Poll

Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna, czyli inaczej mówi±c, czy jeste¶ rozczarowana / rozczarowany albumem?

tak
11 (17.7%)
nie
51 (82.3%)

Total Members Voted: 55

Author Topic: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?  (Read 37521 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« on: 2008-03-05, 08:42:55 »
Poniewa¿ co jaki¶ czas pojawiaj± tego rodzaju wpisy:
Jednak¿e mam tylko nadziejê, ¿e nowa p³yta nie rozczaruje mnie tak jak GR... Niech robi± to, co lubi± najbardziej równocze¶nie nie rozczarowuj±c swoich fanów.
i temat powraca jak bumerang, za³o¿y³em wiêc specjaln± ankietê.

Ja bardzo lubiê GR i uwa¿am, ¿e to bardzo dobry album i nigdy, nawet przez moment, nie odczuwa³em jakiegokolwiek rozczarowania. Nawet TGC lubiê pos³uchaæ, choæ imho to jeden z najs³abszych studyjnych kawa³ków Opeth, a jedyne czego nie chcia³bym w przysz³o¶ci, to ca³ej p³yty naszych ulubieñców z³o¿onej z tego typu kawa³ków, czyli krótko mówi±c "The Grand Conjuration II".

Edit: teledysk do TGC by³ faktycznie badziewny, o czym wiêkszo¶æ na forum da³a wyraz swojego niezadowolenia w innych w±tkach.
« Last Edit: 2008-03-05, 09:03:51 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

mona700

  • Posts: 180
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Female
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #1 on: 2008-03-05, 11:44:45 »
Ojejku zosta³am zacytowana  :roll:

Mo¿e nie nazwa³abym tego albumu "pora¿k± artystyczn±", jednak¿e wg mnie jego poziom jest ni¿szy od np. Still life  :twisted:
S± kawa³ki, które mnie zadowalaj± np. Ghost of perdition albo Harlequin Forest. Przyczepiam siê do TGC bo tego po prostu nie mogê przeboleæ. Jest co¶ w tym kawa³ku czego nie mogê znie¶æ, takie to pseudo-mroczne, trochê na si³ê. Sprostowanie : Niech nikt nie my¶li czasami, ¿e "mroczno¶æ" jest g³ównym przelicznikiem dla mnie do s³uchania kawa³ków Opeth  :lol:
Moja niechêæ do albumu jako ca³o¶ci mo¿e wynikaæ z tego, ¿e jest on inny. Mo¿e to po prostu przez to, ¿e przyzwyczai³am siê do "starego" Opeth.
No i pozostaje kwestia wytwórni  :twisted: Porcupine tree te¿ wydali inaczej brzmi±cy album od poprzednich po przej¶ciu do RR.
Nie mówiê, ¿e zespo³y nie maj± sie zmieniaæ, wprost przeciwnie. Jednak ¿yczê im, ¿eby nie zmieniali siê na gorsze  :twisted:
Powy¿sza wypowied¼ poparta jest subiektywnymi odczuciami autora  :cwaniak:
Fata viam invenient

Serenity Painted Death

  • Posts: 481
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #2 on: 2008-03-05, 12:14:43 »
"Pora¿ka artystyczna", jak to gro¼nie brzmi :P Oczywi¶cie, ¿e GR pora¿k± nie jest. ¯aden album Opeth nie jest dla mnie pora¿k±. Szczerze mówi±c ostatnio nawet bardziej mi siê ten album podoba. Jest jednak kilka rzeczy, które mi siê nie podobaj±:

1. Ogólne brzmienie p³yty (ma³o "brudu")
2. The Grand Conjuration (tak tak :P - Prawie w ogóle mi siê nie podoba - zw³aszcza dra¿ni brzmienie, "pseudo-mrok" i powtarzaj±ce siê motywy)
3. Za du¿o ballad (Isolation Years to dla mnie typowy zape³niacz. S³uchaj±c ballad z GR mam wra¿enie, jakbym s³ucha³ odrzutów z Damnation)

No i tyle minusów. Poza tym 4 kawa³ki (Ghost Of Perdition, Baying Of The Hounds, Beneath the Mire i Harlequin Forest) s± na naprawdê bardzo wysokim poziomie.
Czy Ghost Reveries jest najgorszym albumem Opeth? Kiedy¶ by³em tego prawie pewny. Teraz, kiedy ju¿ przekona³em siê w mniejszym lub wiêkszym stopniu do wszystkich p³yt, tego powiedzieæ nie mogê. Trudno mi stwierdziæ, czy GR jest lepszy od Damnation, czy gorszy od Deliverance, itp.
« Last Edit: 2008-03-05, 12:27:53 by Serenity Painted Death »
Najwiêksz± zalet± cz³owieka jest to, ¿e potrafi my¶leæ.
Szkoda tylko, ¿e jest to tak¿e jego najwiêksza wada.

