Poll

Co zrobiæ z autocenzur±?

Pozostawiæ
Znie¶æ

Author Topic: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?  (Read 6614 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Demon

  • Posts: 58
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« on: 2008-04-28, 12:36:48 »
Przy okazji premierowych utworów z Watershed zauwa¿y³em u Waz zupe³nie ró¿ne podej¶cia do tematu. S³uchaæ przed premier± albumu w dobrej jako¶ci, czy czekaæ.

Album jest gotowy, zespó³ zakoñczy³ pracê, a data premiery jest jaka jest ze wzglêdu na promocjê i inne zabiegi wytwórni. Wiêc po co czekaæ na wytwórniê?

Co do piractwa to mam nadziejê, ¿e fani i tak kupi± album zaraz po premierze, a skoro mo¿na ods³uchaæ wcze¶niej...
Just one second,
and I was left with nothing.
Her fragrance still pulsating through damp air.
That day came to an end.
And she had lost in me, her Credence

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Odp: Ściągać przed premierą czy czekać?
« Reply #1 on: 2008-04-28, 12:45:12 »
kupisz? ściągnij, ale nikomu nie przekazuj! nie kupisz? ściągnij po premierze i dopiero komentuj. proste
ja kupię, więc...
może mam może nie mam [regulamin ;)], ale nie słuchałem. zastanawiam się czy jest sens "wytrwać", wiadomo, artysta/wytwórnia powie, że takie słuchanie z mp3 to takie tam głupie i w ogóle bo co to za słuchanie bez pudełka i książeczki. ale skoro i tak zapłacimy im, to wychodzi jak kredyt z urlopem z polbanku czy skądś tam
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #2 on: 2008-04-28, 12:58:53 »
W³a¶ciwie to taki czatowy temat... Ja natomiast postawi³bym pewne pytanie i przy okazji zorganizowa³ ankietê: czy ¶ci±gniêt± (nielegalnie) i przes³uchan± przedpremierowo (albo nawet d³ugo popremierowo) p³ytê, ka¿dy z nas potem naby³ w oryginale?
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Snufkin_

  • Guest
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #3 on: 2008-04-28, 12:59:54 »
ja p³yt w ciemno nie kupuje :) najpierw musze znaæ zawarto¶æ... je¿eli p³yta - artysta zas³uguje to kupuje (najczesciej edycje specjalne wiec extra kase maj± ;p)

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #4 on: 2008-04-28, 13:01:12 »
No w³a¶nie ju¿ w moderatorskim gronie mieli¶my dyskusjê dotycz±c± tej kwestii. Osobi¶cie doszed³em do tego, ¿e nie ma sensu zakazywanie pisania na forum o swoich wra¿eniach. Szczególnie, ¿e niektóre osoby mog± znale¼æ siê w posiadaniu egzemplarzy promocyjnych - wtedy s± one wrêcz zobligowane do pisania na temat albumu jeszcze przed jego premier±.

Sam fakt komentowania albumu uwa¿am za ¶wietn± promocjê dla wydawnictwa. Oczywi¶cie je¶li album jest dobry. Nie ma natomiast sensu komentowanie utworów nagranych komórk± czy innym badziewiem. Przecie¿ je¶li mamy w±tek "Watershed", to a¿ siê prosi, ¿eby tam komentowaæ - tak¿e przedpremierowo. Je¶li kto¶ chce czekaæ do oficjalnej premiery, to niech po prostu omija ten w±tek i bêdzie spokój. Ciekaw jestem co o tym my¶licie.
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #5 on: 2008-04-28, 13:21:26 »
Mo¿e faktycznie ten kaganiec wstrzemiê¼liwo¶ci za³o¿ony zosta³ zbyt rygorystycznie (tak¿e przy moim udziale)... "Watershed" jak znam ¿ycie wcale nie trzeba ¶ci±gaæ z sieci by go pos³uchaæ - jak znam ¿ycie to pewnie mo¿na go ods³uchaæ w ca³o¶ci po kawa³eczku na YouTube, a tu jest pole do popisu dla wydawcy, by reagowa³ na takie sytuacje... Natomiast umieszczanie bezpo¶rednich linków uwa¿am za niestosowne.

Edit 1: z drugiej strony, przed ponad tygodniem wys³a³em dwa linki na portal "Ma³y Leksykon Wielkich Zespo³ów" i oni bez problemu je zamie¶cili w newsach (tu)...

Edit2:
ja p³yt w ciemno nie kupuje :) najpierw musze znaæ zawarto¶æ... je¿eli p³yta - artysta zas³uguje to kupuje (najczesciej edycje specjalne wiec extra kase maj± ;p)
A p³ytê która Ci nie podesz³a wywalasz do "kosza"? :wink:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #6 on: 2008-04-28, 13:36:50 »
Krótko w perspektywy kogo¶, kto w przypadku Watershed nie s³ucha ¿adnych wycieków ani próbek, lecz czeka a¿ do premiery i zakupu p³yty:
W±tek nt. albumu raczej omijam, ale nie bez jakiegokolwiek przegl±dania - spogl±dam jedynie wzrokiem na co niektóre zdania i dziêki nim utwierdzi³em siê w przekonaniu, ¿e p³ytê chcê kupiæ.
W przypadku p³yt negatywnie komentowanych przedpremierowo mo¿na by siê [lub kogo¶] ustrzec przed kupieniem czego¶, czego mo¿na by potem ¿a³owaæ [oczywi¶cie przy za³o¿eniu, ¿e kto¶ w ogóle nie mia³ styczno¶ci z wyciekami i próbkami].
Tak wiêc komentowanie imho ma sens. Je¿eli kto¶ nie chce, mo¿e nie czytaæ. Mo¿na by ewentualnie jako¶ oznaczaæ takie posty lub w±tki, by u³atwiæ 'osobom wstrzemiê¼liwym' selekcjê :)
Bootlegi i inne materia³y w±tpliwej jako¶ci wg mnie zupe³nie nie nadaj± siê do oceny, wiêc tutaj nawet nie ma dyskusji.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #7 on: 2008-04-28, 13:45:53 »
My¶lê, ¿e jakby nie opisywaæ, to samo przeczytanie i tak niewiele podpowie "wstrzemiê¼liwemu" - nie wiem czy istnieje kto¶, kto przeczyta³ w marcu te krótkie opisy na oficjalnym forum Opeth i potem s³uchaj±c stwierdzi³: To jest dok³adnie to co przeczyta³em. Jak to przeczyta³em, to od razu ca³± muzykê us³ysza³em w g³owie. Wiêc mo¿e faktycznie powinni¶my komentowaæ i nie odbieraæ sobie tej wolno¶ci wypowiedzi, póki nam jeszcze odgórnie ustawowo nie zabronili i nie monitoruj±... :wink:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #8 on: 2008-04-28, 14:25:57 »
Czyli co? Odkrêcamy ca³± ko³omyjê autocenzorsk±? Pozostanie zakaz bezpo¶redniego podpinania przedpremierowych materia³ów - tutaj jaki¶ nadwra¿liwy móg³by nas poci±gn±æ za to i owo. Wystarczy informacja, ¿e jest. Gdzie jest to ju¿ ka¿dy sobie znajdzie jak bêdzie chcia³. Pro¶by o link czy inne "³adnie siê u¶miecham" puszczane na publicznych kana³ach uwa¿am za niem±dre. Poza tym, jak ju¿ wspomnia³em, jestem za swobodnym komentowaniem albumu. Zaraz za³o¿ê ankietê w tej sprawie ;)
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #9 on: 2008-04-28, 14:34:08 »
Ja bym jeszcze pozwoli³ komentowaæ jednak nagranka bootlegowe, jak np. komentowali¶my Heir Apparent z Melloboat. Co to komu szkodzi? Jak kto¶ nie chce niech nie czyta i nie s³ucha... 8)
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #10 on: 2008-04-28, 14:36:23 »
Ale to by raczej trzeba by³o za³o¿yæ w±tek pod has³em "dorabiamy filozofiê do ponak³adanych zniekszta³ceñ" :?
True Pagan Winter Crew

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #11 on: 2008-04-28, 14:47:34 »
Ale to by raczej trzeba by³o za³o¿yæ w±tek pod has³em "dorabiamy filozofiê do ponak³adanych zniekszta³ceñ" :?
S± tacy, którzy z takiego badziewnego nagrania wiele us³ysz±. Nie chwal±c siê :wink: :mrgreen: w pierwszym najgorszym jako¶ciowo clipie Heir Apparent us³ysza³em wszystko to (tak w 95%) co s³yszê teraz w wersji studyjnej. No nie upieraj siê tak Minder... :)

Edit: zreszt± Ty te¿ czasem pozytywnie siê w takich przypadkach wypowiada³e¶ :wink: :
Tutaj ok.1,5-minutowy fragment Harvest zagrany na Melloboat. Aran¿acja faktycznie trochê zmieniona.
Rewelacja. Progres i vögle :D A¿ chcê na koncert. To kiedy graj± w Berlinie? :P
« Last Edit: 2008-04-28, 14:54:36 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #12 on: 2008-04-28, 15:53:31 »
Wobec tak postawionych argumentów nie mogê dyskutowaæ :P Pas.
True Pagan Winter Crew

Czarna

  • Posts: 6433
  • Karma: +19/-0
  • Gender: Female
  • ~pani zima~
Odp: ¦ci±gaæ przed premier± czy czekaæ?
« Reply #13 on: 2008-04-28, 16:19:23 »
No dobra, a co z prawem? :] Zamieszczaæ linków nie wolno, udostepniaæ nie wolno, teoretycznie nielegalnie posiadaæ te¿ nie wolno, ale pisaæ o swoich wra¿eniach wolno?
Mnie siê wydaje, ¿e teraz naginacie, bo wszyscy ju¿ s³uchali¶cie p³yty, a nie mo¿ecie siê doczekaæ dzielenia siê wra¿eniami... ale... sami chcieli¶cie  8)

Ja jeszcze nie s³ucha³am, podobnie jak Drummmer, raczej pobie¿nie przegl±dam w±tek... A czy kupiê p³ytê, to nie wiem. Ale na pewno pos³ucham i skomentujê PO premierze.
A cenzura siê raczej przydaje... æwiczmy cierpliwo¶æ i woln± wolê... :P A powa¿nie, to jakby¶cie siê tak rozp³ywali ju¿ nad t± p³yt±, to te¿ bym chcia³a pos³uchaæ... A tak - nie chcê :P
...If I call will you come and will you save me?

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Odp: Ściągać przed premierą czy czekać?
« Reply #14 on: 2008-04-28, 17:44:00 »
No dobra, a co z prawem? :]
życie jest zbyt krótkie żeby się w nim jeszcze zmieściło prawo ;)

o ile wiem można wszystko ściągnąć na dwie doby i potem skasować [wypróbować - kupić czy nie], poza tym trochę mniej jestem pewien, ale chyba można też ściągać [np. via rapidshare, czyli nie udostępniając] muzykę jeśli zamieścił ją tam nasz znajomy, który płytę kupił, a mówiąc z jeszcze dalszej perspektywy nikogo nie obchodzi czy ściągasz jeśli nie udostępniasz [/offtop]
« Last Edit: 2008-04-28, 17:49:41 by Soja »
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?