Author Topic: Drażliwe tematy  (Read 288136 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1080 on: 2007-12-09, 20:16:45 »
Inna sprawa, ¿e w ilo¶ci materia³u do zapamiêtania naprawdê królujemy w Europie, a mamy te¿ problem z niekompetentn± kadr±. Na przyk³ad w moim liceum nie by³o ani jednego dobrego fizyka i to siê odbi³o na zainteresowanych tym, ¿e dostali po 50% z rozszerzonej mimo zakuwania i douczek.
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1081 on: 2007-12-09, 20:25:02 »
Matura na poziomie podstawowym bazuje na podstawie programowej, któr± ustala minister w swoim rozporz±dzeniu. Aktualnie obowi±zuj±ca podstawa programowa dla liceów ogólnokszta³c±cych, liceów profilowanych i techników jest do pobrania ze strony ministerstwa. Materia³ rozszerzony to wszystko, co jest ponad tym. Nie analizowa³em dog³êbnie, ale materia³ z podstawy powinien siê pokrywaæ z materia³em na poziom podstawowy. Nie ma okre¶lonej podstawy dla klas z rozszerzon± matematyk±, ale jako opcjê minimum mo¿na wzi±æ w³a¶nie wymagania maturalne na poziomie rozszerzonym. Program nauczania, z którego korzysta siê w szko³ach (je¶li kto¶ jeszcze jest w szkole ¶redniej, to niech rzuci okiem na górê strony danego przedmiotu w dzienniku - tam jest wypisany numer programu) jest pisany na podstawie minimum z rozporz±dzenia i wszelkie tre¶ci dodatkowe nie s± obligatoryjne. Widocznie wyjêto czê¶æ wspóln± z dotychczas zaakceptowanych programów nauczania na poziomie rozszerzonym (które s± przygotowywane przez autorów podrêczników) i na tej podstawie okre¶lono wymagania matury rozszerzonej. Nie mog± przecie¿ zmusiæ kogo¶, kto w szkole nie mia³ jakiego¶ dzia³u, ¿eby pisa³ to na maturze, bo to wi±za³oby siê z wymuszeniem uczêszczania na zajêcia dodatkowe lub (omójbo¿e!) korepetycje (zgroza!).
Wyslano: 09 Grudzien 2007, 20:19:12
A co do niekompetentnej kadry nauczycielskiej - sami powiedzcie kto normalny bêdzie, za przeproszeniem, zapierdala³ za tak koszmarnie niskie pieni±dze? Wcale siê nie dziwiê, ¿e czê¶æ moich kolegów/kole¿anek po fachu goni od szko³y do szko³y, ¿eby nastukaæ godzin, bo tylko tak s± w stanie zwi±zaæ koniec z koñcem. Bo co bardziej rozgarniêci mo¿e i mieli powo³anie, ale te¿ wiêcej rozumu w g³owie i zatrudnili siê w bankach lub przemy¶le (matematycy, fizycy, informatycy), nowoczesnych technologiach - najlepiej za granic± (chemicy, biomedycy), pracowniach reklamy (poloni¶ci) lub kancelariach politycznych/prawnych, ew. gazetach (historia, WOS). Do szko³y trafiaj± albo mato³ki-ideali¶ci, którzy my¶l±, ¿e "jako¶ to bêdzie i za 1200z³ na rêkê miesiêcznie da siê ¿yæ" albo ci, którzy maj± bogat± drug± po³owê, wygrali w totka lub odziedziczyli znaczny spadek. Albo po prostu nie maj± co robiæ, a maj± za du¿o godno¶ci osobistej (lub s± zbyt ma³o cwani), ¿eby siedzieæ na zasi³ku.
True Pagan Winter Crew

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1082 on: 2007-12-09, 20:27:51 »
Ja nie neguj±, wskazujê na problem, a sposób jego rozwi±zania to ju¿ kompletnie inna sprawa. Mówimy o tym co siê na minusie odbija na uczniach.
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1083 on: 2007-12-19, 08:53:19 »
Zadania domowe nielegalne? - Rzecznikowi Praw Ucznia chyba strasznie siê nudzi :mad: Niech jeszcze zabroni± wystawiania ocen.
True Pagan Winter Crew

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1084 on: 2007-12-19, 13:59:29 »
Niech zabroni±. M³odzie¿ bêdzie g³upia i nie bêdê  mia³a m³odszej od siebie konkurencji XD.
A serio, to gdyby m³odzie¿ naprawdê by³a tak zapracowana, to nie widywa³abym ich pod mostem z butelkami wina marki wino.

