Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191671 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #255 on: 2007-01-30, 20:46:31 »
Quote
Obecnie czytam "Mort" Pratchetta (jest ¶wietny Very Happy)
Za mn± jak narazie "Zbrojni", a na przeczytanie czeka "Równoumagicznienie" i "Muzyka Duszy", tego samego autora.

Pratchett jest jednym z najlepszych pisarzy :) Przeczyta³em "Kolor Magii", "Blask Fantastyczny", "Czarodzicielstwo", "Stra¿! Stra¿!", "Zbrojni", "Na glinianych nogach" (moja ulubiona ze stra¿y), "Mort", "Kosiarz", "Muzyka Duszy" (¶wieeeetne!) i "Panowie i Damy".

Ze s³ab± ksi±¿k± Pratchetta jeszcze siê nei spotka³em.

Ostatnio skoñczy³em "Desperacjê" - Kinga - ¶wietna (z jego s³ab± ksi±¿k± te¿ siê nie spotka³em).

A teraz? Trzeci tom Mrocznej Wie¿y - "Ja³owe Ziemie" oczywi¶cie autorstwa mojego ulubionego chyba pisarza - Stephena Kinga.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #256 on: 2007-01-30, 20:48:02 »
Ostatnio przeczyta³am 6 czê¶æ Mrocznej Wie¿y i utwierdzi³am siê w przekonaniu, ¿e King jest pisarzem nêdznym. Najbardziej rozbrajaj±ce s± chyba nieudolne próby roz³adowania patosu, za pomoc± którego buduje "grozê", a tak¿e serie "oryginalnych" pomys³ów z wprowadzeniem samego siebie do powie¶ci na czele. Je¶li ten cykl ma byæ ukoronowaniem jego twórczo¶ci to ja dziêkujê, wysiadam  :lol: Jedyna ksi±¿ka jaka mu siê uda³a to Zielona Mila.

buckethead

  • Posts: 1055
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ñ Ñ Ñ
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #257 on: 2007-01-30, 21:15:49 »
Co do Pratchetta - IMO najpierw najlepiej jest przeczytaæ przynajmniej trzy pierwsze ksi±¿ki z Rincewindem w roli g³ównej, poniewa¿ autor bardzo powoli i ciekawie wprowadza czytelnika w ¶wiat dysku (czego ju¿ nie robi w pó¼niejszych ksi±¿kach, dlatego nie zawsze mo¿na "podchwyciæ" ca³y ten Pratchettowski smaczek :mrgreen: ). U mnie góruj± w³a¶nie te trzy + dwie pierwsze o ¦MIERÆ (¶mierciu? :P ).
Kinga z kolei du¿o nie czyta³em, kilka razy podchodzi³em do jakich¶ ksi±¿ek po¿yczonych od kumpla, jednak w ogóle nie mogê za³apaæ na czym polega jego fenomen. A Gaimana polecam, przeczyta³em "Nigdzieb±dzia" (ehh.. te odmiany) i "Koralinê"

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #258 on: 2007-01-30, 21:24:17 »
King pisarzem nêdznym? Ja jego ksi±¿ki bardzo lubiê, wci±gaj± mnie, autor umie budowaæ napiêcie, umie czasami przestraszyæ.

A "Mroczna Wie¿a" jest do¶æ specyficzna w dorobku Kinga.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #259 on: 2007-01-30, 21:41:15 »
King pisarzem nêdznym? Ja jego ksi±¿ki bardzo lubiê, wci±gaj± mnie, autor umie budowaæ napiêcie, umie czasami przestraszyæ.
No w³a¶nie, buduje to napiêcie generuj±c takie tony patosu, ¿e mnie osobi¶cie to ¶mieszy a nie straszy. No ale o gustach siê nie dyskutuje ;]

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #260 on: 2007-01-30, 21:48:25 »
Buduje napiêcie przez co akcja prowadzona jest tak, ¿e chce siê czytaæ. Bo z tym straszeniem to faktycznie rzadko mu siê udaje. Chyba, ¿e nie czyta³em w³a¶ciwych ksi±¿ek...

Weep

  • Posts: 89
  • Karma: +0/-0
  • Radioactive Toy
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #261 on: 2007-01-30, 21:49:20 »
Dobra, moja z³ota pi±tka:
1. Lewis Carroll - Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie Lustra
2. Michai³ Bu³hakow - Mistrz i Ma³gorzata
3. Jaros³aw Grzêdowicz - Pan Lodowego Ogrodu
4. Franz Kafka - Zamek
5. Edgar Alan Poe - Opowie¶ci niesamowite

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #262 on: 2007-01-30, 21:53:42 »
Quote
Michai³ Bu³hakow - Mistrz i Ma³gorzata

¦wietna ksi±¿ka. Chocia¿ czyta³em j± do¶æ dawno temu. Na pocz±tku nudzi³y mnie te fragmenty w staro¿ytno¶ci, ale z czasem zaczê³y mi siê bardzo podobaæ.

