Author Topic: Folk/neo-folk/world music/ethno  (Read 29610 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #90 on: 2009-02-07, 21:30:30 »
Dodajmy do tego jeszcze jeden bajer - na przyk³ad jêzyk angielski to po³±czenie jêzyka celtyckiego z francuskim. I tu nie dzia³a "to, co najstarsze zostaje." Tu jest "Francuski zostaje BO TAK, a jak nie, to zdejmiemy ci czapkê razem z g³ow±."

 :shock: :o  :-s Jakiego z jakim? ¯e francuski to ok, ale znajd¼ mi w ¶rednioangielskim choæ ze dwa tuziny celtyckich s³ówek, bom ciekawa :roll:. Przecie¿ celtyccy Brytowie nie mieli praktycznie ¿adnego wp³ywu na rozwój angielszczyzny (tu naprêdkie i tymczasowe ¼ród³o). Jêzyk angielski jakim go znamy dzisiaj, to miks, owszem, ale prêdzej starogermañskiego (Old English+Old Norse) ze starofrancuskim i ³acin±. Przy tym wprowadzanie tych ostatnich raczej te¿ nie wygl±da³o tak, jak piszesz, raczej 'francuski/³acina zostaje, bo my jeste¶my u w³adzy i tym jêzykiem mówimy, a wy, saskie wie¶niaki, mo¿ecie nam ze swoim germañskim szwargoleniem skoczyæ'. Ogniem i mieczem têpiono owszem, ale irlandzki, walijski i szkocki, i to duuu¿o pó¼niej. Przepraszam, ¿e tak napastliwie na Ciebie naskakujê, ale staroangielski, Celtowie i tak dalej to mój konik i ukochanie jest, nooo ;) :P.

p.s. Dziêki, Kas, za pamiêæ o Anglach, Sasach i Jutach :). Wyrd seo maere\m/

Wracaj±c do muzyki: s³ucham sobie tej Omnii - Alive! i faktycznie ca³kiem przyjemne, choæ bez wiêkszego sza³u. Melodie zapêtlone i zamotane jak trzeba, niez³e rytmy, pobrzmiewa szantami momentami, ale 'tego czego¶' to im jednak brakuje. Na tym poletku mogê wymieniæ z tuzin ciekawszych wykonawców :P.
« Last Edit: 2009-02-07, 21:35:16 by aibrean »
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #91 on: 2009-03-14, 13:15:18 »
Moja ostatnia mi³o¶æ, mo¿e nie wielka, ale zawsze (;P): Agnivolok - Cherries; albo: Агниволок - Вишни, nie dosz³am jeszcze, jak jest poprawnie (a ¿eby by³o zabawniej, s± z Izraela, co mi nie u³atwia ustalenia, jak to powinno siê pisaæ ;>). Mrok i smutek, i piosenki o czerwonych wi¶niach spadaj±cych w z³oty czerep ;) Bardzo ³adne, takie delikatne, niespokojne, z melancholijnym ¿eñskim wokalem, bardziej folkowym, ni¿ neo (brzydko mo¿e to zabrzmieæ, ale wiosk± zalatuje). Jest akordeon, jakie¶ brzêkad³a i wiolonczela, no i oczywi¶cie wisienki na szczycie, ale te¿ nies³odkie :> (I cudowny utwór nr 3 :serducho:: Near Life Experience, po rosyjsku nazywaj±cy siê trochê inaczej, На фиолетовом фоне, co tak trochê siê nie pokrywa :roll: Ale mniejsza z tytu³em.)
Moon Far Away trochê przypomina, ale mniej w tym ¿ycia, a wiêcej mroczno¶ci. (Siê mo¿na poczêstowaæ.)

W sumie nie powinnam takiej muzyki teraz s³uchaæ, bo bardziej potrzebujê jakiego¶ - najlepiej ¿ywego - фона, jako, ¿e jestem pó³¿ywa i na nic nie mam ochoty, a taki smut tylko to potêguje...


(...) Celtowie i tak dalej to mój konik i ukochanie jest, nooo ;) :P.
Zazdro¶æ mi: jadê za 2 tygodnie w pole, szukaæ celtyckich resztek ;P

Kekkai

  • Mourner
  • *
  • Posts: 2189
  • Karma: +29/-2
  • Gender: Female
  • kota
    • katie's wonders
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #92 on: 2009-03-15, 21:26:03 »
Dodajmy do tego jeszcze jeden bajer - na przyk³ad jêzyk angielski to po³±czenie jêzyka celtyckiego z francuskim. I tu nie dzia³a "to, co najstarsze zostaje." Tu jest "Francuski zostaje BO TAK, a jak nie, to zdejmiemy ci czapkê razem z g³ow±."

