Author Topic: Symfonicznie  (Read 1583 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Symfonicznie
« on: 2010-03-28, 12:07:31 »
Podobnie jak pod koniec lat 80. MTV zapocz±tkowa³o pewnego rodzaju szaleñstwo na akustyczne koncerty z serii "Unplugged", tak pod koniec lat 90. Metallica koncertowym albumem "S&M" zapocz±tkowa³a modê na wspólne koncertowe wykonywanie w³asnego repertuaru przez rockowe bandy wraz z filharmonikami. Generalnie finalne efekty tych projektów, podobnie jak wspomniany "S&M", imho s± dosyæ w±tpliwe. Najkrócej: zespól sobie, a orkiestra sobie i mimo, ¿e s± na jednej scenie, to brak artystycznej spójno¶ci i wszystko to dla mnie brzmi bardzo sztucznie, nie wspominaj±c ju¿ o tym, ¿e czêsto arty¶ci rockowi, jak wspomniana wy¿ej Metallica, na tle filharmoników wypadaj± dosyæ przeciêtnie i blado. Wyj±tek stanowi jedynie "Score" Dream Theater, dok³adnie jego druga czê¶æ.* Mo¿e dlatego, ¿e sama muzyka Dreamów zdecydowanie bardziej nadaje siê do tego typu eksperymentu. Pochwaliæ tak¿e nale¿y orkiestrowe aran¿acje, które w tym przypadku w nienachalny sposób uzupe³niaj± brzmienie zespo³u rockowego. My¶lê, ¿e w tej konwencji z pewno¶ci± znakomicie wypad³by repertuar Lacrimosy, ale w tym przypadku wiele kompozycji albumowych opartych jest na brzmieniach symfonicznych. Moda na wspólne granie na scenie z filharmonikami dotar³a tak¿e na nasz± "s³owiañsk± ziemiê" i wspomnieæ warto o wspólnych koncertach z orkiestr± Budki Suflera czy Perfectu. W ubieg³ym roku na podobny eksperyment zdecydowa³a siê Coma. I w³a¶nie na YouTube natrafi³em na jego fragment, a dok³adnie na Wolê istnienia, która w stosunku do wersji albumowej wypad³a przeciêtnie - brak jej tej pierwotnej hipnotyzuj±cej energii. Obawiam siê, ¿e podobnie jest z reszt± koncertu...

Ciekaw jestem ogromnie Waszego zdania w temacie wspólnego koncertowego ogrywania repertuaru z filharmonikami. Wyobra¿acie sobie np. takie wspólne granie Opeth i orkiestry symfonicznej?


________________
*nie wszyscy mo¿e zwrócili uwagê na fakt, ¿e Portek w zestawie perkusyjnym ustawi³ lusterka wsteczne celem synchronizacji gry z orkiestr±
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Symfonicznie
« Reply #1 on: 2010-03-28, 20:59:15 »
O ile pamietam to 'S&M' kupilem w dniu premiery. Nie moglem doczekac sie tej plyty, a po paru przesluchaniach okazalo sie, ze jakos srednio mi podeszla. Najbardziej zabolalo mnie straszne zlagodzenie brzmienia. Ok, byc moze brzmialo to poteznie, ale Metallica utracila na tym wydawnictwie ostrosc i pazur.

'Score' zmiazdzyl - bez watpienia najlepsze wydawnictwo tego typu z jakim mialem kontakt do tej pory. (A tak nawiasem mowiac, to widzialem Portkowe lusterka na wielu innych koncertach, wiec to chyba nie chodzi o synchro z orkiestra. Jak na moj gust to w lusterka sa po to, zeby Mike wiedzial, w ktorym miejscu obecnie znajduje sie jego ramie z mikrofonem. Ale moge sie mylic.)


Bardzo pozytywnie w tej materii wypadl tez Within Temptation na 'The Black Symphony DVD'. I choc repertuar pozostawia wiele do zyczenia (nie takiej tracklisty bym sobie zyczyl na koncercie WT) to calosc zagrana jest wrecz perfekcykjnie.

Lacrimosy wole sluchac w domu, a nie na koncercie, bo to muzyka, ktora trzeba sie delektowac, a nie zastanawiac sie, czy spocony koles obok wpadnie na mnie czy nie :) Dlatego tez koncert symfoniczny w ich wykonaniu pewnie bylby ciekawym doswiadczeniem, ale mam wrazenie, ze i tak wolalbym albumowe wersje ich klasykow (tak czy inaczej przeciez nagrywane z orkiestra).

Coma symfonicznie wypadla niezle :) Wczoraj widzialem caly ten koncert i jest na prawde pozytywnie.

Acha, jeszcze Therion zajebiste DVD niedawno wydal, 'The Miskolc Experience'. Zagrali tam z orkiestra kilka klasycznych kompozycji, m.in. Wagnera czy Vivaldiego, a w drugiej polowie setu same Therionowe klasyki z miazdzacym symfonicznym brzmieniem. Calosci nie widzialem, bo jakos mialem wtedy wazniejsze wydatki, ale na youtubie mozna kilka fragmentow znalezc w wysokiej jakosci.

