Author Topic: Opet. czyli w³a¶ciwie co?  (Read 10712 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Amy

  • Posts: 4
  • Karma: +0/-0
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« on: 2004-06-04, 11:48:36 »
w³asnie, co oznacza nazwa zespo³u? z jaki jêzyka siê wywodzi? moze ktos wie ?
pozdrawiam :)

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #1 on: 2004-06-04, 16:23:46 »
nazwa wziê³a siê od nazwy miasta na ksi¿eycu, juz nie pamiêtam czy akerfledt czy kto¶ inny j± czyta³, tam by³o takie miasto Opet oni dodali "h" ¿e by by³o inaczej (a mo¿e bardziej true, grim i necro :P ) i tak powsta³a nazwa najwspnialszego zespo³u ¶wiata...
selfbanned

Apostle of Triumph

  • Posts: 54
  • Karma: +0/-0
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #2 on: 2004-06-04, 16:27:05 »
ksiazke napisal Wilbur Smith ale tytulu nie znam ;]
...and I cry, I knew she had lied...

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #3 on: 2004-06-07, 01:50:07 »
Temat poruszane zawsze i wszêdzie :P
Owszem, Opet by³o nazw± miasta na Ksiê¿ycu w rzeczonej ksi±¿ce, Sk±d jednak tam siê ta nazwa wziê³a? :wink: Mo¿e to jedno z imion Z³ego? :twisted: W ka¿dym razie Opeth by³o jednym ze ¶wi±t w staro¿ytnym Egipcie. O szczegó³y pytajcie speców w tej dziedzinie.
True Pagan Winter Crew

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #4 on: 2004-06-16, 19:05:34 »
Quote from: Minder
ka¿dym razie Opeth by³o jednym ze ¶wi±t w staro¿ytnym Egipcie. O szczegó³y pytajcie speców w tej dziedzinie.

czyli mnie  :twisted:  nie, to tak tylko napotka³am co¶ takiego w ksi±¿ce "Nie tylko piramidy" Kazimirza Micha³owskiego (profesora, którego imieniem zatytu³owano polsk± stacjê arch. sródziemnomor. UW w Aleksandrii, Egipt; ostatnio by³y prowadzone prace po zachodniej stronie piramidy D¿esera). Wracaj±c do ¶wiêta, to by³o chyba w drugim miesi±cu sezonu wylewów, ale proponujê sprawdziæ. A nazwê ¶wiêta pisa³o siê bez "h" na koñcu, przynajmniej w Polsce. (Aha i nie zamierzam siê zajmowaæ archeologi± ¶ródziemnomorska, wiêc niewiele wiem na ten temat.)
Wyslano: 09 Czerwiec 2004, 16:03:36
no to ekspert siê potkn±l i rozbi³ ryja o piramidê D¿esera  :evil:

caress of stars

  • Guest
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #5 on: 2004-06-18, 18:30:02 »
Znalazlam male info: OPET-swieto ku czci boga Amona, zwi±zane z jego podró¿± ze ¶wi±tyni w Karnaku do haremu w ¶wi±tyni w Luskorze.
Uroczysto¶ci rozpoczyna³o nabo¿eñstwo celebrowane osobi¶cie przez faraona w ¶wi±tyni w Karnaku. W sanktuarium faraon sk³ada³ ofiary przed ustawion± tam ³odzi± Amona. Sk³adano równie¿ ofiary przed ³odziami bogini Nut, boga Chonsu oraz faraona, ustawionymi przed ¶wi±tyni±. Po nabo¿eñstwie nastêpowa³a uroczysta procesja. Kap³ani nie¶li cztery ³odzie na brzeg Nilu, ustawiano je na statkach i rozpoczyna³a siê podró¿ Amona do Luksoru. Na czele flotylli p³ynê³a ³ód¿ Amona, za ni± ³odzie Nut, Chonsu oraz faraona i jego ma³¿onki. Brzegiem w procesji kroczyli kap³ani, ¿o³nierze, muzykanci, ¶piewacy i tancerki. Po przybyciu ¶wiêtych ³odzi do Luksoru sk³adano bogom ofiary najpierw na brzegu, a nastêpnie przenoszono ³odzie do odpowiednich sanktuariów w miejscowej ¶wi±tyni, gdzie faraon znów sk³ada³ ofiary. W swej ¶wi±tyni w Luksorze Amon przebywa³ kilkana¶cíe dni, po czym równie uroczy¶cie odbywa³ podró¿ powrotn± do Karnaku.

