Author Topic: Dream Theater  (Read 135464 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Dream Theater
« Reply #135 on: 2009-04-24, 14:22:19 »
Hm... no to zapali³e¶ mi jakie¶ swiate³ko, rzeczywi¶cie, brakowa³o mi The Root... Ponoæ ma to co¶ wspólnego z na³ogiem narkotykowym MP ale nie wiem napewno, nie siedzê mocno w temacie :) ale warto bêdzie "zaprogramowaæ" sobie t± Suitê :)

Chodzi o "Program 12 kroków grupy". W przypadku Majka by³ to na³óg nie narkotykowy, lecz alkoholowy. (nie pamiêtam, kiedy Majk to prze¿ywa³) We wszystkich utworach zaliczanych do "The Twelve-step Suite" pojawiaj± siê w±tki, smaczki i nawi±zania do innych, te¿ nale¿±cych do tej suity.

Co do dwóch nowych kawa³ków - robi± ¶wietne wra¿enie. 'A Nightmare to Remember' jest jednak zdecydowanie lepszy ni¿ 'A Rite of Passage'. Chocia¿ te rudessowe organy nie pasuj± mi do muzyki, jak± gra DT, to mo¿na siê przyzwyczaiæ. Natomiast te standardowe dreamtheaterowe klawisze strasznie mnie irytuj± (chodzi mi o solówki Rudessa). Nie cierpiê tego d¼wiêku.
Namiêtnie s³ucham momentu w 'A Nightmare to Remember' zaczynaj±cego siê od 5:35 i trwaj±cego do 7:36 - kapitalne zwolnienie, kapitalny wokal najpierw samego Jamesa, potem wspólny Jamesa z Mike'em. ¦wietnie mi to brzmi :)
'A Rite of Passage' rzeczywi¶cie ma pocz±tek trochê podobny do 'Home', ale jednak w utworze ze SFAM to wszystko duuu¿o lepiej siê zaczyna³o, co nie znaczy, ¿e 'A Rite of Passage' jest z³ym utworem.

Na pocz±tek najlepszy jest wg. mnie A Scenes From Memory. S³ucha³em jako pierwszego Systematic Chaos, ale dopiero MII:ASFM dos³ownie wbi³o mnie w ziemiê...co¶ niesamowitego..
Zawsze jest taki problem z "poleæcie od której p³yty zacz±æ". Nie wiadomo, czy cz³owiek ju¿ do¶æ zaznajomiony z progresem, czy nie (je¶li nie to chyba ciê¿ko by³oby siê wgry¼æ w 'Scenes from a memory'). Czy woli ciê¿sze klimaty ('Train of Thought'), czy l¿ejsze ('Images and Words'). Ja nadal obstajê przy stanowisku, ¿e najlepiej zacz±æ od 'Score' lub 'Images and Words' w³a¶nie.
« Last Edit: 2009-04-24, 14:37:56 by Blek »

