Author Topic: Przemy¶lenia...  (Read 81328 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Przemy¶lenia...
« on: 2007-07-24, 20:49:34 »
Od jakiego¶ czasu zastanawia³em siê nad stworzeniem tego w±tku, gdy¿ wyda³o mi siê potrzebne miejsce, gdzie mo¿na wyraziæ swoje przemy¶lenia na ró¿ne tematy filozoficzne, psychologiczne, teologiczne i inne podobne. Oto wiêc jest /wraz z pierwszym wpisem/. Je¿eli taki w±tek istnieje ju¿ w otch³ani dawnych w±tków, proszê o korektê.


Przemy¶lenie dotycz±ce dyskusji w Ksiêdze skarg i za¿aleñ nt. ¿a³oby narodowej i kryteriów jej og³aszania:

Zastanawiam siê nieco dlaczego od ZAWSZE ¶mieræ tak bardzo dziwi ludzi, szokuje i przera¿a, podczas gdy jest to jedna z najbardziej oczywistych, 'codziennych', nieuchronnych rzeczy... Byæ mo¿e ludzie staraj± wytwarzaæ wokó³ siebie ¶wiat iluzji, w które wierz±, a które pozwalaj± im w miarê normalnie funkcjonowaæ w tym ¿yciu, na tym ¶wiecie, gdy¿ realne, pozbawione 'filtrów', spojrzenie okaza³oby siê zbyt okrutne. Czy¿by prawda by³a zaiste tak przera¿aj±ca? Byæ mo¿e faktycznie nie warto pielêgnowaæ w sobie strachu przed tym, co kiedy¶ _musi_ nadej¶æ... A mo¿e ludzie s± zbyt przywi±zani do materii i swoich cia³? [osobi¶cie jestem niemal pewny, ¿e istnieje co¶ poza cia³em - nie wskutek jakiej¶ religii, lecz osobistych odczuæ i do¶wiadczeñ] Czy to dobrze, czy ¼le?...
[rozwa¿ania spowodowane w niewielkim stopniu równie¿ przez lekturê bookletu do albumu The Apostasy naszych rodzimych grajków, gdzie obok tekstów utworów znajduj± siê fragmenty ¶wiatopogl±du Nergala]

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #1 on: 2007-07-27, 16:30:51 »
My¶lê, ¿e dziwi, bo jest nieznana i niepewna. Nawet ludzie wierz±cy, mimo ¿e licz± na to lepsze zycie boj± siê, to co jest po drugiej stronie. Bo tak naprawdê nie wiemy. Bo nie ma nikogo, kto tam by³ i wróci³.
Poza tym, nie wszyscy boj± siê ¶mierci. Ludzie, którzy od d³u¿szego czasu zmagaj± siê z jak±¶ chorob±, czy ludzie starsi s± na ni± gotowi, a czasem czekaj± jak na wybawienie.
Nigdy nie obcowa³am ze ¶mierci±, a¿ do niedawna.
Kiedy zmar³ mi dziadek, 2 i pó³ roku temu to by³a to pierwsza ¶mieræ w mojej rodzinie, bardzo to prze¿y³am, ale wierzê, ¿e jest mu lepiej tam po drugiej stronie, w koñcu by³ dobrym cz³owiekiem. Na pocz±tku, kiedy przychodzi³am na cmentarz, to rozmawia³am z nim w my¶lach... A i do tej pory z rodzicami odwiedzamy jego grób raz w tygodniu.
W maju zaczê³am pracowaæ jako wolontariuszka w Centrum Onkologii. Pracowa³am z lud¼mi chorymi na raka, czêsto widzia³am jak nikn± w oczach, przestaj± siê poruszaæ, a potem odchodz±... Dla nich to naturalna kolej rzeczy... Tak samo dla pielêgniarek i lekarzy... Zreszt±, zapytaj lekarza jakiego¶ ze szpitala... Oni inaczej patrz± na ¶mieræ...

Chyba trochê zb³±dzi³am... Swoim wywodem... Ale nikt nic nie napisa³...
Jak powiedzia³ Stalin:
"¦mieræ jednego cz³owieka jest tragedi±. ¦mieræ milionów to statystyka."
Je¶li chodzi o ¿a³obê narodow±, to mi³o, ¿e jest ¿a³oba, by³ wypadek, pielgrzymi... Ale na drogac codziennie ginie w Polsce tyle osób, nie wspomnê o dzieciach g³odujacych na ¶wiecie i jako¶ nikogo to nie obchodzi... A rz±d musia³ og³osiæ ¿a³obê, bo tak wypada... tyle...
...If I call will you come and will you save me?

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #2 on: 2007-07-27, 19:22:48 »
Ludzie ¶mierci bali siê zawsze, wiadomo - nieznane budzi lêk. Ale denerwuje i martwi mnie podej¶cie do ¶mierci wspó³czesnego ¶wiata. Nasza obecna kultura masowa jest oparta na kulcie fizyczno¶ci (m³odo¶ci, zdrowia, urody i sprawno¶ci fizycznej), medycyna zasz³a tak daleko, ¿e udaje siê wyleczyæ ludzi, dla których jeszcze wiek, ba! dekadê temu nie by³oby ratunku. Przez ca³e wieki smieræ - na polu bitwy, przy porodzie, z ³ap drapie¿nika, z r±k maruderów, z niezliczonych chorób - by³a na porz±dku dziennym, ludzie byli z ni± obyci od dziecka, a jednak paradoksalnie mimo swej powszednio¶ci stan przej¶cia w za¶wiaty by³ otoczony wiêksz± dawk± szacunku i mistyki (no choæby takie ¶redniowieczne ars moriendi), motyw ¶mierci by³ w kulturze wszechobecny. Wspó³cze¶nie ¶mieræ zdarza siê na tyle rzadko, ¿e (przy wydatnej pomocy mediów i dopiero co wspomnianego kultu m³odo¶ci i urody) wyparli¶my j± ze swiadomo¶ci, nie mamy wypracowanych wzorców tego jak sobie z ni± radzic, gdy siê z ni± stykamy. Ja na przyk³ad osobi¶cie nie potrafiê sobie wyobraziæ jak bym siê zachowa³a na pogrzebie których¶ z moich dziadków (tfu, tfu), a wie¶æ, ¿e mój kolega z gimnazjum zmar³ na atak serca (mia³ jak±¶ niewykryt± wadê wrodzon±) zatrzês³a na jaki¶ czas moj± równowag± psychiczn± ('Bo¿e, przecie¿ to by³ mój rówie¶nik!').
Jasne, gdyby mysleæ o nieuchronno¶ci ¶mierci codziennie przy sniadaniu mo¿naby oszaleæ i olac ¿ycie ogólnie, ale przychodz± w ¿yciu takie chwile, gdy naprawdê trzeba w³±czyæ fakt koñca fizycznej  egzystencji w swój ¶wiatopogl±d, ustosunkowaæ siê jako¶ do niego. I tak siê czasem obawiam, ¿e wiêkszo¶c ludno¶ci nie bêdzie mia³a takiej szansy, bo nawet gdy zetkn± siê ze ¶mierci±, to albo nie bed± umieli sobie z ni± poradziæ psychicznie i siê za³ami±, albo wypchn± j± na obrze¿a ¶wiadomo¶ci (Freud siê k³ania) i zbanalizuj±/strywializuj±.
Dobra, mogê tak dalej w tym duchu jeszcze d³ugo, reszty wam oszczêdzê.
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #3 on: 2007-07-27, 20:22:36 »
Nasza obecna kultura masowa jest oparta na kulcie fizyczno¶ci (m³odo¶ci, zdrowia, urody i sprawno¶ci fizycznej),
¦wiêta prawda - koronnym przyk³adem ostatnich lat jest film "Pi³a", oparty na tej p³ytkiej "filozofii". Ból fizyczny/oszpecenie sta³o siê najgorszym, co mo¿e spotkaæ cz³owieka i koronnym "straszakiem" w filmach. W ogóle mass media to taka samonakrêcaj±ca siê pozytywka - kolejny temat do przemy¶leñ, ale na razie mi siê nie chce pisaæ elaboratów ;)

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #4 on: 2007-07-27, 21:21:28 »
Quote from: aibrean
Jasne, gdyby mysleæ o nieuchronno¶ci ¶mierci codziennie przy sniadaniu mo¿naby oszaleæ i olac ¿ycie ogólnie

No patrz, a ja jeszcze nie oszala³am :mrgreen:

Dodam tylko, ¿e ¶mieræ jednostki dla niej samej jest najmniejszym problemem. Problem maj± ci, którzy zostaj± - tak naprawdê to oni musz± siê pogodziæ ze strat±. I przepraszam, ale wydaje mi siê, ¿e rozpaczanie po ¶mierci kogo¶ jest takie egoistyczne trochê. Bo to JA nie bêdê ju¿ mia³a mo¿liwo¶ci kogo¶ spotkaæ. To JA zosta³am samotna. To JA mam teraz problem ze spadkiem/dzieæmi/mieszkaniem/czymkolwiek co pozosta³o.
wszystko, co sko¶ne.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #5 on: 2007-07-27, 21:24:18 »
To siê nie nazywa egoizm tylko cz³owieczeñstwo, veila ;)

veila

  • Posts: 1994
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
  • here comes the sun
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #6 on: 2007-07-27, 21:27:24 »
To siê nie nazywa egoizm tylko cz³owieczeñstwo, veila ;)

Ups... 8-[
wszystko, co sko¶ne.

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #7 on: 2007-07-27, 21:58:26 »
W ogóle mass media to taka samonakrêcaj±ca siê pozytywka - kolejny temat do przemy¶leñ, ale na razie mi siê nie chce pisaæ elaboratów ;)
Nie do koñca siê z tym zgodzê. Zawsze mo¿na liczyæ na bezsensowne programy z cyklu 'dobij siê'. Po zawaleniu siê hali w Bytkowie, by³a ich ca³a masa, wszystkie po¶wiêcone bliskim ofiar. Mogli¶my poznaæ ca³± masê szczegó³ów dotycz±cych ¿ycia zmar³ych, pos³uchaæ o tym jak ciê¿kie sta³o siê ¿ycie ich rodzin i jak bezradne s± one wobec tragedii. Jaki w³a¶ciwie jest cel takich reporta¿y? Przecie¿ z tego nic nie wynika oprócz poczucia niesprawiedliwo¶ci i nieuchronno¶ci ¶mierci, a mimo wszystko ludzie uwielbiaj± ogl±daæ takie szopki w tv, sami sobie czêsto wyrz±dzaj±c w ten sposób krzywdê.

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #8 on: 2007-07-27, 22:19:30 »
W ogóle mass media to taka samonakrêcaj±ca siê pozytywka - kolejny temat do przemy¶leñ, ale na razie mi siê nie chce pisaæ elaboratów ;)
Nie do koñca siê z tym zgodzê. Zawsze mo¿na liczyæ na bezsensowne programy z cyklu 'dobij siê'. Po zawaleniu siê hali w Bytkowie, by³a ich ca³a masa, wszystkie po¶wiêcone bliskim ofiar. Mogli¶my poznaæ ca³± masê szczegó³ów dotycz±cych ¿ycia zmar³ych, pos³uchaæ o tym jak ciê¿kie sta³o siê ¿ycie ich rodzin i jak bezradne s± one wobec tragedii. Jaki w³a¶ciwie jest cel takich reporta¿y? Przecie¿ z tego nic nie wynika oprócz poczucia niesprawiedliwo¶ci i nieuchronno¶ci ¶mierci, a mimo wszystko ludzie uwielbiaj± ogl±daæ takie szopki w tv, sami sobie czêsto wyrz±dzaj±c w ten sposób krzywdê.
No jasne, ¿e nie by³oby takich programów gdyby nie ludzie, którzy chc± to ogl±daæ. Mo¿e u¿y³am nie najszczê¶liwszego okre¶lenia - chodzi³o mi o podchwytywanie wszystkich pomys³ów/programów/czegokolwiek z du¿± ogl±dalno¶ci±, dziêki czemu wszêdzie dostajemy tê sam± sensacyjno-dramatyczn± papkê.

:Wreath:

  • Posts: 1855
  • Karma: +45/-1
  • Gender: Male
  • grumpy forum user
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #9 on: 2007-07-30, 23:13:48 »
hmm to mi przypomina jak jakies pol roku temu miala miejsca katastrofa lotnicza gdzies poza Polska, Europa nawet chyba, niestety nie pamietam gdzie.. za to pamietam doskonale ze blyskotliwy prezenter telewizyjny rzucil wtedy: 'na szczescie w tragedii nie zginal zaden Polak'

to chyba duzo mowi na temat tego medialnego cyrku otaczajacego ten wypadek i raczej nie wymaga komentarza..

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #10 on: 2007-07-31, 12:59:52 »
(...) blyskotliwy prezenter telewizyjny rzucil wtedy: 'na szczescie w tragedii nie zginal zaden Polak'
Mnie tez to urzeklo :roll: (ale takie teksty sie dosc czesto zdarzaja generalnie)

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #11 on: 2007-07-31, 18:44:56 »
No w³a¶nie. Oni zawsze tak mówi±! Bo co, na ¿yciu rodaków zalezy nam bardziej? Bez sensu... :/
...If I call will you come and will you save me?

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #12 on: 2007-08-30, 15:36:19 »
Moze to o to chodzi:
Quote
Kazdy kilogram obywatela z wyzszym wyksztalceniem szczegolnym dobrem narodu
:roll:
: 01 Sierpieñ 2007, 11:54:34
Odkrylam wczoraj, ze tak naprawde nie istnieje. Musze jeszcze sie po tym pozbierac, ale ucieszylo mnie to niezmiernie (oto co z czlowiekiem robi filozofia...)

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #13 on: 2007-08-30, 16:16:40 »
Odkrylam wczoraj, ze tak naprawde nie istnieje. Musze jeszcze sie po tym pozbierac, ale ucieszylo mnie to niezmiernie (oto co z czlowiekiem robi filozofia...)
Na kó³ku filozoficznym, które mia³em przyjemno¶æ odwiedziæ parê razy w ubieg³ym roku akademickim, by³ jeden uczestnik, który twierdzi, ¿e ¶wiat nie istnieje.
Teraz to ju¿ dwie osoby. Je¿eli wiêcej Was takich bêdzie, to to zacznie byæ prawd±, a tego by¶my nie chcieli. chyba...
: 30 Sierpieñ 2007, 16:01:55
(I to mnie cieszy nawet bardziej, niz fakt, ze nauczylam sie kasowac bilety w Gdansku ;P)
A mo¿e to one skasowa³y Ciebie, skoro nie istniejesz?... :roll:

Pozostaje jeszcze kwestia obecno¶ci Twoich postów na forum. Jak Ciê traktowaæ? Jako bota? Czy ducha z za¶wiatów? Czy bezgraniczn± pustkê [np. ociekaj±c± krwist± rozpacz±]? A mo¿e wielkie Nic? Ewentualnie pozostaje kasacja konta... ale to chyba nie najlepsze rozwi±zanie [brakowa³oby Twojej, ekhm... obecno¶ci?...].

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Przemy¶lenia...
« Reply #14 on: 2007-08-30, 16:21:51 »
To jest temat na dluzsza rozmowe, to moje nieistnienie. Nie tylko moje zreszta, bo jest cos takiego, jak ludzkosc, ale nie ma czlowieka. Pojedynczy element nie istnieje. (Wielkie Nic pasuje, nawet bardziej, niz "nikt", bo "nikt" zaklada jakas podmiotowosc)

 

lofty-success