Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191660 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #465 on: 2008-05-18, 20:52:15 »
Przecie¿ ró¿nice miêdzy dadaizmem, a surrealizmem s± tak ma³e, ¿e czasami trudno okre¶liæ, czy dany tekst jest dadaistyczny, czy surrealistyczny.

Ró¿nice s± du¿e. Surreali¶ci "wyci±gali" s³owa z pod¶wiadomo¶ci, a dadai¶ci stosowali np metodê losowania wyrazów wypisanych na kartkach. Poza tym surrealizm siêga³ zwykle do g³êbszych my¶li, dadaizm mia³ byæ prosty, prymitywny, dziecinny.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #466 on: 2008-05-18, 20:56:34 »
Hmm, to mo¿e to chodzi³o tylko o cele malarstwa, bo robi³em kiedy¶ pracê na temat surrealizmu i w³a¶nie wyczyta³em, ¿e ró¿nice nie by³y du¿e - np nie mo¿na okre¶liæ, czy prace Duchampa to surrealizm czy dadaizm, bo jest to tak do siebie podobne, ¿e w³a¶ciwie nie sposób powiedzieæ, ¿e to jest surrealizm, a to jest dadaizm.

I dziêki za douczenie ;)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #467 on: 2008-05-18, 21:08:18 »
hmm ciekawe bo jednak nie trudno zauwa¿aæ ró¿nice w malarstwie miêdzy dadaizmem a surrealizmem. Dada to przede wszystkim forma (czêste wykorzystanie techniki kola¿u), brak tre¶ci i jakiegokolwiek przes³ania. Surreal to zapis pod¶wiadomo¶ci, dla mnie zawsze mia³ ogromny przekaz. Jednak z drugiej strony nie mo¿na zapomnieæ, ¿e oba kierunki mia³y na siebie ogromny wp³yw i nawzajem siê przeplata³y.   

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #468 on: 2008-05-25, 11:41:28 »
Opowie¶ci z Ziemiomorza - Ursula Le Guin
Zbór naprawdê ¶wietnych opowiadañ ze stworzonego przez Urszulê ¶wiata. Polecam fanom serii (a z reszt±, to wszystkim! ;]).
selfbanned

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #469 on: 2008-05-25, 15:33:49 »
W³a¶nie skoñczy³am czytaæ "Tiganê" pana Guya Gavriela Kaya. W porównaniu z "Lwami Al-rassanu" wypada trochê gorzej - powiedzmy, ¿e  dostrzegam u tego pana przeb³yski grafomañstwa (którego w Lwach w³a¶ciwie nie zauwa¿y³am)  - podnios³y styl podnios³ym stylem, ale bez przesady. No w ka¿dym razie gdybym ocenia³a kiepsk± fantastykê, dosta³by niezwykle wysokie noty - a ¿e oceniam w moim mniemaniu wy¿sz± pó³kê, to dla mnie takie 4/6. Fabu³a o dziwo zdo³a³a mnie zaskoczyæ i nawet siê pobecza³am raz ;P
wszystko, co sko¶ne.

Juzef Le Dragon

  • Guest
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #470 on: 2008-05-25, 17:27:57 »
Opowie¶ci z Ziemiomorza - Ursula Le Guin
Zbór naprawdê ¶wietnych opowiadañ ze stworzonego przez Urszulê ¶wiata. Polecam fanom serii (a z reszt±, to wszystkim! ;]).
Przy³±czam siê jako polecaj±cy.

A teraz moje: polecam Mickiewicza Dziady cz. III. My¶lê, ¿e trafiê w pró¿niê z tym, bo nasi kochani poloni¶ci potrafi± wszystko ludziom do worka z opisem "wyrzygliwe" wrzuciæ. Ale warto przeczytaæ. Dla przyjemno¶ci.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #471 on: 2008-05-25, 19:16:47 »
Opowie¶ci z Ziemiomorza - Ursula Le Guin
Zbór naprawdê ¶wietnych opowiadañ ze stworzonego przez Urszulê ¶wiata. Polecam fanom serii (a z reszt±, to wszystkim! ;]).
Przy³±czam siê jako polecaj±cy.

A teraz moje: polecam Mickiewicza Dziady cz. III. My¶lê, ¿e trafiê w pró¿niê z tym, bo nasi kochani poloni¶ci potrafi± wszystko ludziom do worka z opisem "wyrzygliwe" wrzuciæ. Ale warto przeczytaæ. Dla przyjemno¶ci.

