Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191666 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #630 on: 2010-01-03, 14:02:13 »
Opêtani Gombrowicza niedawno ukoñczy³em. Inna ni¿, te które czyta³em wcze¶niej, na pewno l¿ejsza, ale i tak czuæ jego klimat. Na biblionetce da³em 4 ;p
selfbanned

Lestat

  • Posts: 532
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ludzie to s±...
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #631 on: 2010-01-03, 20:16:08 »
"Asfaltowy saloon" pana W. £ysiaka. A¿ chce siê zostawiæ wszystko i ruszyæ jakim¶ starym Fordem w podró¿ po Ameryce, tak od wybrze¿a do wybrze¿a... Polecam. :)
"Judge me for who I am,
Relieve me for what I am,
Remember me for what I was,
Forgive me for what I became"

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #632 on: 2010-01-03, 20:20:30 »
"Asfaltowy saloon" pana W. £ysiaka. A¿ chce siê zostawiæ wszystko i ruszyæ jakim¶ starym Fordem w podró¿ po Ameryce, tak od wybrze¿a do wybrze¿a... Polecam. :)

 Bardzo znajomo zabrzmia³o mi nazwisko, trochê musia³em powertowaæ w pamiêci, ale tego autora czyta³em Empirowy pasjans. Twarda to by³a lektura :)

Lestat

  • Posts: 532
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ludzie to s±...
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #633 on: 2010-01-04, 11:23:45 »
Nie wiem, nie czyta³em ksi±zki o której wspomnia³e¶. "Asfaltowy saloon" wszed³ mi bardzo g³adko, prawie ¿e, jednym tchem. :)
"Judge me for who I am,
Relieve me for what I am,
Remember me for what I was,
Forgive me for what I became"

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #634 on: 2010-01-09, 21:56:45 »
Jestem na ~setnej stronie Gry o tron George'a R. Martina. Rewelacyjna ksi±¿ka! A¿ ¿a³ujê, ¿e muszê siê te¿ uczyæ, a nie mogê tylko siedzieæ i czytaæ.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #635 on: 2010-01-10, 23:06:12 »
Jestem na ~setnej stronie Gry o tron George'a R. Martina. Rewelacyjna ksi±¿ka! A¿ ¿a³ujê, ¿e muszê siê te¿ uczyæ, a nie mogê tylko siedzieæ i czytaæ.

 :D  XD  :twisted: Ooo, ch³opie, no to po Tobie :mrgreen:. The Seven Kingdoms don't let go of their prey once they claim it :twisted:. Aha, i polecam raczej czytanie w oryginale, polski przek³ad mo¿e nie jest jaki¶ z³y, ale gubi wiele smaczków i uroku orygina³u. Mam w PDFach, jakby¶ chcia³ :). No ale nic, ciesz siê biednym, naiwnym, honorowym do bólu Nedziem Starkiem póki mo¿esz :mrgreen:.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #636 on: 2010-01-10, 23:23:08 »
Pocz±tkowo trochê ciê¿ko by³o mi siê po³apaæ, który bohater jest którym, ale waln±³em dzi¶ sto stron i ju¿ pozapamiêtywa³em. Cudowna ksi±¿ka, ech (ech, bo trzeba siê uczyæ).
Dziêki za propozycjê, ale moja znajomo¶æ angielskiego nie jest na tyle dobra, ¿eby to przeczytaæ i zrozumieæ wszystko. Filmy w miarê mogê ogl±daæ po angielsku, ale ksi±¿kê czytaæ jeszcze nie ;-)

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #637 on: 2010-01-12, 00:42:47 »
Nie wiem, nie czyta³em ksi±zki o której wspomnia³e¶. "Asfaltowy saloon" wszed³ mi bardzo g³adko, prawie ¿e, jednym tchem. :)
Nooo £ysiak porz±dne rzeczy pisze...
Mam jego jakie¶... wszystkie wydane ksi±¿ki chyba :D od matki siê zarazi³em.
Serious Business...
www.nerdslife.pl

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #638 on: 2010-01-12, 21:55:22 »
Nooo £ysiak porz±dne rzeczy pisze...
Mam jego jakie¶... wszystkie wydane ksi±¿ki chyba :D od matki siê zarazi³em.

£ysiak napisa³ jedn± z najwa¿niejszych ksi±¿ek mojego dzieciñstwa, ale do dzi¶ jej nie przeczyta³em  :mrgreen: a mianowicie "MW" (znan± tak¿e jako "Muzeum Wyobra¼ni"), zawiera ona reprodukcje obrazów z ró¿nych epok i owe reprodukcje by³y podmiotem moich fascynacji :D no ale w koñcu muszê j± kiedy¶ przeczytaæ, ale zawsze jaka¶ inna lektura mi wpadnie w ³apy ;) zreszt± aktualnie czytam Rycerza Nieistniej±cego Italo Calvino, ¶wietna stylizacja na ¶redniowieczn± opowie¶æ alegoryczn± z przewodnimi motywem fantastycznym, co prawda druga czê¶æ trylogii Wicehrabia Przepo³owiony, bardziej mi siê podoba³, ale Rycerz te¿ daje radê :)

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #639 on: 2010-01-12, 23:09:56 »
MW tam ma oko³o 373487348930720379462893 ró¿nych rozwiniêæ chyba... na wewnêtrznej stronie ok³adki w moim wydaniu s± wypisane ró¿ne wersje.
Serious Business...
www.nerdslife.pl