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dream Theater
« Reply #136 on: 2009-04-24, 14:51:30 »
W A Nightmare to Remember odnajdujê pewne nawi±zania tak¿e do The Glass Prison.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Dream Theater
« Reply #137 on: 2009-04-24, 22:54:36 »
Chodzi o "Program 12 kroków grupy". W przypadku Majka by³ to na³óg nie narkotykowy, lecz alkoholowy. (nie pamiêtam, kiedy Majk to prze¿ywa³)
Najbardziej w okresie Scenes From A Memory, wtedy postanowi³ wzi±æ siê w gar¶æ.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Dream Theater
« Reply #139 on: 2009-04-25, 19:36:21 »
Miazdza te numery! Nie moge sie juz doczekac 'A Nightmare..' na zywo!
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dream Theater
« Reply #140 on: 2009-04-25, 21:57:23 »
Przymierzam siê do trzyp³ytowej edycji specjalnej. Ciekawe jakie covery zarejestrowali z my¶l± o trzecim kr±¿ku? :-k
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Dream Theater
« Reply #141 on: 2009-04-25, 23:02:34 »
Te¿ ciekaw jestem tych coverów. Ale nagrywanie instrumentalnych wersji ca³ych p³yt zawsze wydaje mi siê byæ chybionym pomys³em... W±tpiê, by kto¶ robi³ z DT karaoke, a jaka frajda w s³uchaniu czego¶ takiego?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dream Theater
« Reply #142 on: 2009-05-08, 17:00:53 »
Quote from: Teraz Rock
"Black Clouds & Silver Linings", podobnie jak poprzednie wydawnictwa Dream Theater, wype³niony jest po brzegi muzyk±. A utworów tylko sze¶æ, wiêc nietrudno zgadn±æ, ¿e s± one d³ugie i rozbudowane. Otwarcie A Nightmare To Remember to burza na tle z³owieszczych klawiszy, klimat jak z jakiego¶ horroru. Nastêpnie wchodzi ciê¿ki riff. Tak mog³aby zaczynaæ siê p³yta Black Sabbath, ale po chwili ju¿ nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e s³uchamy nowego Dream Theater. Szybkie, popisowe sola gitarowe, na drugim planie klawiszowe pasa¿e. Robi siê do¶æ ostro, ale epicki charakter utworu sprawia, ¿e czekaj± nas zwroty akcji: bêd± fragmenty spokojniejsze, przestrzenne, jak i karko³omnie szybkie oraz technicznie skomplikowane. Wszak kompozycja trwa 16 minut i panowie dbaj± o to, ¿eby wiele siê w niej dzia³o. Mocny to wstêp, bardzo obiecuj±cy. Dlatego dwa nastêpne numery nie robi± a¿ takiego wra¿enia. A Rite Of Passage to do¶æ standardowy, metalowy utwór. Fajna melodia w refrenie, trochê ciekawych solówek... Niby nie jest ¼le, ale niedosyt pozostaje. Wither to taka stadionowa balladka, w sam raz, ¿eby pomachaæ zapalon± zapalniczk± (broñ Bo¿e nie telefonem komórkowym, jak to coraz czê¶ciej siê zdarza podczas koncertu). Do formy nowojorczycy wracaj± w The Shattered Fortress - to pi±ta i ostatnia czê¶æ Twelve-Step Suite, któr± zapocz±tkowa³ The Glass Prison z "Six Degrees Of Inner Turbulence" i która opowiada o walce, jak± Mike Portnoy stoczy³ z na³ogiem alkoholowym. Du¿o tu agresywnych, metalowych brzmieñ, zmieniaj±cych siê motywów i przej¶æ rytmicznych. Kodê stanowi cytat z The Glass Prison - a wiêc mamy zamkniête ko³o, suita wraca do punktu wyj¶cia sprzed siedmiu lat. Dwa ostatnie utwory na "Black Clouds & Silver Linings" nale¿± do najlepszych na albumie. The Best Of Times to kolejny osobisty utwór Portnoya - opowiada o jego ojcu, który zmar³ na raka w styczniu tego roku. Piêkny jest wstêp, zagrany na fortepianie, skrzypcach i gitarze akustycznej. The Count Of Tuscany mo¿e pochwaliæ siê wieloma progresywnymi zagrywkami na gitarze i klawiszach. Gdzie¶ w po³owie tej 19-minutowej kompozycji ustêpuj± one miejsca niemal ambientowym d¼wiêkom. Po kilku minutach wchodzi akustyczna gitara i rozpoczyna siê spokojny fina³... Do szczytowej formy, któr± wyznaczy³y takie albumy jak "Images And Words" czy "Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory", trochê im brakuje, ale i tak na "Black Clouds & Silver Linings" Dream Theater utrzymuje wiêcej ni¿ przyzwoity poziom.
ocena: 3,5/5
Robert Filipowski

Wyslano: 2009-04-29, 17:48:53

Quote from: vapor
Strasznie p³ytka ta recenzja w TR, takie bajdu bajdu. Moim zdaniem to ich najlepszy album od czasu SFTM - wreszcie mnóstwo ¶wietnych melodii, przestrzeni, a nie równa napierniczanka po wys³uchaniu której nic nie zostaje w pamiêci. A "Best Of Times" to nowy klasyk.

Wyslano: 2009-05-01, 09:16:31

Podobnie jak w przypadku "Watershed" Opeth, uka¿e siê specjalny wypasiony zestaw "Black Clouds & Silver Linings":
Quote from: RoadRunner Records
Deluxe Collector's Edition Box Set
The contents of the box set has been announced by Roadrunner Records. It will be packaged in a silver foil embossed black velvet box:
- 3-CD Special Edition
- 180-Gram Double LP with artwork from Hugh Syme
- "Producer's Edition" disc with isolated audio tracks of the entire album
- numbered lithograph by Hugh Syme. 100 will be personally signed by the artist
- mouse pad
Those who pre-order will be able to download 1 newly recorded cover song each week beginning on May 19, 2009 until the album's release. Some box sets will contain a "silver ticket" which entitles the purchaser to a meet and greet with the band.

