Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 191673 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #765 on: 2011-03-14, 21:09:58 »
Jako, ¿e mój umys³ trawi tylko krymina³y, i to g³ównie skandynawskie, zrobi³am sobie przyjemno¶æ i przeczyta³am pierwz± czê¶æ Millenium Stiega Larssona - Mê¿czy¼ni, którzy nienawidz± kobiet. No wiêc... jest intryga, jest zagadka, s± mro¿±ce krew w ¿y³ach momenty i niesopdziewane rozwi±zanie zagadki, ale trochê za du¿o tam opisów przyrody i innych nieistotnych zjawisk jak dumanie bohatera nad wypalanym papierosem, choæ ogólnie daje radê. Chocia¿ przekombinowany trochê i przeci±gniêty. Po³owê bym wyrzuci³a i by³oby git. Chocia¿ postaæ Lisbeth Salander wysz³a mu ca³kiem fajna. Moja ulubiona. Czekam, a¿ kole¿anka skoñczy czytaæ drug± czê¶æ i znów bêdê mia³a rozrywkê na 10 godzin :] Bo to siê bardzo szybko czyta.

Do tego wcze¶niej przeczyta³am Widma w mie¶cie Breslau Marka Krajewskiego i... rozczarowa³am siê. Zaczê³o sie jak dobry krymina³, a potem siê okaza³o, ¿e to jaka¶ powie¶æ z w±tkiem spirytystyczno-ezoterycznym, no pora¿ka jaka¶ ;< Czujê siê oszukana... najpierw wielki huk, potem napiêcie ro¶nie, a potem okaza³o siê, ¿e lipa. Albo ja nie jestem dobrym odbiorc± dla czego¶ takiego. No nic, jak siê okaza³o, o co tam chodzi, to a¿ sie przykro zrobi³o, ale doczyta³am do koñca, jak ju¿ zaczê³am... Chocia¿ plusem jest to, ¿e duchy nasy³a³ kto¶, kogo nie podejrzewa³am, wiêc by³ element zaskoczenia. Ale ogólnie lipka i nie polecam.

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #766 on: 2011-03-15, 14:55:06 »
Do tego wcze¶niej przeczyta³am Widma w mie¶cie Breslau Marka Krajewskiego i... rozczarowa³am siê. Zaczê³o sie jak dobry krymina³, a potem siê okaza³o, ¿e to jaka¶ powie¶æ z w±tkiem spirytystyczno-ezoterycznym, no pora¿ka jaka¶ ;< Czujê siê oszukana... najpierw wielki huk, potem napiêcie ro¶nie, a potem okaza³o siê, ¿e lipa. Albo ja nie jestem dobrym odbiorc± dla czego¶ takiego. No nic, jak siê okaza³o, o co tam chodzi, to a¿ sie przykro zrobi³o, ale doczyta³am do koñca, jak ju¿ zaczê³am... Chocia¿ plusem jest to, ¿e duchy nasy³a³ kto¶, kogo nie podejrzewa³am, wiêc by³ element zaskoczenia. Ale ogólnie lipka i nie polecam.
Ogólnie tê ksi±¿kê mo¿na porównaæ do filmu z Malkovichem, podpisanym jako thriller, z ³adnymi zdjêciami, a w ¶rodku niestrawna, spirytystyczno-ezoteryczna miazga. Podpisujê siê pod niepolecaniem ksi±¿ki (filmu te¿ nie polecam...). A mog³a byæ dobra...
ze mn± nie ma ¿artów

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #767 on: 2011-03-25, 21:31:32 »
¦wiêto lasu: przeczyta³am Mistrza Bladych ¦wiêtych Marca Santagaty i... jestem zachwycona. I zaskoczona, jako, ¿e to nie krymina³. Chocia¿ jest to powie¶æ z zagadk±. Tajemnica ¿ycia i pora¿ki stoj±cego na ga³êzi dêbu z powrozem na szyi mê¿czyzny, jak siê okazuje - malarza, tytu³owego Mistrza Bladych ¦wiêtych, Gennaro, zwanego tak¿e Cinìnem, odkrywana jest powoli, acz bez zbêdnych d³u¿yzn. Kolejne etapy ¿ycia poprzedza smutne westchniêcie z dêbu, a na samym koñcu wyja¶niona jest przyczyna chêci odebrania sobie ¿ycia, a potem... moment kuluminacyjny.
Czyta siê nadzwyczaj przyjemnie i nadzwyczaj trudno siê oderwaæ. Nie wiem, czy jestem w stane napisaæ co¶, co by zachêca³o do przeczytania, ale mam nadziejê, ¿e nie zniechêcam ;)

A dzi¶... kupi³am ksi±¿kê: Wybawiciel Jo Nesbø. ^^ Ju¿ czytam, z poczuciem, ¿e nie tak mia³am swój czas spo¿ytkowaæ i jednoczesn± niemo¿no¶ci± oderwania siê (bo jest zagadka, a póki siê nie wyja¶ni, to nie mogê przestaæ ;) a zagl±danie na sam koniec i psucie sobie zabawy to co¶, czego zwyczajnie nie zrobiê). W sumie jak to skoñczê to jeszcze 2 czê¶ci przede mn±...
Wyslano: 2011-03-21, 20:37:04
Przeczyta³am wszystkie ksi±¿ki Nesbø, jakie mam. W sumie to chyba wszystkie, jakie by³y na polski t³umaczone... Poleæcie mi jaki¶ dobry krymina³, najlepiej skandynawski i ¿eby to nie by³ Mankell, bo to znam.

A póki co biorê siê za "Poetykê" Kulawika i milion zaleg³ych filmów.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #768 on: 2011-05-18, 07:03:48 »
Kurczê, psujê polskie statystyki :P
Czytam w³a¶nie Kazuo Ishiguro - wszystko. Ostatnio "Nie opuszczaj mnie". Dobre. I lepsze od innych z tej serii o tyle, ¿e kwestia poruszona w ksi±¿ce nie by³a przedstawiona z punktu widzenia wszystkowiedz±cego narratora z jakim¶ poczuciem etyki, mówi±cym "to z³e", nie by³o, jak w rozmaitych sajfajach, wartkiej akcji i walki z losem. Nie, to by³o pokazane "od wewn±trz", tu byli zwykli ludzie. No, mo¿e niezupe³nie zwykli, od ma³ego s³yszeli przecie¿, ¿e s± wyj±tkowi...
Nie chcê spojlowaæ, to nie bêdê pisaæ nic, poza tym, ¿e polecam. Teraz siê przymierzam do filmu, który na szczê¶cie wcze¶niej mi umkn±³ (wolê najpierw przeczytaæ, pó¼niej obejrzeæ).

A teraz przeczytam "Pejza¿ w kolerze sepii", a pó¼niej kiedy¶, jak gdzie¶ znajdê - "Niepocieszonego".

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #769 on: 2011-05-24, 15:20:30 »
Poleæcie mi co¶ Henninga Mankella. Co najlepsze na pocz±tek?

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #770 on: 2011-05-25, 13:06:21 »
Poleæcie mi co¶ Henninga Mankella. Co najlepsze na pocz±tek?

Wow, Whodo o co¶ pyta... A¿ wszyscy boj± siê odpowiadaæ. :P
Ja polecam Psa, który bieg³ ku gwie¼dzie. Zawsze mo¿na zacz±æ od serii z Joelem, a pó¼niej dotrzeæ do Wallandera...
ze mn± nie ma ¿artów

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #771 on: 2011-05-26, 16:58:34 »
Wow, Whodo o co¶ pyta... A¿ wszyscy boj± siê odpowiadaæ. :P

Kto pyta nie b³±dzi podobno  :P czyli wygl±da na to, ¿e b³±dzê  :mrgreen:

Ja polecam Psa, który bieg³ ku gwie¼dzie. Zawsze mo¿na zacz±æ od serii z Joelem, a pó¼niej dotrzeæ do Wallandera...

aha ale to pasuje/trzeba seriami czytaæ, czy one s± po prostu lu¼no powi±zane postaciami?

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #772 on: 2011-05-26, 20:15:08 »
Seriami. W obrêbie serii siê zazêbia.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #773 on: 2011-05-28, 16:58:09 »
wiem, ¿e przemawia przeze mnie lenistwo, ale od jakich tytu³ów rozpoczynaj± siê te serie? :P

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #774 on: 2011-05-30, 19:03:38 »
Joel zaczyna siê od: "Pies, który bieg³ ku gwie¼dzie", Wallander od "Morderca bez twarzy".

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #775 on: 2011-08-26, 14:23:47 »
Wychodzi na to, że siedzę i czytam, ale to nieprawda. Ja leżę i czytam. Ostatnio (no, przedostatnio) serię "Patroli" Sergieja Łukjanienki. Jedyna słabsza książka to "Dzienny Patrol", zwłaszcza, że początek jest mocny i trzyma poziom "Nocnego", ostatni (nomen omen) jest nieco naciągany. A przedostatni to coś dla fanów zagadek kryminalnych, więc podobał mi się. No i generalnie cała historia jest całkiem z głową, chociaż mam wrażenie, że autor chwilami się nudził tym, co pisał. No, ale ogólnie seria daje radę. Jak ktoś oglądał filmy, a nie czytał, to donoszę, że one wcale nie są ekranizacjami, są raczej inspirowane powieściami Łukjanienki, więc należy się spodziewać czego innego czytając, niż się widziało.

Poza tym, tak z zupełnie innej beczki, wziełam "Dogonić tęczę" Fannie Flagg. No i tak porównując z dwiema innymi jej książkami, które czytałam, to ta wypada tak pośrodku. Nie jest to banalna, przewidywalna historia, jak "Boże Narodzenie w Lost River", ale i nie jest tak porywająca, jak "Smażone zielone pomidory", chociaż, przyznam, początek ma całkiem dobry. Tylko pod koniec, gdy rozkręca się intryga, autorka kończy ją w trywialny sposób i trochę nieelegancko obchodzi się z bohaterami powieści; podejrzewam, że zorientowała się, że już i tak wielkie tomiszcze wyprodukowała i się przestraszyła, że grubszego nikt nie będzie chciał czytać... Ogólnie rzecz biorąc, jest to całkiem przyjemna i wciągająca historia ludzi z małego miasteczka w stanie Missouri, rozpoczynająca się w latach 40. XX wieku, a kończąca nieco rozczarowująco. Chociaż warto przeczytać, choćby tylko do połowy ;)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #776 on: 2011-09-23, 11:00:34 »
Czytam "Wojnę i pokój". Ciekawa sprawa, bo idzie mi strasznie marudnie, ale jak wezmę inną książkę, niech i grubą, np. "Kamieniarza" Camilli Läckberg, to w 3 godziny czytam. W sumie "Kamieniarz" całkiem dobry kryminał, pogmatwany, a zagadka naprawdę trudna. I okazuje się na koniec, że człowiek z początku dobrze obstawia :> Jak ktoś lubi tego typu rzeczy, to może poczytać.
"Wojna i pokój" z kolei irytuje tymi wszystkimi prowincjonalnymi intrygami po francusku i szlacheckim załamywaniem rączek na pokaz. I opisami ciągnących się, zdychających wojsk. Rosyjska nuda i dworska pustota en français. Chociaż są fajne momenty, ale ogólnie to taka "Moda na sukces" z XIX wieku.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #777 on: 2011-09-23, 12:40:49 »
"Wojna i pokój" z kolei irytuje tymi wszystkimi prowincjonalnymi intrygami po francusku i szlacheckim za³amywaniem r±czek na pokaz. I opisami ci±gn±cych siê, zdychaj±cych wojsk. Rosyjska nuda i dworska pustota en français. Chocia¿ s± fajne momenty, ale ogólnie to taka "Moda na sukces" z XIX wieku.
Dosta³am ostatnio w prezencie i siê przymierzam, ale po tym opisie chyba od³o¿ê na pó¼niej, bo nie mam nastroju na takie rzeczy =D
A ostatnio przeczyta³am ¯ycie Pi, z ciekawo¶ci, bo swego czasu by³ du¿y hype na tê ksi±¿kê. No i prawie do samego koñca by³o tak sobie, ale ju¿ samo zakoñczenie zaskakuj±ce i daje do my¶lenia trochê bardziej ni¿ siê spodziewa³am. Do¶æ mi³e zaskoczenie, mo¿na przeczytaæ w wolne popo³udnie. A jak kto¶ lubi, to angielskie wydanie jest z ³adnymi obrazkami ;)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #778 on: 2011-11-07, 22:27:29 »
Ech... stos książek rośnie, a czasu nie przybywa. Ale udało mi się przeczytać "Madame" Antoniego Libery. Świetna powieść. Polska lat 60., Warszawa, w liceum, w którym uczy się głÃ³wny bohater (i narrator w jednym) pojawia się nowa pani dyrektor, jednocześnie lektorka francuskiego, postać intrygująca, tajemnicza; tytułowa Madame. I tu się zaczyna historia fascynacji, wręcz obsesji na punkcie nauczycielki, kombinowanie, żeby dowiedzieć się o niej czegoś, czegoś więcej, czegokolwiek... Takie puzzle. ;) Książka bardzo dobrze napisana, przyjemnie się czyta, a historia wciąga. Nie tylko historia bohatera, układającego puzzle, ale właśnie te puzzle, historia Madame. Chociaż pod koniec... mam wrażenie, że Libera trochę się znudził pisaniem ;) Nie, żebym się spodziewała jakiegoś happy endu, czegokolwiek, co wystąpiłoby w holiłÃ³dzkim ;) filmie, ale takiego byle czego też się nie spodziewałam.
Dobra, już może zepsułam innym potencjalną przyjemność ;P Ale jakby komu w ręce wpadła, to niech nie wypuszcza, póki nie przeczyta.

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #779 on: 2011-11-08, 15:41:00 »
Ale uda³o mi siê przeczytaæ "Madame" Antoniego Libery.
Przeczyta³am to kiedy¶, bo mnie s³uchowisko w polskim radiu którym¶ (chyba 2) zmotywowa³o. Bardzo dobrze siê czyta.
Ja siê ostatnio rzuci³am siê na "Obywatelskie niepos³uszeñstwo" Thoreau. Takie modne nazwisko ostatnio...
ze mn± nie ma ¿artów