesz³o niezauwa¿one.. Jak to siê mówi: "don't take it personally" - to co ja s±dzê chyba nie zepsuje Twojej rado¶ci z muzyki, nie? ;)

I naprawdê nie rozumiem opinii Tomka o tym, ¿e jest ostry zjazd w dó³. Ale jeszcze nie czujê siê gotowy by o tym powa¿nie podyskutowaæ, bo s³ucha³em tylko raz.

A my to jak zawsze: albo siê zupe³nie zgadzamy albo nie zgadzamy - nic pomiêdzy ;) Ale nic nie poradzê, ¿e po Interlace nic mnie ju¿ za mocno nie rusza, choæ nie mówiê ¿e dalej s± same s³abizny. Owszem jest jeszcze kilka przyjemnych utworów typu Calm Now, Silent czy Rise, ale jest te¿ kilka które mnie zwyczajnie denerwuj± (Conflict, Violently) i kilka takich sobie przeciêtniaków. Sprawê pogarsza fakt, ¿e Wiped Out po prostu winduje oczekiwania i uczucie zawodu dalej robi siê przez to dotkliwsze.

 

lofty-success