Poll

Najlepszy kawa³ek na Heritage to:

Heritage
1 (1.3%)
The Devil's Orchard
9 (11.7%)
I Feel the Dark
7 (9.1%)
Slither
3 (3.9%)
Nepenthe
2 (2.6%)
Häxprocess
14 (18.2%)
Famine
7 (9.1%)
The Lines in My Hand
6 (7.8%)
Folklore
21 (27.3%)
Marrow of the Earth
2 (2.6%)
Pyre
1 (1.3%)
Face in the Snow
4 (5.2%)

Total Members Voted: 55

Author Topic: Heritage  (Read 247111 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Heritage
« Reply #990 on: 2011-09-26, 00:21:30 »
Trochę się spóźniłem i żar po flejmie już dogasa, ale tak mi się przypomniało, że kiedyś na forum ktoś się przyznał, że wycina z kawałków Opeth spokojne fragmenty, bo ich nie toleruje...

Nie potrafię jeszcze określić, co mnie tak zachwyca w Heritage, ale faktem jest, że słucham tej płyty na okrągło - kompletnie mną zawładnęła, jak kiedyś Orchid, MAYH czy Still Life. Rozumiem jednak osoby, które są zawiedzione taką zmianą estetyki.

To chyba trochę, jak z Harrym Potterem ;) Autorka pisała te książki dla swoich dzieci, które przecież nie przestały dorastać i dlatego każda kolejna książka jest przeznaczona dla coraz starszego odbiorcy. Podobnie jest z twórczością Mikaela/Opeth - styl dojrzewa z czasem. Każdy z Was potrafi wymienić kilka zespołÃ³w, które konsekwentnie utrzymywały ten sam styl (np. Iron Maiden) - Mike jednak przybrał taktykę, że nie można nagrywać dziesiątki razy tego samego i wybrał drogę ciągłych zmian. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to trudno, karawana jedzie dalej.
True Pagan Winter Crew

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: Heritage
« Reply #991 on: 2011-09-26, 09:03:11 »
Trochê siê spó¼ni³em i ¿ar po flejmie ju¿ dogasa, ale tak mi siê przypomnia³o, ¿e kiedy¶ na forum kto¶ siê przyzna³, ¿e wycina z kawa³ków Opeth spokojne fragmenty, bo ich nie toleruje...

Nie potrafiê jeszcze okre¶liæ, co mnie tak zachwyca w Heritage, ale faktem jest, ¿e s³ucham tej p³yty na okr±g³o - kompletnie mn± zaw³adnê³a, jak kiedy¶ Orchid, MAYH czy Still Life. Rozumiem jednak osoby, które s± zawiedzione tak± zmian± estetyki.

To chyba trochê, jak z Harrym Potterem ;) Autorka pisa³a te ksi±¿ki dla swoich dzieci, które przecie¿ nie przesta³y dorastaæ i dlatego ka¿da kolejna ksi±¿ka jest przeznaczona dla coraz starszego odbiorcy. Podobnie jest z twórczo¶ci± Mikaela/Opeth - styl dojrzewa z czasem. Ka¿dy z Was potrafi wymieniæ kilka zespo³ów, które konsekwentnie utrzymywa³y ten sam styl (np. Iron Maiden) - Mike jednak przybra³ taktykê, ¿e nie mo¿na nagrywaæ dziesi±tki razy tego samego i wybra³ drogê ci±g³ych zmian. Je¶li kto¶ tego nie rozumie, to trudno, karawana jedzie dalej.
wycina³?:-D kurde ale siê u¶mia³em :-P
mam to samo bo Ty :-P s³ucham tej p³yty a jak siê koñczy w³±czam od nowa . Wcale nie jest nudna. Pos³ucha³em dla porównania Damnation i naprawdê nie widzê podobieñstwa poza samym charakterystycznym czym¶ dla tej kapeli :-)

Reverie

  • Mourner
  • *
  • Posts: 41
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #992 on: 2011-09-26, 09:44:00 »
Trochê siê spó¼ni³em i ¿ar po flejmie ju¿ dogasa, ale tak mi siê przypomnia³o, ¿e kiedy¶ na forum kto¶ siê przyzna³, ¿e wycina z kawa³ków Opeth spokojne fragmenty, bo ich nie toleruje...

