Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191685 times)

0 Members i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #570 on: 2009-01-20, 16:52:56 »
Zacz±³em Ojca Chrzestnego i bardzo mnie wci±gn±³.
Bardzo fajna ksi±¿ka. Czysta przyjemno¶æ czytania.
A teraz chyba pi±ty raz Paragraf 22 ;]
selfbanned

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #571 on: 2009-01-24, 00:44:45 »
Zacz±³em Ojca Chrzestnego i bardzo mnie wci±gn±³.
Bardzo fajna ksi±¿ka. Czysta przyjemno¶æ czytania.
A teraz chyba pi±ty raz Paragraf 22 ;]
Moje 2 z 5 ulubionych ksi±¿ek.

Ja teraz czytam, proszê siê nie ¶miaæ, The Chronicles of Narnia (w ramach æwiczeñ przed egzaminem z jêzyka), i ju¿ prawie wszystkie przeczytane mam, ukrad³em bratanicy. Fajne. Pó¼niej sobie filmy poogl±dam. Chocia¿ trochê siê bojê, ¿eby efektu osi±gniêtego przy czytaniu nie zniszczyæ.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #572 on: 2009-01-24, 09:44:24 »
A ja bym sobie co¶ przeczyta³, ale teraz nie mam czasu (sesja). Za to zupe³nie nie wiem, co bym sobie przeczyta³. My¶la³em o jakim¶ fantasy, ale takim typowym fantasy w stylu Wied¼mina, mówili mi, ¿e "Gra o tron" jest ¶wietna i to w³a¶nie takie typowe fantasy. Z drugiej strony zastanawiam siê, czy nie kupiæ sobie "Lodu" Dukaja. Albo wezmê siê za "Czarne oceany", które siostra dosta³a na ¶wiêta. Chocia¿ i tak wola³bym fantasy z mieczami, walkami, konspiracj±, mo¿e krasnoludami i elfami. (nie Pratchetta, bo do niego siê trochê zrazi³em po "Z³odzieju Czasu" - pierwsza jego ksi±¿ka, której nie doczyta³em)

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #573 on: 2009-01-24, 11:26:38 »
Jak chcesz ruszyæ "Czarne Oceany" to nastaw siê na ciê¿k± lekturê do której odpowiedzi i wyja¶nienia bêdziesz szuka³ sobie sam. Nie jest to hard sci-fi, ale mocne i trudne. Polecam Ci bardziej "Lód" na start z Dukajem. Znacznie bardziej przejrzysty i ciekawszy fabu³owo chocia¿ gruby jak cholera. A w ogóle jak startowaæ z Dukajem to tylko "Inne Pie¶ni". :mrgreen:
[under construction]

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #574 on: 2009-01-24, 11:38:38 »
Hehe. He.

Dobrze wiem, czego oczekujê od Dukaja, bo czyta³em "Inne pie¶ni", "Perfekcyjn± niedoskona³o¶æ", "Xavras Wy¿ryn" i kilka opowiadañ.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #575 on: 2009-01-24, 12:20:41 »
(nie Pratchetta, bo do niego siê trochê zrazi³em po "Z³odzieju Czasu" - pierwsza jego ksi±¿ka, której nie doczyta³em)
Pierwsze co przeczyta³em Pratchetta to w³a¶nie Z³odziej Czasu. Bawi³em siê ¶wietnie. Teraz siê wzi±³em za Równoumagicznienie i jak na razie mnie nie wci±gnê³o, ale to dopiero 30 stron wczoraj przebrn±³em. Fajny pocz±tek z magiem, a teraz nudy.
A w ogóle jak startowaæ z Dukajem to tylko "Inne Pie¶ni". :mrgreen:
A to sobie wezmê do serca, bo planujê siê wzi±æ z Dukaja. :D

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #576 on: 2009-01-24, 13:28:25 »
(nie Pratchetta, bo do niego siê trochê zrazi³em po "Z³odzieju Czasu" - pierwsza jego ksi±¿ka, której nie doczyta³em)
Pierwsze co przeczyta³em Pratchetta to w³a¶nie Z³odziej Czasu. Bawi³em siê ¶wietnie. Teraz siê wzi±³em za Równoumagicznienie i jak na razie mnie nie wci±gnê³o, ale to dopiero 30 stron wczoraj przebrn±³em. Fajny pocz±tek z magiem, a teraz nudy.