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #3 on: 2008-03-05, 12:16:06 »
Wg mnie absolutnie nie. Bardzo lubiê t± p³ytê, poniewa¿ stanowi ona spójn± ca³o¶æ. GoP ¶wietnie j± rozpoczyna, najpierw jest zdecydowane uderzenie, a potem prezentacja mo¿liwo¶ci Opetha. Potem trzy kawa³ki które nazwa³ bym wrêcz wirtuozowskimi z tymi piêknymi solówkami i cichym fortepianem w A. Nastêpnie mój ulubiony, R/HF, który t³uk³em chyba najczê¶ciej odk±d pozna³em p³ytkê. Dwa kawa³ki w jednym, w dodatku wspania³a partia gitary na koñcu, dziêki której w ogóle mo¿na nie zauwa¿yæ growlu, który wydaje siê byæ tylko uzupe³nieniem ciê¿kiej partii ;) Krótka repryza [chc±c nie chc±c, tak to odbieram] w postaci HoW. I dot±d p³ytka ma u mnie 10/10. Potem wchodzi TGC i jest gorzej. Spokojnie, zamiast 10-minutowego d³ugasa wystarczy³a by wersja 5 minutowa z klipu... je¶li co¶ na w tym albumie jest "na si³ê", to w³a¶nie to. No i na koniec drugie zakoñczenie w postaci piêknego IY, ³adnie wyciszaj±cego p³ytkê. O bonusie nie wspominam, bo to bonus [aczkolwiek bardzo dobry] ;)
Dla mnie GR zawsze bêdzie dzie³em, z dos³ownie jednym s³abym momentem w postaci TGC, i gdybym mia³ porównaæ t± p³ytkê do innych Opetha, to na pewno by³aby wysoko.

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #4 on: 2008-03-10, 20:49:23 »
Przyczepiam siê do TGC bo tego po prostu nie mogê przeboleæ. Jest co¶ w tym kawa³ku czego nie mogê znie¶æ, takie to pseudo-mroczne, trochê na si³ê.
A ja nie mog± przeboleæ jêczenia odno¶nie TGC. Strasznie obrzydzi³o mi ten kawa³ek jeszcze przed ukazaniem siê p³yty. Co z tego ¿e riff siê powtarza? Je¿eli kto¶ ma do¶æ, zawsze mo¿na przej¶æ do nastêpnego utworu ;]. Poza tym jak dla mnie problem z d³ugo¶ci± utworu tyczy siê równie¿ innych piosenek na p³ycie. Gdyby popracowaæ nad ich uk³adem i skróciæ album o 10 min, np.: usuwaj±c Hours of Wealth i przycinaj±c Harlequin Forest, TGC i Atonement, ca³o¶æ na pewno zyska³aby na spójno¶ci. Jak dla mnie to g³ówny mankament Ghost Reveries, który powoduje, ¿e p³yta momentami jest trochê nijaka natomiast do miana pora¿ki artystycznej du¿o jej jeszcze brakuje. 

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #5 on: 2008-03-10, 21:16:45 »
Je¿eli kto¶ ma do¶æ, zawsze mo¿na przej¶æ do nastêpnego utworu ;]. 
No ale to ju¿ chyba jest podstawa do narzekania  :mrgreen:

vertigo

  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 1328
  • Karma: +7/-0
  • Gender: Male
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #6 on: 2008-03-10, 21:34:13 »
Je¿eli kto¶ ma do¶æ, zawsze mo¿na przej¶æ do nastêpnego utworu ;]. 
No ale to ju¿ chyba jest podstawa do narzekania  :mrgreen:
Ale tylko dla tych, którzy ws³uchuj± siê w riff, zamiast zwróciæ uwagê na popisow± grê Lopeza ;]

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #7 on: 2008-03-11, 23:30:19 »
Poza tym jak dla mnie problem z d³ugo¶ci± utworu tyczy siê równie¿ innych piosenek na p³ycie. Gdyby popracowaæ nad ich uk³adem i skróciæ album o 10 min, np.: usuwaj±c Hours of Wealth i przycinaj±c Harlequin Forest, TGC i Atonement, ca³o¶æ na pewno zyska³aby na spójno¶ci.
Trudno oceniæ czy skracanie wysz³oby p³ycie na dobre czy z³e. Osobi¶cie nigdy nie odczuwa³em, ¿e czego¶ jest za du¿o, ale mo¿e dlatego, ¿e p³ytê bardzo lubiê...

Edit: jak wiadomo dwa kawa³ki zosta³y oryginalnie skrócone w studio nagraniowym - GoP przyciêty zosta³ do 6:46, a TGC do 5:04 - osobi¶cie wolê jednak te ponaddziesiêciominutowe wersje albumowe. Tutaj mo¿na je zassaæ i porównaæ.
« Last Edit: 2008-03-12, 22:06:02 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #8 on: 2008-03-12, 22:35:43 »
TGC singlowe dra¼ni, bo od razu s³ychac, ¿e te partie s± rwane, jakby zacina³a siê p³yta po prostu. Szczególnie odczuwalne jest to w pocz±tku utworu, a ciêcie GoP uwa¿am za ¶wiêtokradztwo. Jest to po¶ród ¶wietnych kawa³ków Opeth, kawa³ek wspania³y. Co najmniej jak "Deliverance" czy "Drapery Falls".
[under construction]

benighted

  • Posts: 399
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
    • STILL LIFE
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #9 on: 2008-03-18, 13:40:02 »
Krótko. Bardzo spolaryzowana p³yta, z jednej strony zawieraj±ca kilka genialnych kawa³ków (GoP czy BtM) , z drugiej gnioty jak TGC czy strasznie nierówny Harlequin F. W sumie jednak nie uzna³bym jej za pora¿kê artystyczn± ( czy taki zespó³ mo¿e w ogóle nagraæ s³ab± p³ytê - na pewno NIE). Rzek³bym jedynie , ¿e to najs³abszy album od czasów Orchid, którego nigdy nie trawi³em zbytnio. Amen.
True Pagan Winter Crew

tharos

  • Posts: 768
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Suicidal imbecile
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #10 on: 2008-03-18, 17:49:35 »
100xNIE
Na pocz±tku ten album mi siê nie podoba³, ale z czasem bardzo go polubi³em.  TGC w/g mnie nie jest z³ym kawa³kiem, Isolation years mo¿e nie jest zbytni ambitne ale jest mi³e w odbiorze. P³yta jak na Opeth dla mnie z tych ¶rednich, w porównaniu do innych artystów bardzo wysoko.
Bite your tongue, ignore the splinter.

Nelo_Angelo

  • Posts: 127
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • "Death and life taken so easily..."
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #11 on: 2008-03-30, 19:36:59 »
Ja bardzo lubiê GR i uwa¿am, ¿e to bardzo dobry album i nigdy, nawet przez moment, nie odczuwa³em jakiegokolwiek rozczarowania.

To samo mogê o tym albumie powiedzieæ. Wed³ug mnie p³yta jest na naprawdê wysokim poziomie i nie wiem, czego siê przyczepiæ ;) Takim najbardziej odlotowym kawa³kiem jest dla mnie: Reverie-Harlequin Forest, oraz Ghost Of Perdition. Pierwszy ma wszystko to, co dla mnie powinien kawa³ek Opeth mieæ ;) a Ghost Of Perdition bardzo mi³o mnie zaskoczy³. Z pocz±tku Opeth, pó¼niej, gdy nadchodzi mistyczny spokój, przypomina mi Genesis, a dok³adniej ich suitê 23 minutow±: Suppers Ready.przes³uchaj Zwróæcie uwagê od 2 minuty do 2.40 wystarczy ;) od razu rzuci³o mi siê w ucho :D a koñcówkê przypomina³o mi Porcupine Tree ;)
« Last Edit: 2008-03-30, 19:54:19 by Nelo_Angelo »

Stansfield

  • Posts: 175
  • Karma: +1/-0
  • Gender: Male
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #12 on: 2008-04-09, 19:05:00 »
dobry album
nie rozumiem czemu jedziecie po TGC. to bardzo fajny kawa³ek i ¶wietnie wychodzi na ¿ywo
jak czytam opinie typu "TGC jest badziewne" to mi sie przypomina stwierdzenie mojego kolegi ¿e Drapery Falls jest do dupy bo jedzie szantami :P jak sie wam nie podoba to nie s³uchajcie, o!
bring our minds together, press them tight

Vronah

  • Posts: 4524
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • Strashna VronaH oje oje oje
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #13 on: 2008-04-09, 19:12:00 »
A sk±d wiesz, ¿e s³uchamy?
selfbanned

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Odp: Czy "Ghost Reveries" to pora¿ka artystyczna?
« Reply #14 on: 2008-04-09, 19:41:38 »
nie rozumiem czemu jedziecie po TGC. to bardzo fajny kawa³ek i ¶wietnie wychodzi na ¿ywo
jak czytam opinie typu "TGC jest badziewne" to mi sie przypomina stwierdzenie mojego kolegi ¿e Drapery Falls jest do dupy bo jedzie szantami :P jak sie wam nie podoba to nie s³uchajcie, o!

To nie jest rozwi±zanie - nie s³uchajcie. Tak siê sk³ada, ¿e na tym forum siedz± osoby, które bardzo lubi± Opeth (w niektórych przypadkach okre¶lenie "bardzo lubi±" jest ³agodne i delikatne ;) ), wiêc od ich albumów oczekuj± czego¶ dobrego. I je¿eli tylu osobom siê nie podoba 'The Grand Conjuration' to co¶ musi w tym byæ. I "nie podoba siê, to nie s³uchajcie" siê do tego nie odnosi, bo chcemy s³uchaæ Opeth i chcemy, ¿eby nagrywali dobre utwory. Jeste¶my odbiorcami, do których Opeth kieruje swoje albumy, wiêc mamy prawo wymagaæ od nich czego¶ i wyra¿aæ swoje niezadowolenie z powodu nieudanej kompozycji.

Tak w skrócie mówi±c... ;)