Nie potrafiê jeszcze okre¶liæ, co mnie tak zachwyca w Heritage, ale faktem jest, ¿e s³ucham tej p³yty na okr±g³o - kompletnie mn± zaw³adnê³a, jak kiedy¶ Orchid, MAYH czy Still Life. Rozumiem jednak osoby, które s± zawiedzione tak± zmian± estetyki.

To chyba trochê, jak z Harrym Potterem ;) Autorka pisa³a te ksi±¿ki dla swoich dzieci, które przecie¿ nie przesta³y dorastaæ i dlatego ka¿da kolejna ksi±¿ka jest przeznaczona dla coraz starszego odbiorcy. Podobnie jest z twórczo¶ci± Mikaela/Opeth - styl dojrzewa z czasem. Ka¿dy z Was potrafi wymieniæ kilka zespo³ów, które konsekwentnie utrzymywa³y ten sam styl (np. Iron Maiden) - Mike jednak przybra³ taktykê, ¿e nie mo¿na nagrywaæ dziesi±tki razy tego samego i wybra³ drogê ci±g³ych zmian. Je¶li kto¶ tego nie rozumie, to trudno, karawana jedzie dalej.
wycina³?:-D kurde ale siê u¶mia³em :-P
mam to samo bo Ty :-P s³ucham tej p³yty a jak siê koñczy w³±czam od nowa . Wcale nie jest nudna. Pos³ucha³em dla porównania Damnation i naprawdê nie widzê podobieñstwa poza samym charakterystycznym czym¶ dla tej kapeli :-)

Dołączę się do tego łańcuszka. Przyznam się że porównanie z Damnation maiło taki właśnie charakter (podobieństwo stylistyczne). Przez ostatnie 10 dni słucham Heritage na okrągło zarówno w domu, pracy jak i samochodzie.... wciąga i trzyma niesamowicie. Dziś przyjdzie do mnie nowy Wilson, może on mnie uwolni ;-)

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #993 on: 2011-09-26, 17:48:14 »
To mo¿e ja wrócê do sedna w±tku  :wink: "Heritage" ju¿ mi siê os³ucha³o i "ule¿a³o", wiêc mogê pokusiæ siê o jak±¶ bardziej konkretn± opiniê ni¿ poprzednia. Album jest trudny, ale wed³ug mnie bardzo dobry. Chyba lepszy i bardziej spójny od "Watershed", p³ytka równiutka, ale te¿ zró¿nicowana. Po bezpo¶rednim porównaniu, jednak starsze albumy zostawiaj± t± p³ytê sporo w tyle, ale nie ci±gle nagrywa siê arcydzie³a. S±dzê, ¿e w moim prywatnym (bardzo p³ynnym i niesprecyzowanym) rankingu "Heritage" lokuje siê ko³o GR (a t± p³ytê bardzo lubiê). Na pewno Mike udowodni³, ¿e potrafi robiæ muzykê i Opeth nale¿y do najlepszych wspó³czesnych zespo³ów z ambicjami.

A tak poza tym, to zmieni³bym kolejno¶æ. Ja bym widzia³ taki uk³ad - na pocz±tku bardziej dynamiczne kawa³ki, a druga po³owa wyciszona, bardziej nostalgiczna. No i z bonusami. Oczywi¶cie mo¿na tego dokonaæ na w³asny u¿ytek, jednakowo¿ kanoniczna wersja albumu jest jaka jest i mo¿na z ni± polemizowaæ :wink:
my¶lê, ¿e porównywanie tej p³yty do starszych jest niemo¿liwe :-P to ca³kiem odmienna stylistyka.