Przy okazji, znamy ju¿ czasy coverów (8:10, 8:16, 7:59, 8:18, 6:30, 7:15) – ciekawe jakie to bêd± kompozycje?
Wyslano: 2009-05-05, 14:39:21
RoadRunner udostêpni³ do pobrania pierwszy kawa³ek z nowej p³yty, który jest zarazem pierwszym z niej singlem:

Kawa³ek do pobrania tylko w dniu dzisiejszym.
Wyslano: 2009-05-06, 06:15:46
teledysk do A Rite of Passage
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Dream Theater
« Reply #143 on: 2009-05-08, 18:31:08 »
Obejrza³em po³owê koncertu 'Chaos in motion'. Kilka spostrze¿eñ, pó¼niej dopiszê czê¶æ dalsz±:

'Constant motion', którego bardzo nie lubi³em wysz³o ca³kiem fajnie, zaczyna mi siê nawet trochê ta piosenka podobaæ.
Nareszcie zagrali 'Blind Faith' (które zawsze pozostawa³o w cieniu 'The Glass Prison', a które zawsze od rzeczonego 'Glass Prison' bardziej lubi³em) - LaBrie kompletnie zniszczy³ refren. Dlaczego on nadal siê wydziera, skoro ¼le mu to wychodzi? (na my¶l przychodzi mi tragiczne wykonanie 'Pull Me Under' z 'Live at Budokan')
Je¶li my¶licie, ¿e od albumowego 'The Dark Eternal Night' nie mo¿e byæ ju¿ nic gorszego to siê mylicie. 'The Dark Eternal Night' jest kompletnie skopane przez LaBrie. Sta³o siê to, czego obawia³em siê jeszcze przed wydaniem 'Systematic Chaos' - ¿e te przy¶piewki i "mroczne" wokale Portnoy'a nie wyjd± dobrze. (za to trzeba przyznaæ, ¿e instrumentalnie wymiata - szczególnie koñcówka jest masywna, po prostu mia¿d¿±ca)
Co jeszcze zauwa¿y³em? Rudess pozazdro¶ci³ Petrucciemu. Czego? Stania na ¶rodku sceny i wywijania gitar±. W kilku momentach widzimy Jordana z (wybaczcie, ¿e nie wiem jak to siê fachowo nazywa) takimi organami do rêki, z jakby gryfem, zak³adanymi na pasie, jak gitarê (wiecie, tak±, jak czêsto maj± w tandetnych disco-polo) ¦miesznie to wygl±da, ale ok, niech sobie ch³opak gra, tym bardziej, ¿e zagra³ naprawdê dobre solo na klawiszach poprzedzaj±ce 'Lines in the Sand', które jest po prostu genialnie wykonane.
A i przed chwil± ca³kiem ciekawe wykonanie przez Mikaela Akerfeldta (znacie? kojarzycie?) fragmentu 'Repentance' (ok dwie minuty). No i ciekawy przerywnik z Progressive Nation, gdzie na perkusji Portnoy'a gra³o piêciu perkusistów (w tym jaki¶ tam Axenrot, czy jako¶ tak - kojarzycie? ;) )
reszta wiadomo¶ci po przerwie ;)
« Last Edit: 2009-05-08, 19:09:48 by Blek »

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dream Theater
« Reply #144 on: 2009-05-08, 19:42:06 »
I wyobra¼ sobie Blek, ¿e ja to wszystko widzia³em i prze¿ywa³em na Torwarze. :)

Co jeszcze zauwa¿y³em? Rudess pozazdro¶ci³ Petrucciemu. Czego? Stania na ¶rodku sceny i wywijania gitar±. W kilku momentach widzimy Jordana z (wybaczcie, ¿e nie wiem jak to siê fachowo nazywa) takimi organami do rêki, z jakby gryfem, zak³adanymi na pasie, jak gitarê...
Potocznie nazywaj± to keytara.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Dream Theater
« Reply #145 on: 2009-05-08, 23:29:07 »
Czê¶æ dalsza o 'Chaos in Motion'.

Druga po³owa koncertu jest du¿o du¿o lepsza. Koncert warto obejrzeæ dla samego wykonania 'The Ministry of Lost Souls', ca³ej suity 'In The Presence of Enemies' i tego, co na samym koñcu - czyli miksu najbardziej epickich nagrañ Dream Theater. Czego my tam nie mamy? Jest 'Trial of Tears', jest 'Finally Free', jest 'Learning to Live', jest 'In The Name of God', jest 'Octavarium'. Po prostu kapitalny miks!
Jest te¿ bardzo dobre wykonanie 'Forsaken' (o którym podczas ogl±dania zwiastuna tego DVD mówi³em, ¿e jest s³abe). Gadanie Portnoy'a i Petrucciego ¶rednio ciekawe.
Ale, uwaga, uwaga! Najwiêksz± atrakcj± tego DVD jest to, ¿e JOHN MYUNG JEDNAK POTRAFI MÓWIÆ!!! :)