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #640 on: 2010-01-25, 17:05:09 »
 Ogólnie czytam Chopina Mieczys³awa Tomaszewskiego, ¶wietna to ksi±¿ka (dla zainteresowanych oczywi¶cie), ale wczoraj w ramach odskoczni przeczyta³em sobie Kosmos Gombrowicza. Czyta siê to ¶wietnie, nastrój nieco mroczny. Napisane bardzo dynamicznie, choæ w kilku miejscach odczu³em ten dynamizm jako banalny, choæ to pewnie po czê¶ci moje zboczenie. W skrócie:
 Jestem pewn± ilo¶ci± sekund, które przeciekaj± :immortal:

Milad

  • Posts: 1267
  • Karma: +13/-0
  • Gender: Male
  • Bez gwiazdy nie ma jazdy :V
    • City of Mirrors
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #641 on: 2010-01-25, 17:15:28 »
Ogólnie czytam Chopina Mieczys³awa Tomaszewskiego, ¶wietna to ksi±¿ka (dla zainteresowanych oczywi¶cie), ale wczoraj w ramach odskoczni przeczyta³em sobie Kosmos Gombrowicza. Czyta siê to ¶wietnie, nastrój nieco mroczny. Napisane bardzo dynamicznie, choæ w kilku miejscach odczu³em ten dynamizm jako banalny, choæ to pewnie po czê¶ci moje zboczenie. W skrócie:
 Jestem pewn± ilo¶ci± sekund, które przeciekaj± :immortal:
Kosmos to jest kosmos
No way in from the outside, no way out from within.

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #642 on: 2010-01-25, 21:00:47 »
Ogólnie czytam Chopina Mieczys³awa Tomaszewskiego, ¶wietna to ksi±¿ka

Dobrze wiedzieæ. Po sesji (moje ¿ycie jest teraz podzielone na to "co by³o" - przed sesj± i na to, "co bêdzie" - po sesji) skoñczê Grê o tron, z któr± musia³em mocno przystopowaæ i w zasadzie ju¿ nie pamiêtam na czym skoñczy³em i mo¿e siêgnê te¿ po rzeczonego Chopina.

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #643 on: 2010-01-25, 21:32:49 »
 
Dobrze wiedzieæ. Po sesji (moje ¿ycie jest teraz podzielone na to "co by³o" - przed sesj± i na to, "co bêdzie" - po sesji) skoñczê Grê o tron, z któr± musia³em mocno przystopowaæ i w zasadzie ju¿ nie pamiêtam na czym skoñczy³em i mo¿e siêgnê te¿ po rzeczonego Chopina.

 Co do zawarto¶ci, Chopin z trzech tomów siê sk³ada. Pierwszy opisuje osobowo¶æ i ¿ycie Frycka w postaci kalendarium, sposób gry na fortepianie, preferowane instrumenty itp., wydawców jego dzie³ i dodatkowo do³±czony jest spis wszystkich utworów (tych nale¿±cych do opusowanych przez Chopina, przez utwory pisane na zamówienie a¿ po te, które s± Chopinowi tylko przypisywane). Tom drugi jest po¶wiêcony samej twórczo¶ci, a wiêc du¿o czystej teorii: tonalno¶æ, melodyka, harmonia, rytmika, etc. etc. etc., przegl±d gatunków uprawianych przez Chopina (najlepiej opracowane etiudy: o ka¿dej kilka s³ów dotycz±cych budowy, celu, opinii innych), omówienie stylu. I w tym miejscu na razie siê zatrzyma³em ;) W tomie trzecim jest z tego co widzê mowa o tym, co po Frycku zosta³o, nastêpcach, na¶ladowcach, kontynuatorach i tak dalej...
 Sporo cytatów z listów, pamiêtników, gazet, równie¿ niema³o przyk³adów nutowych, trochê kolorowych i niekolorowych obrazów, szkiców. Tak¿e tego.

 Swoj± drog± to g³upie, ¿e do jakiego¶ ¶redniod³ugiego dennego fantasy (i nie mam tu nawet na my¶li tytu³ów osadzonych w ¶wiecie Warhammera albo Forgotten Realms, gdzie wiadomo, ¿e za markê siê p³aci) albo innego czego¶ w miêkkiej oprawie dok³adamy 10z³ i mo¿emy kupiæ co¶ porz±dnie wydanego, stworzonego z pasji (to siê czuje), obszernego i zawieraj±cego ogrom informacji, jak w³a¶nie Chopin :-k

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #644 on: 2010-01-25, 23:06:52 »
Hmm, to widzê, ¿e jednak tak ¶rednio dla mnie ta ksi±¿ka, bo na technicznej stronie muzyki, tonalno¶ci, melodyce, harmonii nie wiem absolutnie nic. Mo¿e jednak przeczytam chocia¿ pierwszy tom, bo zawsze chcia³em przeczytaæ jak±¶ w miarê dobr± biografiê Chopina + gdyby by³o o jego muzyce napisane w sposób zrozumia³y dla przeciêtniaków, by³oby jeszcze lepiej.
Chocia¿ o jego ¿yciu trochê wiem z jego listów - mam (przeczytan± ju¿) ca³± ksi±¿kê ze zbiorem listów Fryderyka.