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1085 on: 2007-12-19, 14:15:18 »
 Gdybym nie robi³ zadañ, to nie robi³bym nic. Prawie nic.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1086 on: 2007-12-19, 14:19:20 »
Najbardziej mnie rozwalają komentarze tych wszystkich mamuś, które narzekają, że ich córeczki nic innego nie robią w czasie wolnym, tylko się do nocy uczą. Najpierw wymagają piątek i szóstek, a potem narzekają. Nie każdy musi być najlepszy. Zwykle właśnie tak harują dzieci rodziców z przerośniętą ambicją - mimo, że nie mają wystarczających zdolności i predyspozycji, aby wymagane wyniki łatwo osiągnąć. No ale oczywiście wszystkiemu winni są "inni": system oświaty, ci straszni krwiożerczy nauczyciele, którzy tylko czyhają na okazję żeby pognębić dziecko i w ogóle cały świat się sprzysiągł przeciwko tej biednej córeczce, która haruje, żeby zaspokoić niespełnione aspiracje swoich rodziców. Pewnie, równajmy w dół, przecież każdy głąb ma prawo czuć się najlepszym na świecie ;/
« Last Edit: 2007-12-19, 14:20:51 by djdioda »

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1087 on: 2007-12-19, 18:33:42 »
W pewnej mierze siê zgadzam, ¿e program nauczania [szczególnie w liceum] jest na³adowany mas± informacji [z czego mnóstwo jest ca³kowicie nieprzydatna - albo dlatego, ¿e to wiedza encyklopedyczna albo dlatego, ¿e w nied³ugim czasie ulegaj± dezaktualizacji]. Jakkolwiek wiêkszo¶æ uczniów po prostu sobie lekcewa¿y czê¶æ przedmiotów i wybiera grupê tych najbardziej interesuj±cych, to jednak nad±¿anie i ogarnianie CA£EGO materia³u przewidzianego w programie mo¿e sprawiaæ trudno¶ci i wrêcz zabieraæ ca³y czas wolny. Wiem, bo osobi¶cie niestety pok³ada³em nadzieje w tym, ¿e ta ca³a nauka mi na przysz³o¶æ siê przyda. Efekt jest taki, ¿e niektórych wa¿nych rzeczy nie pamiêtam, a trochê bzdur siê pa³êta po mózgu.
Niemniej, uznawanie zadañ domowych za nielegalne jest chore :shock:
Z³oty ¶rodek jak zwykle - po¶rodku. :wink:
Co jeszcze zauwa¿y³em odno¶nie kwestii kszta³cenia [nie tylko w szko³ach]: nie tylko program nauczania odgrywa rolê, ale równie¿ nauczyciel. I nie mam tu na my¶li tylko tego, ¿e niektórzy siê absolutnie do swojej roli nie nadaj±. Mianowicie nauczyciel musi byæ dostosowany do ucznia [lub odwrotnie, zale¿y jak patrzeæ :)] - tzn. sposób nauczania musi byæ tym, który jest najodpowiedniejszy dla danego ucznia. Niejednokrotnie siê zdarza, ¿e kto¶ znajomy krytykuje ucz±cego, który w moim mniemaniu ma ¶wietne podej¶cie, a czasem odwrotnie. Przyk³ad: niektórzy, by co¶ przyswoiæ, potrzebuj± czuæ nad sob± jak±¶ 'gro¼bê', byæ w jaki¶ sposób przyciskani. Na innych wp³ywa to destruktywnie [np. w zwi±zku ze zbyt silnym stresem - ró¿ni ludzie maj± ró¿n± wra¿liwo¶æ na takie rzeczy]. Inny przyk³ad: postawienie dobrej oceny na jednych wp³ywa nadmiernie relaksuj±co ["nie trzeba siê specjalnie staraæ, wiêc nie bedê siê wysilac, mo¿e nawet trochê odpuszczê"], za¶ dla innych mobilizuj±co ["o, chyba jestem w tym dobry, spróbujê wiêc zrobiæ wiêcej w tym kierunku"].
My¶lê, ¿e na ten aspekt powinna byæ zwracana wiêksza uwaga.

