Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191692 times)

0 Members i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #585 on: 2009-05-13, 00:28:37 »
Wybrane eseje z antologii Postmodernizm a filozofia przeczytane, tylko na Boga o co chodzi Lyotard'owi, to albo mogê stre¶ciæ w czterech zdaniach albo nie mam pojêcia o co mu chodzi, wywiad z Baudrillard'em ¶wietny, dobrze siê czyta i wiele siê mo¿na z niego dowiedzieæ, a jak siê ma postmodernizm do filozofii prawie siê dowiedzia³em od  Szahaja*

Teraz koñczê ostatnie opowiadanie Poe'go na literaturê powszechn±.



*bo chcia³em siê dowiedzieæ jak siê ma postmoderna do sztuki, ale w porê u¶wiadomi³em sobie, ¿e z³± ksi±¿kê po¿yczy³em :P

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #586 on: 2009-05-20, 21:51:09 »
Du¿± popularno¶ci± w¶ród moich znajomych cieszy siê ostatnio Idiota Dostojewskiego, wiêc ¿eby zamkn±æ kó³eczko czytelnicze, siêgam po niego równie¿. Dobrze jest przypomnieæ sobie co¶ wielkiego.

Ogatan Szlachetny

  • Posts: 242
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • Gagat
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #587 on: 2009-05-29, 18:40:13 »
Wybrane eseje z antologii Postmodernizm a filozofia przeczytane, tylko na Boga o co chodzi Lyotard'owi, to albo mogê stre¶ciæ w czterech zdaniach albo nie mam pojêcia o co mu chodzi, wywiad z Baudrillard'em ¶wietny, dobrze siê czyta i wiele siê mo¿na z niego dowiedzieæ, a jak siê ma postmodernizm do filozofii prawie siê dowiedzia³em od  Szahaja*

Teraz koñczê ostatnie opowiadanie Poe'go na literaturê powszechn±.
*bo chcia³em siê dowiedzieæ jak siê ma postmoderna do sztuki, ale w porê u¶wiadomi³em sobie, ¿e z³± ksi±¿kê po¿yczy³em :P
W sztuce??....mówi±c krótko...Postmodernizm, przyjmuje w siebie wszystko pod ka¿d± postaci±, pozwala na wszelkie odstêpstwa, czerpie z modernizmu, jednocze¶nie zrywaj±c z nim, jego zasadami i wszelkimi zasadami. Wielki wór z misz-maszem
jednym s³owem :wink:

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #588 on: 2009-05-30, 15:49:40 »
W sztuce??....mówi±c krótko...Postmodernizm, przyjmuje w siebie wszystko pod ka¿d± postaci±, pozwala na wszelkie odstêpstwa, czerpie z modernizmu, jednocze¶nie zrywaj±c z nim, jego zasadami i wszelkimi zasadami. Wielki wór z misz-maszem
jednym s³owem :wink:

Tyle to ja te¿ wiem :P tylko gdyby to by³o takie ³atwe ;) w ka¿dym razie poluje na antologiê Nycza -> Postmodernizm, mo¿e kto¶ posiada?

Ogatan Szlachetny

  • Posts: 242
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • Gagat
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #589 on: 2009-05-31, 21:11:40 »
To prawda, ¿e ciê¿ko j± dostaæ, w ka¿dym razie dysponujê antologi±  Nycza jedynie w formie ksero. Wiruje gdzie¶ w krêgu znajomych,ale je¶li znajdê to mogê wys³aæ poczt±.

Wujek

  • Posts: 382
  • Karma: +6/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #590 on: 2009-05-31, 22:07:45 »
Ogólnie: Wiktor Suworow.
Palenie tytoniu cewk± moczow± powoduje raka prostaty.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #591 on: 2009-06-01, 08:23:25 »
Ja wczoraj przeczyta³am do koñca "Podró¿e do piekie³. Rzecz o szamañskich misteriach" J. Wasilewskiego. Poza tym, ¿e lektura i ¿e muszê znaæ na pamiêæ (tfu! tfu! tfu!), to bardzo dobra ksi±¿ka. Poza opisem tytu³owych misteriów, podró¿y do piekie³, s± te¿ opisy podró¿y do nieba, opis drogi stawania siê szamanem, wyposa¿enia szamanów, zakresu ich obowi±zków, opis ¶wiata w spo³eczno¶ciach szamanistycznych (niekiedy to jest smutne, jako, ¿e z niektórych ludów syberyjskich zosta³o po kilkaset osób, które w wiêkszo¶ci s± alkoholikami... smutny proces akulturacji, ale to tak na marginesie, o tym w ksi±¿ce nie ma). Dalej, opisane i wyja¶nione s± pewne elementy ¶wiata szamanistycznego (b±d¼ innego animizmu) do tej pory odbijaj±ce sie echem w pwewnych elementach kultury i tradycjach.
No i wniosek, jaki siê po przeczytaniu tego nasuwa, jest taki, ¿e mamy szalenie uproszczon± i nieskomplikowan± kulturê, wrêcz ubog±... pozbyli¶my siê z niej tylu elementów, a znaczenia pozosta³ych zapomnieli¶my. (Ale zawsze daje to szansê odkrycia tego na nowo i zobaczenia drugiego dna w pozornie oswojonej czynno¶ci.)