Tyle w temacie :)


~k.: naprawdê, dramat, panie filologu (ja wiem, ¿e angielski, ale w³asnego jêzyka nie znaæ...)

edit: czepiasz sie :P
« Last Edit: 2010-04-06, 10:38:36 by VoiceOfCommonSense »
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Symfonicznie
« Reply #2 on: 2010-03-28, 22:05:21 »
Zapomnia³bym o "Visual Sound Theories" Steve Vai'a, ale tak¿e do koñca nie przekonuje mnie. We¼my choæby jego opus magnum For The Love Of God - w tej konwencji niczym specjalnym nie wyró¿nia siê.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

kwarnik

  • Mourner
  • *
  • Posts: 694
  • Karma: +27/-0
  • Gender: Male
Odp: Symfonicznie
« Reply #3 on: 2010-03-30, 14:40:40 »
O ile pamietam to 'S&M' kupilem w dniu premiery. Nie moglem doczekac sie tej plyty, a po paru przesluchaniach okazalo sie, ze jakos srednio mi podeszla. Najbardziej zabolalo mnie straszne zlagodzenie brzmienia. Ok, byc moze brzmialo to poteznie, ale Metallica utracila na tym wydawnictwie ostrosc i pazur.
Swoje "S&M" kupi³em za pierwsz± premiê w pracy ;) Wystarczy³o akurat na p³ytê :D Nie przepadam jednak za ni±. Jej g³ówny mankament to brzmienie gitar. Wcale nie s± metalowe, ciê¿kie. Raczej bardzo sp³aszczone i takie... nijakie. Pamiêtam, ¿e bardziej od "S&M" podoba³o mi siê, co z orkiestr± zrobili Scorpionsi.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Symfonicznie
« Reply #4 on: 2010-04-05, 17:40:31 »
Kolejny rockman z filharmonikami, a mianowicie Serj Tankian nagra³ album "Elect The Dead Symphony" i z tego co ogl±dam na YouTube, obroni³ siê. Ma³a próbka w postaci Feed Us - dla porównania wersja studyjna.
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Symfonicznie
« Reply #5 on: 2010-04-06, 17:39:34 »
Kolejny rockman z filharmonikami, a mianowicie Serj Tankian nagra³ album "Elect The Dead Symphony" i z tego co ogl±dam na YouTube, obroni³ siê. Ma³a próbka w postaci Feed Us - dla porównania wersja studyjna.
Obejrza³em kilka utworów w tych wersjach, p³ytê Elect the Dead znam do¶æ dobrze - t³uk³em j± sporo, a¿ siê znudzi³a i przesta³a robiæ na mnie jakiekolwiek wra¿enie - utwory s± do¶æ proste, odchodz±ce od tego, co pokazywa³ SoaD w stronê popu. No i w³a¶nie w prostocie problem, bo materia³u dla orkiestry by³o chyba trochê za ma³o, przez co aran¿acje zbyt atrakcyjne nie wysz³y. Tankian, który wbi³ siê w bia³y gajerek, mecz±cy jak szanuj±ca siê koza pasuje do tego jak piê¶æ do nosa. Wokalnie niby siê wyrabia, ale ledwie-ledwie, no i nie brzmi to za dobrze. Publiczno¶æ piszcz±ca na jego sygna³y tylko dope³nia tragikomiczn± ca³o¶æ. Obejrza³bym ca³o¶æ raz z ciekawo¶ci, je¶li mia³bym mo¿liwo¶æ, ale na pewno bym nie kupi³.
Wiem, czepiam siê. Ale po prostu ja takiego Tankiana nie kupujê. To wypada sztucznie, jest wymuszone. Mo¿e i on siê dobrze bawi, ale nie pasuje mi do niego ani strój, ani cylinder, który z upodobaniem nak³ada od pocz±tku solowej kariery, ani nie pasuje mi jego machanie rêkami do orkiestry symfonicznej. Rozumiem, ¿e siê starzeje, powa¿nieje, ale dla mnie Tankian to jednak ten ¶wir z Systemu z nieprzytomnym wzrokiem, machaj±cy rêkami, krzycz±cy, growluj±cy, skacz±cy od ¶piewu do falsetu... To by³o prawdziwe, naturalne i pe³ne energii. Wczoraj nawet grzeba³em sobie w starych nagraniach systemu i znalaz³em na przyk³ad takie kwiatki:
Mind
Temper

Ostatnio znowu zaczêto mówiæ o reaktywacji Systemu - podobno ca³a czwórka jest w kontakcie i nie zaprzecza, ¿e to jest mo¿liwe. Obawiam siê, ¿e nic dobrego by z tego nie wysz³o...
« Last Edit: 2010-04-06, 17:48:58 by Callahan »

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Symfonicznie
« Reply #6 on: 2013-04-23, 21:37:49 »
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

 

lofty-success