 :shock: :o  :-s Jakiego z jakim? ¯e francuski to ok, ale znajd¼ mi w ¶rednioangielskim choæ ze dwa tuziny celtyckich s³ówek, bom ciekawa :roll:. Przecie¿ celtyccy Brytowie nie mieli praktycznie ¿adnego wp³ywu na rozwój angielszczyzny (tu naprêdkie i tymczasowe ¼ród³o). Jêzyk angielski jakim go znamy dzisiaj, to miks, owszem, ale prêdzej starogermañskiego (Old English+Old Norse) ze starofrancuskim i ³acin±. Przy tym wprowadzanie tych ostatnich raczej te¿ nie wygl±da³o tak, jak piszesz, raczej 'francuski/³acina zostaje, bo my jeste¶my u w³adzy i tym jêzykiem mówimy, a wy, saskie wie¶niaki, mo¿ecie nam ze swoim germañskim szwargoleniem skoczyæ'. Ogniem i mieczem têpiono owszem, ale irlandzki, walijski i szkocki, i to duuu¿o pó¼niej. Przepraszam, ¿e tak napastliwie na Ciebie naskakujê, ale staroangielski, Celtowie i tak dalej to mój konik i ukochanie jest, nooo ;) :P.

p.s. Dziêki, Kas, za pamiêæ o Anglach, Sasach i Jutach :). Wyrd seo maere\m/

Wracaj±c do muzyki: s³ucham sobie tej Omnii - Alive! i faktycznie ca³kiem przyjemne, choæ bez wiêkszego sza³u. Melodie zapêtlone i zamotane jak trzeba, niez³e rytmy, pobrzmiewa szantami momentami, ale 'tego czego¶' to im jednak brakuje. Na tym poletku mogê wymieniæ z tuzin ciekawszych wykonawców :P.

A Old English to niby co? :P

Quote
Staroangielski przyswaja³ sobie czê¶æ aspektów jêzyków ludów, z którymi mia³ kontakt, np. Celtów, czy okupuj±cych Danelaw Wikingów.
cytat ze ¼ród³a, które poda³a¶... Mo¿e uogólni³am, ale nie mów, ¿e z Celtami nic to nie mia³o wspólnego...
« Last Edit: 2009-03-15, 21:28:25 by Kekkai »

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #93 on: 2009-09-11, 20:28:28 »
Rodrigo y Gabriela - 11:11. Meksykanie znowu pokazali klasê, nowy album jest równie dobry jak poprzedni. Latynoski duch dalej stanowi podstawê muzyki, tym razem jednak wszelkiej ma¶ci nalecia³o¶ci s± jeszcze bardziej wyraziste. ¦wietna instrumentalno-akustyczna p³yta z zêbem, pe³na zmian tempa i perfekcyjnie wykonanych po³amanych melodii. W³a¶ciwie nowemu wydawnictwu bli¿ej jest do rocka ni¿ do folku, gdzieniegdzie pojawiaj± siê inne instrumenty oprócz gitar akustycznych, co by to jednak nie by³o, z ka¿dym wydawnictwem Rodrigo i Gabriela potwierdzaj± swój niesamowity talent.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #94 on: 2009-09-28, 21:06:50 »
Rodrigo y Gabriela - 11:11...
Ach, zwróci³em uwagê na tego posta ju¿ wcze¶niej, ale jako¶ mi on wypad³ z g³owy, umkn±³ i zapomnia³em. W ka¿dym razie znajoma z lasta mimo chodem mi to poleci³a i dzisiaj pó³ dnia tego s³ucham. Cudownie poprawia humor. By³em przekonany, ¿e nic nie jest w stanie ruszyæ mojego z³ego nastroju, a jednak znalaz³a siê muzyka, której siê to uda³o :D Mo¿e nie ca³kiem, ale jednak i tak jestem pod wra¿eniem. ¦wietna p³yta. :D

djdioda: mimochodem
« Last Edit: 2009-09-29, 00:13:38 by djdioda »

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #95 on: 2009-10-10, 03:17:11 »
Mo¿e ju¿ to gdzie¶ by³o, ale przed chwil± odkry³em Armenian Navy Band oraz jej lidera, Arto Tunçboyaciyana. Kilka próbek twórczo¶ci:
1 (cudo!), 2, Ararat (3), 4, 5. Dolma Mama.

Arto skupia siê na folku (z nutk± awangardy), ANB gra bardziej popowo.

SoaD nagrali dla Arto trybut.

True Pagan Winter Crew

Ph0bos

  • Posts: 30
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Drunk Head
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #96 on: 2009-10-12, 00:52:46 »
Godnym uwagi zespo³em jest Dandelion Wine. Mia³em okazje zobaczyæ ich na ¿ywo i zrobili na mnie niesamowite wra¿enie.Tworz± specyficzny folk z ró¿nymi wp³ywami, co daje interesuj±c± mieszankê...

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #97 on: 2009-10-12, 01:28:54 »
Tworz± specyficzny folk z ró¿nymi wp³ywami, co daje interesuj±c± mieszankê...
Zdanie jakby ¿ywcem wyjête z przemówienia politycznego [poza s³owem "folk"] :mrgreen: No offence, tak tylko siê czepam, ¿e sentencja z pozoru ³adna, a w¶rodku pusta :P

A sama kapela ma interesuj±ce tagi, nie omieszkam spróbowaæ :]
« Last Edit: 2009-10-12, 01:30:44 by deluminathor »

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #98 on: 2009-12-16, 20:13:13 »
Tak przypadkiem siê dzi¶ okaza³o, ¿e Litwini nie maj± normalnej muzyki: u nich piosenki ¶wi±teczne to pogañski (neo)folk, piosenki dla dzieci to pogañski (neo)folk, pogañski neofolk to pogañski (neo)folk... (albo raczej jaki¶ post-folk).
Tak po tym wstêpie parê s³ów o pogañskim (neo)folku, litewskim, rzecz jasna. Jaki¶ czas temu s³ucha³am [tu chcia³am napisaæ nazwê w odpowiednim przypadku i jêzyku, ³omatko] zespo³u o nazwie Kūlgrinda. Mocno ciê¿kostrawne, ale fajnie brzmi, takie bardzo litewskie (chocia¿ podobny styl ¶piewania maj± te¿ na Ba³kanach, ale raczej tak nie pi³uj± na instrumentach tradycyjnych, to litewskie potrawi pêkn±æ g³owê albo wprowadziæ w trans). Super rewelacja ani diskodisko to to nie jest, ale ca³kiem ciekawe zjawisko moim zdaniem. Aha, na majspejsie napisali, ¿e graj± Baltic ritual folk, w sumie trafne okre¶lenie ;)
A jakby kto¶ chcia³ spróbowaæ, to najbardziej przystêpne s± chyba Prūsų giesmės.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #99 on: 2010-05-01, 13:57:08 »
Chyba jeszcze Wam nie chwali³am Agnivoloka, a w ka¿dym razie nie w tym temacie. Kolejny (po Avivie ;P) twór z Izraela, którym warto siê zainteresowaæ.
Projekt Very Shapiro i Vadima Gusisa, wspomaganych przez kilku innych muzyków. Podstawa to gitara, ró¿ne przeszkadzajki, sample, flet, i dziwne instrumenty, jak np. pi³a, b±d¼ zwyk³e instrumenty u¿yte w niezwyk³y sposób; do tego niesamowity wokal Very i teksty w jêzyku rosyjskim (nie wiem, jak ona to robi, ale to chyba najsmutniejszy g³os, jaki s³ysza³am, liryki zreszt± te¿ nie za weso³e). Sam klimat muzyki jest niezwyk³y, jest w niej taka przestrzeñ, tyle barw, jaka¶ mg³a i co¶ bli¿ej nieokre¶lonego, niepokoj±cego, no i ten smutek.
Generalnie to przewa¿nie brzmi bardziej folk ni¿ neo, a innym razem wpada bardziej w industrialno-eksperymentalny klimat i krzywdzi uszy (taka awangarda, wiem, ¿e niektórzy lubi± ;P). Ale za ka¿dym razem, jak s³ucham, to przechodz± mnie dreszcze.
Na majspejsie ostatnio mo¿na by³o pos³uchaæ utworu Town With Yellow Eyes*, ogólnie jakby kto¶ chcia³ siê bardziej zaprzyja¼niæ z t± muzyk±, to polecam Henbane i Near Life Experience z albumu Cherries (a w zasadzie ca³± p³ytê) i The Heart and the Hunter z Henbane (na którym znajduj± siê te¿ utwory Chaos as Shelter, solowego projektu Gusisa)

* 1. tytu³y s± przewa¿nie po angielsku i rosyjsku, ten akurat chyba nie, ale ogólnie nie bêdê tutaj cyrylicy cisn±æ, bo mi siê nie chce; 2. teraz nie wiem, czego mo¿na pos³uchaæ, bo majspejsowy odtwarzacz znów mi odmówi³ wspó³pracy

travelintime

  • Posts: 713
  • Karma: +4/-0
  • domoros³y terminator
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #100 on: 2010-05-02, 20:13:58 »
Chyba jeszcze Wam nie chwali³am Agnivoloka

Chyba chwali³a¶ :P Masz jak±¶ agnivoloczn± s³abo¶æ na wiosnê, w okolicach wczesnego popo³udnia (13-14) :P

Moja ostatnia mi³o¶æ, mo¿e nie wielka, ale zawsze (;P): Agnivolok - Cherries;
ze mn± nie ma ¿artów

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #101 on: 2010-05-02, 21:39:21 »
Chyba jeszcze Wam nie chwali³am Agnivoloka

Chyba chwali³a¶ :P Masz jak±¶ agnivoloczn± s³abo¶æ na wiosnê, w okolicach wczesnego popo³udnia (13-14) :P

Moja ostatnia mi³o¶æ, mo¿e nie wielka, ale zawsze (;P): Agnivolok - Cherries;
Wiesz, no... ale teraz nie tylko Cherries. No i teraz ta mi³o¶æ mo¿e nie ostatnia, ale wielka ;P

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #102 on: 2010-05-17, 10:35:58 »
Kiedys tam rozmawialismy o Beltainie, wiec pewnie pare osob zainteresuje ich nowa plyta, ktora wydali 2 dni temu. Album zatytulowany 'Triu' mozna juz zamawiac w oficjalnym sklepie zespolu.



+_+_+_+_+

Slucham od 2 dni nowego Beltaine (w koncu dotarla paczka :) ) i plyta jest wybitna. Polecam w szczegolnosci numer 'Tisa', ktorego mozecie, dzieki czyjejs uprzejmosci, posluchac tutaj.
« Last Edit: 2010-05-26, 12:07:17 by VoiceOfCommonSense »
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #103 on: 2011-09-28, 13:54:28 »
W paczce z 'Heritage' przyszla do mnie plyta norweskiej Wardruny, o ktorej 100 lat temu pisal Unas:

Wardruna - Runaljod Gap Var Ginnuga - czyta³em ¿e wszyscy siê tym podniecaj± mimo ¿e mia³ byæ to zwyk³y norwerski folk... i jest norweski folk, ale niezwyk³y. Szczerze powiedziawszy to nie wiem co to jest. Jakie¶ magiczne po³±czenie muzyki wikingów, muzyki filmowej i d¼wiêków ¶piewanych przy ognisku w ramach jakich¶ szamañskich rytua³ów. Muzyka ma piêkn± naturaln± wibracjê, grana niemal wy³±cznie na tradycyjnych instrumentów i w ca³o¶ci ¿ywa, bo wszelkie pog³osy stanowi tu sama natura nagrywana expressis verbis. Efekt jest pora¿aj±cy, a nawet bardziej to jest jaki¶ totalny odlot o 1000 lat do ty³u. To jest Norwegia w pigu³ce. D¼wiêki, które kojarz± siê z lodowcami wpadaj±cymi do zimnej wody jeziora, ze ¶piewem ptaków w ¶wierkowym lesie, z zimnymi nocami przy darniowej chacie gdzie biedni ale szczê¶liwi ludzie ¶piewaj± pie¶ni Odynowi. S± tu tajemnicze istoty ukryte w g³êbinach fiordów jak i ciep³e s³oñce w jab³oniowym sadzie. Nie wiem jak ten go¶æ tzn. Kvitrafn to zrobi³, ale zakl±³ przedchrze¶cijañsk± Skandynawiê w jeden w sumie nied³ugi album. Tego siê nie s³ucha, to siê prze¿ywa i ja jestem w g³êbokim szoku do tej pory.

Cholera, podpisuje sie pod tym wszystkimi mozliwymi konczynami. Doskonala plyta! Ma sie ochote pieprznac tym wszystkim, pojechac do Oslo, zwinac z Vikingskipshuset ktorys z drakkarow, wypuscic sie w rejs po Morzu Polnocnym i zawijac raz na jakis czas do przystani, a przy ognisku oddawac hold Odynowi ;)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: folk/neo-folk/world music/ethno
« Reply #104 on: 2012-01-16, 21:19:23 »
Ekhm, kojarzy ktos jakis fajny, zywiolowy folk z Balkanow? Moze byc cos w klimatach Bregovica, tylko bez zadnych jazzowych zagrywek, bo to dla mojego protoplasty, a ciezko mu takie dzwieki wchodza ;)

Help :)
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

 

lofty-success