Jakbys mial 3 lata na przerobienie calej literatury polskiej i paru klasykow ze swiatowej, to tez bys z materialem zapierdzielal, wiec nie ma sie co dziwic... Zreszta takie dziela jak 'Dziady' docenia sie zawsze pare lat po liceum :) Takze polecam przeczytanie tego w wieku 23-24 lat :)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #472 on: 2008-05-25, 19:54:30 »
Jakbys mial 3 lata na przerobienie calej literatury polskiej i paru klasykow ze swiatowej, to tez bys z materialem zapierdzielal, wiec nie ma sie co dziwic... Zreszta takie dziela jak 'Dziady' docenia sie zawsze pare lat po liceum :) Takze polecam przeczytanie tego w wieku 23-24 lat :)
Juz to dziewczynka ;P
selfbanned

Juzef Le Dragon

  • Guest
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #473 on: 2008-05-25, 19:57:46 »
Jakbys mial 3 lata na przerobienie calej literatury polskiej i paru klasykow ze swiatowej, to tez bys z materialem zapierdzielal, wiec nie ma sie co dziwic... Zreszta takie dziela jak 'Dziady' docenia sie zawsze pare lat po liceum :) Takze polecam przeczytanie tego w wieku 23-24 lat :)
Mam 3 lata na "przerobienie" ca³ej literatury polskiej i paru klasyków ze ¶wiatowej. Zapierdzielam z materia³em. I dziwiê siê. Bo ja to robiê dla swojej przyjemno¶ci. Niektórzy wybieraj± kierunek edukacji zgodnie z zainteresowaniami. Nie mam 23-24 lat, trochê mniej mam. Aj waj.

Juz to dziewczynka ;P
Nie zaprzeczam.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #474 on: 2008-05-26, 09:56:02 »
Jakbys mial 3 lata na przerobienie calej literatury polskiej i paru klasykow ze swiatowej, to tez bys z materialem zapierdzielal, wiec nie ma sie co dziwic... Zreszta takie dziela jak 'Dziady' docenia sie zawsze pare lat po liceum :) Takze polecam przeczytanie tego w wieku 23-24 lat :)
Juz to dziewczynka ;P

Ups, zmylil mnie ten 'Juzef' :P
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #475 on: 2008-05-26, 14:51:52 »
Ups, zmylil mnie ten 'Juzef' :P

Jak nas wszystkich przez d³u¿szy czas  :mrgreen:

W temacie - odczuwam straszliwy g³ód beletrystyki po polsku i niezwi±zanej z kierunkiem studiów. Fantastyki mi siê chce... :( a sesja morderca za pasem i bêdê sobie mog³a na to pozwoliæ z pocz±tkiem lipca dopiero  :?
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #476 on: 2008-05-26, 19:47:30 »
A ja niby mogê sobie na to pozwoliæ, ale kompletnie nie wiem, co przeczytaæ, co wypo¿yczyæ. Kupiæ nie kupiê, bo zamierzam nabyæ dwa tomiki wierszy (i mam dylemat, bo pozostaje jedno wolne miejsce i nie wiem, czy Tuwima, czy Staffa, obu bardzo lubiê).

Ale jak±¶ fantastykê te¿ by siê przeczyta³o. Mo¿e jeszcze raz sobie przeczytam 'Inne pie¶ni' Dukaja, a poza tym czeka na mnie jeszcze 'Worek Ko¶ci' Kinga. Wychodzi na to, ¿e mam, co czytaæ, tylko mi siê nie chce, ale co siê dziwiæ - trzeba sobie odpocz±æ po kilkakrotnym czytaniu ksi±¿ek do historii...

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #477 on: 2008-05-26, 20:18:49 »
(i mam dylemat, bo pozostaje jedno wolne miejsce i nie wiem, czy Tuwima, czy Staffa, obu bardzo lubiê).

bierz Tuwima !
 "R¿nij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!"

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #478 on: 2008-05-26, 20:25:01 »
Tak, "Do prostego cz³owieka", "Wiosna", "Bal w operze", "¯ycie" (mam w podpisie), czy np "S³owisieñ" przemawiaj± za Tuwimem, ale z drugiej strony Staffa te¿ bardzo lubiê. I na dodatek nie wiem, jakie bêd± tam wiersze (bo mam na oku Liryki najpiêkniejsze) - wygl±daj± na nie¼le wydane (twarda ok³adka, 160 stron za stosunkowo niewielkie pieni±dze - a u mnie z funduszami cienko), ale bêdê jeszcze w stolicy na dniach, to mo¿e bêdzie akurat tyle wolnego czasu, ¿eby spojrzeæ mo¿e do jakiej¶ ksiêgarni...

Juzef Le Dragon

  • Guest
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #479 on: 2008-06-06, 23:10:23 »
Kolega mój szlachetny udzieli³ mi "Fight Club" (jakby kto¶ nie wiedzia³ Chuck Palahniuk, nie brat Pit*, ale my¶lê, ¿e na tym forumie mam do czynienia z lud¼mi bardziej ¶wiat³ymi ni¿ moje roczne kole¿anki). Ogólnie dobrze-¶wietnie-ale-nie-bez-¿alu-do-t³umacza siê czyta.

*zakonnik, szaolinianin bosy...

 

lofty-success