Poll

Najlepszy kawa³ek na Heritage to:

Heritage
1 (1.3%)
The Devil's Orchard
9 (11.7%)
I Feel the Dark
7 (9.1%)
Slither
3 (3.9%)
Nepenthe
2 (2.6%)
Häxprocess
14 (18.2%)
Famine
7 (9.1%)
The Lines in My Hand
6 (7.8%)
Folklore
21 (27.3%)
Marrow of the Earth
2 (2.6%)
Pyre
1 (1.3%)
Face in the Snow
4 (5.2%)

Total Members Voted: 55

Author Topic: Heritage  (Read 247099 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Harlequin

  • Posts: 83
  • Karma: +5/-0
Odp: Heritage
« Reply #705 on: 2011-09-04, 20:55:52 »
DZBANECZNIK
Bêdziesz musia³ siê bardziej przy³o¿yæ ;]
W biegu robi³em, nawet siê nie zastanawia³em nad tym (mia³o byæ roboczo), a dzbanecznik mi w ling.pl wyskoczy³. Macie oczywi¶cie racjê.
Swoj± drog± trochê obrzydliwe te dzbaneczniki, przypominaj±...  :? Ma kto¶ ochotê na zabawê w "z czym Ci siê kojarzy dzbanecznik"?  :shock:

Wracaj±c do t³umaczenia to widzê, ¿e jest tu jednak co¶ wspólnego http://en.wikipedia.org/wiki/Nepenthes#Etymology. Niemniej nie bêdê siê oczywi¶cie upiera³ przy dzbaneczniku, tylko czy ten ca³y nepenthe ma w ogóle jaki¶ polski odpowiednik? Bo antydepresant czy ¶miej¿elki raczej od razu odpadaj±.
Bojê siê przes³uchaæ po raz drugi. P³yta arcyciekawa i osadzona w z³otych latach progrocka. Tyle tylko, ¿e jako¶ ma³o tu Opeth, do którego przywyk³em i który pokocha³em.
Majkowi ¶rednio wychodzi pisanie tekstów po angielsku, chyba lepiej by³oby gdyby pisa³ je w ojczystym jêzyku.
Blu¼nisz. Przeczytaj teksty do MAYH oraz Still Life i ¿a³uj za grzechy.
Dok³adnie! A za pokutê 100 razy Burden! :twisted: Chocia¿ osobi¶cie jako¶ szczególnie tego utworu nie nienawidzê

metjar

  • Posts: 366
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #706 on: 2011-09-04, 21:03:09 »
¦miej¿elki  :lol:

Kolego zabi³e¶ mnie :)

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Heritage
« Reply #707 on: 2011-09-04, 21:38:48 »
Okej, s³ucham po raz drugi i coraz bardziej mi siê podoba. Wychodzi na to, ¿e to bardzo dobra p³yta, skoro na pocz±tku odrzuca, a potem cz³owiek w ni± wsi±ka. Chocia¿ faktycznie wola³bym, by na ok³adce zamiast "Opeth" by³o napisane "Mikael Åkerfeldt Project", ale prze¿yjê. Ten zespó³ z za³o¿enia mia³ wychodziæ poza ramy wszelkich gatunków. Pamiêtam swój zachwyt nad MAYH. Muzyka, która p³ynê³a bez podzia³u na strofy czy refreny, do tego zmiany klimatu, akustyczne gitary w tle mia¿d¿±cych elektrycznych riffów, czytelny growl i aksamitny czysty wokal. Tego nie mia³ ¿aden inny zespó³. Trochê mi ¿al, ¿e taka pere³ka byæ mo¿e nie zostanie ju¿ nagrana, ale nie przestanê podziwiaæ Mike'a za upór i konsekwencjê w brniêciu poza ramy gatunków muzycznych. Heritage to bardzo wa¿ny album w tej podró¿y.
True Pagan Winter Crew

Serenity Painted Death

  • Posts: 481
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #708 on: 2011-09-04, 22:29:26 »
Po kilku kolejnych przes³uchaniach wykrystalizowa³a siê czwórka moich faworytów - "Heritage", "I Feel The Dark", "Folklore" i "Marrow Of The Earth". Bardzo dobre utwory  :okl:  Nie zmieni³em swojej opinii co do ca³o¶ci. Album jest niez³y i tyle. Dodam jednak, ¿e nie ma tutaj ¿adnego wyra¼nie s³abszego utworu który bym pomija³ szerokim ³ukiem. P³yta jest na wyrównanym poziomie.
Najwiêksz± zalet± cz³owieka jest to, ¿e potrafi my¶leæ.
Szkoda tylko, ¿e jest to tak¿e jego najwiêksza wada.

