Author Topic: Polecane filmy  (Read 223368 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Odp: Polecane filmy
« Reply #885 on: 2009-11-28, 12:48:35 »
snob

Jasmin

  • Posts: 1476
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • >SuczAnka<
Odp: Polecane filmy
« Reply #886 on: 2009-11-28, 13:09:13 »
Ale pocisk  :muahaha:

majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
Odp: Polecane filmy
« Reply #887 on: 2009-11-28, 15:09:34 »
Whodo, widzia³em parê dni temu, ale Broken Flowers. Na ten nowy przyjdzie czas, jak Jarmusch zrobi kolejny :D Wtedy ten nowy nie bêdzie ju¿ nowy i bêdê móg³ go obejrzeæ. ;p Taka zasada mi wysz³a, ¿e nowy film ogl±dam tylko jak pojawi siê jeszcze nowszy ;p

A je¿eli chodzi o Broken Flowers.. powiem tak: nie jest to najlepszy film Jarmuscha, ale obejrzeæ mo¿na. Film jako film 8/10, natomiast w skali Jarmuschowej: 5/10.

A Ty ogl±da³e¶ ten nowy?
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #888 on: 2009-11-29, 20:45:38 »
Akurat ujêcia w Zapa¶niku, s± zer¿niête od von Triera i czê¶ciowo z twórczo¶ci van Santa, choæ to akurat mi siê w tym filmie podoba ;)  :P Requiem dla snu jest naturalne? Przecie¿ to jest totalnie w estetyce postmodernistycznej, która zak³ada: nie odwzorowujemy rzeczywisto¶ci, sztuka jest tylko fikcj±, gr± z widzem, dominuje ekstatyzm, groteska i wyolbrzymienie

Chyba mi nie powiesz, ¿e von Trier albo van Sant u¿yli tego absolutnie pierwszy raz i nie by³o nikogo, kto by to zrobi³ przed którym¶ z nich? Moim zdaniem Requiem jest naturalne - to nie s± cuda wianki, kompletnie abstrakcyjne i wymy¶lone tylko przez re¿ysera, tylko w miarê (w miarê) naturalnie pokazuje problem uzale¿nienia. A to, ¿e jest sporo obrazów, ujêæ przekolorowanych... a jak lepiej trafiæ do widza? Pokazywanie tylko co dzieje siê z cz³owiekiem po za¿yciu narkotyków, bez czego¶ oprócz tego, co by³o u Arofonskiego (wizje itd) by³oby po prostu nudne i film pewnie nie trafi³by do widzów swoim przes³aniem, tak jak trafi³ (wiadomo, ¿e nie do wszystkich) Requiem dla snu.

Obejrza³em dzi¶ Niebo nad Pary¿em (oryginalny tytu³ Paris). Film wbrew pozorom nie pokazuje zbyt wiele Pary¿a, jako miasta (szczególnie jako piêknego miasta mi³o¶ci, zakochanych itd). Jest to film o... o... w³a¶ciwie nie da siê jednoznacznie powiedzieæ, czego on dotyczy. Ja powiedzia³bym, ¿e to film o ¿yciu, Klapisch nie dramatyzuje zbytnio, ani nie koloryzuje. Ka¿dy ma jakie¶ plany, których np nie uda siê spe³niæ, w ¿yciu ka¿dego zdarzy siê co¶, co bêdzie w tym kim¶ siedzia³o i mo¿e wyp³yn±æ w ró¿nych sytuacjach. Narracja jest wielow±tkowa. (o jeden w±tek za du¿o - dobrze, ¿e jest ujêcie z kilku perspektyw, ale w pewnym momencie mo¿na siê zgubiæ) No i gra Juliette Binoche i Melanie Laurent (je¶li to ma kogo¶ zachêciæ ;-) ) Ja polecam. Nie jest to film idealny, czy strasznie wci±gaj±cy (s± momenty, w których siê d³u¿y), ale warto obejrzeæ.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #889 on: 2009-11-29, 21:43:43 »
A Ty ogl±da³e¶ ten nowy?

Jeszcze nie, ale póki co spotka³em siê raczej z niepochlebnymi recenzjami.

Chyba mi nie powiesz, ¿e von Trier albo van Sant u¿yli tego absolutnie pierwszy raz i nie by³o nikogo, kto by to zrobi³ przed którym¶ z nich?

Akurat Dogma von Triera i jej za³o¿enia, by³y pierwszym tak radykalnym zjawiskiem we wspó³czesnym ¶wiatowym kinie. Na pewno da siê doszukaæ podobne elementy wcze¶niej np. w L¶nieniu Kubricka, ale nie o to, chodzi by siê sprzeczaæ, nad form±. Chcia³bym przypomnieæ, ¿e to Ty napisa³e¶:
Ja to uznajê po prostu za w³a¶ciwo¶æ Aronofskiego - podobnie, jak prowadzenie kamery w Zapa¶niku - przez d³ugi czas za plecami g³ównego bohatera.
dlatego zaznaczy³em, ¿e nie jest to wcale jakie¶ oryginalne zastosowanie, poza tym nie wiem na jakiej podstawie wywnioskowa³e¶, ¿e jest zabieg dla niego charakterystyczny, bo o ile siê nie mylê, zastosowa³ tak± formê po raz pierwszy w swoich obrazach. Nie wymagam od Aronofskyego, ¿eby sili³ siê na jak±¶ wielk± oryginalno¶æ, zreszt± estetyka Zapa¶nika bardzo mi siê podoba³a i byæ mo¿e te¿ dlatego dotrwa³em do koñca filmu. Gratuluje re¿yserowi, ¿e uda³o mu siê staæ najwa¿niejszym alternatywnym twórc± m³odego pokolenia w kinie amerykañskim, choæ uwa¿am ¿e na to nie zas³uguje i na tym chcia³bym zakoñczyæ.

Moim zdaniem Requiem jest naturalne - to nie s± cuda wianki, kompletnie abstrakcyjne i wymy¶lone tylko przez re¿ysera, tylko w miarê (w miarê) naturalnie pokazuje problem uzale¿nienia. A to, ¿e jest sporo obrazów, ujêæ przekolorowanych... a jak lepiej trafiæ do widza? Pokazywanie tylko co dzieje siê z cz³owiekiem po za¿yciu narkotyków, bez czego¶ oprócz tego, co by³o u Arofonskiego (wizje itd) by³oby po prostu nudne i film pewnie nie trafi³by do widzów swoim przes³aniem, tak jak trafi³ (wiadomo, ¿e nie do wszystkich) Requiem dla snu.

np.: van Sant ze swoim Narkotykowym kowbojem, nie potrzebowa³ nie wiadomo jakich cudów techniki, ¿eby zrobiæ przystêpny (¶wietne czarno-humorystyczne w±tki) i m±dry film o narkotykach, przy okazji nie pokazuje wszystkiego wprost, to widz ma wyci±gn±æ wnioski (Gus van Sant po prostu szanuje ogl±daj±cych).

edit: ogl±da³em 2012, trochê za d³ugi, ale i tak siê nie¼le odmó¿d¿y³em  :mrgreen:

edit nr 2: ok ¿eby nie by³o, lubiê Aronofskyego, za Pi, bardzo dobry obraz :)

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #890 on: 2009-11-29, 23:37:24 »
poza tym nie wiem na jakiej podstawie wywnioskowa³e¶, ¿e jest zabieg dla niego charakterystyczny, bo o ile siê nie mylê, zastosowa³ tak± formê po raz pierwszy w swoich obrazach.

