Author Topic: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?  (Read 233751 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1950 on: 2014-12-26, 17:17:39 »
Kas, to wszystko jest znakomite, genialne itd. w przypadku gdy siê nosi szk³a korekcyjne / soczewki kontaktowe przez ca³y dzieñ, ale jak okularów u¿ywam przeciêtnie przez 1 godzinê dziennie. Generalnie do jazdy za kierownic± auta i czasami do ogl±dania telewizji, szczególnie przy skokach narciarskich, bo wtedy trochê s³abo widzê wyniki/odleg³o¶ci i mru¿ê oczy. ;) Przez resztê dnia korekcja wzroku jest mi zbêdna, wiêc u¿ywanie soczewek w moim przypadku to zawracanie g³owy. ;)  Wadê wzroku mam wrodzon± i do 15 roku ¿ycia nie mia³em ¿adnych okularów. Gra³em w pi³kê, korzysta³em z basenu, chodzi³em do kina i w ogóle nie by³o ¿adnego problemu. Ale gdy w liceum trafi³em do ostatniej ³awki, okaza³o siê, ¿e mam problemy z odczytaniem zapisków na tablicy szkolnej. ¯ycie wiêc mnie wtedy zmusi³o do udania siê do okulisty. Trafi³em na pewnego ordynatora z du¿ym do¶wiadczeniem i on mi powiedzia³, ¿e moja wada wzroku siê nie cofnie i je¿eli do tej pory tak ¶wietnie sobie radzi³em bez okularów, powinienem ich u¿ywaæ jak najmniej, bo powoduj± pewien rodzaj uzale¿nienia i dalsze pogorszenie wzroku. Pocz±tkowo, przez dobrych 5-7 lat mia³em zapisane zwyk³e minusy (o ile mnie pamiêæ nie myli na oboje oczu -2,5, ale nie chce mi siê teraz sprawdzaæ). Wzrok by³ min. raz do roku badany, ale podczas pewnej wizyty, pani okulistka postanowi³a zakropliæ mi oczy i wtedy okaza³o siê, ¿e mam astygmatyzm. Skorygowa³a wiêc szk³a i do dnia dzisiejszego, a to trwa ju¿ dobre 30 lat, u¿ywam prawie takich samych szkie³. Prawie, bo gdy na pocz±tku lat 90-tych pojawi³o siê komputerowe badanie wzroku, nieznacznie zmieniono mi cylindry, ale to by³a tylko nieznaczna, kosmetyczna nazwijmy zmiana. I tak jest do dzisiaj. Wszystkie kolejne badania potwierdza³y tamten dobór szkie³. Czêsto okulistki przyprawia³em o zawrót g³owy, bo na badania zapomina³em zabraæ okulary. Gdy robi³y badania komputerowe by³y zdumione, ¿e przy takiej wadzie chodzê bez okularów, ale gdy potem czyta³em literki z tablicy by³y zaskoczone, ¿e tak du¿o wiedzê i gdy czytam w sieci o krótkowzroczno¶ci i astygmatyzmie, np. tu i widzê zdjêcia prezentuj±ce jak widzi osoba z wad±:

nie mogê siê zgodziæ z pisz±cym publikacjê. Tak s³abo to ja widzê, gdy za³o¿ê okulary osoby z inn± znacznie ró¿ni±c± siê od mojej korekcj±. ;) A ja widzê jedynie odrobinkê mniej ostro. Zdarzy³o mi siê kilka razy wsi±¶æ za kierownicê i przejechaæ kilka kilometrów nie zdaj±c sobie sprawy, ¿e jadê bez okularów. Oczywi¶cie dzia³o siê to w piêkny s³oneczny dzieñ. O zmroku i w nocy od razu zorientowa³bym siê, ¿e na nosie nie mam okularów. ;)  A co siê tyczy internetowego zamawiania soczewek, znajomi ju¿ mnie na tê ¶cie¿kê naprowadzili polecaj±c np. soczewkowo.pl itp. Któr± z witryn Ty by¶ mi Kas poleci³a? :)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1951 on: 2014-12-27, 21:13:11 »
A, no chyba, ¿e tak. To wtedy faktycznie siê nie op³aca ;) A z tym widzeniem na obrazku, zgadzam siê, ¿e lipa, bo mi siê na przyk³ad przestrzeñ z jednej strony zagina i trochê mam problem z ocen± odleg³o¶ci. A, i kolory siê trochê czasem rozszczepiaj±, zw³aszcza, jak co¶ ¶wieci (w ogóle mam zawsze rycie mózgu, jak jadê na Pragê Pó³noc i tam w okolicach Zielenieckiej mijam taki szyld, co to z³o¶liwie kto¶ zaprojektowa³, bo zanim do mnie dotrze, ¿e to g***o tak wygl±da, to mam wra¿enie, ¿e to co¶ z moimi oczami nie tak i kolory mi siê roz³a¿±). To, co pokazali, to raczej na zwyk³± miopiê wygl±da.
A ze sklepów to albo szukam na alledrogo, albo szkla.com, albo alesoczewki.com. Tak patrzê, ¿e to, co Ci polecili te¿ ceny ma przyjemne :)

