Mourner's Corner > Uwagi i propozycje

Atmosfera i netykieta na forum - reaktywacja

(1/26) > >>

minder:
Kochani!

Nie da siê nie zauwa¿yæ, ¿e ostatnio na forum zrobi³o siê do¶æ nerwowo. Wp³yw na to ma kilka czynników, które s± do¶æ ¶ci¶le ze sob± powi±zane.

Na wstêpnie zaznaczê, ¿e mówiê tak¿e do siebie, bo swoje za uszami te¿ mam.

Mam wra¿enie, ¿e zaczynamy ostatnio trochê bardziej po sobie "je¼dziæ". Przyk³adowa sytuacja - kto¶ pisze, ¿e nie podoba mu siê Watershed. W odpowiedzi czyta, ¿e siê nie zna i jest g³upi. Wcze¶niej tego typu odzywki by³y praktycznie niespotykane. A je¶li ju¿, to szybko ucinane przez moderatorów. Podobnie z bluzgami. Kiedy¶ przeklinanie by³o na tym forum bardzo rzadkie. Mo¿na by³o wrêcz nawet pu¶ciæ mimo oczu jednego czy drugiego bluzga traktuj±c je jako naprawdê mocn± partyku³ê - i to najczê¶ciej uzasadnion± (np. w ksiêdze skarg i za¿aleñ). Niestety przeklinanie zaczê³o siê nasilaæ - do tego stopnia, ¿e trzeba by³o przypomnieæ, ¿e na tym forum jednak nie jest to mile widziane.

Nieco inn± spraw± jest kwestia offtopowania. S± w±tki, w których offtop nie jest niczym z³ym i s± te¿ takie, z których offtopy powinno siê raczej wycinaæ (ale niekoniecznie usuwaæ - po prostu tworzyæ nowe w±tki). Ostatnio pojawi³ siê jednak nowy sposób offtopowania - marudzenie, ¿e tworzy siê offtop. Zauwa¿asz offtopa? Nie pisz marudnego posta, tylko zg³o¶ moderatorowi, ¿e mo¿e warto by to wydzieliæ, bo siê rozrasta.

Forum jest dla ludzi. Byæ mo¿e jako grupa moderatorska (tzn. modzi+admini) czasami jeste¶my trochê nadgorliwi (szczególnie ostatnio by³o nieco chaotycznie). Jako grupa zwyk³ych u¿ytkowników czasem jeste¶my zbyt rozbestwieni. Faktem jest, ¿e forum jest swego rodzaju ¿ywym organizmem spo³eczno¶ciowym. Nie zapominajmy, ¿e po drugiej stronie ekranu te¿ siedzi cz³owiek.

Po co ten w±tek i dlaczego nie piszê choæby w pokrewnym Atmosfera na forum? Chcê Was zapytaæ jakie s± Wasze propozycje poprawy naszych wzajemnych relacji. Z pewno¶ci± przyda³oby siê wiêcej zlotów, ¿eby¶my mogli poznaæ siê lepiej na ¿ywo. Potem podczas pisania trochê ³atwiej u¶wiadomiæ sobie, ¿e rozmawiamy z prawdziwym cz³owiekiem. Jakie macie propozycje gaszenia animozji? Mo¿e kto¶ ma dobr± metodê jak nie daæ siê ponie¶æ emocjom przy odpisywaniu (przypominaj± mi siê moje k³ótnie z Soj± i Budyniem w "dra¿liwych")? Jakie¶ propozycje pod adresem moderatorów - jak skuteczniej moderowaæ, a nie zostawiaæ wra¿enia, ¿e siê gnêbi pisz±cych? Mo¿e kto¶ ma jakie¶ do¶wiadczenia, którymi móg³by siê podzieliæ?

Chcê, aby to forum nadal/znów by³o przyjaznym miejscem dla jego u¿ytkowników. Je¶li Wy te¿ tego chcecie, to chyba wszyscy razem jeste¶my w stanie co¶ wypracowaæ? Tym bardziej, ¿e dla sporej czê¶ci z nas to forum jest niemal nieod³±czn± czê¶ci± codzienno¶ci - i to od kilku dobrych lat (no³lajferzy z nas, co nie? XD).

Je¶li kto twierdzi, ¿e Minderowicz musi odej¶æ, to te¿ niech siê nie krêpuje i mówi co mu le¿y na w±trobie.

Bardzo proszê o merytoryczne wypowiedzi w tym w±tku. Konstruktywna krytyka naprawdê jest mile widziana. Nie pisz "g³upio jest" - napisz "g³upio jest, ale jakby zrobiæ to i tamto, to by³oby znacznie m±drzej".

Kas:
Jej, tyle czasu nikt nie pisa³. To ja napiszê :>
Podejrzanie spokojnie siê tu zrobi³o. A¿ siê bojê, ¿e znowu co¶ wybuchnie. Zróbmy sobie jaki¶ k±cik gorzkich ¿ali, gdzie bêdzie mo¿na ka¿demu nawrzucaæ, wylaæ swoje ¿ale i pretensje, i powiedzieæ wprost, co siê o kim¶ my¶li (na priv to siê nie op³aca, bo jedna osoba napisze, a druga nie, bo np. nie bêdzie mia³a odwagi, a tak publicznie to kto¶ zacznie i potem nastêpny napisze, co mu le¿y na sercu). Tak± latrynê do oczyszczania atmosfery, ¿eby nie byæ do kogo¶ z³o¶liwym na ka¿dym kroku, tylko wygarn±æ mu raz a porz±dnie i ¿yæ w zgodzie i spokoju.

aibrean:
To wszystko tak ³adnie w teorii wygl±da, a w praktyce i tak flame'uje siê w tematach, w których taki flejm siê zacz±³. Poza tym zapominasz, Kas, ¿e s± ludzie, którzy lubi± mieæ anse i strzelaæ fochy, ¿eby na forum nudno nie by³o :roll: i co¶ ich nie widzê oczyszczaj±cych siê w tym temacie raz a dobrze. Takie moje czarnowidztwo.

Czarna:

--- Quote from: aibrean on 2008-09-14, 20:01:24 ---mieæ anse

--- End quote ---
Zaprzyja¼niam siê z internetowym s³ownikiem  8)

Po prostu nie mog³am siê powstrzymaæ. Jestem g³upia i mam ubogie s³ownictwo. Kajam siê  :shock:

veila:
Czarna, po prostu używasz innego zestawu słów, mieszkasz w innych rejonach niż Aibrean czy ja, masz innych niewątpliwie rodziców, znajomych, towarzystwo. Ja osobiście ani w nuworyszach, ani w ansach, ani nawet w kajaniu się nie widzę nic niezwykłego - może używać tych słów za często nie używam, bo zazwyczaj nie mam kontekstu - ale nie są dla mnie nawet w najmniejszym stopniu niezrozumiałe. Dla części forumowiczów też nie są, dla części są. Nie widzę powodu, żeby się tym chwalić... Niestety, nie istnieje "słownik słów rozumianych przez Czarną" i nie ma jak rewidować swoich wypowiedzi pod Twoim kątem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomo¶ci

[#] Nastêpna strona

Go to full version