Author Topic: Co najlepsze na start?  (Read 56590 times)

0 Members i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.

Lizard

  • Guest
Co najlepsze na start?
« on: 2008-05-09, 20:39:32 »
Witam,
temat, dla osob ktore slyszaly cos o jakims zespole, maja ochote poznac jego tworczosc, ale trafiaja na 10 plytowa dyskografie i nie maja pojecia jak to ugryzc.

Przyklad: p
an_x: caly czas w kolko slysze o zespole Immolation i chcialbym blizej go poznac. Co polecacie na start ?
 pan_y: album "Close to a World Below" najlepiej charakteryzuje styl zespolu i "urywa dupe przy samej szyji" (C) minder.

No wiec teraz moje zespoly, o ktorych slysze caly czas a nie wiem jak ugryzc:
- Dream Theather - nie znam, nigdy nie slyszalem, nie mam pojecia z czym to sie je
- Satyricon - znam Rebel/Extravaganza (nawet mam oryginalna kasete), ale nigdy nie mialem okazji zglebic. Wiem ze jest osobny temat, ale tamte dywagacje sa juz na poziomie kiedy sie zespol zna
- Amon Amarth - nie znam, nic nie wiem
- Darkthrone - nie znam, nic nie wiem
- Morbid Angel - nie znam, nic nie wiem
- Within Temptation - nie znam, nic nie wiem

sam sluze pomoca w zespolach: m.in. Opeth ;-), Immolation, Enslaved, Emperor, Nightwish, Therion, Moonspell, Tiamat, Dimmu Borgir, Cradle of Filth, Mercyful Fate, Uriah Heep, i wiele innych oraz wszystko to co zobaczycie na moim profilu last.fm (link w podpisie)

temat raczej na zespoly metalowe, bo jesli rozszerzyc na wszystkie gatunki to bedzie lekki burdel :-/ chyba ze w ogole osobne podforum gdyby temat mial wziecie
« Last Edit: 2008-05-10, 14:37:10 by minder »

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Darkthrone polecam na pocz±tek Panzerfaust (eeen vind av soooorg! mocno kopie ty³ek) i Soulside Journey ( co by wiedzieæ co wcze¶niej wygrywali). dalej Under a Funeral Moon i Transilvanian Hunger (niektórzy te daliby na pocz±tek, ale..). A Blaze.. jest natomiast chyba moj± ulubion±. Reszta jest nieco s³absza albo po prostu s³aba, ciekawe s± ostatnie dzie³a Darkthrone (we're too old, too fucking cold), lajtowe :)
Satyricon - imo Nemesis Divina [z klasycznym Mother North] i mia¿d¿±ce Dark Medieval Times [ugh, na sam± my¶l mnie boli]
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

deluminathor

  • Mourner
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 2328
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • När vintern kommer...
    • Progressive-Bolt
- Satyricon - znam Rebel/Extravaganza (nawet mam oryginalna kasete), ale nigdy nie mialem okazji zglebic. Wiem ze jest osobny temat, ale tamte dywagacje sa juz na poziomie kiedy sie zespol zna
To bardzo zale¿y od tego jaki typ blacku preferujesz - czy ortodoksyjny, taki sprzed 10-20 lat czy raczej nieco progresywny, lekko odbiegaj±cy od tej 'g³ównej ga³êzi'. W pierwszym przypadku poleca siê te 2 albumy, o których napisa³ Soja, za¶ w drugim 3 najnowsze w dorobku zespo³u, tj Rebel Extravaganza, Volcano oraz Now, Diabolical. Z tym, ¿e to ostatnie jest nieco kontrowersyjne [jak widaæ po w±tku pt Satyricon] - najbardziej 'skoczne' ze wszystkich :)

Dorzucê swoje nieodkryte kapele:
- Sol Invictus
- King Crimson
- [jeszcze jakie¶, ale to na pó¼niej, bo i tak mam du¿o do s³uchania :P]
« Last Edit: 2008-05-09, 21:14:50 by deluminathor »

Soja

  • Posts: 1526
  • Karma: +0/-0
  • Gender: Male
  • bad motherfucker
Sol Invictus - absolutny mus "The Devil's Steed", potem starsze "Trees in Winter" [takie moje zdanie], co by w ogóle wiedzieć czy się to ugryzie
czy pan wie ile kosztuje kilogram ziemniaków?

Lizard

  • Guest
to ja pomoge z King Crimson:
generalnie wydzielic trzeba kilka okresow
pierwszy: od In the Court of the Crimson King do Red
drugi/trzecie/.../piêtnasty: od tego ostatniego do "The Power to Believe" przez "Dicipline"

okres pierwszy to wielka magia pierwszego albumu, ktory idealnie nadaje sie na poczatek: "In the court of the crimson king", to z niego pochodza jedne z najpiekniejszych kompozycji. Nastepnie siegnalbym po "Lizard", wybitnie prog-rockowy, bardzo zmienny i przemyslany. Taki Opeth lat 70'. Nastepnie "Islands", idealny jak sie ma do³a. Bardzo subtelny album, ktorego nie da sie sluchac na zawolanie, potrzebny jest nastroj. Pozniej mamy wielko-eksperymentalne "Lark's tongues in aspic" oraz "Starless and Bible Black", ktore polecam posluchac na samym koncu okresu pierwszego ;-), po przesluchaniu albumu "Red", ktory w moim odczuciu jest najgenialniejszym dzieckiem King Crimson.

Okresy nastepne to wielka niewiadoma. Muzyka jest bardzo, ale to bardzo rozna.
"Discipline" - bardzo dobry album, nie da sie go do niczego porownac. Cos w rodzaju "Damnation" Opetha. Nie da sie po nim zdefiniowac zespolu.
"Three of a Perfect Pair - kolejny eksperyment - disco. Tak, disco. Po prostu disco.
tutaj nastepuja albumy, ktorych idei kompletnie nie rozumiem i ktorych komplenie nie moge sluchac
THRaK i THRaKaTTaK - eksperymenty, zero rytmu czy harmonii, aby tego sluchac trzeba byc juz zagorzalym fanem KC
The ConstruKction Of Light oraz The Power to Believe - ostatni krok i ostateczne zdruzgotani ja¼ni. Bardzo eksperymentatorskie, aczkolwiek znacznie lzejsze od THRaK-ów i V-ROOM-ów. Polecam na deser, lub do przesluchania po "Discipline".

Zapraszam do okrycia najgenialniejszego zespolu przed Opethem.


PS. Gdybys mial ochote brac sie za prywatny dorobek Fripp-a, to odradzam. Dyskografia na 3 strony A4, muzyka bardzo przecietna i nudna.

PS.2. Przed lub po mozesz siegnac po "Emerson, Lake & Palmer". Takie pre-King Crimson. Granie w stylu "Lizard" i "In the Court of the Crimson King".
« Last Edit: 2008-05-09, 21:38:11 by Lizard »

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Szczerze mówi±c nie wró¿y³em temu tematowi popularno¶ci, ale jak ju¿ jest... ;)

Co do King Crimson - zgadzam siê! Trzeba poznaæ 'In The Court of The Crimson King' (w³a¶nie ten album uwa¿am za najlepszy) i szczególnie 'Red' (drugi w rankingu ;) ). 'The Power To Believe' by³em mocno rozczarowany przez d³ugi czas (jakie¶ dwa lata  :mrgreen:), wydawa³o mi siê, ¿e King Crimson zatracili ten swój eksperymentatorski styl i zaczêli graæ, jak zwyk³e zespo³y prog-metalowe, ale w koñcu doceni³em i ten album. (od razu przyznajê siê, ¿e nie znam wszystkich ich p³yt - a raczej znam ma³o, ale za to te dobre ;) )

Je¿eli chcesz zaczynaæ z Dream Theater to zarzuæ sobie 'Images and Words', albo 'Score' (przekrój przez ca³± ich karierê) - je¶li te ci siê nie spodobaj±, to w zasadzie, nie masz po co siêgaæ po inne ich p³yty.

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Je¿eli chcesz zaczynaæ z Dream Theater to zarzuæ sobie 'Images and Words', albo 'Score' (przekrój przez ca³± ich karierê) - je¶li te ci siê nie spodobaj±, to w zasadzie, nie masz po co siêgaæ po inne ich p³yty.
Natomiast je¿eli chcesz najmocniejszy album Dreamów, to zacznij od "Train of Thought". Za najlepszy ich album uwa¿a siê "Metropolis Pt.2: Scenes from a Memory" (tak m.in. kwalifikuje Wies³aw Weiss w najlepszej rockowej encyklopedii ¶wiata czyli "Wielkiej Rock Encyklopedii" - zgadzam siê z nim). Równie znakomity jest "Six Degrees of Inner Turbulence". Natomiast je¿eli chcesz co¶ nazwijmy najl¿ejszego to "Falling Into Infinity". Najs³abszy w dyskografii jest debiut "When Dream and Day Unite". Co siê tyczy ostatnich dwóch albumów studyjnych, to s± one nierówne, bo obok ¶wietnych wyrafinowanych kompozycji (Octavarium, Sacrificed Sons, In The Presence of Enemies Pt.1 & 2, The Ministry of Lost Souls) trafiaj± siê kiczowate zapychacze dziur (dla mnie m.in. I Walk Beside You i Prophets of War). Ale na pocz±tek faktycznie (za Blek_Rajderem) polecam koncertowe DVD "Score" - znakomite.
« Last Edit: 2008-05-09, 22:05:03 by Jacek »
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Serenity Painted Death

