Author Topic: Drażliwe tematy  (Read 288114 times)

0 Members i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1425 on: 2008-12-04, 23:41:22 »
Tak, jestem zadymiarzem :?

Mo¿e nie jako nauczyciel... ;)

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1426 on: 2008-12-04, 23:43:27 »
Ale to postawa bardziej ni¿ cecha charakteru. A niestety zgodzê siê, ¿e walka o pomostówki pod przykrywk± walki o jako¶æ szko³y to kpina i kibicowa³em rz±dowi... Do czasu.
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1427 on: 2008-12-05, 06:35:39 »
Jak to dobrze widzieć wsparcie społeczne :roll:
Jeśli nie widzisz połączenia między pomostówkami a jakością szkoły, to mam pytanie: Wolałbyś, żeby Twoje dziecko było uczone przez niezwykle doświadczonego, wypalonego, znerwicowanego nauczyciela z 60 na karku, który od 15 lat wałkuje te same lekcje bez cienia innowacji? A może raczej wolałbyś kogoś młodszego, ambitniejszego, ze świeżymi pomysłami, który wkłada w uczenie całkiem sporo energii i zaraża swoim entuzjazmem?
True Pagan Winter Crew

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1428 on: 2008-12-05, 13:43:22 »
Najpierw chcę zobaczyć nauczycielski system motywacyjny, który skłaniałby tych młodych do pozytywnego działania. Przez całe swoje życie miałem wielu ciekawych młodych nauczycieli, ale naprawdę uczyli mnie jak to mówisz ci "starzy od wałkowania" i teraz sobie to uświadamiam. Zupełnie inne podejście do nas mieli.
« Last Edit: 2008-12-05, 23:03:22 by Unas »
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1429 on: 2008-12-05, 14:52:29 »
Ciężko nie przyznać Ci racji. Starzy dobrzy nauczyciele - ci z powołania - dzięki doświadczeniu mają odpowiednie podejście i umieją przekazać wiedzę. Tacy jednak nie boją się nowości i tak naprawdę nie zaprzestają rozwoju po zrobieniu dyplomowania. Miałeś ogromne szczęście, że na takich właśnie trafiłeś. Niestety sporo jest takich nauczycieli, którzy zaczęli uczyć, bo nic lepszego nie znaleźli, nie lubią swojej pracy i tylko czekają z utęsknieniem na emeryturę. Np. informatyk, który robi porządny temat raz na miesiąc, a uczniowie większość czasu grają lub siedzą na naszej-klasie. Albo chemik czy historyk, który każe uczniom przepisywać podręcznik. Znam niestety takie przykłady. Na szczęście nie jest to jeszcze większość. Jednak jeśli chcemy, by nauczyciel uczył dobrze, to trzeba opakować ten zawód prestiżem. Aktualnie nauczyciele przez wszystkie rządy są traktowani per noga. Bo przecież oni mają misję, to sobie poradzą i można nimi podłogę zamiatać. Nie wiesz nawet jakie nastroje panują w środowisku nauczycielskim. Powiem tak: gdybym nie miał innych źródeł pieniędzy, to albo bym zmieniał zawód, albo bym ledwo dożywał do kolejnej wypłaty. Ale przecież te dodatkowe zajęcia zabierają czas i energię, której potem nie wystarcza na przygotowanie lekcji powyżej pewnego minimum. I potem wychodzi na to, że uczniowie są niezadowoleni, bo nie wytłumaczyłem czegoś tak, jak teoretycznie bym mógł. Dlatego nauczyciele powinni zarabiać dużo - żeby nie musieli dorabiać, tylko zajęli się tym, czym się zajmować powinni - uczeniem, sprawdzaniem prac pisemnych i przygotowywaniem do lekcji. Najlepiej w czasie pracy, czyli 40 godzin w tygodniu od 8 do 16 i do widzenia. 20 godzin przy tablicy, 20 godzin przygotowań i oceniania kartkówek. I problemów byłoby znacznie mniej. Atrakcyjna płaca powodowała by napływ chętnych, więc dyrektorzy nie musieliby desperacko uzupełniać kadr kim popadnie. Trzeba kochać szkołę, żeby uczyć np. informatyki mając perspektywę ciepłej posady w jakiejś dużej firmie. I nie mam akurat siebie na myśli, bo brak mi jednego i drugiego XD
« Last Edit: 2008-12-05, 14:54:42 by minder »
True Pagan Winter Crew

