Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191692 times)

0 Members i 5 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #735 on: 2010-08-26, 00:57:36 »
Za d³ugie, nie przeczytam...
Ciekawy artyku³ Jacka Dukaja o tym jak siê teraz pisze i czyta oraz jak zwykle trochê biadolenia [choæ jak najbardziej s³usznego] nad problemami z czytaniem d³ugich ksi±¿ek. Polecam ;-)

To w sumie jak druga czê¶æ "Lamentu Mi³o¶nika Cegie³".
[under construction]

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #736 on: 2010-10-23, 19:55:42 »
Czytam w³a¶nie "Hrabiego Monte Christo" i zastanawiam siê, dlaczego przez jakie¶ 20 lat by³am przekonana, ¿e to jakie¶ pierdo³y w trzech tomach ](*,) To jest ¶wietne, wci±gaj±ce, jak ma³o co, ci±gle co¶ sie dzieje, intrygi, knucia, tragedie, jest jaki¶ w±tek przewodni.... ¿a³ujê, ¿e wziê³am siê za to dopiero teraz (po obejrzeniu cienkiego, jak siê okazuje w trakcie czytania, serialu z Gérardem Depardieu), ale cieszê siê, ¿e w ogóle. Zachwycona jestem po prostu!

Lestat

  • Posts: 532
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Ludzie to s±...
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #737 on: 2010-10-25, 17:03:42 »
Mam do was takie pytanie, poszukujê jakich¶ ksi±¿ek w klimacie "Ulicy Marzycieli" albo filmu "Amelia", mo¿e kto¶ siê na co¶ w tym stylu natkn±³? Mile widziane jakby akcja dzia³a siê w jakim¶ francuskim miasteczku. :)
"Judge me for who I am,
Relieve me for what I am,
Remember me for what I was,
Forgive me for what I became"

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #738 on: 2010-10-25, 18:13:48 »
Mam do was takie pytanie, poszukujê jakich¶ ksi±¿ek w klimacie "Ulicy Marzycieli" albo filmu "Amelia", mo¿e kto¶ siê na co¶ w tym stylu natkn±³? Mile widziane jakby akcja dzia³a siê w jakim¶ francuskim miasteczku. :)
Akcja w jakim¶ francuskim miasteczku? Czekolada J. Harris :P
W sumie je¶li o klimat chodzi, polecam powie¶æ dokumentaln±: Bar McCarthy'ego P.McCarthy'ego. O ró¿nych psychopatach. I jeszcze jedna ksi±¿ka mi chodzi po g³owie, jaka¶ ze Francji nawet. I pasuj±ca. Przypomnê sobie, to napiszê.

A ja dosta³am Kocha³em j± (A.Gavalda) i chyba nawet postaram siê przeczytaæ. Darowanej ksi±¿ce powinno siê w kartki zagl±daæ. I to te¿ chyba we francuskim miasteczku, ale mem³anie o mi³o¶ci, niemi³o¶ci i innych pierdo³ach. Siê zobaczy.
ze mn± nie ma ¿artów

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #739 on: 2010-11-04, 17:48:25 »
Przeczyta³am przedwczoraj "Psy z Rygi" Henninga Mankella. Dobre, chocia¿ mnie krymina³y ju¿ nudz±, ale z drugiej strony to chyba jedyny dzia³ beletrystyki, który mnie jeszcze jako¶ poci±ga. W ka¿dym razie wygl±da to tak: najpierw jest trzêsienie ziemi, a potem napiêcie ro¶nie, czyli jak Hitchcock przykaza³. Przy tym ca³kiem dobrze napisane i przet³umaczone. I bez d³u¿yzn.
¯eby nie Heidegger, którego muszê czytaæ, to po¿yczy³abym nastêpnego Mankella.

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #740 on: 2010-11-06, 18:51:39 »
A ja dosta³am Kocha³em j± (A.Gavalda) i chyba nawet postaram siê przeczytaæ. Darowanej ksi±¿ce powinno siê w kartki zagl±daæ. I to te¿ chyba we francuskim miasteczku, ale mem³anie o mi³o¶ci, niemi³o¶ci i innych pierdo³ach. Siê zobaczy.
Taka ksi±¿ka:  ](*,)
ze mn± nie ma ¿artów

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #741 on: 2010-12-22, 03:32:09 »
W³a¶nie skoñczy³am..."Samotno¶æ w sieci" Janusza L.Wi¶niewskiego..wyruszy³a mnie tak bardzo,¿e trudno opisaæ to s³owami..przy koñcu trudno by³o mi powstrzymaæ ³zy...nie wiem czemu a¿ tak mnie wyruszy³a..mo¿e dlatego ¿e tak piêknie i jednocze¶nie zwyczajnie mo¿na opisaæ mi³o¶æ nie u¿ywaj±c nawet tego s³owa..mo¿e jestem niepoprawn± romantyczk±..ale tutaj tragicznego romantyzmu wcale nie by³o..wiem jedno:ta ksi±¿ka na d³ugo zapadnie mi w pamiêæ..a koñcówka zapiera dech w piersiach..Ciesze siê mimo smutku jaki pozosta³ po skoñczeniu tej ksi±¿ki ¿e te 3 dni spêdzi³am w³a¶nie z ni±..polecam!
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #742 on: 2010-12-22, 07:43:40 »
W³a¶nie skoñczy³am..."Samotno¶æ w sieci" Janusza L.Wi¶niewskiego..wzruszy³a mnie tak bardzo,¿e trudno opisaæ to s³owami..przy koñcu trudno by³o mi powstrzymaæ ³zy...
polecam!
A to ciekawe, bo film tak ¶rednio mi siê podoba³ (na jedno obejrzenie)…
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #743 on: 2010-12-22, 12:09:55 »
Nie od dzi¶ wiadomo ¿e zazwyczaj ksi±¿ka lepsza od filmu..nie wiem czy chce go zobaczyæ bo skoro ¶redni to nie chcialabym psuæ efektu jaki wywar³a na mnie ksi±¿ka..
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #744 on: 2010-12-22, 12:35:28 »
nie wiem czy chce go zobaczyæ bo skoro ¶redni to nie chcialabym psuæ efektu jaki wywar³a na mnie ksi±¿ka..
To tylko moje subiektywne odczucie, wiêc mo¿e bêdziesz mia³a odmienne zdanie. :wink:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #745 on: 2010-12-22, 22:30:38 »
To ja mogê dorzuciæ moje subiektywne odczucia - czyta³am parê dobrych lat temu ksi±¿kê, niedawno ogl±da³am film. Ksi±¿ka przeciêtna, film kiepski :P

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #746 on: 2010-12-22, 22:56:50 »
Ja po ksi±¿ce nie mia³am odczuæ, bo po kilku pierwszych stronach zrezygnowa³am. Filmu nie widzia³am.
ze mn± nie ma ¿artów

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #747 on: 2010-12-23, 01:12:23 »
Mnie te¿ wcale na pocz±tku ta ksi±¿ka nie zachwyci³a..zastanawia³am siê czy j± dalej czytaæ..wci±gnêla mnie jeszcze przed polow±..trochê nudzily mnie te genetyczne wywody..ale filmu chyba jednak nie obejrze bo ca³a istota ksi±¿ki polega na mailach a w±tpiê ¿eby w filmie je wszystkie dok³adnie czytali o ile w ogóle..poza tym s³owem ³atwiej i trafniej opisuje siê uczucie..przynajmniej w tym wypadku...
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #748 on: 2010-12-23, 10:25:52 »
poza tym s³owem ³atwiej i trafniej opisuje siê uczucie..przynajmniej w tym wypadku...
My¶lê, ¿e nie tylko w tym wypadku. Czêsto filmy na podstawie ksi±¿ek albo niedorobione (bo czytelnikowi zabraknie czego¶), albo ¶miesznie ¿a³osne, bo twórcy w jaki¶ sposób siê to co¶ starali przemyciæ. Ja wolê podchodziæ do filmu jako do odrêbnego dzie³a i dla w³asnej przyjemno¶ci nie porównujê do tego, co przeczyta³am wcze¶niej.
ze mn± nie ma ¿artów

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #749 on: 2010-12-23, 10:27:24 »
Ja przeczyta³am ca³± i wcale mnie nie zachwyci³a. Wrêcz przeciwnie. Ale nie powiem dok³adnie, co o tym my¶lê, bo jeszcze kto¶ we¼mie do siebie :roll: :P No i filmu w³a¶nie temu nie obejrza³am.

A wczoraj dosta³am "Niespokojnego cz³owieka" Mankella :mrgreen: Bardzo siê cieszê, bo ja lubiê tylko krymina³y, ostatnio g³ównie skandynawskie :>

 

lofty-success