B³eee, zaczynaæ od "Z³odzieja Czasu"? Jak ju¿ chcia³e¶ zacz±æ od cyklu ze ¦mierci±, to trzeba by³o zacz±æ od "Morta", w miarê chronologicznie jechaæ (niby te ksi±¿ki mo¿na czytaæ, jak siê komu chce, ale jednak cykl ze ¦mierci± i cykl o stra¿y s± do¶æ "¶cis³e" i mocno powi±zane - tzn. kolejne ksi±¿ki z cyklu o ¶mierci s± ze sob± powi±zane i kolejne ksi±¿ki z cyklu o stra¿y s± ze sob± powi±zane).
A "Równoumagicznienia" nie czyta³em.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #577 on: 2009-01-24, 13:48:39 »
Zacz±³em Ojca Chrzestnego i bardzo mnie wci±gn±³.
Bardzo fajna ksi±¿ka. Czysta przyjemno¶æ czytania.
A teraz chyba pi±ty raz Paragraf 22 ;]
Moje 2 z 5 ulubionych ksi±¿ek.

Ja teraz czytam, proszê siê nie ¶miaæ, The Chronicles of Narnia (w ramach æwiczeñ przed egzaminem z jêzyka), i ju¿ prawie wszystkie przeczytane mam, ukrad³em bratanicy. Fajne. Pó¼niej sobie filmy poogl±dam. Chocia¿ trochê siê bojê, ¿eby efektu osi±gniêtego przy czytaniu nie zniszczyæ.

Jak masz wybór to ogl±dnij sobie serial BBC z lat 80tych na podstawie Lwa, Czarownicy i Starej Szafy mniej efektów, ale jak dla mnie bardziej magiczny (mo¿e to te¿ wynikaæ z faktu, ¿e to jeden z najwa¿niejszych filmów mojego dzieciñstwa :) ), co prawda w filmie Disneya z 2005 roku gra rewelacyjna Tilda Swinton, ale jak to mówi± jedna jaskó³ka wiosny nie czyni ;)

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #578 on: 2009-01-24, 16:54:39 »
Zacz±³em Ojca Chrzestnego i bardzo mnie wci±gn±³.
Bardzo fajna ksi±¿ka. Czysta przyjemno¶æ czytania.
A teraz chyba pi±ty raz Paragraf 22 ;]
Moje 2 z 5 ulubionych ksi±¿ek.

Ja teraz czytam, proszê siê nie ¶miaæ, The Chronicles of Narnia (w ramach æwiczeñ przed egzaminem z jêzyka), i ju¿ prawie wszystkie przeczytane mam, ukrad³em bratanicy. Fajne. Pó¼niej sobie filmy poogl±dam. Chocia¿ trochê siê bojê, ¿eby efektu osi±gniêtego przy czytaniu nie zniszczyæ.

Jak masz wybór to ogl±dnij sobie serial BBC z lat 80tych na podstawie Lwa, Czarownicy i Starej Szafy mniej efektów, ale jak dla mnie bardziej magiczny (mo¿e to te¿ wynikaæ z faktu, ¿e to jeden z najwa¿niejszych filmów mojego dzieciñstwa :) ), co prawda w filmie Disneya z 2005 roku gra rewelacyjna Tilda Swinton, ale jak to mówi± jedna jaskó³ka wiosny nie czyni ;)

