Author Topic: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?  (Read 196871 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #780 on: 2012-07-11, 12:26:30 »
'Ksiega rzeczy utraconych' Johna Connoly'ego - jestem od wczoraj pod ogromnym wrazeniem i zdecydowanie moge polecic wszystkim.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #781 on: 2012-07-17, 21:16:46 »
Daaawno ju¿ nie czyta³em ¿adnego horroru/thrillera. Dzisiaj jednym tchem przeczyta³em Dziewczynê z s±siedztwa Jacka Ketchuma. Tak, tytu³ jest kiepski. Tak, ksi±¿ka jest brutalna. Tak, dawno mnie co¶ tak nie wci±gnê³o, tak mn± nie wstrz±snê³o i nie wywo³a³o tyle emocji. Zapomnia³em ju¿ dlaczego czyta³em kiedy¶ tyle opowie¶ci grozy.

A wczoraj przeczyta³em Fight Club i po obejrzeniu filmu kiedy¶ ksi±¿ka niestety a¿ tak nie zaskakuje, ale i tak uwa¿am, ¿e jest ¶wietna. Mo¿e z odrobinê s³abszym zakoñczeniem, ale te¿ z³e nie jest.

Hieronim_Berbelek

  • Posts: 666
  • Karma: +21/-1
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #782 on: 2012-12-30, 21:15:36 »
"Noc wyroczni" Paula Austera - niesamowicie wci±ga i k³adzie na kolana. Ciê¿ko nawet powiedzieæ co w tej ksi±¿ce jest takiego dobrego, po prostu nale¿y to przeczytaæ.
No justice here, No liberty
No reason, No blame
There's no cause to taint the sweetest taste of blood
And greetings from the nation
As we shake the hands of time
They're taking their ovations
The vultures stay behind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #783 on: 2013-02-17, 13:18:47 »
Martyna Wojciechowska "Kobieta na krañcu ¶wiata" i "Kobieta na krañcu ¶wiata 2". Bo jako¶ znudzi³y mnie wszystkie nieprawdopodobne historie :P Bardzo dobrze siê czyta, s± kolorowe fotki i... historie lepsze, ni¿ te wymy¶lone. A niektóre straszne (np. o orangutanach). A generalnie to ¶wietne ksia¿ki dla kogo¶, kto odczuwa pal±c± potrzebê czytania, a ma niewiele czasu.

Znaczy ja ca³y czas czytam, ale ile mo¿na podrêczniki i wydawnictwa naukowe? ;)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #784 on: 2013-04-19, 17:28:02 »
Strasznych historii ci±g dalszy. W³a¶nie skoñczy³am Las Bogów Balysa Sruogi. Nie wiem, co mnie najbardziej tam denerwowa³o. To, ¿e miejscami pisa³ nieprawdê (no, ale trudno mieæ o to pretensjê do kogo¶, kto siedzi w obozie, ¿e nie widzi wszystkiego, albo ¿e widzi co¶ tak, a nie inaczej, albo ¿e ci±gle nie wierzy, ¿e takie co¶ siê dzieje, czy ¿e ma pretensje o co¶, co sam przeszed³ i wtedy jako¶ móg³ to przyj±æ, ¿e takie obozowe realia, a jak widzi, ¿e to spotyka drugich, to nagle kogo¶ wini), to, co siê tam dzia³o, czy to, ¿e na koñcu da³ siê oszukaæ na radzieckie "wyzwolenie" (i za to ¿al mi go by³o, bo powie¶æ - tak, jest to fabularyzowana relacja z obozu i ewakuacji - koñczy siê w chwili, gdy na zachodnich rubie¿ach Prus Wschodnich i obszarze Wolnego Miasta Gdañsk pojawia siê Armia Czerwona przynosz±c rado¶æ i wyzwolenie, a znaj±c biografiê autora, wiem, co by³o potem i ¿e wcale nie by³o siê z czego cieszyæ). W skrócie tak: relacja Litwina z ostatnich lat funkcjonowania KL Stutthof, od 1943 do ewakuacji. Ze wstêpu T. P³u¿añskiego wynika, ¿e i tak najgorsze go ominê³o, ale i tak robi wra¿enie. Z³e, w sensie straszne. I ¶ni siê potem po nocach.

A zaczê³am - w³a¶ciwie ju¿ koñczê - Grê o ¿ycie Icchokasa Merasa. Te¿ masakra, jak poprzednio, i te¿ dos³ownie, bo w tle masakra w Ponarach, na pierwszym planie Izia graj±cy o ¿ycie w szachy z komendantem getta i obrazy z ¿ycia jego rodziny i innych mieszkañców wileñskiego getta, i powstanie, do którego nie dosz³o. Te¿ ¶ni siê po nocach. I w g³owie siê nie mie¶ci.