Nie nie, chodzi³o mi po prostu o to, ¿e pojawia siê "co¶" - w Requiem by³y to te sceny z rozszerzaniem ¼renic, wci±ganiem kreski itd przed ka¿dym "wziêciem", w Zapa¶niku kamera za plecami g³ównego bohatera, co¶ co nie wystêpuje w ka¿dym filmie, jaki zachce nam siê ogl±daæ, ale jest raczej rzadko spotykane.
A ja jakim¶ wielkim fanem Aronofskiego nie jestem, ogl±da³em tylko Requiem dla snu i Zapa¶nika w³a¶nie. (w planach jeszcze ewentualnie Pi i ¬ród³o) Z Aronofskiego najbardziej lubiê Rachel Weisz. ;-)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Polecane filmy
« Reply #891 on: 2009-12-03, 11:59:13 »
Jodorowsky powraca  :twisted: z nieoficjalnych informacji wynika, i¿ byæ mo¿e projekt Alejandro z Lynchem tak¿e bêdzie kontynuowany :) mam nadzieje, ¿e który¶ z projektów dojdzie do skutku, bo mija w³a¶nie 20 lat od jego ostatniego autorskiego filmu ¦wiêta Krew, a to sporo czasu ;)

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Polecane filmy
« Reply #892 on: 2009-12-03, 12:12:57 »
edit nr 2: ok ¿eby nie by³o, lubiê Aronofskyego, za Pi, bardzo dobry obraz :)

+1, czy jak mu tam ;) lepszy ni¿ Requiem, choæ je równie¿ lubiê

nowego Jarmuscha te¿ bym obejrza³ z ciekawo¶ci samej, ale czujê podskórnie, ¿e nie przeskoczy³ nim poprzednich dokonañ

a tak ¿eby wnie¶æ warto¶æ dodan±, polecam dwa filmy, które ostatnimi czasy ogl±da³em: Mary & Max oraz Stranger than Fiction - fabu³y streszczaæ nie bêdê bo w streszczeniach oba wypadaj± idiotycznie - w sumie sam nie wiem jak to siê sta³o, ¿e mimo przeczytania ich zdecydowa³em siê je obejrzeæ.. Prêdzej polecam trailery na jutubie, ale najbardziej - po prostu obejrzeæ :P

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #893 on: 2009-12-03, 23:44:57 »
Jutro rozpoczyna siê 7. Europejski Festiwal M³odego Kina. Program, jakby kogo¶ to interesowa³o. I ja siê wybieram w sobotê na nocny maraton, chocia¿ Truposza pewnie sobie odpuszczê, bo ju¿ widzia³am, a w niedzielê chcê byæ ¿ywa. Ale do Eraserhead siê przymierza³am ju¿ od pewnego czasu, a jest okazja, ¿eby zobaczyæ, wiêc trzeba skorzystaæ. Jakby kto¶ chcia³ przyj¶æ, to niech siê nie krêpuje ;)

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Polecane filmy
« Reply #894 on: 2009-12-05, 01:12:57 »
Co widzia³em ostatnio:

Zakochany Pary¿ (Paris, je t'aime) - czyli zbiór dwudziestu nowel opowiadaj±cych o mi³o¶ci w Pary¿u. W¶ród re¿yserów takie osobisto¶ci, jak bracia Cohen czy Gus van Sant. W¶ród aktorów miêdzy innymi Juliette Binoche, Natalie Portman, Steve Buscemi, Willem Dafoe. I teraz najwa¿niejsza sprawa - czyli "dobry czy nie?". Nowela noweli nierówna. Jedne nudzi³y, inne nie przypad³y mi do gustu, chocia¿ doceniam pomys³, jeszcze inne by³y po prostu ¶wietne. Wyró¿niê te, które najbardziej mi siê podoba³y: Tuileries braci Coen, Bastille Isabel Coixet, Place des fetes Olivera Schmitza, Pere-Lachaise Wesa Cravena i Faubourg Saint-Denis Toma Tykwera. By³o jeszcze kilka fajnych, ale te, które wypisa³em podoba³y mi siê najbardziej.

By³ sobie ch³opiec - dopiero teraz obejrza³em. Fajny, ciep³y. Rozkrêca siê (bo pocz±tek nie zachwyca), ale jak siê ju¿ rozkrêci jest naprawdê dobry. I zabawny i daj±cy do my¶lenia. A Rachel Weisz, chocia¿ pojawia siê tam bardzo rzadko wygl±da naprawdê zjawiskowo. Nie wiem, co wiêcej napisaæ - po prostu obejrzyjcie (je¶li s± jeszcze tacy, którzy nie ogl±dali). Brytyjczycy po prostu potrafi± robiæ eleganckie, dobre kino. (jak wielk± ró¿nicê mo¿na dostrzec miêdzy amerykañsk±, a brytyjsk± produkcj± - ho ho!)

