Author Topic: Drażliwe tematy  (Read 288139 times)

0 Members i 6 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1470 on: 2009-01-16, 13:29:56 »
Quote from: Pieronek
Pogl±d, ¿e ka¿de ma³¿eñstwo ma prawo do dziecka, przeczy twierdzeniu podstawowemu: dziecko jest darem. A dar ofiarowuje siê komu¶, komu chce siê go ofiarowaæ. Czasem nie ofiarowuje siê nic. I z tym trzeba siê niestety pogodziæ. Pary korzystaj±ce z in vitro mówi±: mamy prawo do dziecka. Pytam siê: jakie prawo? Sk±d to prawo wynika? Nie wolno my¶leæ, ¿e skoro Bóg nie obdarzy³ mnie dzieckiem, to mam prawo staraæ siê o nie wbrew jego woli.
To jak to jest z ateistami? Atei¶ci nie powinni mieæ zdolno¶ci rozmna¿ania siê... sorry, poczêcia dziecka w mi³o¶ci. Poza tym zawsze pi³uj± ksiê¿a o tym, ¿e posiadanie dziecka to obowi±zek. A ten twierdzi, ¿e nie ma prawa... Lipa.

Quote
Pary decyduj±ce siê na in vitro wol± kupiæ dziecko ni¿ je adoptowaæ. Nie chc± dziecka z adopcji, bo pragn± mieæ "swoje" dziecko. To jest w³a¶nie logika towaru, a nie daru.
Wydawa³o mi siê zawsze, ¿e to normalny sposób my¶lenia. A gdzie mistycyzm ci±¿y propagowany przez katolickich ksiê¿y?

To mnie pokona³o:
Quote
Pó¼no zawieramy ma³¿eñstwa. Przez wieki w Polsce ludzie zak³adali rodziny w wieku 18-20 lat. Teraz robi± to w okolicach 30-tki. To czego siê spodziewaj±?

Quote
Natura ludzka jest bardziej sk³onna do z³ego ni¿ do dobrego.
To chyba jego subiektywne odczucie w stosunku do w³asnej osoby.

Ten pan ma dziury w rozumowaniu.

bigfish

  • Posts: 87
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • last...
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1471 on: 2009-01-16, 16:47:52 »
Mistycyzm jak mistycyzm ale zwyczajnie nie ka¿de ma³¿eñstwo by³oby w stanie podo³ac wychowaniu adoptowanego dziecka.

A to o pó¼nym zak³adaniu ma³¿eñstw jest.. typowe dla pewnych krêgów. Tak by³o przez wieki wiêc powinno byc tak na wieki wieków amen. Taaa?
Life is like a mystery
With many clues, but with few answers

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1472 on: 2009-01-16, 17:56:36 »
Mistycyzm jak mistycyzm ale zwyczajnie nie ka¿de ma³¿eñstwo by³oby w stanie podo³ac wychowaniu adoptowanego dziecka.
Nie. Chodzi o to, ¿e dziecko jest (uwaga! powo³ujê siê na Tischnera,  który te¿ by³ ksiêdzem!) dope³nieniem i ukoronowaniem mi³o¶ci. Wg niego: nie ma dziecka - nie ma mi³o¶ci (za to jest egoizm). No i wydawa³o mi siê, ¿e wszyscy katoliccy duchowni, ¿e o wiernych nie wspomnê, tak uwa¿aj± (choæ mo¿e byæ to taki szanta¿ emocjonalny ze strony duchownych, zakamuflowane "rozmna¿ajcie siê", no, ale powiedzmy, ¿e nie by³o to strasznie agresywne i niesmaczne). No i je¶li dziecko jest takim finisem, co coronat opus, to dla mnie logiczne by³o, ¿e je¶li pani A i pan B siê kochaj±, to bêdzie to ich dziecko, a nie cudze. A adoptowane jest cudze. (I nie wspomnê tu o biologicznych aspektach, o których, o ile  pamiêtam, Minder gdzie¶ wcze¶niej wspomina³. O, tu.)

Poza tym naj³atwiej powiedzieæ "Bóg tak chcia³" i siedzieæ na dupie, nic nie robiæ. (Ja nie przejawiam dobrej postawy chrze¶cijañskiej, ale wg mnie Bóg  je¶li ju¿ rzuca ludziom k³ody pod nogi, to nie po to, ¿eby siê potknêli i rozbili pyszczek, ale ¿eby nauczyli siê przeskakiwaæ.)

A wywiad uwa¿am za manipulacjê i prowokacjê, bo wiadomo, ¿e emocje i niechêæ do Ko¶cio³a wzrosn± po czym¶ takim.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1473 on: 2009-01-16, 21:49:43 »
Poza tym naj³atwiej powiedzieæ "Bóg tak chcia³" i siedzieæ na dupie, nic nie robiæ.
Sorry za offtopic, ale tak mi siê skojarzy³o:

;)

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1474 on: 2009-01-16, 23:11:30 »
Poza tym naj³atwiej powiedzieæ "Bóg tak chcia³" i siedzieæ na dupie, nic nie robiæ.
To nawet Ko³akowski powtarza³ za Frommem, ¿e to g³upie jest, taka bierna postawa.

A to o pó¼nym zak³adaniu ma³¿eñstw jest.. typowe dla pewnych krêgów. Tak by³o przez wieki wiêc powinno byc tak na wieki wieków amen. Taaa?
Generalnie, w tym kraju, facet musi skoñczyæ 21, ¿eby siê o¿eniæ (co¶ pamiêtam takiego). Wiêc nie mie¶ci siê w pradawnym przedziale 18-20. Kiedy¶ wiêcej kobiet umiera³o przy porodzie. Dlaczego teraz nie umieraj±? Kiedy¶ wiêcej ludzi mia³o wszy... Przecie¿ to tradycja!

bigfish

  • Posts: 87
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • last...
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1475 on: 2009-01-17, 11:22:43 »
Taaak, bo rodz± przewa¿nie w szpitalach, s± pod jak±¶ tam opiek± specjalistów. Chocia¿ nie wiem ... nigdy nie rodzi³em. I nie s±.. no w³a¶nie , za m³ode (?)