Psychikê mam zmasakrowan±, przewrócon± na lew± stronê, posypan± dysonansem poznawczym. Po weekendzie zmielê j± sobiê do reszty, bo dostanê film Las Bogów (znaczy Dievų mi¹kas, po polsku tego raczej nie ma).

Na szczê¶cie mam te¿ inne lektury, znaczy z opisu wynika, ¿e bardziej lajtowe... Bo to w ramach lektur na studiach, znaczy to pierwsze tak czy inaczej chcia³am przeczytaæ. Ale i tak czego¶ lajtowego i przyjemnego muszê poszukaæ.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #785 on: 2013-05-06, 11:14:52 »
Trudno polecaæ jak siê nie czyta³o, ale podrzucam link: Fragment: "Kronos" Witold Gombrowicz.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #786 on: 2013-05-09, 20:26:53 »
W tej sprawie podzielam zdanie Jacka Dehnela w ca³ej rozci±g³o¶ci:
Quote
Natomiast g³êboko nie znoszê ksi±¿ek patrona mojego liceum Stefana ¯eromskiego. Uwa¿am, ¿e warto go omawiaæ raczej jako zjawisko kulturowe. Pokazaæ mielizny, wodolejstwo. Pocz±tek "Ludzi bezdomnych" brzmi tak: "Tomasz Judym wraca³ przez Champs Elysees z Lasku Buloñskiego, dok±d je¼dzi³ ze swej dzielnicy kolej± obwodow±. Szed³ wolno, noga za nog±, wyczuwaj±c coraz wiêkszy wskutek upa³u ciê¿ar w³asnej marynarki i kapelusza. Istny potop blasku s³onecznego zalewa³ przestwór". To powinno byæ karalne.
(¼ród³o)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #787 on: 2013-05-09, 23:16:38 »
Panie, a kto Ci ka¿e go czytaæ? (Szczerze, to ja chyba ¿adnej ksi±¿ki ¯eromskiego nie przeczyta³am, to siê nie wypowiem. A nawet, je¶li, to wypar³am ten fakt ze ¶wiadomo¶ci.)

Macbeth

  • Posts: 416
  • Karma: +22/-0
    • i'm stuck between.
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #788 on: 2013-05-10, 11:17:26 »
Powinno byæ karalne, bo co? Nie jest napisane jêzykiem wspó³czesnym, mow± potoczn±? Zdziwi³bym siê bardzo, gdyby tak by³o.

Pierdzielenie ,ból dupy, macdonaldyzacja i uproszczenie tre¶ci. Mnie siê Przedwio¶nie bardzo podoba³o 8) 


Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #789 on: 2013-05-10, 11:23:45 »
Mnie siê Przedwio¶nie bardzo podoba³o 8)

Mi tak¿e. Pisa³em o nim na maturze z polaka. A temat pamiêtam jeszcze do dzisiaj, bo mi uratowa³ ty³ek: "Jakie ksi±¿ki zaliczy³by¶ do biblioteki cz³owieka XX wieku". Obok "Przedwio¶nia" zamie¶ci³em tak¿e "Wyimaginowany reporta¿ z amerykañskiego pop-festiwalu" Tibora Déry i z pewno¶ci± co¶ jeszcze, ale ju¿ nie pamiêtam, bo to by³o w roku 82. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #790 on: 2013-05-10, 12:12:13 »
Powinno byæ karalne, bo co? Nie jest napisane jêzykiem wspó³czesnym, mow± potoczn±? Zdziwi³bym siê bardzo, gdyby tak by³o.

Pierdzielenie ,ból dupy, macdonaldyzacja i uproszczenie tre¶ci. Mnie siê Przedwio¶nie bardzo podoba³o 8)

Hah, w³a¶nie dlatego powo³ujê siê na Dehnela, ¿eby¶ mi nie móg³ napisaæ, ¿e wolê macdonaldyzacjê, jêzyk wspó³czesny i mowê potoczn±. Czyta³e¶ cokolwiek tego pana? Jak nie to przeczytaj i wtedy pogadamy.

¯eromski (ju¿ sobie darujê fakt, ¿e jego ksi±¿ki s± zwyczajnie ¶miertelnie nudne, a nale¿ê do osób, które czyta³y wiêkszo¶æ lektur w szkole) operuje tak drewnianym jêzykiem i ma tak koszmarny styl (próbka ju¿ w powy¿szym cytacie), ¿e trzeba mieæ zami³owanie do wyj±tkowej s³abizny by tego nie zauwa¿yæ. Nie wystarczy poruszaæ oko³opatriotycznych w±tków by byæ ¶wietnym pisarzem, serio. Kamieñ mi spad³ z serca, kiedy brn±³em jeszcze przez Ludzi Bezdomnych (których zreszt± nie da³em rady skoñczyæ) i podobn± opiniê wyg³osi³a moja polonistka. Pisali¶my wypracowanie w³a¶nie z Ludzi i ochrzania³a parê osób za kryptocytaty, twierdz±c, ¿e je¶li ju¿ naprawdê komu¶ brakuje w³asnych s³ów, to ju¿ niech chocia¿ nie ma³puje od ¯eromskiego, bo naprawdê nie trudno znale¼æ lepszych do kopiowania.