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1088 on: 2007-12-19, 19:12:04 »
 Tak w ogóle to zadania domowe zadaniami domowymi, a uczenie siê uczeniem ;] Nie znam kogo¶, kto ca³y dzieñ spêdzi³by nad robieniem zadañ domowych.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1089 on: 2007-12-19, 19:44:08 »
Inny przykład: postawienie dobrej oceny na jednych wpływa nadmiernie relaksująco ["nie trzeba się specjalnie starać, więc nie bedę się wysilac, może nawet trochę odpuszczę"], zaś dla innych mobilizująco ["o, chyba jestem w tym dobry, spróbuję więc zrobić więcej w tym kierunku"].
Myślę, że na ten aspekt powinna być zwracana większa uwaga.
O, moja nauczycielka od polskiego z liceum starała się właśnie oceniać motywująco. Potrafiła na przykład postawić osobie przeciętnej piątkę za postępy i pracę jaką włożyła, mimo że z ocen piątka nie wychodziła. Z drugiej strony zdarzyło jej się postawić gorszą ocenę "debeściakowi", który się nie przykładał, bo myślał, że już pozjadał wszystkie rozumy. W drugiej klasie potrafiła już bezbłędnie ocenić co jak na kogo wpłynie ;]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1090 on: 2007-12-19, 21:20:07 »
Dzisiaj z koleg± wicedyrektorem wystawiali¶my oceny semestralne trzecim klasom. W jednej posz³o chyba z piêæ jedynek. Bo pierwszy sprawdzian na 1, drugiego (dwuczê¶ciowego, dwuocenowego) nie pisali nawet w dodatkowym terminie i nie dali do oceny bazy danych, przy której majstrowane by³o przez ca³y semestr (ocena aktywno¶ci na lekcji :)). To dzisiaj prêdziutko przyszli po lekcjach zdawaæ niepisany sprawdzian, ¿eby chocia¿ dopka dostaæ. Tak siê wychowuje m³odzie¿. Aha - nie zadajemy zadania z informatyki. Uczniowie maj± na lekcji zrobiæ pracê i zgraæ j± pod koniec. Jak kto¶ nie zd±¿y, to mo¿e przyj¶æ jeszcze po lekcjach i dokoñczyæ, ale praca musi znale¼æ siê na serwerze przed pó³noc± (a z domu przez internet wrzuciæ nie mog±). Czasem nie starcza trzech pracowni - tylu jest chêtnych :mrgreen: Tak siê w³a¶nie nie zadaje zadania :P
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1091 on: 2007-12-20, 00:25:09 »
A ja trochê na inny temat. Poczt± e-mailow± otrzyma³em informacjê-pro¶bê o pomoc finansow± dla chorego dziecka (nowotwór mózgu). Podobne e-maile przychodz± do mnie co jaki¶ czas od ró¿nych nieznanych mi osób, bêd±cych w nag³ej potrzebie, podobnie pewnie jak do wielu z Was. Bardzo to jest zawsze przykre, bo cz³owiek w³a¶ciwie nie jest w stanie pomóc, choæ mo¿e kwoty kilkuz³otowe nie s± wielkim problemem, ale wstyd co¶ takiego przelewaæ... Piszê o tym tylko dlatego, ¿e tym razem zbulwersowa³ mnie jeden drobny urywek tego listu-pro¶by, a dok³adnie: Szanowny Darczyñco Je¶li usuniesz ten list... bêdzie to oznaczaæ ze naprawdê nie masz serca. Ja rozumiem, ¿e kto¶ jest bardzo zdeterminowany i chwyta siê ka¿dego sposobu by poruszyæ, potrz±sn±æ naszym sercem, ale dlaczego w pierwszych zdaniach z góry traktuje mnie jako znieczulonego skurwysyna i wyje¿d¿a z takim tekstem, choæ pewnie faktycznie cz³owieka ogarnê³a ju¿ znieczulica :-k ... Nie wiem jakbym siê zachowa³ w podobnej sytuacji (daj Bo¿e by co¶ podobnego nie dane by³o mi prze¿yæ), ale na podobny chwyt po prostu nie by³oby mnie staæ. Nawet gdybym wiedzia³, ¿e kto¶ jest urodzonym skner±, nie staæ by mnie by³o powiedzieæ mu to w twarz (bo niby kto da³ mi prawo obra¿ania kogokolwiek), a co dopiero do anonimowego adresata... Co o tym wszystkim s±dzicie?
« Last Edit: 2007-12-20, 00:30:29 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1092 on: 2007-12-20, 01:17:51 »
Przypomina mi to trochę głupawe łańcuszki internetowe - kończą się one zwykle tekstami w stylu "jeśli nie prześlesz tego dalej, to będziesz miał pecha/nikt Cię nie pokocha/przejedzie Cię tramwaj/jakiekolwiek inne nieszczęście". Podejrzewam, że część maili z prośbą o pomoc jest prawdziwa (chociaż prawdopodobnie w większości przypadków nie zawierają tego typu dziwnych stwierdzeń, na które zwraca uwagę Jacek), ale z kolei część jest jakimś głupim żartem, być może mającym na celu wyłudzenie pieniędzy. Nie ufam takim mailom - mam uraz do wszelkich łańcuszków. Na pewno da się zorganizować taką akcję w bardziej formalny, a tym samym pewniejszy i bardziej komfortowy dla darczyńcy, sposób. Artykuły w internecie, spoty i dokumenty w tv, ogłoszenia i reportaże w gazetach - podejrzewam, że da się takie rzeczy zorganizować za darmo i bardziej przemawiają do człowieka niż pogróżki w mailu.

