Author Topic: Folk/neo-folk/world music/ethno  (Read 29534 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #15 on: 2007-07-18, 11:03:03 »
Animal Collective jest chyba polski?

Z USA a dok³adnie, z Nowego Jorku.

Do wspominanych przez absent_friend freak-folków, nale¿y dodaæ CocoRosie, bardzo ciekawy duet i chyba jeden z tych najwa¿niejszych z nurtu nowego amerykañskiego psychodelicznego eksperymentu. Jest jeszcze Joanna Newsom, która w ubieg³ym roku nagra³a bardzo ciekawy album zatytu³owany YS :)

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #16 on: 2007-07-18, 11:11:26 »
 Huah, a mi siê wydawa³o, ¿e wywiad by³ z Nimi, a mówili po polsku. Albo wspominali co¶, ale jako inspiracjê.

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: folk/neo-folk
« Reply #17 on: 2007-07-18, 11:15:54 »
Przypomnia³em sobie o Annbjørg Lien i jej albumie "Baba Yaga" - norweski folk :)
True Pagan Winter Crew

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: folk/neo-folk
« Reply #18 on: 2007-07-18, 11:36:08 »
Deluminathor, Haggard nie by³ czasem z Niemiec?
Owszem, by³, a nawet jest :)

PS Takie w±tki maj± jeden wielki minus: kolejny nieud¼wigalny worek nowych artystów do poznania... :roll:

absent_friend

  • Posts: 601
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • friend of absynth
Odp: folk/neo-folk
« Reply #19 on: 2007-07-18, 12:08:26 »
A fakt zapomnia³em o Cocorosie :) Bardzo przyjemne jest trzeba przyznaæ.

Quote from: deluminathor
PS Takie w±tki maj± jeden wielki minus: kolejny nieud¼wigalny worek nowych artystów do poznania... Rolling Eyes

Bo to Mourner's Corner :P I jest ud¼wigalny, tylko trzeba po¶wiêciæ wakacje i patrzeæ trochê wybiórczo :P Ja ju¿ od dawna mam wiêcej ni¿ przes³ucha³em. Ale o wiêkszo¶ci pamiêtam - sam siê sobie dziwiê xD

 

"I don't expect I'll ever understand.. How life just trickled through my hand.."

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #20 on: 2007-07-18, 13:52:52 »
W okresie fascynacji muzyk± Tenhi szpera³em nieco w tym gatunku, ale nie za wiele rzeczy przypad³o mi do gustu (wliczaj±c w to Nest i Empiryum, którym mo¿e jeszcze kiedy¶ dam szansê.) Kveldssanger Ulvera pocz±tkowo te¿ wydawa³ mi siê nijaki, ale z czasem doszed³em do wniosku, ¿e to jednak ca³kiem dobry album. Zdecydowanie wolê dynamiczniejsze folki/neofolki (Tenhi to raczej wyj±tek, który potwierdza regu³ê, ale w sumie te¿ maj± parê hardcorowych fragmentów ;] ). Zespo³y z tego nurtu, do których najczê¶ciej wracam to:
Agalloch - tak w³a¶nie powinno wygl±daæ po³±czenie folku z rock/metalem
Comus - ³atwo wpada w ucho, ale niektóre fragmenty First Utterance dzia³aj± mi trochê na nerwy. Np. ¿eñski wokal na The Herald – normalnie, dzieci kwiaty  :mrgreen:
Beltaine – gdzie¶ tu ju¿ chyba o nim pisa³em. Wielkim fanem irlandzkiego folku nie jestem, ale ten zespó³ akurat wybitnie mi siê podoba.
Poza tym godny polecenia jest projekt o nazwie Vali. Jak na razie wypuszczone zosta³o jedynie co¶ co chyba mo¿na nazwaæ demem (p³ytka ma nieco ponad 30 min). Znalaz³em ca³kiem fajn± reckê, któr± pozwolê sobie przytoczyæ:

O¶nie¿one stepy, fjordy, zima, jebitnie d³ugi dzieñ i jeszcze d³u¿sza noc…to w³a¶nie Norwegia. Ojczyzna jednoosobowego projektu pod nazw± VALI. Za tymi dwoma zdaniami skrywa siê krótka charakterystyka recenzowanego przeze mnie wydawnictwa. Wydawnictwa o tyle ciekawego, ¿e skomponowanego na bazie wybitnie skromnego instrumentarium – tak naprawdê tylko na gitarze akustycznej z kilkoma scenami z fletem, pianinem i wiolonczel± – oraz szcz±tkow± ilo¶ci± ¿eñskiego wokalu - w roli g³ównej. Zazwyczaj w tym miejscu piszê o rykach, riffach, ró¿norodnych kompozycjach i ¶wietnej ok³adce w tonacji gore. Nie tym razem. Tym razem bêdzie o niezwyk³ym klimacie, nawi±zuj±cym w du¿ej mierze do ok³adki prezentuj±cej po prostu las. Las, z którym tak wiele siê wi±¿e – mrok, refleksja i piêkno w nich ujête. Co wiêcej – te pojêcia nie powinny byæ definiowane w sposób równy z tokiem my¶lenia gotyckiej szmiry, a wrêcz przeciwnie. Gitarowe pasa¿e rozci±gaj±ce siê na 10, trwaj±cych ³±cznie ponad pó³ godziny utworów stanowi± o wiele wiêksz± warto¶æ ani¿eli kolejne mroczne my¶li samobójcze lansowane przez tak wiele przepe³nionych mg³± oraz mistycyzmem zespo³ów. Je¶li to jest jedynie demo, bynajmniej w ten sposób sygnowane przez Foreshadow Prod., to strach ogarnia mnie na sam± my¶l o pe³nym wydawnictwie. Zreszt±, nie znam jakiegokolwiek dema nagrywanego ponad 2 lata. Te fakty z pewno¶ci± przemawiaj± za „Forlatt”, lecz to nie wszystko. Bez w±tpienia najwiêkszym atutem tego wydawnictwa jest klimat, który przenosi w zupe³nie inny wymiar, powoduje ¿e nic siê nie liczy…wszystko przestaje istnieæ dla tych 30 minut akustycznej fasady d¼wiêków... I niechaj tak pozostanie…albowiem przy VALI mo¿na poczuæ, dlaczego Norwegia ¶ci±ga ku sobie tak wielu ludzi kochaj±cych ciszê, spokój i black metal.
<¼ród³o>

IMO p³ytka jest ¶wietna, ale tylko je¿eli traktowaæ ka¿dy utwór z osobna. Pó³ godziny akustycznej gitary powoduje, ¿e nie odró¿niam jednego utworu od drugiego i tak naprawdê nie za bardzo chce mi siê jeszcze raz jej s³uchaæ. Gdyby za ten material zabra³o siê Tenhi dodaj±c bas i perkusjê pewnie wysz³oby z tego co¶ piêknego. Je¿eli kto¶ lubi akustyczne fragmenty na When Day Descends, powinien zapoznaæ siê z tym albumem.

absent_friend

  • Posts: 601
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • friend of absynth
Odp: folk/neo-folk
« Reply #21 on: 2007-07-18, 14:03:20 »
Quote from: last.fm
1) Czech Beltaine's music is based on a combination of doom and death metal with pagan elements and touches of folklore. Their music doesn't also deny the roots in the classical metal and rock feeling. That's all covered in a modern sound with deep charismatic vocal and growling on the top of it. They formed in 1996, and released one record so far - the highly acclaimed "Bohemian Winter" in 2003. Their lyrics are about Bohemian mythology, paganism and are nature-inspired. Their official web : http://www.beltaine.net

2) Beltaine Celtic Group is one of the new Polish bands playing celtic folk.

Polish Beltaine group consist of five young men playing traditional Irish, Breton or even Jewish music as well as their own songs.

Polish Beltaine relased one record so far - called "Rockhill" and it was very warmly welcomed along the folk-fans in Poland. They are playing with "power and energy" and they have very special and interesting contact with audience during their concerts - that makes them "a lifetime experience".

3) There is also another polish band called Beltaine. They are from Warsaw and play climatic rock/folk similar to Dead Can Dance or Deep Forest. Members of the band:

Sebastian Madejski - vocals
Pawe³ Drygiel - guitar (and other instruments)
Micha³ Pietrusiewicz - bass guitar (and other instruments)
Daniel Paulinek - synthesisers, drums, vocals

o którym pisa³e¶ vertigo?

 

"I don't expect I'll ever understand.. How life just trickled through my hand.."

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #22 on: 2007-07-18, 14:29:28 »
O, nie wiedzia³em, ¿e jest tego a¿ tyle ;] Widzê, ¿e pozosta³e dwa te¿ mog± byæ ciekawe. Pisa³em o drugim, czyli o tym.

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: folk/neo-folk
« Reply #23 on: 2007-07-18, 14:41:22 »
mniam mniam doda³abym jeszcze przekapitalnych panów z formacji Krauka i jest komplet jak dla mnie :mrgreen:

Hmm... Nie s³ysza³am wcze¶niej, powinnam? :]

Co do takiego np. CocoRosie, to ja nie wiem - dla mnie to ani folk nie jest, ani muzyka do s³uchania ;) Próbowa³am, ale nie zdzier¿y³am nawet do koñca p³ytki.
Comusowe First Utterance jest genialne (te¿ nie licz±c Heralda, który mnie nudzi). Szkoda, ¿e ta druga p³ytka taka nijaka i bez polotu.
wszystko, co sko¶ne.

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #24 on: 2007-07-18, 15:09:15 »
Comusowe First Utterance jest genialne (te¿ nie licz±c Heralda, który mnie nudzi). Szkoda, ¿e ta druga p³ytka taka nijaka i bez polotu.
The Herald jest rewelacyjny, je¿eli tylko przewin±æ 'fragmenty dzieci kwiaty'. Ta gitarka akustyczna po prostu mia¿d¿y. A drugiej p³yty nie s³ysza³em, bo wszyscy pisz±, ¿e to jaki¶ crap jest ;]

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #25 on: 2007-07-18, 16:23:34 »
Co do takiego np. CocoRosie, to ja nie wiem - dla mnie to ani folk nie jest, ani muzyka do s³uchania ;) Próbowa³am, ale nie zdzier¿y³am nawet do koñca p³ytki.

Jak to nie muzyka, przecie¿ taki Noah's Ark, bardzo przyjemny album i do¶æ dobrze wchodzi, no i psychodeliczno-folkowych nalecia³o¶ci jest du¿o :)

a dzi¶ parê s³ów chcia³em napisaæ o takim panu co siê nazywa:
Sufjan Stevens. Postanowi³ sobie on, ¿e nagra p³yty o ka¿dym stanie Ameryki na razie nagra³ o dwóch Michigan i Illinois (oprócz tego wyda³ masê mniejszych albumów). Szczególne wra¿enie robi, album o tym drugim. Sufjan siêga do historycznej i muzycznej tradycji stanu. Tak¿e mamy tu szerok± gamê folkowych nalecia³o¶ci, z elementami rocka i popu. Z ca³ej uk³adanki Stevens u³o¿y³ niezwyk³y, doskona³y album.

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: folk/neo-folk
« Reply #26 on: 2007-07-18, 16:35:58 »
Sufjan Stevens. Postanowi³ sobie on, ¿e nagra p³yty o ka¿dym stanie Ameryki na razie nagra³ o dwóch Michigan i Illinois (oprócz tego wyda³ masê mniejszych albumów). Szczególne wra¿enie robi, album o tym drugim. Sufjan siêga do historycznej i muzycznej tradycji stanu. Tak¿e mamy tu szerok± gamê folkowych nalecia³o¶ci, z elementami rocka i popu. Z ca³ej uk³adanki Stevens u³o¿y³ niezwyk³y, doskona³y album.
Troszkê przywodzi to na my¶l album Volk Laibacha :)

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #27 on: 2007-07-18, 17:34:38 »
Sufjan Stevens. Postanowi³ sobie on, ¿e nagra p³yty o ka¿dym stanie Ameryki na razie nagra³ o dwóch Michigan i Illinois (oprócz tego wyda³ masê mniejszych albumów). Szczególne wra¿enie robi, album o tym drugim. Sufjan siêga do historycznej i muzycznej tradycji stanu. Tak¿e mamy tu szerok± gamê folkowych nalecia³o¶ci, z elementami rocka i popu. Z ca³ej uk³adanki Stevens u³o¿y³ niezwyk³y, doskona³y album.
Troszkê przywodzi to na my¶l album Volk Laibacha :)

Tyle, ¿e koncepcja jest inna. Sufjan raczej opowiada o konkretnym stanie, ukazuje jego historiê, miejskie legendy itp. Laibach nie stoi z boku, on przedstawia w³asny komentarz dotycz±cy pañstw. A i muzycznie to dwa ró¿ne ¶wiaty.

Sol

  • Posts: 1963
  • Karma: +16/-0
  • Gender: Male
Odp: folk/neo-folk
« Reply #28 on: 2007-07-18, 17:38:20 »
 Historia, czyli pewnie jest co¶ w klimatach wojennawych? :P

Whodo

  • Posts: 3018
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
  • the true voice of the gutter
    • http://green-carnation.info/
Odp: folk/neo-folk
« Reply #29 on: 2007-07-18, 17:57:04 »
Historia, czyli pewnie jest co¶ w klimatach wojennawych? :P

Nie o to mi chodzi³o. Jako przyk³ad dam Illinois, on opowiada ró¿ne historie i te dawne (bo siêga do takich postaci jak Andrew Jacksona czy Abraham Lincoln), i te wspó³czesne (np utwór John Wayne Gacy Jr gdzie mamy historie seryjnego mordercy), przedstawia miejsca (Chicago, The Seer's Tower), tradycje (Casimir Pulaski Day), chce w ten sposób wci±gn±æ w klimat stanu. Gdy s³uchasz muzyki, masz wra¿enie, ¿e chodzisz po uliczkach ma³ych amerykañskich miasteczek, przenosisz siê gdzie¶ w czasie.