I w³a¶ciwie nie pamiêtam ju¿, dlaczego ta ksi±¿ka tak mi siê podoba³a ;]

Weep

  • Posts: 89
  • Karma: +0/-0
  • Radioactive Toy
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #263 on: 2007-01-30, 22:07:53 »
Kto¶ wspomina³ co¶ o Gaimanie...Mam jego Koralinê, Amerykañscy Bogowie, Ch³opaki Anansiego, Dym i Lustra oraz Rzeczy Ulotne. Dobry pisarz. Ale Kossakowsk± bardziej lubiê. I jej mê¿a Grzêdowicza.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #264 on: 2007-01-30, 22:14:52 »
"Dym i lustra" w³a¶nie stoj± u mnie na pó³ce i czekaj± na swoj± kolej. Dobre to?

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #265 on: 2007-01-30, 23:07:06 »
z tym straszeniem to faktycznie rzadko mu siê udaje. Chyba, ¿e nie czyta³em w³a¶ciwych ksi±¿ek...
Haha, przeczytaj "Rok wilkolaka" - jak dla mnie najsmieszniejsza w calej tworczosci Kinga :lol: Ja jak to czytalam, to sobie narobilam nadziei, ze jakis mrok bedzie, a tu byl tylko gniotyk.
A na razie sie przymierzam do "Kiedy bylismy sierotami" Kazuo Ishiguro... ale to dopiero po egzaminie :?

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #266 on: 2007-01-31, 18:55:35 »
Po ponad czterech latach poszukiwañ i porzuceniu ju¿ w zasadzie nadziei nadzia³am siê jaki¶ czas temu na Lew± rêkê ciemno¶ci Ursuli K. Le Guin. Jestem gdzie¶ tak w 1/4 i jak na razie jest bardzo zacnie :) Poza tym systematycznie utwierdzam siê w przekonaniu, ¿e K.K.Baczyñski wielkim poet± by³ (:smutek:). Jeszcze tylko cztery miesi±ce i bêdê mieæ czas na czytanie czego¶ poza lekturami :D/
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #267 on: 2007-01-31, 18:57:52 »
Lew± rêkê ciemno¶ci Ursuli K. Le Guin.

Je¶li Ci siê podoba koniecznie przeczytajzbiór opowiadañ Narodziny ¶wiata
Ale Ursuli i tak najlepszy jest cykl o Ziemiomorzu!
selfbanned

cambria

  • Posts: 9
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • jestem spogl±daj±cym z nieba
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #268 on: 2007-01-31, 21:10:50 »
Wla¶nie przeczytalem "Pachnid³o", niesamowita ksi±¿ka. Ciekawe w jaki sposob uda³o siê to przenie¶æ na du¿y ekran. Jest to wed³ug mnie zupelnie niemo¿liwe, ale jeszcze nie widzia³em filmu, wiêc mogê siê mi³o rozczarowaæ, w co niestety w±tpiê.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #269 on: 2007-02-01, 22:33:43 »
King pisarzem nêdznym? Ja jego ksi±¿ki bardzo lubiê, wci±gaj± mnie, autor umie budowaæ napiêcie, umie czasami przestraszyæ.
No w³a¶nie, buduje to napiêcie generuj±c takie tony patosu, ¿e mnie osobi¶cie to ¶mieszy a nie straszy. No ale o gustach siê nie dyskutuje ;]

Nie no ja Kinga bardzo lubiê, ja jako¶ nie zauwa¿y³em w jego ksi±¿kach patosu, a poza tym mnie King nie  straszy, w sumie to nie wiem dlaczego nazywany jest pisarzem grozy. Z regu³y jego powie¶ci to ciekawe historie z elementami fantastyki, za to cenie go g³ównie i za ten klimat opêtanych amerykañskich ma³ych miasteczek.

Ale Ursuli i tak najlepszy jest cykl o Ziemiomorzu!

klasyka :) Nilfheim a czyta³e¶ 'Dary' bo nie wiem czy siê za to braæ?
« Last Edit: 2007-02-01, 22:35:37 by Whodo »

 

lofty-success