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Heritage
« Reply #709 on: 2011-09-04, 23:37:13 »
...If I call will you come and will you save me?

bts

  • Posts: 737
  • Karma: +30/-0
  • Gender: Male
    • deadmint vinyl blog
Odp: Heritage
« Reply #710 on: 2011-09-05, 18:00:23 »
Napiszę krótko. Heritage na razie przesłuchałem może z pięć razy i stwierdzam (może posłużę się w tym miejscu pismem obrazkowym)  :shock:  :shock:  :shock:

Ta płyta będzie wysoko w różnego rodzaju rocznych zestawieniach. To pewne. Pewne jest też to, że jest to album wymagający. I to mnie bardzo cieszy! Jest w nim świeżość. Jest mnóstwo nawiązań do klasyki ale bez kalkowania! Przepiękna sprawa! Przyznam, że na początku płyta wydała mi się nieco chaotyczna, ale to tylko pozory. Piękne wokale, potężny bas, niesamowite brzmienie. Nic, tylko się delektować! Z niecierpliwością czekam aż zapuszczę sobie Heritage z winyla. Ten album jest wręcz stworzony dla tego nośnika!

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Heritage
« Reply #711 on: 2011-09-05, 18:52:29 »

Endrjus

  • Posts: 1
  • Karma: +0/-0
Odp: Heritage
« Reply #712 on: 2011-09-06, 02:17:38 »
Witam wszystkich. Fanem opeth jestem od kilku lat, jest to mój zespó³ nr.1. Za najlepsz± p³ytê uwa¿am Still Life co byæ mo¿e pomo¿e Wam zrozumieæ jakie mia³em odczucia po pierwszym ods³uchu nowego albumu. Jestem totalnie rozczarowany. W moim odczuciu to nie jest Opeth. Utwory na wcze¶niejszych albumach (nie licz±c mo¿e Watershed) by³y piêkne, podnios³e, klimatyczne. Tutaj nie ma klimatu. Mikael zdecydowanie za du¿o ¶piewa! Tak, moze Wam siê to wydaæ ¶mieszne, ale w starszych albumach opeth podoba³o mi siê to, ¿e na te czyste wokale trzeba by³o czekaæ. Gdzie ten spokojny, niewyra¿aj±cy ¿adnych emocji a jednocze¶nie piêkny i subtelny wokal? Mikael ¶piewa zmanierowanym g³osem jak w jakim¶ burden! Równie¿ brakuje mi growlu. O to chodzi w opeth, agresja ³±czy siê z delikatno¶ci±. Tutaj nie ma agresji, nie ma prawdziwych silnych emocji. Wiem, ¿e pierwszy ods³uch bywa zdradliwy, jednak pamiêtam jakie emocje towarzyszy³y mi jak s³ucha³em pierwszy raz Still Life czy MAYH. To by³a prawie euforia, piêkno muzyki w czystej postaci. Ech, k³adê siê spaæ - mam nadziejê, ¿e ta p³yta oka¿e siê tylko z³ym snem.;)

wooy

  • Mourner
  • *
  • Posts: 101
  • Karma: +4/-0
  • Gender: Male
    • Lurk Moar
Odp: Heritage
« Reply #713 on: 2011-09-06, 11:10:59 »
Pierwszy ods³uch i jestem zachwycony. To jest Opeth i to nie taki któremu ze staro¶ci wypad³y k³y i stêpi³y siê pazury. Energi tyle co by³o i wcze¶niej tylko ambitniej ulokowana. We wcze¶niejszych wywiadach o Mikael mówi³ ¿e przeszkadza mu monoemocjonalno¶æ growlu i "czystego" dead metalu, a ta p³yta budzi zdecydowanie wiele emocji.
ale dalej nie czajê o co chodzi w diabelskim sadzie z tym momentem jazzowo perkusyjno-wokalowym i ods³uchanie ca³o¶ci mi nie pomog³o w zrozumieniu... mo¿e za 30 ods³uchem ulegnie to zmianie...
„Bo ludzie zamienili siê w nijakie miernoty, których wegetacj± nie wstrz±saj± ¿adne impulsy woli” Fryderyk Nietsche

"Quidquid latine dictum sit, altum videtur"

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Heritage
« Reply #714 on: 2011-09-06, 11:13:32 »
Opeth pozostaje u mnie jednym z dosłownie kilku (mógłbym zliczyć na palcach jednej ręki) metalowych zespołÃ³w, których nadal słucham, więc na nowej płycie chciałbym usłyszeć pierdolnięcie, sporo podwójnej stopy, soczysty growl przeplatany z momentami spokojniejszymi, nawet ambientowymi - dla mnie najdoskonalsze w dorobku Opeth są chyba "Morningrise" i "Still Life".
Nowy materiał rzeczywiście poza wokalem Mikaela ma mało wspólnego ze starszymi płytami. Nowa płyta w niektórych momentach dość mocno kojarzy mi się z Antimatter - szczególnie w tych momentach, gdzie cisza odgrywa znaczącą rolę (są przecież takie momenty ambientowe, jak np w najlepszym wg mnie "Nepenthe").
Utwór tytułowy rzeczywiście jak przypięty agrafką, ale powiedzmy, że to tylko intro, więc można to wybaczyć. Pierwsze kawałki mnie raczej odrzucają, czy może - lecą tak sobie, bez większego zwracania na siebie uwagi. (wcześniej jednak Opeth raczej nie nagrywał utworów, które przelatywały niezauważone w tle) Bardzo podoba mi się wspomniane wcześniej "Nepenthe" i "Haxprocess" - mają swój tajemniczy klimat, nadają się na podróż przez las, w deszczu (bez skrajnych emocji), podobnie, jak do tego nadawały się utwory z "Morningrise" (choć był to oczywiście zupełnie inny "rodzaj"). Dalej wyróżniłbym "The Lines in my Hand" - dobry kawałek rocka. "Folklore" tak leci niespostrzeżenie, ale ma taką końcówkę, że wiem, że do tego utworu będę na pewno wracał! Solówka jest naprawdę dobra, porywająca, do tego te hammondy w tle tworzą coś niesamowitego. "Marrow of the Heart" - taka miniaturka, momentami brzmienie gitary kojarzy mi się z Dire Straits ("Local Hero"), ładna.
Podsumowując - debiutancka płyta "Mikael Akerfeldt Project" mi się podoba. A tak serio - wydaje mi się (słuchałem dopiero raz), że wybaczę Opeth tak drastyczną zmianę stylistyczną. Szkoda tylko, że wypadł mi kolejny zespół grający metal (w kręgu moich zainteresowań pozostają już tylko Dream Theater, Tool, A Perfect Circle i Porcupine Tree).
Jedni z was piszą, że płyta bardzo spójna, inni, że raczej zlepek utworów. Dla mnie płyta spójnie brzmi w zestawieniu "Heritage", "Nepenthe", "Haxprocess", "Folklore", "Marrow of the Heart" - mielibyśmy coś smutnego, melancholijnego, dobrego na jesienne wieczory. (na plus jeszcze "The Lines in my Hand"). Numer 2, 3, 4 i "Famine" odpadają.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Heritage
« Reply #715 on: 2011-09-06, 11:34:59 »
w starszych albumach opeth podoba³o mi siê to, ¿e na te czyste wokale trzeba by³o czekaæ.

Hmm, faktycznie, o tym wczesniej nie pomyslalem. Mysle, ze bedzie mi tego brakowac w nowej tworczosci Opeth. A zreszta, zobaczymy za 2 tygodnie :)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Reverie

  • Mourner
  • *
  • Posts: 41
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #716 on: 2011-09-06, 13:55:26 »
Banujê tê stronê!!;-) Wyjdzie, ¿e tylko ja zostanê do koñca w nie¶wiadomo¶ci. Po przeczytaniu Waszych recenzji powiem jedno... smaka mam takiego, ¿e dawno nie pamiêtam abym czeka³ na jak±¶ p³ytê równie niecierpliwie. Dodajcie mi si³!;-)

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Heritage
« Reply #717 on: 2011-09-06, 14:26:04 »


;)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: Heritage
« Reply #718 on: 2011-09-06, 14:38:00 »
..Wyjdzie, ¿e tylko ja zostanê do koñca w nie¶wiadomo¶ci. ...
Nie tylko Ty, jest nas kilku 'twardzieli' :twisted:  i tak jak pisze Voice



Reverie

  • Mourner
  • *
  • Posts: 41
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #719 on: 2011-09-06, 15:12:48 »
W kupie si³a! pewnie padniecie ze ¶miechu, ale The Devil's Orchard (jedyny znany mi "przeciek") mam w telefonie jako dzwonek. Bojê siê co bêdzie po poznaniu ca³ej p³yty! :shock:

 

lofty-success