Tymczasem za moich czasów czyta³o siê "Syzyfowe Prace", "Ludzi bezdomnych", "Przedwio¶nie" i "Si³aczkê" - zdecydowanie za du¿o.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #791 on: 2013-05-10, 12:42:51 »
¯eromski ... operuje tak drewnianym jêzykiem i ma tak koszmarny styl...

Musia³bym powróciæ do "Przedwio¶nia" po ponad (jak wspomnia³em przedtem) 30 latach i zobaczyæ jakby mi siê to dzisiaj czyta³o?* Czy rzeczywi¶cie mia³bym podobne odczucia? Tylko kiedy na to wszystko znale¼æ trochê czasu?

_____________________
*wtedy nie odczuwa³em ¿adnego dyskomfortu, w przeciwieñstwie np. do "Nad Niemnem", którego nb. nigdy nie przeczyta³em w ca³o¶ci, ale mojej ukochanej "Lalki" wtedy tak¿e nie by³em w stanie strawiæ ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #792 on: 2013-05-10, 15:15:37 »
 
*wtedy nie odczuwa³em ¿adnego dyskomfortu, w przeciwieñstwie np. do "Nad Niemnem", którego nb. nigdy nie przeczyta³em w ca³o¶ci, ale mojej ukochanej "Lalki" wtedy tak¿e nie by³em w stanie strawiæ ;)
O, dla mnie te¿ Lalka jest jedn± z najulubieñszych ksi±¿ek :) Niedawno zreszt± ogl±da³em serial, bardzo fajny :) Ty zapewne te¿ mia³e¶ okazjê, Luksorze, prawda? :D

 A co do dyskusji o ¯eromskim, to ja jego twórczo¶æ bardzo lubiê. Syzyfy i Si³aczkê mniej, Ludzie bezdomni daj± radê, Przedwio¶nie jeszcze bardziej, a Popio³y s± bardzo, bardzo dobre, mo¿e sobie od¶wie¿ê i przejrzê pod k±tem stylu...
 Co do rozwlek³o¶ci opisów, to jeszcze z podstawówki pamiêtam irytacjê kolegi opisami przyrody w "W pustyni i w puszczy", podczas gdy mnie nie tylko nic nie razi³o, ale jeszcze nied³ugo potem czyta³em Trylogiê, bo Sienkiewicza bardzo polubi³em. Wobec tego odbiór "d³u¿yzn" jest chyba spraw± bardzo indywidualn±. Zreszt± w muzyce jest bardzo podobnie i mo¿liwe, ¿e opinie tych samych osób w "d³u¿yznach" literatura-muzyka by siê pokrywa³y. A ¿e ja pewnie mam naturê nudziarza, no to... :P
 A poza tym s±dzê, ¿e jakiekolwiek dzie³o nie musi byæ dobre, ¿eby siê komu¶ podoba³o i nie musi siê komu¶ podobaæ, ¿eby by³o dobre ;)

Macbeth

  • Posts: 416
  • Karma: +22/-0
    • i'm stuck between.
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #793 on: 2013-05-10, 15:44:53 »
Cytowany jegomo¶æ to dla mnie ¿aden autorytet, wiêc nie bardzo wiem, o co chodzi ;)

Sienkiewicz mi siê nie podoba³ ;)

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Piêæ ulubionych ksi±¿ek wg... no w³a¶nie?
« Reply #794 on: 2013-05-10, 16:21:42 »
O, dla mnie te¿ Lalka jest jedn± z najulubieñszych ksi±¿ek :) Niedawno zreszt± ogl±da³em serial, bardzo fajny :) Ty zapewne te¿ mia³e¶ okazjê, Luksorze, prawda? :D

Serial z Kamazem by³ /jest znakomity. Do dzi¶ ogromnie lubiê go ogl±daæ. Mam ca³o¶æ na DVD i którego¶ tam razu, gdy by³em chory, powtórzy³em ca³o¶æ w dzieñ, dwa. Natomiast film kinowy z Dmochowskim tak ¶rednio mi siê podoba - Beata Tyszkiewicz zagra³a tam z klas±.


Co do rozwlek³o¶ci opisów, to jeszcze z podstawówki pamiêtam irytacjê kolegi...

Najbardziej rozwlek³e opisy na jakie natrafi³em to te z "W stronê Swanna" Prousta, ale jak siê cz³owiek wci±gnie, maj± swój urok. :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind