Author Topic: Cytaty  (Read 176290 times)

0 Members i 5 Go¶ci przegl±da ten w±tek.

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Cytaty
« Reply #735 on: 2009-06-01, 11:49:48 »
Dla chwili obecnej charakterystyczne jest to, ¿e umys³y przeciêtne i banalne, wiedz±c o swej przeciêtno¶ci i banalno¶ci, maj± czelno¶æ domagaæ siê prawa do bycia przeciêtnymi i banalnymi i do narzucania tych wszystkich cech innym.
-- José Ortega y Gasset

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Cytaty
« Reply #736 on: 2009-06-01, 22:44:20 »
Dla chwili obecnej charakterystyczne jest to, ¿e umys³y przeciêtne i banalne, wiedz±c o swej przeciêtno¶ci i banalno¶ci, maj± czelno¶æ domagaæ siê prawa do bycia przeciêtnymi i banalnymi i do narzucania tych wszystkich cech innym.
-- José Ortega y Gasset

Dyskutowa³abym. Koniunkcja wszystkich warunków, o których pisze pan Ortega y Gasset wydaje mi siê mocno nieprawdopodobna - ludzie o przeciêtnej i banalnej umys³owo¶ci najczê¶ciej nie zdaj± sobie sprawy ze swojej przeciêtno¶ci i banalno¶ci, nie mówi±c ju¿ o domaganiu siê do tej przeciêtno¶ci i banalno¶ci prawa; je¶li za¶ zdaj± sobie sprawê, to (pomijaj±c ju¿ stosowno¶æ okre¶lenia 'przeciêtny i banalny' wobec ludzi o takiej samowiedzy), to przewa¿nie d±¿± do zmiany tego stanu rzeczy. S±dzê, ¿e jedynie ci, którzy z bycia przeciêtnymi i banalnymi uczynili jedynie s³uszn± normê nie dopuszczaj±c niczego ponad, narzucaj± tê swoj± banalno¶æ innym; ciê¿ko mi wyobraziæ sobie przypadek z podanego przez Ciebie cytatu.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Cytaty
« Reply #737 on: 2009-06-01, 22:56:43 »
ciê¿ko mi wyobraziæ sobie przypadek z podanego przez Ciebie cytatu.
Wyjd¼ na ulicê. Id¼ do butiku, jakiegokolwiek. Przejrzyj repertuar kin, nowo¶ci wydawnicze. Id¼ do szko³y. Nie trzeba szukaæ daleko.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Cytaty
« Reply #738 on: 2009-06-01, 23:02:45 »
ciê¿ko mi wyobraziæ sobie przypadek z podanego przez Ciebie cytatu.
Wyjd¼ na ulicê. Id¼ do butiku, jakiegokolwiek. Przejrzyj repertuar kin, nowo¶ci wydawnicze. Id¼ do szko³y. Nie trzeba szukaæ daleko.

A Ty doczytaj dok³adnie:

S±dzê, ¿e jedynie ci, którzy z bycia przeciêtnymi i banalnymi uczynili jedynie s³uszn± normê nie dopuszczaj±c niczego ponad, narzucaj± tê swoj± banalno¶æ innym; ciê¿ko mi wyobraziæ sobie przypadek z podanego przez Ciebie cytatu.

Ludzie z ulicy, panie z butiku, znakomita (alas!) wiêkszo¶æ nauczycieli podpada w³a¶nie pod tê ostatni± kategoriê. Umys³ przeciêtny i banalny nie zdaje sobie sprawy ze swojej przeciêtno¶ci i banalno¶ci - wydaje mi siê, ¿e na tym jego przeciêtno¶æ i banalno¶æ polega, hm?
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Cytaty
« Reply #739 on: 2009-06-01, 23:20:38 »
Nie, nie na tym, bycie przeciêtnym i banalnym polega na byciu przeciêtnym i banalnym. Czy jest to ¶wiadome, czy nie, nie ma tu nic do samego bycia.

I nie chodzi mi o jak±¶ warstwê "dyktatorów" (btw. nie panie z butików, tylko projektanci odzie¿y :P Taka moja dzisiejsza frustracja siê tu przebija), którzy
z bycia przeciêtnymi i banalnymi uczynili jedynie s³uszn± normê nie dopuszczaj±c niczego ponad, narzucaj± tê swoj± banalno¶æ innym
Nie chodzi o jakie¶ odgórne narzucanie, tylko akceptacjê w³asnej banalno¶ci, gloryfikacjê wrêcz. Takie "jakim mnie Bo¿e uczyni³e¶, takim mnie masz". Bezrefleksyjny ¿ywot bez wysi³ku (jakiegokolwiek), za to z przekonaniem, ¿e wiêkszo¶æ ma racjê i jest lepsza, dlatego, ¿e jest wiêkszo¶ci±.

Generalnie polecam lekturê ca³o¶ci.

PS. Cytat popraw.

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Cytaty
« Reply #740 on: 2009-06-02, 01:07:15 »
Nie, nie na tym, bycie przeciêtnym i banalnym polega na byciu przeciêtnym i banalnym. Czy jest to ¶wiadome, czy nie, nie ma tu nic do samego bycia.

Absolutnie siê nie zgadzam. Cz³owiek, który zdaje sobie sprawê, ¿e nie jest nikim szczególnym ju¿ przez sam fakt zdawania sobie sprawy ze swojej przeciêtno¶ci przestaje byæ czê¶ci± szarej masy. Zupe³nie nie mie¶ci mi siê w g³owie, ¿eby kto¶ widz±cy dalej ni¿ czubek w³asnego nosa poznawszy tê niemi³± o sobie prawdê (bo nie jest to przyjemna ¶wiadomo¶æ) móg³ przyj±æ zacytowan± przez Ciebie postawê. Zreszt±, wszystko tak naprawdê zale¿y od tego jak zdefiniujemy niebanalno¶æ i nieprzeciêtno¶æ. Pan Ortega y Gasset i Ty najwyra¼niej bardzo wysoko ustawili¶cie poprzeczkê, a prawda jest taka, ¿e umys³ów prawdziwie wielkich i oryginalnych jest zwyczajnie za ma³o, ¿eby przyæmiæ tych mniej obdarzonych. Kto¶ jednak musi prowadziæ autobusy i sprzedawaæ pietruszkê w warzywniaku.

Z lektur± zapozna³abym siê, gdybym a) mia³a czas, b) cytat sugerowa³ co¶ mniej wynio¶le mizantropicznego ni¼li sugeruje :].
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Paulus

  • Posts: 680
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Brudny Harry Winston
Odp: Cytaty
« Reply #741 on: 2009-06-02, 06:15:57 »
Z lektur± zapozna³abym siê, gdybym a) mia³a czas, b) cytat sugerowa³ co¶ mniej wynio¶le mizantropicznego ni¼li sugeruje :].

Mogê po¿yczyæ. To nie jest nic wynio¶le mizantropicznego*, to jest José Ortega y Gasset. Poza tym genialny polonista z pierwszego liceum do którego dane mi by³o uczêszczaæ (szkoda, ¿e tak krótko :/) uwa¿a³, ¿e je¶li chce siê uchodziæ za oczytanego Europejczyka, nale¿y zapoznaæ siê z twórczo¶ci± tego filozofa. Ale je¶li chce siê kultywowaæ swoj± przeciêtno¶æ i brn±æ w bana³y (wiadomo, ¿e normy siê obni¿y³y, ju¿ nie ma prawdziwych ludzi) - nale¿y o nim szybko zapomnieæ. Chocia¿ wiesz, aibrean? Je¶li planujesz wyst±piæ w Milionerach, lepiej przeczytaj. Poza tym wakacje bêd±, bêdzie czas. Zabraæ ksi±¿kê mo¿na do pracy (je¶li pracuje siê tak jak ja, chodzi tu o jako¶æ ;D ), w góry i nad morze.

Mam jeszcze taki cytat, ju¿ nie do tematu.
Quote from: Stanis³aw Jerzy Lec
Czasem czuje siê cz³owiek jak "amen", co nie zna³o pacie¿a.

*zastanawiam siê, czy mizantropijny nie jest form± dopuszczaln±, bardziej mi pasuje.

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: Cytaty
« Reply #742 on: 2009-06-02, 08:14:25 »
Popieram pogl±d aibrean. Ludzie przeciêtni, którzy nie zdaj± sobie sprawy ze swojej banalno¶ci, maj± wra¿enie, ¿e s± wyj±tkowi i z romantyczno-humanistycznego popêdu próbuj± wszystkich do siebie dopasowaæ, ¿eby WSZYSCY byli najlepsi.

Cz³owiek zdaj±cy sobie sprawê ze swojej mia³ko¶ci albo bêdzie siê z tego cieszy³ i siedzia³ cicho (wersja typowa), albo bêdzie próbowa³ poprawiæ swój stan (wersja ambitna). Problem w tym, ¿e nieraz ciê¿ko odró¿niæ typowego szaraczka od szaraczka przekonanego o swojej wyj±tkowo¶ci. W szczególno¶ci te dwa stany mog± siê przenikaæ, co skrzêtnie wykorzystuj± przeró¿ni demagodzy w pokroju Kaczyñskich, Lepperów, Giertychów czy innych Libertasów. W takim uk³adzie ka¿dy szaraczek mo¿e nakazywaæ innym równanie do siebie przez wybieranie rz±dz±cych schlebiaj±cych ich szaro¶ci. W takim uk³adzie zdanie pana José jest zbyt daleko id±cym uogólnieniem.

Nie chodzi o jakie¶ odgórne narzucanie, tylko akceptacjê w³asnej banalno¶ci, gloryfikacjê wrêcz. Takie "jakim mnie Bo¿e uczyni³e¶, takim mnie masz". Bezrefleksyjny ¿ywot bez wysi³ku (jakiegokolwiek), za to z przekonaniem, ¿e wiêkszo¶æ ma racjê i jest lepsza, dlatego, ¿e jest wiêkszo¶ci±.
No to siê zdecyduj. Bo teraz mówisz co innego, ni¿ wcze¶niej i w sumie jest to zgodne z tym, co powiedzia³a aibrean (oraz przed chwil± ja) :P A pan Ortega wyra¼nie napisa³ o ¶wiadomo¶ci z bycia szarym. No ale dobra, to mo¿e byæ te¿ pod¶wiadome odczuwanie swojej banalno¶ci.
True Pagan Winter Crew

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Cytaty
« Reply #743 on: 2009-06-02, 09:16:17 »
Cz³owiek, który zdaje sobie sprawê, ¿e nie jest nikim szczególnym ju¿ przez sam fakt zdawania sobie sprawy ze swojej przeciêtno¶ci przestaje byæ czê¶ci± szarej masy
Czyli je¶li u¶wiadomi sobie, ¿e jest czê¶ci± jakiej¶ grupy, to przestaje byæ jej czê¶ci±? Bo tak to zrozumia³am, je¶li ¼le, to wyja¶nij.

Nie chodzi o jakie¶ odgórne narzucanie, tylko akceptacjê w³asnej banalno¶ci, gloryfikacjê wrêcz. Takie "jakim mnie Bo¿e uczyni³e¶, takim mnie masz". Bezrefleksyjny ¿ywot bez wysi³ku (jakiegokolwiek), za to z przekonaniem, ¿e wiêkszo¶æ ma racjê i jest lepsza, dlatego, ¿e jest wiêkszo¶ci±.
No to siê zdecyduj. Bo teraz mówisz co innego, ni¿ wcze¶niej i w sumie jest to zgodne z tym, co powiedzia³a aibrean (oraz przed chwil± ja) :P A pan Ortega wyra¼nie napisa³ o ¶wiadomo¶ci z bycia szarym. No ale dobra, to mo¿e byæ te¿ pod¶wiadome odczuwanie swojej banalno¶ci.
Nie, ja nie mówiê nic innego, ni¿ wcze¶niej. I nie muszê siê ca³kowiecie nie zgadzaæ z aibrean, ¿eby z ni± dyskutowaæ.
Dwa: je¶li piszê o akceptacji, to zak³adam, ¿e akceptuje siê ¶wiadomie, przepraszam, ¿e nie zaznaczy³am tego. (A ju¿ na pewno w punkcie "gloryfikacja", a to trudno nie¶wiadomie.) Chyba, ¿e chodzi Ci o punkt o byciu przciêtnym, ale o tym byciu, jak ju¿ zaznaczy³am, nie decyduje ¶wiadomo¶æ tego lub jej brak. U¶wiadomiona przeciêtno¶æ to kolejny etap, kiedy cz³owiek widzi, ¿e jest taki, jak inni i albo mu siê to nie podoba i zaczyna nad sob± pracowaæ (jak ju¿ wspomnia³e¶), albo nie przeszkadza mu to, wiêcej - podoba mu siê to, uznaje to za normê. W zwi±zku z tym wszystko, co odbiega od normy jest nienormalne, czy¿ nie? (A o "bezrefleksyjnym ¿ywocie" to by³o w sensie nie robienia niczego ze stanem zastanym/odkrytym/u¶wiadomionym: je¶li dzia³a³ dot±d, to bêdzie dzia³aæ dalej, dobrze jest, po co co¶ zmieniaæ.)
O narzucanie nie chodzi³o mi wy³±cznie i g³ównie o takie zupe³nie odgórne (typu np. radzieckiego), ale o bardziej subtelne, poprzez wywieranie presji.

Dalej: mam wra¿enie, ¿e mówimy o tym samym, tylko minderowi i aibrean siê wydaje, ¿e ¶wiadomo¶æ czego¶ czyni ludzi wyj±tkowymi (tak w ka¿dym razie jak do tej pory wynika z Waszych wypowiedzi). Wg mnie ¶wiadomo¶æ to jeszcze nic, wa¿ne jest to, co siê z tym u¶wiadomionym stanem zrobi. Przekonanie o w³asnej wyj±tkowo¶ci te¿ nic nie znaczy, teraz taka wyj±tkowo¶æ jest czym¶ powszechnym.

Je¶li chodzi o kwestie polityczne, to s³uszna uwaga, minder. Ale to aktualnie dotyczy wszelkich opcji politycznych, przynajmniej w PL: s± wybierani, bo niczego nie bêd± zmieniaæ, bo po co zmieniaæ, je¶li wszystko dzia³a (w ogóle, nie jest wa¿ne, czy poprawnie), ludzie siê przyzwyczaili do tego, co jest, mamy stan pewnej równowagi, po co j± zaburzaæ?

I jeszcze raz podkre¶lê: to jest tylko jedno zdanie, zajrzyjcie do ca³o¶ci, ¿eby by³y jakie¶ podstawy do dyskusji.

Z lektur± zapozna³abym siê, gdybym a) mia³a czas, b) cytat sugerowa³ co¶ mniej wynio¶le mizantropicznego ni¼li sugeruje :].
Czas bêdzie, jak Paulus wspomnia³, w wakacje. A sugerowanie siê jednym cytatem, to - by³o nie by³o - przejaw ignorancji. Je¶li chce siê o czym¶ mówiæ (a ja zak³adam, ¿e ca³y czas omawiamy pogl±d przedstawiony przez Gasseta, dobieraj±c tylko ró¿ne przyk³ady), to wypada³oby wiedzieæ, o czym siê mówi, ¿eby przypadkiem siê nie okaza³o, ¿e w swoim "przeciw" jeste¶my ca³kowicie "za".

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Odp: Cytaty
« Reply #744 on: 2009-06-02, 09:31:12 »
ciê¿ko mi wyobraziæ sobie przypadek z podanego przez Ciebie cytatu.
Wyjd¼ na ulicê. Id¼ do butiku, jakiegokolwiek. Przejrzyj repertuar kin, nowo¶ci wydawnicze. Id¼ do szko³y. Nie trzeba szukaæ daleko.

A Ty doczytaj dok³adnie:

S±dzê, ¿e jedynie ci, którzy z bycia przeciêtnymi i banalnymi uczynili jedynie s³uszn± normê nie dopuszczaj±c niczego ponad, narzucaj± tê swoj± banalno¶æ innym; ciê¿ko mi wyobraziæ sobie przypadek z podanego przez Ciebie cytatu.

Ludzie z ulicy, panie z butiku, znakomita (alas!) wiêkszo¶æ nauczycieli podpada w³a¶nie pod tê ostatni± kategoriê. Umys³ przeciêtny i banalny nie zdaje sobie sprawy ze swojej przeciêtno¶ci i banalno¶ci - wydaje mi siê, ¿e na tym jego przeciêtno¶æ i banalno¶æ polega, hm?
Kas chyba chodzi³o o to ¿e kiedy idziesz do kina czy w³±czasz radio to masz kontakt z jakim¶ shitem którego tam nie powinno byæ ale jest bo jacy¶ kolesie uwa¿aj± ¿e tego pragnie spo³eczeñstwo. Jakie¶ debilne teleturnieje, plastikowa muzyka i 'mega podukcje' filmowe p³askie jak nale¶nik i jako¶ nie wierzê ¿e decydenci nie zdaj± sobie sprawy ¿e sprzedaj± nam gówno. Tacy ludzie nam narzucaj± przeciêtno¶æ a nie pani bileterka w kinie

ps. a moze i nie o to jej chodzilo patrzac na te rozwiniete posty ;p

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Cytaty
« Reply #745 on: 2009-06-02, 09:41:49 »
Kas chyba chodzi³o o to ¿e kiedy idziesz do kina czy w³±czasz radio to masz kontakt z jakim¶ shitem którego tam nie powinno byæ ale jest bo jacy¶ kolesie uwa¿aj± ¿e tego pragnie spo³eczeñstwo. Jakie¶ debilne teleturnieje, plastikowa muzyka i 'mega podukcje' filmowe p³askie jak nale¶nik i jako¶ nie wierzê ¿e decydenci nie zdaj± sobie sprawy ¿e sprzedaj± nam gówno. Tacy ludzie nam narzucaj± przeciêtno¶æ a nie pani bileterka w kinie

ps. a moze i nie o to jej chodzilo patrzac na te rozwiniete posty ;p
O to te¿ (ogólnie o rozmaite aspekty ¿ycia mi chodzi³o). Ale zauwa¿, ¿e w koñcu musi nast±piæ moment, kiedy spo³eczeñstwo zacznie tego pragn±æ, bo jak siê je zasypuje gównem w z³otym papierku, mówi±c, ¿e to co¶ wielkiego, to w koñcu przyjm± to za co¶ wielkiego.

kara¶

  • Posts: 898
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • kurort
    • http://www.myspace.com/laggyluk
Odp: Cytaty
« Reply #746 on: 2009-06-02, 10:12:48 »
niby tak ale jest te¿ szansa ¿e czara gówna siê przeleje i nast±pi kulturalna rewolucja ;)

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Cytaty
« Reply #747 on: 2009-06-04, 12:44:28 »
Rozmowa z kumplem [ostrze¿enie: ¿art w stylu Roflcoptera :P]:

D: wiesz jak sobie zapewniæ dawkê adrenaliny na pocz±tek dnia?
D: "sudo gem update"
B: nie
B: sudo emerge update
B: gem update jest dla peda³ów

Backbone

  • Posts: 501
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • http://www.backbone.neth.pl/
Odp: Cytaty
« Reply #748 on: 2009-06-04, 15:50:59 »
Rozmowa z kumplem [ostrze¿enie: ¿art w stylu Roflcoptera :P]:
¿art z roflcoptera chciales napisac :P

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Cytaty
« Reply #749 on: 2009-06-04, 18:15:21 »
Rozmowa z kumplem [ostrze¿enie: ¿art w stylu Roflcoptera :P]:
¿art z roflcoptera chciales napisac :P
Bo ja go tam wrzuci³em...  :abu:

 

lofty-success