nosferato

  • Posts: 198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
    • http://nosferato.mylog.pl
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #6 on: 2004-10-12, 19:51:09 »
ja wam moge jeszcze tylko powiedzieæ, ¿e OPET to tak¿e jedna z organizajci UE. A dok³adnie: Organizations for the Promotion of Energy and Technology :D

a ¶wiêto ku czci boga Amona pisze sie bez 'h' na koñcu :(
"Kiedy ludzie staj± siê naprawdê ¼li, jedynym uczuciem, jakie im pozostaje, jest rado¶æ z cudzej krzywdy."
Goethe

sehl

  • Posts: 217
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • ..Stray!''
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #7 on: 2005-05-31, 11:03:19 »
wracaj±c do ksi±¿ki, to tytu³ bzrmi "The Sunbird"
True Pagan Winter Crew
.
..swift chill of desolation...

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #8 on: 2005-06-04, 19:46:55 »
Jesli chodzi o ksi±zkê, to Opet o ile znam angielski to "city of the moon" a nie "city on the moon." wiec jest to miasto ksiezyca... hmm.. musze kniecznie siegnac po te ksiazke, bo nie jestem pewien czy to co mowie to praweda, ale kiedys szukalem sporo o nazwie opet i cos m isie przewija ze bylo cos takiego... moze ktos z was przeczytal i mnie sprostuje badz przyzna racje? ciekawe co opet z ksiazki wilbura smitha ma wspolnego z swietem ku czci Amona... niech sie tu ktos pojawi kto przeczytal te ksiazke bo nie chce mi sie jej czytac dla jednego tylko slowa... chocx moze dla opetha warto to zrobic:)
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

sehl

  • Posts: 217
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • ..Stray!''
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #9 on: 2005-06-07, 13:04:47 »
ha! odkry³em!!: Wilbur Smith "Ptak S³oñca"  :P

teraz wszyscy forumowicze rzuc± siê do empików i ulubionych ksiêgarñ :mrgreen:
True Pagan Winter Crew
.
..swift chill of desolation...

manowce

  • Posts: 848
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • adhd
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #10 on: 2005-06-09, 17:50:47 »
Racja racja, mam tê ksi±¿kê ;] A swoj± drog± do¶c ciekawy pomys³ na nazwê zespo³u, spontaniczny, a nie wynik siedzenia nad kubkiem kawy i kombinowania ;]
Twoje zdanie mnie nie interesuje. mam w³asne.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #11 on: 2005-06-11, 14:56:32 »
A skoro ju¿ wyczerpali¶my tamten temat, to ja chê siê Was spytaæ, jak czytacie i odmieniacie nazwê naszego boskiego zespo³u... Bo nawet na tym forum widzia³am ró¿ne wersje: "Opetha" "Opethu", a niektórzy w ogóle nie odmieniaj± :D
...If I call will you come and will you save me?

sehl

  • Posts: 217
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
  • ..Stray!''
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #12 on: 2005-06-11, 16:57:12 »
hey, warto to kupiæ?? ciekawe to-to?? bo mo¿e byæ ró¿nie, a jest opisane jako romans... nie, ¿ebym mia³ cos przeciwko romansom :P (tak, sam jeszcze nie czyta³em :oops: )
True Pagan Winter Crew
.
..swift chill of desolation...

rybosom

  • Posts: 260
  • Karma: +0/-0
    • http://www.satyrykon.goin.pl
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #13 on: 2005-06-11, 17:21:13 »
S¹dze ze warto poswiecic dwa, trzy wieczory chocby po to, zeby przeczytac ksiazke pod ktorej wplywem powsta³a nazwa Opeth. No chyba ze ktos strasznie nie lubi czytac...
www.satyrykon.goin.pl - comiesiêczna porcja satyry dla inteligencji...

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Opet. czyli w³a¶ciwie co?
« Reply #14 on: 2005-06-11, 21:36:06 »
Quote from: Czarna
A skoro ju¿ wyczerpali¶my tamten temat, to ja chê siê Was spytaæ, jak czytacie i odmieniacie nazwê naszego boskiego zespo³u... Bo nawet na tym forum widzia³am ró¿ne wersje: "Opetha" "Opethu", a niektórzy w ogóle nie odmieniaj± :D


Np. ja nie odmieniam. :mrgreen:
[under construction]

 

lofty-success