Author Topic: Kopiowanie, piractwo etc.  (Read 37713 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #120 on: 2009-05-04, 22:58:19 »
Mo¿esz popatrzeæ na to z tej strony, ¿e Ty tylko wykonujesz plakat, a prawami autorskimi niech siê zajmie organizator imprezy :)
Organizator imprezy siê mnie pyta 20 razy jak z prawami i powiedzia³am, ¿e siê zorientujê. Mo¿e kto¶ co¶ konstruktywnego powie, hm? ;P
A ile masz czasu jeszcze?! Spróbujê siê skontaktowaæ z prawnikiem, który specjalizuje siê w prawie autorskim, a jak nie to z jakim¶ innym ;)
...If I call will you come and will you save me?

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #121 on: 2009-05-04, 23:34:20 »
Cytując z przytoczonej Ustawy:
Quote
Art. 27.
Instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych lub prowadzenia własnych badań, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów rozpowszechnionego utworu.

Art. 28.
Biblioteki, archiwa i szkoły mogą:

    1) udostępniać nieodpłatnie, w zakresie swoich zadań statutowych, egzemplarze utworów rozpowszechnionych,
    2) sporządzać lub zlecać sporządzanie egzemplarzy rozpowszechnionych utworów w celu uzupełnienia, zachowania lub ochrony własnych zbiorów,
    3) udostępniać zbiory dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali) znajdujących się na terenie tych jednostek.

Art. 29.
1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.
2a. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 2a, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

W przypadku plakatu prawie na pewno ma zastosowanie Art 29 p. 1, bo plakat jest samoistnym utworem, w którym przytaczasz inny już rozpowszechniony utwór w celach dydaktycznych. Na dodatek twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. I chyba tyle w tym temacie.
« Last Edit: 2009-05-04, 23:35:58 by minder »
True Pagan Winter Crew

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #122 on: 2009-05-05, 09:19:38 »
A czy to nie bêdzie dzie³o analogiczne do pracy pisemnej, w której kogo¶ cytujesz? W koñcu np. prace dyplomowe/naukowe mo¿na udostêpniaæ osobom trzecim (czyli s± wystawione do wgl±du szerszej publiczno¶ci), albo taki np. referat te¿ zawiera cytaty z cudzej twórczo¶ci (albo je¶li nie cytaty, to jakie¶ tezy czy co¶tam), a jest, by³o nie by³o, prezentowany publicznie i nikt siê z tej okazji ustaw± nie przejmuje (no, czasem, ale bez przesady, w ka¿dym razie nie p³acisz ludziom, z których ksi±¿ek korzystasz ;)).

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #123 on: 2009-05-05, 15:24:08 »
W przypadku plakatu prawie na pewno ma zastosowanie Art 29 p. 1, bo plakat jest samoistnym utworem, w którym przytaczasz inny ju¿ rozpowszechniony utwór w celach dydaktycznych. Na dodatek twórcy nie przys³uguje prawo do wynagrodzenia. I chyba tyle w tym temacie.
Dla mnie to nie wynika wcale z tego tekstu... Nic z niego nie wynika  :lol:
...If I call will you come and will you save me?

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #124 on: 2009-05-05, 17:29:55 »
W przypadku plakatu prawie na pewno ma zastosowanie Art 29 p. 1, bo plakat jest samoistnym utworem, w którym przytaczasz inny ju¿ rozpowszechniony utwór w celach dydaktycznych. Na dodatek twórcy nie przys³uguje prawo do wynagrodzenia. I chyba tyle w tym temacie.
Dla mnie to nie wynika wcale z tego tekstu... Nic z niego nie wynika  :lol:
No to chyba w³a¶nie dlatego veila prosi³a o wyja¶nienie kogo¶, dla kogo co¶ wynika, kto to rozumie. A nie ¿eby siê wypowiada³a osoba, dla której nic nie wynika [czyli Ty]. :roll:

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #125 on: 2009-05-05, 21:01:31 »
W przypadku plakatu prawie na pewno ma zastosowanie Art 29 p. 1, bo plakat jest samoistnym utworem, w którym przytaczasz inny ju¿ rozpowszechniony utwór w celach dydaktycznych. Na dodatek twórcy nie przys³uguje prawo do wynagrodzenia. I chyba tyle w tym temacie.
Dla mnie to nie wynika wcale z tego tekstu... Nic z niego nie wynika  :lol:
No to chyba w³a¶nie dlatego veila prosi³a o wyja¶nienie kogo¶, dla kogo co¶ wynika, kto to rozumie. A nie ¿eby siê wypowiada³a osoba, dla której nic nie wynika [czyli Ty]. :roll:
Ja tylko zg³aszam swoje w±tpliwo¶ci... Idiotk± nie jestem. Po prostu to mi nie pasuje do tego, co napisa³ minder...
A pomóc chcê, ale nie wiem, czy ta pomoc jest jeszcze potrzebna, nie uzyska³am odpowiedzi... :roll:
...If I call will you come and will you save me?

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #126 on: 2009-05-05, 22:23:44 »
Pomoc jest jak najbardziej potrzebna. Osobi¶cie sk³aniam siê do podobnej interpretacji co Minder, ale nie bardzo mam prawników w pobli¿u ¿eby to zweryfikowaæ, dlatego liczê na jaki¶ wspólny konsensus ;)
wszystko, co sko¶ne.

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #127 on: 2009-05-18, 00:16:31 »
Do tej pory koszulki z logo The Pirate Bay trzeba by³o zamawiaæ w ich oficjalnym sklepie (za bajoñskie sumy) lub kombinowaæ. Na szczê¶cie po tym, jak twórcy TPB zachêcili do u¿ywania ich logo we w³asnych produkcjach, uda³o mi siê namówiæ jednego producenta koszulek na przygotowanie odpowiedniej oferty. Tak, to jest reklama :P Tak, owa firma zrobi koszulki dla fanklubu.
True Pagan Winter Crew

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #128 on: 2009-05-18, 00:25:30 »
Znajoma prawniczka powiedzia³a mi, ¿e jak nie minê³o 70 lat, to prawa do dzie³ twórcy maj± jego spadkobiercy... Niezale¿nie od celu u¿ycia... :roll:
...If I call will you come and will you save me?

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #129 on: 2009-05-18, 08:54:38 »
Znajoma prawniczka powiedzia³a mi, ¿e jak nie minê³o 70 lat, to prawa do dzie³ twórcy maj± jego spadkobiercy... Niezale¿nie od celu u¿ycia... :roll:
Tak, 70 lat od ¶mierci twórcy. Czy¿ to nie absurd? Prawo dzia³a nie tylko tak, ¿eby cz³owiek, który w m³odo¶ci nagra³ kultow± p³ytê móg³ wa³koniæ siê do koñca ¿ycia, ale te¿ jego dzieci i wnuki (a nieraz nawet prawnuki) mia³y z tego tytu³u niez³e kokosy. A co by z³ego siê sta³o, gdyby dzie³a by³y chronione max 10 lat po ¶mierci twórcy? Kultura na pewno by na tym skorzysta³a.
True Pagan Winter Crew


majkel

  • taczif
  • Mourner
  • *
  • Posts: 926
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
    • lans.fm
"Be quiet, be calm... ignore this terrible drug"

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #132 on: 2009-06-24, 16:33:36 »
selfbanned

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Kopiowanie, piractwo etc.
« Reply #133 on: 2009-06-24, 23:44:39 »
Nawet nie chcê mi siê tego komentowaæ...  :gniew2:
Kiedy przyjd± podpaliæ twój dom,
ten, w który mieszkasz - Polskê,
kiedy rzuc± przed siebie grom,
kiedy run± ¿elaznym wojskiem
i pod drzwiami stan±, i noc±
kolbami w drzwi za³omoc± -
ty, ze snu podnosz±c skroñ,
stañ u drzwi.
Bagnet na broñ!
Trzeba krwi!
                                                                             :shock:
...If I call will you come and will you save me?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind