Author Topic: Folk/neo-folk/world music/ethno  (Read 29535 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Folk/neo-folk/world music/ethno
« on: 2007-07-17, 20:14:20 »
Aby rozruszaæ trochê forum pod wzglêdem rozmów czysto muzycznych (a nie wiecznie tylko te skargi, albo inne rado¶ci  :mrgreen:), postanowi³em za³o¿yæ temat o szeroko pojêtej muzyce folkowej i neo-folkowej. Jako ¿e ostatni dywagowali¶my na temat Tenhi, pad³o kilka innych neo-folkowych nazw, my¶lê, ¿e znajdzie siê kilka osób na forum, które z chêci± przyst±pi± do dyskusji.
Ostatnio siedzê g³ównie w tzw. apocalyptic folku, a w zasadzie w jednym zespole Current 93, nie bêdê siê rozpisywa³ nad histori±, wielko¶ci± muzyki itd, bo to jest legenda, to ka¿dy fan neo-folku powinien znaæ, wystarczy siêgn±æ po takie albumy jak choæby ubieg³oroczny Black Ships Ate the Sky, Thunder Perfect Mind , Soft Black Stars czy All the Pretty Little Horses. Z czasem postaram siê przywo³aæ, jeszcze kilka ciekawych bendów jak choæby Beirut, Matt Elliott, Sufjan Stevens czy Sol Invictus.
« Last Edit: 2018-12-12, 23:24:01 by Voice »

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #1 on: 2007-07-17, 20:25:05 »
 Mój pierwszy kontakt z neofolkiem to w³a¶nie s³uchanie Tenhi. Jednak ju¿ du¿o dawniej s³ysza³em o Sol Invictus, lecz ¿adnej p³yty znale¼c nigdzie nie mog³em. Teraz stopniowo zapoznajê siê z dyskografi± i jedyne, co mi siê do koñca nie podoba, to wokal.
 A folk metal te¿ wpasowuje siê w ramy tematu? :mrgreen:

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #2 on: 2007-07-17, 21:53:13 »
i jedyne, co mi siê do koñca nie podoba, to wokal.

Do tego w konwencji neo-folkowej trzeba siê przyzwyczaiæ, ogrom grup tworz±cych w tym nurcie raczej ma problem z dobrymi wokalistami/wokalistkami, a i czêsto jest tak, ¿e mamy do czynienia z melodeklamacj± (np Current 93, Ordo Rosarius Equilibrio albo jak kto woli Ordo Equilibrio).
W Sol Invictus, tak¿e pocz±tkowo mia³em problem z przyswojeniem ¶piewu, a do tego trafi³em na album koncertowy, gdzie Tony Wakeford ¶piewa³ tragicznie. Teraz nie wyobra¿am sobie SI bez tego fa³szuj±cego wokalu :)

A folk metal te¿ wpasowuje siê w ramy tematu? :mrgreen:

Z za³o¿enia mia³o byæ tylko o folku i neo-folku, ale je¶li to przyczyni siê do wiêkszego zainteresowania tym tematem to mo¿e byæ i o folk metalu :D
« Last Edit: 2007-07-17, 22:04:02 by Whodo »

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: folk/neo-folk
« Reply #3 on: 2007-07-17, 21:54:43 »
Whodo, dobry pomys³ z za³o¿eniem tematu  =D>

Wartymi wspomnienia wydaj± mi siê tu [oprócz fenomenalnego Tenhi :wink:] zespo³y takie jak Empyrium oraz Agalloch.
Pierwszy tworzy muzykê spokojniejsz± i bardziej stonowan±, do¶æ melancholijn±. Dominuj± gitary akustyczne oraz fortepian, wystêpuj± równie¿ instrumenty stricte folkowe. Dwa pierwsze albumy [nie wliczaj±c kasety demo] charakteryzuj± siê rockow± perkusj±. Ostatnie dwa [Where at Night the Wood Grouse Plays oraz Weiland] za¶ s± pozbawione tego instrumentu.
Muzyka Agallocha za¶ jest zdecydowanie bardziej dynamiczna i ciê¿sza. W³a¶ciwie znajduje siê ona na pograniczu doom metalu, folk metalu i folku. Ca³o¶æ charakteryzuje melancholia. Dla posypania szczypt± smaku dodam, ¿e niektóre riffy gitarowe [a tak¿e ca³e utwory - vide A Celebration for the Death of Man...] brzmi± bardzo westernowo :wink:

Mówi±c o melancholijnym folku i gitarach akustycznych nie sposób nie wspomnieæ o albumie Kveldssanger Ulvera :mrgreen:

Wartym wspomnienia wydaje mi siê równie¿ zespó³ Haggard graj±cy do¶æ ciekaw± muzykê zawieraj±c± elementy metalu, folku, muzyki klasycznej oraz symfonicznej. Ca³o¶æ brzmi bardzo patetycznie. Kapela bardzo szeroko korzysta z ró¿nego rodzaju ciekawych instrumentów, w¶ród których znajdziemy klawesyn, obój, flet, harfê, wszelakiej ma¶ci instrumenty dête oraz oczywiscie strunowe :) Albumem [w³a¶ciwe by³o to drugie demo] wartym wspomnienia jest Progressive, zawieraj±cy muzykê ca³kowicie inn± od pó¼niejszej twórczo¶ci - otó¿ jest to album progresywno metalowy, bardzo ciekawy i... dziwny :) Warto siê z nim zapoznaæ [podobnie jak z nowszymi wydawnictwami].

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: folk/neo-folk
« Reply #4 on: 2007-07-17, 22:29:27 »
Percival Shuttenbach robi ciekawe rzeczy na pograniczach folku. Podobnie z resztą Psio Crew :)
Osobiście polecam (już któryś raz z rzędu) horror-folk w wykonaniu Comus - płyta "First Utterance".
Hm... co ja tam jeszcze miałem? Oceania, czyli folk z wysp tropikalnych ;)
Nie wiem czy Songs: Ohia ktoś gdzieś nie zaliczał do neo-folku. Bardzo spokojne i jednocześnie emocjonalne :)
True Pagan Winter Crew

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #5 on: 2007-07-17, 22:51:42 »
Mówi±c o melancholijnym folku i gitarach akustycznych nie sposób nie wspomnieæ o albumie Kveldssanger Ulvera :mrgreen:

No przy Ulver nie mo¿na zapomnieæ o Bergtatt, przecie¿ mimo, ¿e to album metalowy, znajdziemy na nim du¿± ilo¶æ elementów folkowych :)

a teraz postanowi³em skopiowaæ z tematu Wasze "Top 5" zespo³ów wszechczasów + co mêczycie (ach to wakacyjne lenistwo), mój tekst na temat artysty/zespo³u, który ostatnio czêsto go¶ci w moich g³o¶nikach:

Beirut - Gulag Orkestar, no tu mamy do czynienia z do¶æ zaskakuj±cym albumem, oto m³ody 20-letni Meksykanin mieszkaj±cy w Nowym Jorku, nagrywa bardzo dojrza³y album w duchu folku ba³kañskiego, s± instrumenty dête, akordeon i wiele, wiele innych niespodzianek, za wyznacznik mogê postawiæ twórczo¶æ Sufjana Stevensa, to chyba jego nale¿y uwa¿aæ za cz³owieka, który rozpêdzi³ ten nowy niezwyk³y folkowy trend w amerykañskiej muzyce, jednak tu miêdzy Stevensem a Beirut jest taka ró¿nica, ¿e gdy ten pierwszy odkrywa, d¼wiêki skrywane w kolejnych amerykañskich stanach, o tyle drugi zapatruje siê na kulturê europejsk±, jednak Gulag Orkestar bli¿ej chyba bêdzie do Anglika Matta Elliotta (wcze¶niej znanego bardziej jako The Third Eye Foundation), który obecnie tak¿e penetruje zak±tki Europy tyle, ¿e tej z regionu by³ych Republik Radzieckich, co¶ jest w obu muzykach pokrewnego.

Z tego co gdzie¶ wyczyta³em Beirut ma zamiar nagraæ w tym roku nowy album, ju¿ siê nie mogê doczekaæ :)

Matt Elliott, jak ju¿ wy¿ej pisa³em znany jest bardziej jako The Third Eye Foundation, pod tym szyldem tworzy³ wy¶mienit± eksperymentaln± elektronikê, no ale nie o elektronice tu mowa ma byæ. Matt w pewnym momencie kariery muzycznej, stwierdzi³, ¿e wielki pêd ca³ego ¶wiata ku zachodowi staje siê strasznie nudny, wszyscy tak robi±, to on jak na znakomitego artystê przysta³o, siê wy³amie. Przypomina sobie, ¿e jego babcia pochodzi z Estonii i to w³a¶nie m.in. ta Republika nadba³tycka, staje siê ¼ród³em jego inspiracji. Na pocz±tek nagrywa The Mess We Made, ale to tylko rozgrzewka, przed znakomitym Drinkings Songs. Jaki to piêkny album. Wszystko dryfuje,    snuje siê powoli, a Ty siedzisz sobie ze szklank± czego¶ mocniejszego, w jakiej¶ zakurzonej knajpce a w powietrzu p³yn± spokojne d¼wiêki (zupe³nie jak na ok³adce omawianego albumu  :mrgreen:). Elliott nie by³by sob± gdyby nie zrobi³ jakiej¶ niespodzianki, serwuje nam na koniec d³ugi folkowy, utwór z rozszala³ym drum'n'bassowym podk³adem. W poprzednim roku wydaje Failing Songs kontynuuj±cy styl jaki sobie ME wypracowa³ ostatnio, nie jest mo¿e a¿ tak rewelacyjnie jak na DS, ale nadal na wysokim poziomie :)       

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: folk/neo-folk
« Reply #6 on: 2007-07-17, 22:52:22 »
Swoj± drog± Agalloch robi³ covera Sol Invictus.
[under construction]

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: folk/neo-folk
« Reply #7 on: 2007-07-17, 22:55:19 »
U mnie fascynacja folkiem i neofolkiem aktualnie czeka na renesans :P Kiedy¶ bardzo, teraz mniej, ale pewnie mi wróci.

Z folkowych rzeczy, to oczywi¶cie fiñskie zespo³y - Värtinä czy Gjallarhorn, w tym drugim ¶piewaj± raczej po szwedzku; oba prezentuj± raczej podobn± stylistykê - takie radosne do¶æ, folkowe granie ze skandynawskim akcentem :] Oprócz tego z polskich - Orkiestra pw. ¶w. Miko³aja czyli ³emkowskie, bojkowskie i inne takie ludowe utwory (ale nie wiem czy zespó³ istnieje, bo wokalistka tragicznie zmar³a parê lat temu :(). No oczywi¶cie irlandzkie te¿, ale ja tu nie jestem specem (;) do aibrean)

Neofolki jakie mi wpad³y w rêce (uszy) jak dot±d to oczywi¶cie Tenhi (w kolejno¶ci lubo¶ci: Kauan, Maaäet, Väre), ale to ju¿ wszyscy zd±¿yli poznaæ. Agalloch ty¿, The Mantle to arcydzie³o ^^ Poza tym Allerseelen, ale to chyba ju¿ nie to? Jedn± p³ytkê mêczy³am, teraz zdarza mi siê drug±, nagran± z Sangre Cavallum (ale rzadko).

Moja mi³o¶æ to Of the Wand and the Moon, p³ytka Sonnenheim. Niesamowity klimat, przy tym nie jest tak ponura jak zazwyczaj (no nie wiem czy to kogo¶ zachêci ;P).

No i to w sumie na tyle by by³o, jeszcze Sol Invictus czeka, a¿ siê za niego wezmê.

wszystko, co sko¶ne.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #8 on: 2007-07-17, 22:59:48 »
Swoj± drog± Agalloch robi³ covera Sol Invictus.

A rzeczywi¶cie co¶ sobie na ten temat przypominam. Zreszt± cz³onkowie Agalloch, nie ukrywaj±, ¿e twórczo¶æ Sol Invictus, to jedna z ich najwiêkszych, je¶li nie najwiêksza, inspiracja, ale to s³ychaæ w ich muzyce :)

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: folk/neo-folk
« Reply #9 on: 2007-07-17, 23:51:00 »
Z polskich mrocznych neo-folków nie wolno zapomnieć o "Gusłach" Lao Che i demówce Żywiołaka.
True Pagan Winter Crew

Ogatan Szlachetny

  • Posts: 242
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • Gagat
Odp: folk/neo-folk
« Reply #10 on: 2007-07-18, 00:32:52 »


Z folkowych rzeczy, to oczywi¶cie fiñskie zespo³y - Värtinä czy Gjallarhorn, w tym drugim ¶piewaj± raczej po szwedzku; oba prezentuj± raczej podobn± stylistykê - takie radosne do¶æ, folkowe granie ze skandynawskim akcentem :]


mniam mniam doda³abym jeszcze przekapitalnych panów z formacji Krauka i jest komplet jak dla mnie :mrgreen:
taka ograniczona ilo¶æ wynika jedynie z braku czasu i okazji do poznawania nowych nordfolków...a szkoda. Du¿o przede mn±

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: folk/neo-folk
« Reply #11 on: 2007-07-18, 08:55:13 »
Z folków irlandzkich/szkockich/bretoñskich mogê poleciæ wczesne p³yty Carrantuohill (na kilku ostatnich bawi± siê ju¿ w irish jazzy, calkiem smaczne zreszt±), Beltaine ( oni te¿ robi± wycieczki w inne folki, arabskie na przyk³ad;) ), Baal Kuzest lub te¿ Shannon (ci ostatni to jazda obowi±zkowa dla mi³o¶ników saksofonu i inszych dêtych blaszanych). Ach, no i The Chieftains - weterani, wirtuozi i w ogóle, folk iryjski w najczystszej postaci :)
W zesz³ym roku dziêki Loitumie (tej od boskiego dziewczêcia z wiadomym warzywem^^) odkry³am, ¿e na Pó³nocach te¿ ³adnie graj± ;) mogê z czystym sercem podpisaæ siê pod rekomendacjami Veili i Ogatanki (pod minderowymi te¿ zreszt±):)
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: folk/neo-folk
« Reply #12 on: 2007-07-18, 09:55:12 »
Nie jestem zbyt obeznany ze sztuk± neofolkow±, wiêc zajrza³em co o tej "scenie" pisze Wikipedia. Oprócz krótkiego rysu historycznego oraz charakterystyki poszczególnych podnurtów, zamie¶cili tam listê wykonawców:
Belborn
Blood Axis
Changes
Current 93
Darkwood
Death In June
Empyrium
Fire + Ice
Forseti
Harvest Rain
In Gowan Ring
Luftwaffe
Nature And Organisation
Nest
Neun Welten
:Of The Wand & The Moon:
Sixth Comm
Sol Invictus
Sonne Hagal
Sturmpercht
Tenhi
The Moon lay hidden beneath a Cloud
Valence
Von Thronstahl (esp. Sacrificare)
Waldteufel
Werkraum

która na dobr± sprawê niewiele mi mówi, bo kojarzê z niej jedynie Tenhi oraz "Songs of Moors & Misty Fields" Empyrium (bardzo lubiê z tego kr±¿ka The Blue Mists of Night i Ode to Melancholy - przepiêkne).
« Last Edit: 2007-07-18, 10:00:35 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

absent_friend

  • Posts: 601
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • friend of absynth
Odp: folk/neo-folk
« Reply #13 on: 2007-07-18, 10:16:44 »
Z folku wszelakiego mogê poleciæ Garmarnê, Loreenê McKennitt (chocia¿ to celtyckie to nie wiem czy siê liczy), Lunasê, Anunê (w tych 2 ostatnich w nazwach jest takie u z kresk± :P). Bardzo przyjemny jest jeszcze acoustic ambient folkowy Nest :)
Hmm, s± jeszcze freak-folki np. taki bardzo hippie Panda Bear i Animal Collective.. Lubiê wymienionego wy¿ej Current 93, szczególnie "All the pretty little horses" :) Co do Tenhi to jako¶ do mnie nie dotar³o, mo¿e jeszcze dam mu szansê kiedy¶, skoro wszyscy tak wys³awiaj± :p ( i pewnie ma jeszcze niez³e recenzje w czasopismach  :mrgreen:)
Jak co¶ sobie przypomnê to jeszcze napiszê.

 

"I don't expect I'll ever understand.. How life just trickled through my hand.."

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #14 on: 2007-07-18, 10:50:23 »
 Animal Collective jest chyba polski? Kiedy¶ na Programie II Polskiego Radia by³o w³a¶nie o tym zespole, czy grupie DJ'ów. Masz mo¿e jaki¶ albumik? :>
 
 Z mocno inspirowanych ludowymi pie¶niami/lirykami zespo³ów folk metalowych gor±co polecam Týra. Grupa z Wysp Owczych, g³ównie zajmuj± siê synami Pó³nocy, ale maj± te¿ w repertuarze chocby irlandzk± piosenkê The wild rover, przearan¿owan± oczywi¶cie. Co ciekawe Týr nie prezentuje brzmieñ surowych (jak przy wiêkszo¶ci utworów traktuj±cych o Normanach), ale raczej co¶ na kszta³t progresywnego folk heavy/power metalu :P Albo po prostu progresywnego folku.
 Deluminathor, Haggard nie by³ czasem z Niemiec?