Nie chodzi³o mi o ¶cis³e porównanie zawarto¶ci, a jedynie emocji, które mi towarzysz± przy kolejnych odtworzeniach. Takie MAYH (które by³o pierwsz± przerw± od "Heritage" w ubieg³ym tygodniu) po dobrych paru latach od pierwszego us³yszenia dalej mnie porywa bardziej ni¿ nowy album. Co nie znaczy, ¿e jest on z³y. :wink:
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Heritage
« Reply #994 on: 2011-09-26, 19:12:44 »
Wiem już, co mi się w Heritage podoba: ten album ma nie tylko ręce i nogi, ale i głowę, czego Watershed brakowało (brzmiał jak "nie wiem dokąd zmierzam, bo brakuje mi głowy"), albo była zakamuflowana ;P. A Heritage jest taki spójny, przemyślany, nie ma na nim smęcenia. No dobra, może trochę. A intro mi się z outrem zlewa, jak słucham zapętlonego albumu (ale to nic nie znaczy, bo ja tak mam często z albumami, które zaczynają się i kończą jakimś plumkaniem).
A w ogóle to wbrew pozorom, Heritage jest bardzo opethowy. Jest tu głęgia, nastrój, są kontrasty, smaczki, utwory są dopracowane w każdym szczególe... to jest zespół, w którym się zakochałam, sluchając Blackwater Park; przeżywam podobny zachwyt, jaki towarzyszył słuchaniu Deliverance. I chociaż jest zupełnie inny niż oba wspomniane albumy, nie tylko ze względu na brak growli, to jednak zawarte jest na nim to, co w Opeth najlepsze. Tak, uważam w tym momencie, że słychać tu geniusz, który osłabł na Ghost Reveries i którego mi zupełnie brakowało na Whatevershed (i mam nadzieję zdania nie zmienić, chociaż kto wie ;)).
Aha, tak gwoli ścisłości, nie zachwycam się wszystkimi albumami sprzed Ghost Reveries, Orchid też nie lubię.

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #995 on: 2011-09-26, 19:34:38 »
I ponoæ kto¶ tu nie pisze merytorycznych postów :wink:
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Heritage
« Reply #996 on: 2011-09-26, 19:38:05 »
Progrock.org.pl wydaje co jakis czas 'Biuletyn podProgowy' - internetowe czasopismo, w calosci darmowe - i w najnowszym wydaniu pojawila sie obszerna recenzja 'Heritage'. Pierwszy raz mi sie zdarzylo zgadzac z recenzentem w calej rozciaglosci. A i obiektywnie rzecz biorac, calosc po prostu dobrze napisana. 'Biuletyn' dostepny jest tutaj, a recka na stronach 24-25.

PS:Fajnie sie czyta Twoj post, Kas, po lekturze tejze recenzji ;) Macie dokladnie przeciwne zdanie na temat 'Heritage' :)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Reverie

  • Mourner
  • *
  • Posts: 41
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #997 on: 2011-09-27, 08:47:00 »
Odbiór tej płyty zależy chyba od tego czego oczekujemy, jak przy każdej decyzji ktoś będzie zadowolony ktoś nie. Na tej płycie Opeth poszedł w odległe od swojego głownego nurtu rejony, lecz jak już napisaliście pozostała kwintesencja czyli mrok, tajemniczość, niepokój... odarte z growlu oraz ostrych brzmień, tym bardziej potwierdza klasę zespołu. Widać, że dla Mikaela ważny jest efekt nie środki. Tu użył inny a efekt osiągnął podobny jak na BWP. Watershead mimo iż wspaniała płyta jest tylko rozgrzewką przed Heritage. Nie zdziwiłbym się gdyby nastepny album utrzymany byłby w iście deathmetalowym klimacie... 

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: Heritage
« Reply #998 on: 2011-09-27, 12:26:40 »
Odbiór tej p³yty zale¿y chyba od tego czego oczekujemy, jak przy ka¿dej decyzji kto¶ bêdzie zadowolony kto¶ nie. Na tej p³ycie Opeth poszed³ w odleg³e od swojego g³ownego nurtu rejony, lecz jak ju¿ napisali¶cie pozosta³a kwintesencja czyli mrok, tajemniczo¶æ, niepokój... odarte z growlu oraz ostrych brzmieñ, tym bardziej potwierdza klasê zespo³u. Widaæ, ¿e dla Mikaela wa¿ny jest efekt nie ¶rodki. Tu u¿y³ inny a efekt osi±gn±³ podobny jak na BWP. Watershead mimo i¿ wspania³a p³yta jest tylko rozgrzewk± przed Heritage. Nie zdziwi³bym siê gdyby nastepny album utrzymany by³by w i¶cie deathmetalowym klimacie...
z mi³± chêci± pos³ucha³bym albumu w stylu BWP, GR albo Deliverance :) my¶lê ¿e nie nagraliby albumu ¶ci¶le deathmetal. To nie ten zespó³:)