Krótko - dziêki temu, ¿e s± to fragmenty z koncertów odbywaj±cych siê w ró¿nych dniach i miesi±cach wyra¼nie s³ychaæ, ¿e James LaBrie miewa bardzo s³abe ('Blind Faith', 'The Dark Eternal Night') i bardzo dobre ('The Ministry of Lost Souls', 'In The Presence of Enemies', miks) dni.
Koncert sam w sobie do¶æ ciekawy, ale ile mo¿na ogl±daæ koncertowe DVD Dream Theater? Wystarczy ju¿, panowie...
Wyslano: 2009-05-08, 20:49:29
Majk i Axe z Drimami

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Dream Theater
« Reply #146 on: 2009-05-09, 13:25:52 »
Quote from: Blek
Majk i Axe z Drimami

To¿ to nie pochodzi z Chaos In Motion DVD oO

Ale wyobra¼cie sobie co mo¿e siê dziaæ w Bydgoszczy :D

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Dream Theater
« Reply #147 on: 2009-05-09, 22:46:35 »
Jeste¶ pewien? Ja mam dok³adnie taki fragment, jak ten, do którego poda³em link na youtube pomiêdzy 'Scarred' i 'Forsaken'.
Choæ przyznajê, ¿e to ¶ci±gniête (gdyby cz³owiek mia³ kupowaæ ka¿de ich dvd...), wiêc nie bêdê siê k³óci³, ale wydaje mi siê, ¿e to powinno znajdowaæ siê na 'Chaos in motion'.

Wykonanie tego fragmentu 'Repentance' przez Majka wcale mnie nie powala, najbardziej podoba mi siê jego gest, gdy przestaje ¶piewaæ i wchodzi Petrucci z solówk±. I tyle :P

Dziêki temu miksowi ('Schmedley Wilcox'), który znajduje siê na koñcu mam ochotê pos³uchaæ sobie w³a¶nie tych najbardziej epickich utworów, które zwykle znajdowa³y siê na koñcu p³yt - 'Learning to Live', 'Trial of Tears', 'Finally Free' (to przez d³ugi czas by³ mój ulubiony utwór DT...), 'Losing Time/Grand Finale', 'In The Name of God' i 'Octavarium' (no i doliczy³bym te¿ do tego 'In The Presence of Enemies' - ca³o¶æ). To na pewno by³oby co¶ ¶wietnego, muszê spróbowaæ :)

mrówa

  • Mourner
  • *
  • Posts: 476
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Drummer
    • Whiterose
Odp: Dream Theater
« Reply #148 on: 2009-05-10, 13:20:31 »
Je¿eli pomiêdzy utworami koncertowymi to faktycznie mog³em pomin±æ. I pomin±³em, kupi³em zaraz po premierze, a nadal nie obejrza³em ca³o¶ci.
« Last Edit: 2009-05-10, 15:20:52 by mrówa »

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Dream Theater
« Reply #149 on: 2009-05-14, 00:45:31 »
teledysk do A Rite of Passage
Nie znam wszystkich clipów Teatru Marzeñ, a te które znam, w przeciwieñstwie do koncertów na DVD, nigdy niczym szczególnym siê nie wyró¿nia³y, wiêc ten najnowszy uwa¿am za ca³kiem interesuj±cy.
Wyslano: 2009-05-10, 21:37:59
Na Rock Serwis mo¿na ju¿ zamawiaæ "Black Clouds & Silver Linings".
Wyslano: 2009-05-12, 19:27:40
W sieci pojawi³a siê plotka, ¿e na kr±¿ku nr 2 zamieszczone zostan± covery:
Rainbow - Stargazer
Queen - Tenement Funster / Flick of the Wrist / Lily of the Valley
Dixie Dregs  - Odyssey
Zebra - Take Your Fingers From My Hair
King Crimson - Larks' Tongues in Aspic
Iron Maiden - To Tame a Land
Ciekawe jak to bêdzie w rzeczywisto¶ci? :-k
Wyslano: 2009-05-13, 17:32:02
Lista coverów mo¿e byæ jak najbardziej prawdziwa, bo Portnoy w jednym z ostatnich wywiadów wspomina³, ¿e jeden z nich ukaza³ siê w ubieg³ym roku, a tak sta³o siê z To Tame a Land, który w wykonaniu Dream Theater zosta³ zamieszony na sk³adance Kerrang! "Maiden Heaven: A Tribute To Iron Maiden" - tutaj kilka próbek z tej sk³adanki.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind