Author Topic: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]  (Read 16691 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #45 on: 2008-06-22, 20:03:00 »
Oj, o klimat siê rozchodzi, no :P jedyne sensowne góry na P³w. Skandynawskim to s± fiordy w Norwegii, a tam z kolei za daleko, za drogo i za zimno.

Wracaj±c do jêzyków - z tych, co bym chcia³a opanowaæ, to jeszcze francuski, bo ³adny. Ale za trudny, wiêc raczej nie bêdzie mi siê chcia³o rozbudowywaæ jego znajomo¶ci ponad parê bon motów :P to samo japoñski.

edit: hej Veilu ;)
« Last Edit: 2008-06-22, 20:08:46 by aibrean »
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #46 on: 2008-06-22, 20:47:02 »
A francuskiego chcia³bym siê nauczyæ, bo mo¿e siê przydaæ.
Skoro narzekasz na nieprzyjemno¶ci niemieckiego, to odradzam francuski. Na niezachêtê polecam zapoznanie z ich systemem liczenia, szczególnie powy¿ej liczby 60. Bardziej pogmatwanego z pochodni± szukaæ. W skrócie: liczba 'siedemdziesi±t' to , po przet³umaczeniu dos³ownym 'sze¶ædziesi±t dziesiêæ', 'siedemdziesi±t trzy' to 'sze¶ædziesi±t trzyna¶cie', 'dziewiêædziesi±t dziewiêæ' to 'osiemdziesi±t dziewiêtna¶cie'. ¯eby by³o jeszcze zabawniej, nie ma pojedynczego s³owa na 'osiemdziesi±t', które dos³ownie mo¿na przet³umaczyæ jako 'cztery dwadzie¶cia'.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #47 on: 2008-06-22, 20:49:53 »
A tam, ja tam lubiê takie pozosta³o¶ci prymitywnych czasów, kiedy przodkowie obecnych Francuzów liczyli przy pomocy w³asnych palców u r±k i nóg  :lol: co IMHO zniechêca bardziej, to poronione koniugacje i ³obrzydliwie pokomplikowane czasy.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #48 on: 2008-06-22, 20:54:14 »
Nie-e. W belgijskim francuskim maj± pozosta³o¶ci z czasów, kiedy liczenie by³o proste i nie trzeba by³o wykonywaæ skompliowanych operacji jêzykowo-matematycznych ;) To francuski-francuski taki z³y jest ;)

Juzef Le Dragon

  • Guest
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #49 on: 2008-06-22, 20:58:50 »
To francuski-francuski taki z³y jest

Fajny jest! Takie tam g³upoty jak liczenie... Ja, po wizycie przyjació³ki (ze z Pary¿a pochodz±cej) mojej wspó³lokatorki, umiem ju¿ przeklinaæ i potrafiê powiedzieæ 'mój facet'. No i oczywi¶cie Tiri ¡ri ;P

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #50 on: 2008-06-22, 21:05:39 »
Wiem przecie¿ :P Te¿ umiem przeklinaæ, to akurat jest najprostsze. Umiem te¿ powiedzieæ, ¿e znów pr±d nie dzia³a na moim piêtrze (baaardzo przydatne wyra¿enie :>). I umiem kazaæ siê odwaliæ ode mnie.

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #51 on: 2008-06-22, 21:10:25 »
Tak nieco odbiagaj±c od rozwa¿añ nt. francuskiego. Jaki¶ czas temu wpad³em na pomys³ zbywania ró¿nych ¿uli co to o grosz na wino ¿ebrz± tu i ówdzie [np. w okolicach Rynku w Krakowie] czy innych naprzykrzaj±cych siê nieznajomych. Mo¿na takiemu odpaliæ w jakiej¶ obcomowie [imho najlepiej po skandynawsku, bo to szatañsko pobrzmiewa, ale ka¿dy mo¿e wg gustu], to zrezygnuje, a mo¿e nawet g³upio mu siê zrobi. I punkty lansu te¿ siê zbierze w¶ród okolicznych znajomych.

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #52 on: 2008-06-22, 21:11:59 »
Bardziej pogmatwanego z pochodni± szukaæ.

Przeczyta³am 'z pochodn± szukaæ'... idê siê poci±æ.

Co do francuskiego, to lepiej lubiæ kulturê, której jêzyka siê uczysz... A ja Francuzików nie znoszê :roll:
wszystko, co sko¶ne.

Juzef Le Dragon

  • Guest
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #53 on: 2008-06-22, 21:13:19 »
Co do francuskiego, to lepiej lubiæ kulturê, której jêzyka siê uczysz... A ja Francuzików nie znoszê :roll:

Da³ nam przyk³ad Bonaparte, a ty nie znosisz?!  :P

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #54 on: 2008-06-22, 21:17:10 »
Ja te¿ nie znoszê. Ale ja w ogóle po³udniowców nie znoszê. I jêzyków romañskich nie cierpiê. A fe. Taki duch mój.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Języki [wątek sponsorują ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #55 on: 2008-06-22, 21:17:15 »
Co do francuskiego, to lepiej lubić kulturę, której języka się uczysz... A ja Francuzików nie znoszę :roll:
O to to! Ja się uczyłam 4 lata francuskiego i kolejne 4 lata niemieckiego, a w głowie zostało mi tylko parę zwrotów (Dodam, że przydatnych zwrotów - np. po niemiecku umiem powiedzieć, że zapomniałam książki i zeszytu =D), trochę słówek, parę koniugacji... I jakoś mnie nie ciągnie żeby sobie odświeżać. Za to chętnie nauczyłabym się hiszpańskiego lub włoskiego (ten ostatni dlatego, że ma bardzo podobną do polskiej wymowę, a ja nie lubię sobie deformować anatomii żeby wydobyć z siebie "r" na 15 różnych sposobów :P A hiszpańskiego dlatego, że jest łatwy, a ja leniwa jestem =D).

ps. veila, też przeczytałam pochodną =D

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #56 on: 2008-06-22, 22:12:20 »
 Ja uczê siê francuskiego drugi rok i nie umiem nic. Dodam, ¿e jestem z tego dumny :mrgreen: A niemiecki bêdê mia³ szósty rok i chocia¿ umiem, to nie mam ochoty siê nim pos³ugiwaæ. Ale mo¿e siê faktycznie przydaæ, jak ju¿ kto¶ zauwa¿y³, do nauki jêzyków Pó³nocy.
 A ogólnie to Polacy nie gêsi, swój jêzyk maj± ;]

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #57 on: 2008-06-22, 22:51:06 »
A ogólnie to Polacy nie gêsi, swój jêzyk maj± ;]
Aha, jasne. Tylko, ¿e w pewnym momencie siê okazuje, ¿e do jednego przedmiotu masz po³owê lektur po niemiecku, bo nie ma przek³adów, chocia¿ to do¶æ dawno by³o wydane i w zasadzie kto¶ móg³by prze³o¿yæ, ale nie ma komu, o dziwo! I zamiast jednej osoby, która mog³a siê pomêczyæ raz, siedzi kilka(na¶cie) i siê mêczy podwójnie, bo przet³umaczyæ to nic, ale tego siê trzeba jeszcze nauczyæ i zdaæ po polsku.

Heh, taka prywata... ale w tym roku okaza³o siê, ¿e ja nawet tekst po w³osku rozumiem, jak ju¿ nie mam wyboru (mimo wszystko wolê mieæ, bo nie lubiê siê mêczyæ).

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #58 on: 2008-06-22, 22:54:37 »
Heh, taka prywata... ale w tym roku okaza³o siê, ¿e ja nawet tekst po w³osku rozumiem, jak ju¿ nie mam wyboru (mimo wszystko wolê mieæ, bo nie lubiê siê mêczyæ).

A bo to banalny jêzyk jest, gdy znasz hiszpañski i podstawy ³aciny :P moja iberystka w liceum mówi³a, ¿e gada³a sobie kiedy¶ z W³ochem - ona po hiszpañsku, on po w³osku, i siê dogadali bez problemu XD
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Jêzyki [w±tek sponsoruj± ø, ä, ö, å, æ]
« Reply #59 on: 2008-06-22, 23:10:24 »
Aha, jasne. Tylko, ¿e w pewnym momencie siê okazuje, ¿e do jednego przedmiotu masz po³owê lektur po niemiecku, bo nie ma przek³adów, chocia¿ to do¶æ dawno by³o wydane i w zasadzie kto¶ móg³by prze³o¿yæ, ale nie ma komu, o dziwo! I zamiast jednej osoby, która mog³a siê pomêczyæ raz, siedzi kilka(na¶cie) i siê mêczy podwójnie, bo przet³umaczyæ to nic, ale tego siê trzeba jeszcze nauczyæ i zdaæ po polsku.
Te¿ siê zastanawia³em, dlaczego muszê siê uczyæ strony rosyjskiego opowiadania (oczywi¶cie prze³o¿onego) na pamiêæ na "jêzyku polskim"... :roll:

 

lofty-success