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1093 on: 2007-12-20, 10:25:03 »
Szanowny Darczyñco Je¶li usuniesz ten list... bêdzie to oznaczaæ ze naprawdê nie masz serca. Ja rozumiem, ¿e kto¶ jest bardzo zdeterminowany i chwyta siê ka¿dego sposobu by poruszyæ, potrz±sn±æ naszym sercem, ale dlaczego w pierwszych zdaniach z góry traktuje mnie jako znieczulonego skurwysyna i wyje¿d¿a z takim tekstem, choæ pewnie faktycznie cz³owieka ogarnê³a ju¿ znieczulica :-k ... Nie wiem jakbym siê zachowa³ w podobnej sytuacji, ale na podobny chwyt po prostu nie by³oby mnie staæ. Nawet gdybym wiedzia³, ¿e kto¶ jest urodzonym skner±, nie staæ by mnie by³o powiedzieæ mu to w twarz (bo niby kto da³ mi prawo obra¿ania kogokolwiek), a co dopiero do anonimowego adresata... Co o tym wszystkim s±dzicie?
od nawa³u akcji w internecie i telewizji, bombardowania nas facjatami autystycznych, kalekich, umieraj±cych dzieci, którym mo¿e pomóc sms za marn± z³otówkê ludziom pomiesza³o siê w g³owach i nie mog± sobie widocznie wyobraziæ, ¿e kto¶ zwyczajnie mo¿e mieæ te dzieci g³êboko w d. Z ka¿d± minut± umieraj± ludzie, którym mog³aby pomóc darowizna, ale do jasnej cholery ludzie nie ¿yj± i pracuj± po to, by utrzymywaæ przy ¿yciu ca³y zakichany ¶wiat. pomóg³bym krewnemu lub cz³owiekowi, którego znam, ale nie obcej osobie tylko dlatego, ¿e umiera. SO WHAT! Life is life do cholery, gdyby kto¶ wys³a³ mi takiego maila [zak³adaj±c, ¿e to nie oszust], po tego rodzaju tek¶cie usun±³bym go od razu
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1094 on: 2007-12-20, 12:30:59 »
Szanowny Darczyñco Je¶li usuniesz ten list... bêdzie to oznaczaæ ze naprawdê nie masz serca. Ja rozumiem, ¿e kto¶ jest bardzo zdeterminowany i chwyta siê ka¿dego sposobu by poruszyæ, potrz±sn±æ naszym sercem, ale dlaczego w pierwszych zdaniach z góry traktuje mnie jako znieczulonego skurwysyna i wyje¿d¿a z takim tekstem, choæ pewnie faktycznie cz³owieka ogarnê³a ju¿ znieczulica :-k ... Nie wiem jakbym siê zachowa³ w podobnej sytuacji, ale na podobny chwyt po prostu nie by³oby mnie staæ. Nawet gdybym wiedzia³, ¿e kto¶ jest urodzonym skner±, nie staæ by mnie by³o powiedzieæ mu to w twarz (bo niby kto da³ mi prawo obra¿ania kogokolwiek), a co dopiero do anonimowego adresata... Co o tym wszystkim s±dzicie?
od nawa³u akcji w internecie i telewizji, bombardowania nas facjatami autystycznych, kalekich, umieraj±cych dzieci, którym mo¿e pomóc sms za marn± z³otówkê ludziom pomiesza³o siê w g³owach i nie mog± sobie widocznie wyobraziæ, ¿e kto¶ zwyczajnie mo¿e mieæ te dzieci g³êboko w d. Z ka¿d± minut± umieraj± ludzie, którym mog³aby pomóc darowizna, ale do jasnej cholery ludzie nie ¿yj± i pracuj± po to, by utrzymywaæ przy ¿yciu ca³y zakichany ¶wiat. pomóg³bym krewnemu lub cz³owiekowi, którego znam, ale nie obcej osobie tylko dlatego, ¿e umiera. SO WHAT! Life is life do cholery, gdyby kto¶ wys³a³ mi takiego maila [zak³adaj±c, ¿e to nie oszust], po tego rodzaju tek¶cie usun±³bym go od razu
Tutaj w 100% zgodzê siê z Soj±.
I czemu przejmowaæ siê takim mailem, skoro w tym momencie umiera jeszcze (nie wiem, wstawcie tu jak±¶ rozs±dn± liczbê) dzieci, których rodzice/znajomi nie maj± opcji spamowania skrzynek mailowych. No i to co pisa³a dioda, kto wie jaki procent tego jest prawdziwy, imo znikomy...
selfbanned

 

lofty-success