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Heritage
« Reply #999 on: 2011-09-27, 15:35:17 »
Nie zdziwiłbym się gdyby nastepny album utrzymany byłby w iście deathmetalowym klimacie... 

Tez sie nad tym zastanawialem, szczegolnie, ze w tym dokumencie na dvd 'Heritage' Mike mowi, ze jeszcze nie skonczyl z growlami. Kto wie, gdzie go zaniesie inwencja tworcza.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Funnykris

  • Posts: 531
  • Karma: +8/-3
    • https://kchoma.bandcamp.com/
Odp: Heritage
« Reply #1001 on: 2011-09-27, 17:13:33 »

Edycja japoñska tym razem to trochê kicha:
Quote from: ebay
Japan CD (Warner Music WPCR-14191).Released in 2011 in Japan.Swedish progressive metal band's 10th album.Including 10 tracks and 2 bonus track "Pyre""Face In The Snow" as CD-EXTRA (played only PC) for Japan only.
Only PC :P Widaæ bonusowe utwory nie s± czê¶ci± podstawowego albumu i tu to wyra¼nie zaznaczono. Album to 10 piosenek a to bonus tracki które nie bez powodu nie znalaz³y siê na regularnej p³ycie. Tak to rozumiem.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Heritage
« Reply #1002 on: 2011-09-27, 17:32:47 »
Fajnie sie czyta Twoj post, Kas, po lekturze tejze recenzji ;) Macie dokladnie przeciwne zdanie na temat 'Heritage' :)
Nie, no, w paru istotnych punktach się zgadzamy ;) Z tym, że mnie się to podoba, a panu recenzentowi nie. (Co świadczy tylko o tym, że obiektywnie koń jaki jest każdy widzi, a subiektywnie nie każdy ma do niego stosunek pozytywny ;))

In_Prog_We_Trust

  • Posts: 353
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
  • Go then, there are other worlds than these.
    • Strona zespo³u na fb
Odp: Heritage
« Reply #1003 on: 2011-09-27, 18:40:22 »
Wreszcie przyszed³ Heritage... Uff.. Ju¿ sie zmêczy³em czekaniem ;) Mam autografy i monetê ;) hi hi, hi hi :D Obejrza³em film i strasznie Opeth "dojrza³". Strasznie Mikael powa¿ny na tym filmie. Ale ogl±da³o siê przyjemnie chocia¿ liczy³em na wiêcej muzyki a nie t³umaczenia siê dlaczego ten album jest taki a nie inny.
P³yta mojej kapeli!

https://youtu.be/gLbKuBCYryo

Reverie

  • Mourner
  • *
  • Posts: 41
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Heritage
« Reply #1004 on: 2011-09-27, 19:01:45 »
Wreszcie przyszed³ Heritage... Uff.. Ju¿ sie zmêczy³em czekaniem ;) Mam autografy i monetê ;) hi hi, hi hi :D Obejrza³em film i strasznie Opeth "dojrza³". Strasznie Mikael powa¿ny na tym filmie. Ale ogl±da³o siê przyjemnie chocia¿ liczy³em na wiêcej muzyki a nie t³umaczenia siê dlaczego ten album jest taki a nie inny.

...dlaczego jest taki a nie inny i że ten album to początek nowego, więc powrotu do czasów starszych albumów chyba nie ma co się spodziewać. Najciekawsze jest to że przesyłkę razem z koszulką znzlazłem upchaną do skrzynki pocztowej... a i jeszcze jedno na moim egzemplarzu trójwymoarowy obrazek jest krzywo naklejony... :P
 
« Last Edit: 2011-09-27, 19:08:46 by Reverie »