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1952 on: 2015-06-17, 15:04:59 »
Takie zmiany w ¿yciu, ¿e nie wiem. Koñczê studia, szukam pracy na etat, przeprowadzam siê... nie wiem, czy mam siê cieszyæ, czy martwiæ, czy denerwowaæ, czy po prostu ogarniac wszystko, a emocje zostawiæ na pó¼niej :?

aibrean

  • Przyjaciel forum
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2147
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Female
  • nr 932
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1953 on: 2015-06-21, 15:05:22 »
Rozumiem a¿ za dobrze i mocno przytulam :goodman:. ¯e tak zacytujê jedn± fajn± piosenkê turystyczn±: "Raz tylko dany Ci czas / Ani on Twój, ani czyj / Z czasem siê wszystko ustoi / ¯yj na hu¶tawce, ¿yj" :). A jakby jednak dokucza³ bul rzycia, to wiesz, ¿e zawsze masz krakowsk± czê¶æ forumka na podorêdziu, wystarczy tylko zakrzykn±æ i pocieszymy :).
Every day is a battle to get up
Every day I put on a smile and every day it wears off
Every day I feel like telling the same people to shut up
Oh, it's so tough to love with no love

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1954 on: 2017-01-27, 15:52:40 »
Muszê siê po¿aliæ, ale te¿ siê cieszê, wiêc tutaj. Jak to jest, ¿e od 2 tygodni wysy³am CV i nikt siê nie odzywa, a dzi¶ po po³udniu nagle wszyscy. Niektórzy dostawszy CV wys³ane dzi¶ rano. No ja nie wiem. No ale w sumie to z rana to mi chyba najbardziej odpowiada. Idê se kupiæ meliskê, bo spodziewam siê armagiedonu w poniedzia³ek.

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1955 on: 2018-01-17, 13:47:36 »
W koñcu uda³em siê na badanie wzroku, w koñcu, bo wybiera³em siê ju¿ ok 3-4 latach ;) Jak obstawia³em, astygmatyzm. Czego nie obstawia³em, podobno spory :/ Przyjemno¶æ kosztowaæ bêdzie 600z³ full wypas mega hiper wszystko :( Ró¿nica jest. Wcze¶niej my¶la³em, ¿e w sumie "tragedii nie ma" gdzie¶ tam cyferki literki siê lekko zmywaj±, ale jak mi Pokaza³a jak bêdzie to wow FHD.
No nic...okulary, pierwszy raz w ¿yciu... mieszane uczucia...

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1956 on: 2018-01-17, 16:20:16 »
Ja od niepamiêtnych czasów mam i astygmatyzm i krótkowzroczno¶æ i powoli z czytaniem zaczyna byæ coraz trudniej. Obecnie okulary s± ju¿ w niez³ej cenie. 8-9 lat temu za minusy z cylindrami, z fotochromami i jeszcze innymi ful wypas duperelami zap³aci³em tysiaka. Mo¿na ewentualnie u¿ywaæ soczewek, ale niedojrze toryczne s± drogie, to jeszcze ich pielêgnacja upierdliwa. Próbowa³em, to nie dla mnie. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1957 on: 2018-01-17, 18:36:41 »
Soczewek kontaktowych nie Poleca³a, twierdz±c, ¿e mog± siê przestawiaæ czy co¶.. przynajmniej te pode mnie, czyli na do¶æ spory astygmatyzm. O pierdologi z u¿ywaniem te¿ co¶ Wspomina³a. Jako¶ trzeba bêdzie to prze¿yæ i siê przyzwyczaiæ. Jeszcze jaki¶ etap adaptacji mo¿e wyst±piæ... ale my¶lê, ¿e ogarniemy temat.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1958 on: 2018-01-17, 21:28:47 »
Jeszcze jedna kwestia, czy musisz okulary nosiæ ca³y czy czy z przerwami. Ja okularów u¿ywam do jazdy samochodem, ogl±dania telewizji (szczególnie skoków narciarskich lub pi³ki no¿nej, by widzieæ wyra¼niej) i w kinie (by ³atwiej czytaæ napisy). Przez resztê czasu ich nie u¿ywam. Pierwszy okulista kiedy¶ mi tak zaleci³, by siê nie uzale¿niæ i od 40 lat u¿ywam prawie takich samych szkie³ - przez lata by³y nieznaczne korekty, szczególnie gdy pojawi³y siê te maszyny do badania wady wzroku. Dziêki temu, szczególnie na basenie lub w rekreacji sportowej i generalnie mam ten komfort, ¿e praktycznie przez wiele dni mogê okularów nie zak³adaæ. ;)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1959 on: 2018-01-17, 23:55:10 »
Ja tam z astygmatyzmem zyje od gowniarza i za czasow okularowych bylem slepy jak nietoperz - curva, ile razy do nie tego co trzeba autobusu wsiadlem to nie zlicze :D A teraz od jakichs 9 lat jade na soczekwach i jest git. Ani razu przez caly ten czas nie mialem z nimi problemow. Fakt, nie wychodzi to tanio, bo jakies 400PLN na rok, ale curva, jak sobie przypomne dawne czasy, to thanx but no thanx ;P
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1960 on: 2018-01-18, 06:27:05 »
Ja tam z astygmatyzmem zyje od gowniarza i za czasow okularowych bylem slepy jak nietoperz - curva, ile razy do nie tego co trzeba autobusu wsiadlem to nie zlicze :D
Nie, no ja nigdy tak mocnej wady wzroku nie mia³em. Jak zmru¿y³em oczy, to lepiej lub gorzej, ale jako¶ udawa³o mi siê odczytaæ numer. Fakt, ¿e odleg³o¶æ nie mog³a byæ zbyt du¿a. ;) W piêkny s³oneczny dzieñ do dzisiaj dam radê je¼dziæ autem bez szkie³ korekcyjnych, nawet w szczycie. Voice, a nie mêczy Ciê to codzienne przemywanie soczewek? Bo toryczne dla astygmatyków nadal w wersji 30-dniowej i nie ma jednorazowych?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

ambush1

  • Mourner
  • *
  • Posts: 966
  • Karma: +18/-0
  • Gender: Male
  • 3
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1961 on: 2018-01-18, 11:27:13 »
Mi odradzano bo na astygmatyzm to one siê jako¶ musz± poziomowaæ, a podobno przy mojej wadzie mo¿e byæ z tym ró¿nie. Poza tym Pani wspomina³a o tym, ¿e np przy d³ugiej pracy na komputerze czy d³u¿szej je¼dzie z klim±, mog± siê szybko wysuszaæ. Dodatkowo to o czym mówi Luksor, to ca³e zak³adanie, zdejmowanie, pielêgnacja. Osobi¶cie nie mówiê nie bo maj± te¿ sporo plusów. Najwiêksza to chyba brak parowania i u¿ytkowanie w sportach ekstramalne jak np pogo ;) Przesympatyczna Pani na pocz±tek mojej kariery zaproponowa³a zdecydowanie okulary, a pó¼niej siê zobaczy, najpierw bêdê musia³ siê przyzwyczaiæ do FHD ;)

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1962 on: 2018-01-18, 22:40:37 »
Voice, a nie mêczy Ciê to codzienne przemywanie soczewek?

Niee, mocza sie cala noc w plynie i jest git :) Choc przyznaje, ze poczatki byly trudne - szczegolnie wyciaganie tego z oka. Trauma. Ale teraz to juz robie bezmyslnie.
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs

Kas

  • Glücksbringerin
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 7860
  • Karma: +43/-1
  • Gender: Female
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1963 on: 2018-01-20, 19:22:25 »
Voice, a nie mêczy Ciê to codzienne przemywanie soczewek?

Niee, mocza sie cala noc w plynie i jest git :) Choc przyznaje, ze poczatki byly trudne - szczegolnie wyciaganie tego z oka. Trauma. Ale teraz to juz robie bezmyslnie.
Codzienne przemywanie to akurat piku¶, krócej trwa, ni¿ mycie r±k. Poza tym zawsze* mo¿na sobie wzi±æ takie soczewki, ¿e przez bite 30 dni siê nosi i nara (robi³am tak, jak mia³am mniej suche oczy, polecam, jak kto¶ mo¿e).

*zawsze, jak nie ma przeciwwskazañ :P

Voice

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 4942
  • Karma: +118/-1
  • Gender: Male
  • Beware of a sharp-edged weapon called human being!
Odp: Ksiêga wpisów... ambiwalentnych?
« Reply #1964 on: 2018-01-21, 00:15:48 »
Ej, nie wiedzialem, ze takie sa... Jakies namiary?
I had watched the snow all day.
Falling. It never lets up. All day falling.
I lifted my voice and wept out loud,
"So this is life?".

MCs, CDs & DVDs