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1430 on: 2008-12-05, 16:55:31 »
Jak to dobrze widzieæ wsparcie spo³eczne :roll:

Jakiego wsparcia spo³ecznego nauczyciele maj± oczekiwaæ, je¶li ci±gle s³yszy siê o strajkach i stosowaniu skurwysyñskich, terrorystycznych zagrywek, w stylu "przek³adamy matury ustne na wtedy i wtedy, bo strajkujemy, bo chcemy wy¿ebraæ od rz±du podwy¿ki o 50%", "nie przyjdziemy do szko³y, nie bêdziemy uczyli, bo musimy przecie¿ postrajkowaæ, a nu¿ uda siê wysêpiæ jeszcze trochê grosza". Cierpi± niewinni (dzieci, ludzie, którzy w szkole siê ucz±), chocia¿ nie powinni. ZNP teraz próbuje wy¿ebraæ od rz±du podwy¿ki 50%! Przecie¿ to jest nierealne! Racja, ¿e nauczyciele powinni sporo zarabiaæ, bo praca jest odpowiedzialna, ale bez przesady - nauczyciele nie zarabiaj± a¿ tak ma³o. A prawda jest taka, ¿e jaka pensja by nie by³a, to zawsze bêdzie "za niska".

Mówiê o nauczycielach, bo w³a¶nie o nich rozkrêci³a siê dyskusja i by³ artyku³, o którym wspomina³em. Ale to samo stosuj± lekarze - i odchodzenie od ³ó¿ek pacjentów jest chyba jeszcze gorsze, ni¿ nie przyj¶cie do szko³y. A oprócz nich, teraz prawie ka¿da grupa zawodowa strajkuje i próbuje wy¿ebraæ (dla mnie to jest ¿ebranie) wiêcej pieniêdzy. Mog± dostaæ podwy¿ki - to nie, bo za ma³e. Arrgh!

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1431 on: 2008-12-05, 17:04:35 »
No dzieciom to na pewno by³o bardzo przykro, ¿e nie posz³y do szko³y :P
A przepraszam bardzo - jak± widzisz alternatywê ni¿ strajkowanie, co?
True Pagan Winter Crew

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1432 on: 2008-12-05, 19:44:06 »
Blek nie wiem czy zdajesz sobie sprawê, ¿e po studiach ¶wie¿y nauczyciel zarabia jakie¶ 700 z³otych. Pó¼niej wcale nie jest bardziej ró¿owo. Oczywi¶cie s± podwy¿ki, ale bez szaleñstwa. W tabeli p³ac nauczyciele s± zaraz przed sprz±taczkami, które s± na ostatnim miejscu. Podwy¿ki czêsto w du¿ym stopniu rozchodz± siê po wy¿szych szczeblach a sta¿y¶ci dostaj± och³apy. Wiem jak to jest utrzymywaæ siê z pensji jednego nauczyciela z racji zawodu mojej matki. To nauczyciel, który ma du¿e do¶wiadczenie i w porównaniu z tym, co robi w domu i w szkole, to zdecydowanie nieadekwatna jest jej p³aca. Ona nie tylko pi³uje uczniów (tylu kartkówek ile sprawdzi³am w swoim ¿yciu nie widzieli¶cie) ale i ci±gle wymy¶la co¶ nowego, testuje nowe ksi±¿ki, wyje¿d¿a na projekty itd.

Z drugiej strony mia³am styczno¶æ z "kultur±" nauczycieli. Bra³am udzia³ w konferencji ISSEP (Informatics in Secondary Schools Evolution and Perspectives) i tam zobaczy³am jak to jest dawaæ sobie radê z nauczycielami w masie. Ominê epitety... A by siê zdawa³o ¶wiatli ludzie. Chyba im siê chamstwo m³odzie¿y udziela.

ozeh

  • Mourner
  • *
  • Posts: 631
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
    • OZEH - aplikacje w ¶rodowisku Microsoft Excel
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1433 on: 2008-12-05, 19:57:24 »
Blek nie wiem czy zdajesz sobie sprawê, ¿e po studiach ¶wie¿y nauczyciel zarabia jakie¶ 700 z³otych.

Jak to mo¿liwe, skoro najni¿sze wynagrodzenie z tytu³u wykonywania umowy o pracê w tej chwili wynosi 1.126,00 z³ brutto (845,17 z³ netto), a od nowego roku najni¿sza krajowa wzro¶nie do poziomu 1.267,00 z³ brutto (947,96 z³ netto)? Chyba, ¿e mowa o niepe³nym etacie, albo umowie cywilno-prawnej.

Nie umniejszam nauczycielom, ale uprzywilejowanie jakiejkolwiek grupy zawodowej w postaci pomostówek uwa¿am za niefair wobec tych, którzy takiego prawa nie maj±. Dlaczego moja praca w biurze jest uwa¿ana za mniej wymagaj±c± od pracy nauczyciela? Czasem wychodzê naprawdê styrany psychicznie z pracy. Dlaczego wspomniana sprz±taczka nie ma takiego prawa? A wiem co¶ o pracy sprz±taczek, bo zatrudniamy ich u nas w firmie oko³o trzystu. Bardzo czêsto pracuj± za mniej ni¿ 700 z³, bo zwyczajnie wiêcej im nie mo¿emy zaoferowaæ. Takie panie maj± l¿ejsz± pracê ni¿ nauczyciel czy górnik? Podobno wszyscy s± równi wobec prawa.

Jeszcze raz zaznaczam - wspó³czujê nauczycielom ich pensji, ale wspó³czujê tak samo jak pani Jadzi sprz±taj±cej za 500 z³ miesiêcznie.

nie fair   /aibrean
« Last Edit: 2008-12-05, 20:12:41 by aibrean »
"Patrzcie, jeszcze jeden anio³. Masz, ³ap harfê i zacznij ¶piewaæ hosanny."

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1434 on: 2008-12-05, 20:02:01 »
A mnie szczerze mówi±c pomostówki zwisaj± i powiewaj± :P Nikt mi przecie¿ nie ka¿e pracowaæ jako nauczyciel do koñca ¿ycia. Dorabiam sobie tu i tam, a jak ju¿ bêdê mia³ do¶æ uczenia, to mo¿e zajmê siê czym¶ innym ;)
True Pagan Winter Crew


Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1436 on: 2008-12-06, 18:31:27 »
Czysta paranoja.

A swoj± frog± trochê przera¿aj±ce, ¿e dopiero w takich przypadkach cieszê siê, ¿e mieszkam w Polsce...
Wyslano: 2008-12-06, 15:58:26
Urodziny RM. "¯ydzi a Polacy" to musi byæ ¶wietna ksi±¿ka!
selfbanned

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
True Pagan Winter Crew

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
True Pagan Winter Crew

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1439 on: 2008-12-12, 21:06:18 »
OMG. Czyli bêdzie mo¿na pozwaæ swój bank za us³ugê internetowego i telefonicznego dostêpu do konta? (Znaczy: za wytwarzanie i udostêpnianie kodów dostêpu do "informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej" o_O)
LOL
I USOS te¿ bêdzie sprzeczny z prawem... ;(

Tak mi siê przypomnia³ "Pan Traktor" ¦wietlickiego:
Nie legalizowaæ niczego, zdelegalizowaæ wszystko

 

lofty-success