500 dni mi³o¶ci - nowy film, który po prostu opowiada o mnie (prawie o mnie). Nie spodziewa³em siê, ¿e bêdzie mi siê a¿ tak podoba³ (mo¿e ocenê zawy¿am w³a¶nie przez to, ¿e odszuka³em wiele sytuacji, których i ja do¶wiadczy³em). Mo¿na okre¶liæ ten film, jako komediê romantyczn±, ale z typowymi komediami romantycznymi nie ma on wiele wspólnego. W roli g³ównej ¶liczna Zooey Deschanel, zakoñczenie nie-a¿-tak-oczywiste, ¶wietna realizacja, po prostu bardzo dobry film, jeden z lepszych, jakie ostatnimi czasy pojawi³y siê w kinie. (i np piosenka Reginy Spektor na pocz±tku :) )

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Polecane filmy
« Reply #895 on: 2009-12-06, 13:55:45 »

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Polecane filmy
« Reply #896 on: 2009-12-06, 23:03:43 »
Obejrza³am wczoraj ¦miertelnie proste (Blood Simple) braci Coen i Eraserhead Lyncha, po czym poczu³am, ¿e zemrê, je¶li zostanê d³u¿ej, albo zasnê, co mija³oby siê z celem, jakim by³o dalsze ogl±danie. Zreszt± zaczê³o siê z godzinn± obsuw±, co w przypadku nocnego maratonu dla cz³owieka, który spa³ w tygodniu ³±cznie ok. 30h ma znaczenie.

W ka¿dym razie Blood Simple by³ pe³en nieoczekiwanych zwrotów akcji, napiêcia - nieraz dramatycznego wrêcz, no i by³ przezabawny, no, ¶wietny po prostu. Czarny humor na wysokim poziomie. Naprawdê dobrze siê bawi³am.

Z kolei Eraserhead by³ niez³y w kategorii realizm oniryczny, typ: koszmar, te¿ mi siê podoba³, ale... by³ przewidywalny. Ten, kto widzia³ lub ten, kto obejrzy, mo¿e siê zdziwiæ, ¿e jakim cudem niby przewidywalny, bo tam zdarzenia nastêpowa³y po sobie jak we ¶nie, czyli kompletny brak logiki, ale... ja w³a¶nie w ten sposób my¶lê i kojarzê, wiêc zgadywa³am trafnie, co siê teraz stanie. No ale nie by³ to du¿y minus, ogólnie dobry film.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Polecane filmy
« Reply #897 on: 2009-12-08, 23:20:09 »

Odlot ogl±da³am. Dziwny film - raz p³aczesz, raz ¶miejesz siê do rozpuku.
No i Steeeefaaaaaan! Bezcenne. Chwilami film wydawa³ siê trochê g³upawy, ale to tylko jak siê zaczyna braæ wszystko na logikê... Trzeba daæ siê ponie¶æ. Odlecieæ.
Obejrzyjcie.
...If I call will you come and will you save me?

Backbone

  • Posts: 501
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.backbone.neth.pl/
Odp: Polecane filmy
« Reply #898 on: 2009-12-08, 23:22:01 »
Czarna a jak ciê poznawa³em w no mercy wygladalas na osobe powazniejsza nieco :P  :lol:

Nie no zart, czasem lubie sobie kreskowki jakies obejrzec ;D

A tak do tematu, ogl±da³ kto¶ juz Dom Z³y?

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Polecane filmy
« Reply #899 on: 2009-12-09, 00:58:07 »
Nie no zart, czasem lubie sobie kreskowki jakies obejrzec ;D
Mam nadziejê, ¿e trollujesz tylko ;)


Muszê przyznaæ Czarnej racjê je¶li chodzi o Odlot. jedyne co to fakt, ¿e ogl±da³em wersjê angielsk±, wiêc nie mam porównania.
Serious Business...
www.nerdslife.pl

 

lofty-success