  • Posts: 481
  • Karma: +2/-0
  • Gender: Male
- Amon Amarth - nie znam, nic nie wiem

Wikingowy Melodeath. Pierwsze p³ytki zdecydowanie mniej "przyjazne". Natomiast im dalej, tym bardziej melodyjnie. Polecam dwie ostatnie p³yty na dobry pocz±tek - "With Oden On Our Side" i "Fate Of Norns". Ta pierwsza nieco bardziej przebojowa, ta druga nieco wolniejsza. Jak siê z nimi "zaprzyja¼nisz" to czas na "Versus The World", czyli moim zdaniem ich najlepsz± p³ytê. Trochê mniej wpadaj±ca w ucho przez brzmienie, ale za to czuæ t± skandynawsk± atmosferê.



Najwiêksz± zalet± cz³owieka jest to, ¿e potrafi my¶leæ.
Szkoda tylko, ¿e jest to tak¿e jego najwiêksza wada.

Unas

  • Hate, Dominate, Congregate, Eliminate...
  • Global Moderathor
  • *
  • Posts: 3967
  • Karma: +32/-0
  • Gender: Male
  • Zajebisty gawron jest zajebisty
Kto¶ mi pomo¿e z Current 93 przy okazji. :mrgreen:

Natomiast co do Darkthrone to warto siêgn±æ jeszcze po "The Cult is Alive" i masz ju¿ ca³kowity obraz ich twórczo¶ci. Chocia¿ ostrzegam, ¿e jest to p³yta surowa, prosta (ale nie prostacka) i nie zagrana do koñca na powa¿nie.
[under construction]

minder

  • Master of Disaster
  • Administrator
  • *
  • Posts: 5573
  • Karma: +13/-3
  • Gender: Male
  • Wokó³ sami lunatycy...
    • mindr.
Nie wydaje siê Wam, ¿e taki w±tek ju¿ siê u nas pojawi³? :P
True Pagan Winter Crew

Blek

  • Posts: 1463
  • Karma: +7/-1
  • Gender: Male
    • KURTULA
Z Amon Amarth znam tylko 'Once Sent From the Golden Hall', a i to g³ównie za spraw± tego, ¿e za garami siedzia³ nasz Lopez. Fajne, mocne granie, podoba mi siê.

PS.2. Przed lub po mozesz siegnac po "Emerson, Lake & Palmer". Takie pre-King Crimson. Granie w stylu "Lizard" i "In the Court of the Crimson King".

Nie powiedzia³bym. I ze swojej strony nie poleci³bym Emerson, Lake & Palmer - jako¶ mi siê nie podoba, takie nijakie (wiem, ¿e d³uga historia, stary zespó³, a znawcy mówi±, ¿e dobry - co z tego, je¶li mnie to nie przekonuje).

To mo¿e mi kto¶ pomo¿e z Celtic Frost (pisa³em ju¿ o tym w innym temacie, ale nikt nie odpisa³) - znam tylko 'Monotheist' i takie granie mi siê podoba. Chcia³bym poznaæ co¶ wiêcej.

Snufkin_

  • Guest
Kto¶ mi pomo¿e z Current 93 przy okazji. :mrgreen:
a current to metal?:P
tak powaznie to sam nie wiem jak ugry¼æ t± muzyke, znam kilka kawa³ków.... osobi¶cie poleci³bym ci inny projekt, do¶æ podobny z panem wokalist± - Nature and Organisation p³ytka Beauty Reaps the Blood of Solitude, myslê, ¿e mo¿e stanowiæ wstêp do stylu currenta

djdioda

  • Nazgul ortografii
  • Administrator
  • *
  • Posts: 3354
  • Karma: +11/-1
  • Gender: Female
  • Southpole chainsaw massacre
Nie wydaje siê Wam, ¿e taki w±tek ju¿ siê u nas pojawi³? :P
Nooo, polecamy ju¿ sobie albumy w Top 5 + co mêczycie, ale jakby co mo¿na tamten temat zamkn±æ skoro ma siê staæ znowu list± przebojów w wypadku zyskania popularno¶ci przez powy¿szy w±tek :P

Luksor

  • Mourner
  • *
  • Posts: 13349
  • Karma: +121/-2
  • Gender: Male
  • Phantom of the Opera
    • Whiteslope
Mo¿e i racja... zawsze mo¿na przy³±czyæ do "wasze top 5". :wink:
Seven milestones...
Under a watching autumn eye
Contorted trees are spreading forth
The message of the wind

Callahan

  • Posts: 3684
  • Karma: +85/-6
  • Gender: Male
  • Rocket Man
To i ja co¶ o King Crimson wspomnê, bo jako¶ tak mam inne zdanie o pó¼nych p³ytkach, ni¿ reszta. Ale po kolei - pierwsza p³ytka to oczywi¶cie obowi±zek, klasyk który ka¿dy powinien znaæ. Pó¼niej In the wake of poseidon - nie rusza³bym w ogóle, je¶li siê nie szaleje za In the court.... S± dwa kawa³ki, które ubóstwiam, a mianowicie "Cat food" za rozsypywanie klawiszy, co jest chyba najciekawszym sposobem na u¿ycie fortepianu jaki w ¿yciu s³ysza³em i "Pictures of the City" za ca³okszta³t, a zw³aszcza za szybkie wej¶cie gitary. Lizard - tu chyba KC zbli¿a siê odrobinkê do floydów, ale to wci±¿ pozostaje oryginalna muzyka. ¦wietne "Indoor Games" i Niesamowita suita "Lizard". Island - chyba najspokojniejszy album, bardzo jazzuj±cy i raczej nie dla pocz±tkuj±cych, bo specyficzny nawet jak na KC. Lark's Tongues In Aspic i Starless And Bible Black na pocz±tku bym nie rusza³ - wiêcej eksperymentów ni¿ muzyki, choæ s± i pere³ki jak spokojne "Book Of Saturday", czy bardzo ostre "The Great Deceiver". Red - kolejny kamieñ milowy w twórczo¶ci KC. Tej p³yty trzeba nauczyæ siê s³uchaæ, ale je¶li po¶wiêci siê jej wystarczaj±co du¿o uwagi, to odp³aci siê z nawi±zk±. Jedna z moich ulubionych [a wej¶cie gitar po frazie z tekstem "One More Red Nightmare" po prostu ubóstwiam]. Discipline, Beat i Three Of A Perfect Paar poznawa³em jednocze¶nie i trochê mi siê zlewaj± w jedno, zw³aszcza, ¿e dawno nie s³ucha³em. Rzeczywi¶cie ta ostatnia trochê "taneczna", ale nie mo¿na powiedzieæ, ¿e z³a. Dla mnie podoba³a siê nawet jako 10-latkowi, kiedy to moja matka postanowi³a sobie przypomnieæ jak to brzmi KC  z pó¼niejszych etapów twórczo¶ci. ;) Jeszcze co Discipline, a konkretniej utworu otwieraj±cego p³ytkê - to video obowi±zkowe jak siê komu¶ p³ytka spodoba :mrgreen:
Vroom to takie wprowadzenie do THRAK, ale mo¿na od razu braæ siê za ten pe³ny album.
Teraz moja ulubiona - The ConstruKction Of Light. Ta p³ytka jest spójna, dopracowana i zagrana z niemo¿liw± precyzj±. Wywali³bym tylko z niej "The World's My Oyster Soup Kitchen Floor Wax Museum" - kawa³ek zbêdny, reszta genialna. Na koniec The Power Of Believe - delikatnie s³absza od swojej poprzedniczki, s³ychaæ jeszcze echa konstrukcji ["Elektric"]. P³yta te¿ spójna, po prostu widaæ, ¿e KC ma za sob± dziesi±tki lat do¶wiadczeñ. Du¿o ostrych [jak na KC] momentów, jeden pieprzny ¿art w postaci "Happy With What You Have To Be Happy With". Te¿ bardzo lubiê.
Czyli je¶li zaczynaæ od wczesnych, to od  In The Court Of The Crimson King lub Lizard, ale nie pozna siê przez to absolutnie nawet po³owy mo¿liwo¶ci KC. ¦rodek to Red i ewentualnie Discipline. Koñcówka, najbardziej monumentalna to The ConstruKction Of Light i po nim The Power Of Believe.
I tak jak ju¿ kto¶ mówi³ - solowych prac Roberta Frippa nie nale¿y tykaæ w ogóle - nuuuda. No, mo¿e poza dwoma, czy trzema utworami z Fripp's Adventure - Mariana [nie wiem, sk±d ja to mam], ale te¿ zwykle jak ju¿ co¶ fajnie brzmi, to jest rozwleczone na 10 minut i po po³owie zaczyna nudziæ.
I siê rozpisa³em XD

A ja jestem za nieprzy³±czaniem tego do top 5. Ten w±tek po¿yteczniejszy jest. A tamten to bardziej nabijacz. ;)