Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191669 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #750 on: 2010-12-23, 21:02:16 »
Ja wolê podchodziæ do filmu jako do odrêbnego dzie³a i dla w³asnej przyjemno¶ci nie porównujê do tego, co przeczyta³am wcze¶niej.

o to to, a najlepsze ekranizacje to te które tylko inspiruj± siê ksi±¿k±, delikatnie podkradaj±c fabu³ê (np.: L¶nienie Kubricka) lub dokonuj± dekonstrukcji wyci±gaj±c fragment utworu (np.: Stalker Tarkowskiego)!

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #751 on: 2010-12-23, 22:56:12 »
 Tak siê przymierzam do Stalkera, ale znaj±c ¿ycie, to na przymierzaniu siê skoñczy. Whodo, poleæ :P

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #752 on: 2010-12-24, 17:19:48 »
Ka¿dy mo¿e mieæ w³asne zdanie.kto¶ lubi kto¶ nie ;) ja np nie przepadam za W³adc± Pier¶cieni. Aha! Niedawno przeczyta³am W³adcê Much.Swietny :)
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

Ascot

  • Posts: 836
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • Przechuj buc i ch**
    • Nerd's Life
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #753 on: 2010-12-26, 23:06:12 »
Najlepsza Za³oga S³onecznego - Oleg Diwow
Dosta³em na Gwiazdkê, na razie bomba ;]

w miêdzyczasie przeczyta³em trylogiê Nocarz, Renegat, NIKT i... tak mnie wci±gnê³a, ¿e dawno ¿adnej ksi±¿ki tak nie poch³on±³em :D
Serious Business...
www.nerdslife.pl

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #754 on: 2010-12-27, 18:16:16 »
A ja czytam sobie "Z pamiêtnika niem³odej ju¿ mê¿atki" Samozwaniec. Mistrzostwo.
ze mn± nie ma ¿artów

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #755 on: 2010-12-27, 21:27:14 »
zaczê³am czytaæ Grocholê "Podanie o mi³o¶æ"....dziwne to.... :?
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #756 on: 2010-12-27, 21:29:05 »
A ja przeczyta³am "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" M. V. Llosy "na dwa razy" - niesamowicie wci±gaj±ca, nie mog³am siê oderwaæ! Polecam!

A teraz czytam opowiadania Murakamiego i ci±gle przychodzi mi na my¶l podró¿ Kekkai do Japonii ;)
« Last Edit: 2010-12-27, 21:30:45 by Czarna »
...If I call will you come and will you save me?

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #757 on: 2010-12-27, 23:48:10 »
Tak siê przymierzam do Stalkera, ale znaj±c ¿ycie, to na przymierzaniu siê skoñczy. Whodo, poleæ :P

Moje polecanie mo¿e byæ mocno karko³omne, bo co mo¿na napisaæ o filmie w zasadzie absolutnym (a niewiele jest dzie³ sztuki do pocz±tku do koñca skoñczonych). Obok Andreja Rublowa najlepszy wg mnie film Tarkowskiego, a obok Ofiarowania najbardziej przyswajalny (to piszê z perspektywy nie widzianego jeszcze przez mnie Dziecka wojny), choæ o jakiejkolwiek ³atwo¶ci przy dzie³ach Rosjanina nie ma mowy. £atka Science-Fiction jest tylko delikatnym t³em dla rozwa¿añ o pod³o¿u filozoficznym, bo arcydzie³o Tarkowskiego to w zasadzie traktat filozoficzny, filmowy esej o granicach ludzkiego poznania, dotyku transcendencji, odwiecznej tajemnicy istnienia z przewodnim motywem (który przewija siê przez ca³a twórczo¶æ Andrieja) jurodiwego, ¶wiêtego szaleñca. Ca³o¶æ podana w teatralnych sekwencjach opartych na d³ugich monologach i dialogach podejmuj±cych rozwa¿ania na temat natury sztuki i nauki. Wszystko krêcone w obskurnych, niezwykle klimatycznych, rozpadaj±cych siê pomieszczeniach. D³ugie, plastyczne ujêcia (wjazd do Zony - wspania³y), znamionuj±ce rêkê geniusza (z którym mog± równaæ siê tylko tacy mistrzowie jak Antonioni, Tarr czy Kubrick) okraszane s± g³êbok± symbolik± (m.in. niesamowita scena z koron± cierniow±, wykorzystanie ró¿nej kolorystyki ). Ogrom zagadnieñ jakie podejmuje rosyjskie arcydzie³o jest niebywa³y, bo poza wspominanymi elementami filozoficznymi pojawiaj± siê tak¿e tematy spo³eczne, obyczajowe i polityczne, zreszt± my¶lê, ¿e ka¿dy móg³by zinterpretowaæ dzie³o Tarkowskiego na inny sposób. Nie ukrywam, ¿e Stalker jest obrazem niezwykle trudnym, wielopoziomowym, wymagaj±cym ogromnego skupienia i trzeba mieæ dobry dzieñ, i odpowiednie nastawienie przed seansem, ale my¶lê, ¿e warto siê pomêczyæ.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #758 on: 2010-12-28, 16:32:27 »
Skoñczy³am w³a¶nie czytaæ Niespokojnego cz³owieka Henninga Mankella. Bardzo fajna, temat +/- ten, co zawsze, w ka¿dym razie Wallander ten sam, tylko starszy. I zakoñczenie zaskakuj±ce, chocia¿... ja to ju¿ za du¿o takich powie¶ci czyta³am, bo po³owê zgad³am... Tylko ¿al na koniec zosta³, bo Wallander ju¿ siê tak zestarza³, ¿e to chyba koniec :(

A wcze¶niej przeczyta³am Wpu¶æ mnie Johna Ajvide Lindqvista, na podstawie której powsta³ film o tym samym tytule, tzn. Pozwól mi wej¶æ. No i teraz, jak mam porównanie, to stwierdzam, ¿e film sam w sobie by³ niez³y, chocia¿ skupia³ siê tylko na jednym w±tku z ksi±¿ki, którego i tak nie wyczerpa³, ksi±¿ka z kolei by³a znacznie bogatsza w w±tki, historie bohaterów i inne smaczki, które w filmie by siê raczej nie zmie¶ci³y, chyba, ¿e zrobionoby ze 2 czê¶ci. Traktuj±c film jako ekranizacjê powie¶ci, mo¿na powiedzieæ tylko, ¿e cienizna, bo bardzo istotny w±tek zosta³ pominiêty (albo nawet dwa), ale to moje zdanie. Ksi±¿ka w ka¿dym razie niez³a, mo¿na przeczytaæ. Jest tam parê fajnych motywów, poza mas± obrzydliwych ;>

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #759 on: 2010-12-28, 18:05:59 »
A wcze¶niej przeczyta³am Wpu¶æ mnie Johna Ajvide Lindqvista, na podstawie której powsta³ film o tym samym tytule, tzn. Pozwól mi wej¶æ. No i teraz, jak mam porównanie, to stwierdzam, ¿e film sam w sobie by³ niez³y, chocia¿ skupia³ siê tylko na jednym w±tku z ksi±¿ki, którego i tak nie wyczerpa³, ksi±¿ka z kolei by³a znacznie bogatsza w w±tki, historie bohaterów i inne smaczki, które w filmie by siê raczej nie zmie¶ci³y, chyba, ¿e zrobionoby ze 2 czê¶ci. Traktuj±c film jako ekranizacjê powie¶ci, mo¿na powiedzieæ tylko, ¿e cienizna, bo bardzo istotny w±tek zosta³ pominiêty (albo nawet dwa), ale to moje zdanie. Ksi±¿ka w ka¿dym razie niez³a, mo¿na przeczytaæ. Jest tam parê fajnych motywów, poza mas± obrzydliwych ;>

Bardzo mi siê podoba³ ch³ód w tej ksi±¿ce. Kreacja tego osiedla, które wydawa³o siê takie w³a¶nie zimne, wrogie. I w sumie szkoda, ¿e istotn± rolê, jak± odgrywa³o w ksi±¿ce miejsce w filmie w zasadzie pominiêto. Chocia¿ film i tak mi siê podoba³, w sumie w ksi±¿ce trochê autor przesadzi³ z tymi obrzydliwymi scenami [ten opiekun dziewczynki... no mo¿na by³o ten w±tek skoñczyæ wcze¶niej, trochê to ju¿ by³o na si³ê]. Amerykañskiego rimejku nie widzia³em i raczej nie planujê, bawi mnie to, ¿e Amerykanom teraz najwyra¼niej wychodzi taniej nakrêciæ swoj± wersjê ni¿ kupiæ film z Europy :]

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #760 on: 2010-12-29, 22:14:08 »
Bardzo mi siê podoba³ ch³ód w tej ksi±¿ce. Kreacja tego osiedla, które wydawa³o siê takie w³a¶nie zimne, wrogie. I w sumie szkoda, ¿e istotn± rolê, jak± odgrywa³o w ksi±¿ce miejsce w filmie w zasadzie pominiêto.
No, tego te¿ nie rozumiem. W filmie to siê wszystko dzieje gdzie¶ w odleg³ej galaktyce, a bohater wraca na osiedle tylko po to, ¿eby spotkaæ siê z Eli (do¶æ skomplikowan± postaci± niemi³osiernie w filmie uproszczon±, ale rozumiem, ¿e w filmie to nie by³o potrzebne, nawet robi³oby ba³agan, w sumie ze wzglêdu na w±tek Eli warto przeczytaæ ksi±¿kê, bo film jest niemal wy³±cznie o Oskarze).

Quote
w sumie w ksi±¿ce trochê autor przesadzi³ z tymi obrzydliwymi scenami [ten opiekun dziewczynki... no mo¿na by³o ten w±tek skoñczyæ wcze¶niej, trochê to ju¿ by³o na si³ê].
W³a¶nie to mia³am na my¶li. To obrzyliwe by³o z pocz±tku w sumie, pod koniec to nawet ju¿ nudne.
Co¶ jeszcze bym napisa³a, ale to by zepsu³o przyjemno¶æ czytania tym, którzy siê dopiero zabior± za ksi±¿kê, wiêc siê musze powstrzymaæ ;<

A amerykañskiego filmu bojê siê ogl±daæ, bo mo¿e byæ naprawdê straszny... ;>
« Last Edit: 2011-03-14, 20:57:17 by Kas »

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #761 on: 2011-01-07, 01:29:02 »
Postanowi³am zaryzkowac kolejny dó³ i przeczytac kolejn± ksi±¿kê Wi¶niewskiego..zachwalane"Zespo³y napiêæ"...i co?zawód totalny..ani trochê mi siê nie podoba³a..na poprawê humoru przeczyta³am sobie "Jestem nudziar±" Szwai.lekkie i zabawne.polecam;-)
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #762 on: 2011-01-08, 22:31:36 »
A ja przeczyta³am "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" M. V. Llosy "na dwa razy" - niesamowicie wci±gaj±ca, nie mog³am siê oderwaæ! Polecam!

A teraz czytam opowiadania Murakamiego i ci±gle przychodzi mi na my¶l podró¿ Kekkai do Japonii ;)

A propos tego - jak wrzucê naj³adniejsze zdjêcia z Japonii na bloga (staram siê tam nie wrzucaæ s³it foci), to pode¶lê linka :)

nevaeh

  • Posts: 1198
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #763 on: 2011-01-18, 17:02:52 »
Wlasnie przeczyta³am "Nostalgiê Anio³a" Alice Sebold..wstrz±saj±ca historia 14letniej dziewczynki zamordowanej przez s±siada.Kiedy dostaje sie do nieba,ciagle szuka kontaktu z bliskimi i obserwuje ich zycie...przeczytalam niemal jednym tchem.polecam!
Wyslano: 2011-01-12, 18:06:46
"Bunkier" Guy'a Burta....na pocz±tku wydawa³a mi siê taka sobie....dopóki nie doczyta³am do koñca...sednem ca³ej ksi±¿ki jest Epilog(ale nie czytajcie go przed zakoñczeniem ksi±¿ki!) Ogólnie by³am w szoku! :shock: okaza³o siê, ¿e niczego nie mo¿na przyjmowaæ za pewnik...bo mo¿na siê na koñcu baaaaaardzo zdziwiæ...Historia kilkorga nastolatków, którzy ¿eby nie uczestniczyæ w szkolnej wycieczce postanowlil spêdziæ ten czas w bunkrze odkrytym przez jednego z ich kolegów...Tzw. "eksperyment z rzeczywisto¶ci±"...Polecam! :okp:
...nie bêdziesz siê baæ,nic nie bêdziesz czuæ,odrodzisz siê na nowo...

"So would you kiss the sun goodbye? And give your life to never die?"

"Mówi siê, ¿e ludzie bliscy ¶mierci umieraj± zwykle o ¶wicie"
Bram Stocker

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #764 on: 2011-01-26, 00:45:50 »
Czytam ostatnio miêdzy innymi Córkê proboszcza Orwella. ¦wietne, szkoda, ¿e trochê zapomniane. Brzydki, brutalny ¶wiat, ale zupe³nie nie folwarkowy i tysi±c dziewiêæset osiemdziesi±ty czwarty.
« Last Edit: 2011-01-26, 01:17:56 by travelintime »
ze mn± nie ma ¿artów

 

lofty-success