Jak siê komu¶ nie chcia³o czytaæ ca³ego posta, to: zapamiêtaæ autora, tytu³ i przeczytaæ w wolnej chwili ;)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #592 on: 2009-06-01, 16:13:20 »
To prawda, ¿e ciê¿ko j± dostaæ, w ka¿dym razie dysponujê antologi±  Nycza jedynie w formie ksero. Wiruje gdzie¶ w krêgu znajomych,ale je¶li znajdê to mogê wys³aæ poczt±.

O! tylko jak zdecyduje co chcê w ¿yciu robiæ, to siê pewnie po ni± zg³oszê (chyba ¿e w koñcu uda mi siê j± po¿yczyæ) :)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #593 on: 2009-06-19, 12:07:02 »
Nie czyta³em, ale natrafi³em na co¶ takiego:

Daniel Ekeroth "Szwedzki Death Metal"
Kto¶ mo¿e ju¿ czyta³?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #594 on: 2009-06-19, 12:14:11 »
Warcraft
"Wojna Staro¿ytnych"
tom 3 - Rozbicie


¦wiat Warcrafta stworzony przez Blizzard Entertainment ma chyba jedn± z najlepiej opowiedzianych historii w ca³ym przemy¶le gier. Ka¿da postaæ ma w³asn± historiê a historia ¶wiata siêga daleko wstecz.

"Rozbicie" to czê¶æ trzecia trylogii o Wojnie Staro¿ytnych tocz±cej siê 10 tysiêcy lat przed wydarzeniami znanymi z serii Warcraft.
Dwóch magów - cz³owiek Rhonin oraz smok Koliarstrasz (znany innym jako Krasus) wyruszaj± na poszukiwanie anomalii, któr± w odleg³ej krainie wyczu³ jeden z cz³onków gatunku Krasusa. Anomalia ta mo¿e powa¿nie zagroziæ ¶wiatu. W tym samym czasie orczy szaman doznaje wizji zagro¿enia, przez co w kierunku gór pod±¿a dwóch wojowników wys³anych z podobn± misj± co magowie. Gdy obie dru¿yny odnajduj± anomaliê ich ¶wiat staje na g³owie...
« Last Edit: 2009-06-19, 12:18:07 by Ascot »
Serious Business...
www.nerdslife.pl

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #595 on: 2009-07-29, 22:09:15 »
Uda³o mi siê zakoñczyæ z powodzeniem czytanie Wojny i pokoju. Co¶ wielkiego, nie tylko objêto¶ci±. Chocia¿ propagandowe lekko. Ale nie ¿a³ujê po¶wiêconego czasu :)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #596 on: 2009-07-30, 00:53:40 »
Uda³o mi siê zakoñczyæ z powodzeniem czytanie Wojny i pokoju.

Szacunek stary!

U mnie jak ju¿ gdzie¶ wcze¶niej pisa³em, aktualnie czyta siê Herzog, Saula Bellowa. Ksi±¿ka g³ównie oparta na rozwa¿aniach filozoficznych g³ównego bohatera i jego listach (pisanych w g³owie) do rozmaitych ludzi (nawet tych nie ¿yj±cych). Czytad³o nie³atwe, ale sprawiaj±ce przyjemno¶æ z ka¿d± kolejn± przeczytan± stron± :)

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #597 on: 2009-07-30, 02:10:13 »
Zacz±³em "Siewcê Wiatru". jak na razie zapowiada siê ciekawie, ale dopiero jakie¶ 100 stron posz³o.
Serious Business...
www.nerdslife.pl

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #598 on: 2009-07-30, 14:01:43 »
Zacz±³em "Siewcê Wiatru". jak na razie zapowiada siê ciekawie, ale dopiero jakie¶ 100 stron posz³o.

A ja "Wiêzy Krwi" nieopatrznie wypo¿yczy³am, bo mam uczulenie na opowiadania. Jak na razie nie da³am rady tylko jednego (a za po³ow± jestem), reszta ca³kiem przyjemna, nie jaka¶ zachwycaj±ca, ale ujdzie.
wszystko, co sko¶ne.

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #599 on: 2009-07-30, 20:30:26 »
U mnie na razie w kolejce czeka jeszcze "13 anio³". Do tego czasu mo¿e w takim razie uzyskam Twoj± opiniê na temat ca³o¶ci i pójdzie jako nastêpne ;]
Serious Business...
www.nerdslife.pl