Dziêki, poszukam serialu. On dawno temu w tv na które¶ ferie zimowe by³, tak mi siê m³odo¶æ przypomina. To znaczy pamiêtam kilka scen i pasuj± mi do ksi±¿ki, wiêc to musia³o byæ to. Ale póki co uda³o mi siê zobaczyæ Shadowlands z Hopkinsem w roli C.S. Lewisa.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #579 on: 2009-01-24, 17:03:01 »
B³eee, zaczynaæ od "Z³odzieja Czasu"? Jak ju¿ chcia³e¶ zacz±æ od cyklu ze ¦mierci±, to trzeba by³o zacz±æ od "Morta", w miarê chronologicznie jechaæ (niby te ksi±¿ki mo¿na czytaæ, jak siê komu chce, ale jednak cykl ze ¦mierci± i cykl o stra¿y s± do¶æ "¶cis³e" i mocno powi±zane - tzn. kolejne ksi±¿ki z cyklu o ¶mierci s± ze sob± powi±zane i kolejne ksi±¿ki z cyklu o stra¿y s± ze sob± powi±zane).
Kiedy zaczyna³em, to nie by³em ¶wiadomy za co siê biorê, wzi±³em na chybi³ trafi³, bo s³ysza³em wiele pozytywnych opinii o autorze. Z³odziej Czasu skutecznie zachêci³ mnie do reszty, uwa¿am, ¿e to szalenie zabawna i uroczo zapl±tana ksi±¿ka. A ¿e kilku rzeczy nie mia³em prawa zrozumieæ nie znaj±c w ogóle ¦wiata Dysku... Teraz w³a¶nie czytam wszystko chronologicznie [nie cyklami, tylko ca³kiem chronologicznie]. Dwie pierwsze mam dawno za sob±, teraz wzi±³em siê za trzeci±, czyli Równoumagicznienie. Zarówno Kolor Magii jak i Blask Fantastyczny bardzo mi siê podoba³y.

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #580 on: 2009-01-26, 23:32:53 »
Czytam Ingardena Wybór pism estetycznych, czyli takie ró¿ne wybrane... pisma estetyczne. Rozumiem wiêcej ni¿ w zesz³ym roku, chyba dlatego, ¿e ju¿ nie muszê tego czytaæ... ;)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #581 on: 2009-01-27, 22:49:22 »
Zacz±³em Ojca Chrzestnego i bardzo mnie wci±gn±³.
Bardzo fajna ksi±¿ka. Czysta przyjemno¶æ czytania.
A teraz chyba pi±ty raz Paragraf 22 ;]
Moje 2 z 5 ulubionych ksi±¿ek.

Ja teraz czytam, proszê siê nie ¶miaæ, The Chronicles of Narnia (w ramach æwiczeñ przed egzaminem z jêzyka), i ju¿ prawie wszystkie przeczytane mam, ukrad³em bratanicy. Fajne. Pó¼niej sobie filmy poogl±dam. Chocia¿ trochê siê bojê, ¿eby efektu osi±gniêtego przy czytaniu nie zniszczyæ.

Jak masz wybór to ogl±dnij sobie serial BBC z lat 80tych na podstawie Lwa, Czarownicy i Starej Szafy mniej efektów, ale jak dla mnie bardziej magiczny (mo¿e to te¿ wynikaæ z faktu, ¿e to jeden z najwa¿niejszych filmów mojego dzieciñstwa :) ), co prawda w filmie Disneya z 2005 roku gra rewelacyjna Tilda Swinton, ale jak to mówi± jedna jaskó³ka wiosny nie czyni ;)

On dawno temu w tv na które¶ ferie zimowe by³, tak mi siê m³odo¶æ przypomina.

O to to, w³a¶nie, pamiêtam jeszcze wtedy do przedszkola chodzi³em :D

Czytam:
Z cyklu literatura dla dzieci i m³odzie¿y: Dorota Terakowska Tam gdzie spadaj± Anio³y, poza tym Sztuka Pamiêci Frances Yates.

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #582 on: 2009-01-28, 22:45:28 »
Zacz±³em Ojca Chrzestnego i bardzo mnie wci±gn±³.
Bardzo fajna ksi±¿ka. Czysta przyjemno¶æ czytania.
A teraz chyba pi±ty raz Paragraf 22 ;]
Moje 2 z 5 ulubionych ksi±¿ek.

Ja teraz czytam, proszê siê nie ¶miaæ, The Chronicles of Narnia (w ramach æwiczeñ przed egzaminem z jêzyka), i ju¿ prawie wszystkie przeczytane mam, ukrad³em bratanicy. Fajne. Pó¼niej sobie filmy poogl±dam. Chocia¿ trochê siê bojê, ¿eby efektu osi±gniêtego przy czytaniu nie zniszczyæ.

Jak masz wybór to ogl±dnij sobie serial BBC z lat 80tych na podstawie Lwa, Czarownicy i Starej Szafy mniej efektów, ale jak dla mnie bardziej magiczny (mo¿e to te¿ wynikaæ z faktu, ¿e to jeden z najwa¿niejszych filmów mojego dzieciñstwa :) ), co prawda w filmie Disneya z 2005 roku gra rewelacyjna Tilda Swinton, ale jak to mówi± jedna jaskó³ka wiosny nie czyni ;)

On dawno temu w tv na które¶ ferie zimowe by³, tak mi siê m³odo¶æ przypomina.

O to to, w³a¶nie, pamiêtam jeszcze wtedy do przedszkola chodzi³em :D

Ho, ho, m³ody cz³owieku, ja by³em wtedy ju¿ w podstawówce. :D

Jasmin

  • Posts: 1476
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • >SuczAnka<
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #583 on: 2009-03-16, 15:29:52 »
A ja teraz, jako, ¿e mam tak± lekturê obowi±zkow± na studiach, zaczê³am czytaæ Orientalizm Edwarda W. Saida. Ponoæ ksi±¿ka ta ukazuje genezê mitów jakie naros³y poprzez stulecia wokó³ kultur wschodnich, szczególnie krêgu islamskiego i pokutuj± a¿ do chwili obecnej... No zobaczymy, na razie jestem po przedmowie wiêc ciê¿ko co¶ stwierdziæ  :P. Ale ponoæ ksi±¿ka warta polecenia ka¿demu.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #584 on: 2009-04-17, 17:45:12 »
W ramach psychozy ;) "chcê normaln± ksi±¿kê, bo od lektur zwariujê" (tak, nawet, jak co¶ siê bardzo lubi, to w nadmiarze jest to szkodliwe) uda³o mi siê przeczytaæ "Tajemn± historiê Moskwy" Ekateriny Sedii i "O bibliotece" Umberto Eco.

Ta pierwsza to smutna historia bez happy endu (chocia¿ zale¿y, jak na to patrzeæ), w której nak³adaj± siê na siebie dwa ¶wiaty: wspó³czesny i ba¶niowy. I w tym wszystkim rozgrywaj± siê ludzkie tragedie, m.in. tragedia dwóch sióstr, bêdaca w³a¶ciwie najg³ówniejszym w±tkiem. Do tego kalejdoskopy i inne elementy socjalistycznego dzieciñstwa, które mimo wszystko by³o dzieciñstwem i w³a¶nie dlatego by³o lepsze, ni¿ doros³e ¿ycie.
I wszystko tam jest takie... rosyjskie (chodzi mi o specyficzny klimat tamtejszej kultury, to jest w ich literaturze, filmach... akurat tego Rosjanom zazdroszczê).

"O bibliotece" natomiast jest krótk± form± zawieraj±c± przemy¶lenia nt tytu³owego przybytku. Zw³aszcza fajna jest czê¶æ z "dobrym przyk³adem negatywnego wzorca" biblioteki, zw³aszcza, ¿e takowe zdarzaj± siê w prawdziwym ¿yciu (ja np. do¶wiadczam takiej z³ej biblioteki niemal zaka¿dym razem, jak idê do mojej instytutowej i m.in. dlatego tak mnie rozbawi³ opis Eco :)) Fajna rzecz, krótka i szybko siê czyta (jakie¶ 20 minut, trochê za szybko jednak... no, chyba, ¿e kto¶ nie ma czasu na nic d³u¿szego ;))