Dlatego w ramach kultywowania tradycji lepiej po¿rec wigilijnego karpia ( który jest podobno niezbyt smaczny )
Life is like a mystery
With many clues, but with few answers

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1476 on: 2009-01-17, 14:31:31 »
Taaak, bo rodz± przewa¿nie w szpitalach, s± pod jak±¶ tam opiek± specjalistów.
Nikt nie prosi³ o makabryczne szczegó³y, wiêc oszczêdzê, ale kiedy wynaleziono szpitale, to kobiety po porodzie zaczê³y umieraæ na gor±czkê popo³ogow± (na szczê¶cie w koñcu znalaz³ siê kto¶ na tyle inteligentny, ¿eby wpa¶æ na to, ¿e rêce siê myje). Przed tym zacnym wynalazkiem (szpitalem) umieranie po porodzie by³o domen± noworodków. Tej tradycji te¿ ju¿ nie kultywujemy.

P.S. ja naprawdê jestem ciekawa, co za 300-500 lat o nas bed± w podrêcznikach pisaæ :D

bigfish

  • Posts: 87
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • last...
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1477 on: 2009-01-17, 15:04:33 »
A. Dlatego tradycyjnie lepiej jest byc mê¿czyzn±. Jes jes jes..
Life is like a mystery
With many clues, but with few answers

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1478 on: 2009-01-17, 15:10:19 »
:rotfl: Je¶li rzeczywi¶cie by tak by³o, to nie mieliby¶my deficytu mê¿czyzn. Nie mia³yby¶my, przepraszam. Tak sobie zauwa¿am, ¿e biologia to nie wszystko...
Dobra, nie bêdê siê wym±drzaæ... tak tylko smutno westchnê³am :P

bigfish

  • Posts: 87
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • last...
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1479 on: 2009-01-17, 16:30:33 »
Deficyt ? Nie liczy siê ilo¶c tylko jako¶c  8)

Jasne ¿e biologia to nie wszystko
liczy siê te¿ geografia :P (czyt. kraje arabskie)
Life is like a mystery
With many clues, but with few answers

Jasmin

  • Posts: 1476
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • >SuczAnka<
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1480 on: 2009-01-17, 16:33:51 »
Deficyt ? Nie liczy siê ilo¶c tylko jako¶c  8)


Z jako¶ci± te¿ kiepsko  :(

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1481 on: 2009-01-17, 16:36:02 »
liczy siê te¿ geografia :P (czyt. kraje arabskie)
Ale w krajach arabskich s± ¼li ludzie! Oni nie maj± papie¿a, Pieronka i nie dost±pi± zbawienia. A in vitro mo¿na kupiæ na ka¿dym straganie!

Jasmin

  • Posts: 1476
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • >SuczAnka<
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1482 on: 2009-01-17, 16:41:53 »
liczy siê te¿ geografia :P (czyt. kraje arabskie)
Ale w krajach arabskich s± ¼li ludzie! Oni nie maj± papie¿a, Pieronka i nie dost±pi± zbawienia. A in vitro mo¿na kupiæ na ka¿dym straganie!
Nie maj± Pieronka szczê¶ciarze  :>... aborcja jest tam dopuszczalna od 40- 120 dni od poczêcia (w zale¿no¶ci od od³amu), a antykoncepcja jest akceptowana.
Co do deficytu mê¿czyzn, có¿ w Chinach jest deficyt kobiet (dziêki wêdrownym klinikom oferuj±cym aborcjê i g³upim zwyczajom stawiaj±cym synów ponad córki :roll: ). Ale to mo¿e z drugiej strony lepiej, bo bêdzie ich tam mniej w Azji  :twisted: ( w sensie, ¿e nie bêdzie mia³ kto rodziæ  :lol: )
« Last Edit: 2009-01-17, 16:45:46 by Jasmin »

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1483 on: 2009-01-17, 17:13:33 »
Deficyt ? Nie liczy siê ilo¶c tylko jako¶c  8)
Ja w³a¶nie o tym. Nie ma siê z czego cieszyæ.

Co do deficytu mê¿czyzn, có¿ w Chinach jest deficyt kobiet (dziêki wêdrownym klinikom oferuj±cym aborcjê i g³upim zwyczajom stawiaj±cym synów ponad córki :roll: ). Ale to mo¿e z drugiej strony lepiej, bo bêdzie ich tam mniej w Azji  :twisted: ( w sensie, ¿e nie bêdzie mia³ kto rodziæ  :lol: )
Tam mo¿na kupiæ na ka¿ym straganie zestaw "Dziecko - DIY" ze s³oikiem, w którym p³ód siê rozwija i kompletem od¿ywek. Takie instrumentarium jak w "Nowym wspania³ym ¶wiecie" Huxleya. Do tego wrzuca siê komórki po³±czone in vitro i po 9 miesi±cach ma siê gotowego potomka.
Przepraszam. Wiem, ¿e to niesmaczne.

bigfish

  • Posts: 87
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • last...
Odp: Drażliwe tematy
« Reply #1484 on: 2009-01-17, 19:32:18 »
Je¶li jako¶c jest niezadowalaj±ca to mo¿e trzeba dok³adniej wybierac ten jak¿e ekskluzywny towar..
Life is like a mystery
With many clues, but with few answers